
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/538
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2020 року м. Київ № 826/17757/18
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" до Головного управління ДФС у м. Києві провизнання протиправним та скасування Наказу № 15379 від 12.10.2018 рокуСуддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, про визнання протиправним та скасування наказів № 15379 від 12.10.2018 р., №15913 від 24.10.2018 р.
Ухвалою суду від 05.11.2018 р. відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
26.11.2018 р. відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
28.11.2018 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. Ознайомившись з матеріалами справи, суд дійшов висновку про їх достатність для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" (02094, м. Київ, вул. Попудренка, 52, код 30406297), зареєстроване як юридична особа 15.04.1999 р., перебуває на обліку як платник податків у ДФС у м. Києві, ДПІ у Деснянському районі; Код КВЕД 10.82 Виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів (24.07.2019 - порушено справу про банкрутство; Судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи №910/8137/19 від 11.07.2019 р.)
Наказом Головного управління ДФС у м. Києві від 12.10.2018 р. №15379 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" (код 30406297)", згідно з яким на підставі ст. 20, 77, 78 Податкового кодексу України. п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" вирішено провести документальну виїзну планову перевірку товариства з 29.10.2018 р. по дату завершення перевірки, тривалістю 10 робочих днів, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2018 р., валютного - за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2018 р., внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р.
Наказ отримано товариством 22.10.2018 р.
31.10.2018 р. об 11:00 за адресою місцезнаходження товариства прибула посадова особа Головного управління ДФС у м. Києві з метою проведення документальної планової виїзної перевірки на підставі наказу №15913 від 24.10.2018 р., яким внесено зміни до наказу 12.10.2018 р. №15379 в частині періоду, що перевіряється - дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2016 р. р. по 30.06.2018 р., валютного - за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р., внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2018 р.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" - вважає вказані накази протиправними та просить їх скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що відповідач всупереч вимогам п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України вирішив провести планову перевірку частіше, ніж раз на три календарні роки, оскільки попередньо було проведено планову перевірку позивача, про що складено акт від 16.12.2016 р. №397/26-15-14-01-03/30406297, і наступна перевірка мала відбутися не раніше, ніж 31.10.2019 р.
Також позивач зазначає, що на порушення п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України перевірку призначено за період, що перевищує 1095 днів.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначив, що оскаржуваний наказ прийнято на підставі та у межах чинного законодавства, зокрема, т. 20, 77, 78 Податкового кодексу України. п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України (в редакції станом на 12.10.2018 р.) контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки-цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Згідно п.77.1, 77.2 ст. 77 Податкового Кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пп.13.1.2 п. 13.1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI органи доходів і зборів мають право: 2) проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
В даному випадку позивач посилається на факт проведення попередньої планової перевірки за період з 01.01.2013 р. по 30.06.2016 р., на підтвердження чого надано копію акту від 16.12.2016 р. №397/26-15-14-01-03/30406297.
Згідно зі змістом вказаного акту підставою для проведення перевірки був наказ від 17.10.2016 р. №6509. Перевірка фактично проведена з 31.10.2016 р. по 09.12.2016 р.
Оскільки попередня планова перевірка проведена за трирічний період, суд робить висновок про те, що позивач є платником податків з незначним ступенем ризику.
Відповідно, наступна планова перевірка могла бути проведена не раніше, ніж 31.10.2019 р.
В даному випадку згідно з оскаржуваним наказом Головного управління ДФС у м. Києві від 12.10.2018 р. №15379 вирішено провести документальну виїзну планову перевірку товариства з 29.10.2018 р. по дату завершення перевірки, тривалістю 10 робочих днів, тобто, через два роки з дня проведення попередньої планової перевірки.
Згідно з п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України платники податків з середнім ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше ніж раз на два календарних роки.
Відповідачем не надано доказів віднесення позивача до платників податків з середнім ступенем ризику.
За таких обставин оскаржуваний наказ є протиправним, підлягає скасуванню і не може бути підставою для проведення планової перевірки.
Щодо оскаржуваного наказу №15913 від 24.10.2018 р. (копія якого відсутня в матеріалах справи), то ним лише внесено зміни до періоду, що перевірявся, що на незаконність призначення перевірки не впливає.
За таких обставин вказаних наказ також є протиправними і підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного оскаржувані накази не відповідають вимогам щодо обґрунтованості, що є підставою для задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління ДФС у м. Києві № 15379 від 12.10.2018 р., №15913 від 24.10.2018 р.
3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код 39439980) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БМБ Компаунд" (02094, м. Київ, вул. Попудренка, 52, код 30406297) 3682 грн. судового збору.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 07.05.2020 р.