
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2020 року Чернігів Справа № 620/392/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Шашери М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Техком АВ"до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській областіпро за участю сторін: від відповідача визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Полегешко Л.А.У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техком АВ» (надалі також ТОВ «Техком АВ», позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (надалі також ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.01.2020 №00000100500, №00000110500, №00000120500, №000000905000 на загальну суму 2 390 757,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що дії відповідача є необґрунтованими та незаконними, а висновки Акту - безпідставними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи, в результаті чого винесені на його основі податкові повідомлення-рішення є протиправними та повинні бути скасовані в повному обсязі.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач з позовними вимогами не погоджується та просить в їх задоволенні відмовити в повному обсязі, оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення є такими, що винесені на законних підставах та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому скасуванню не підлягають. Так, представником відповідача зазначено, що в ході проведення перевірки та розгляду заперечення підприємством позивача не надано розрахункових документів, що підтверджують фактичне отримання дизпалива та бензину від ПП «ТТ-НАФТА» (код ЄДРПОУ 37021932), а саме чеків з АЗС на суму ПДВ 206291,00 грн. За відсутності підтвердження фактичного отримання нафтопродуктів (чеків з АЗС) та відсутність талонів на відпуск ПММ в залишках товарно-матеріальних цінностей, вказує що вказані операції не є господарською діяльністю платника податку. Таким чином, ТОВ «ТЕХКОМ АВ» було використано придбане у ПП «ТТ-НАФТА» (код ЄДРПОУ 37021932), пальне поза межами господарської діяльності підприємства, що свідчить про порушення підприємством п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України у зв`язку з ненарахуванням податкових зобов`язань з податку на додану вартість.
Крім того, перевіркою встановлено, що ТОВ "ТЕХКОМ АВ" закупало пиломатеріали дубові, соснові, ялини для виробництва паркетної заготовки та пиломатеріалу обрізного для подальшої реалізації. Протягом перевіряємого періоду підприємство відображало в бухгалтерському обліку перевищення собівартості над доходом з реалізації готової продукції. В ході перевірки складено баланс переданої та використаної деревини при виробництві пиломатеріалів та встановлено відхилення. Згідно даних бухгалтерського обліку ТОВ "ТЕХКОМ АВ" та досліджених в ході проведення перевірки первинних бухгалтерських документів не підтверджено використання у господарській діяльності пиломатеріалу дубового в кількості 842,3 м3 та пиломатеріалу соснового та ялинкового в кількості 919,539 м3. ТОВ "ТЕХКОМ АВ" додатково надано на перевірку акти на списання № 1 від 25 травня 2017 року, № 5 від 01 вересня 2017 року та № 7 від 01 грудня 2017 року на списання обрізків та тирси, які в бухгалтерському обліку платника відображені не були та не можуть слугувати належним документальним підтвердженням використання в господарській діяльності вказаних обсягів деревини. У зв`язку з вищевикладеним та на порушення п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України підприємством не нараховано податкові зобов`язання у зв`язку з використанням пиломатеріалу у 2016 році та у 2017 році не в господарській діяльності на загальну суму ПДВ 1168688 грн. В результаті даного порушення на підставі пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено порушення щодо відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено: «Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних». Отже, на порушення п.201.10 статті 201 Податкового кодексу України підприємством не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 1168688 грн., в тому числі за грудень 2016 року на суму 734460 грн., за грудень 2017 року на суму 434228 грн.
Також в ході проведення перевірки встановлено, що в квітні 2016 року ТОВ "ТЕХКОМ АВ" мало взаємовідносини з ТОВ "КИЇВ-СПЕЦ-БУД" на загальну суму 180000 грн, з придбання послуг щодо організації електропостачання "Виробничі та складські приміщення (податкова накладна від 06.04.2016 №16). ТОВ "КИЇВ-СПЕЦ-БУД" на адресу ТОВ "ТЕХКОМ АВ" був складений акт 06.04.2016р. в якому зазначено, «що Виконавець надав Замовнику комплекс послуг щодо організації електропостачання об`єкта Замовника. При цьому відповідач зазначає, що наданий акт здачі-приймання надання послуг не містять зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, немає деталізованої інформації про фактично надані послуги, їх обсяг та характер. Враховуючи вищевикладене, видаткові накладні складені всупереч Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та "Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, а тому не можуть бути документальним підтвердженням. Враховуючи вищевикладене підприємством порушено п. 44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит всього у сумі 30000 грн.
В судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за відсутні представника позивача, в якій окремо зазначив, що позов підтримує та просить його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила та просила в його задоволенні відмовити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративний справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 11.02.2020 судом вирішено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та замінено розгляд справи по суті підготовчим судовим засіданням та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою суду від 14.04.2020 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області проведена планова документальна перевірка ТОВ «ТЕХКОМ АВ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2019, за результатами якої складено акт від 29.11.2019 № 184/05/36931600 (а.с. 31-99, том 1).
Позивачем 21.12.2019 було надано заперечення на Акт, де зазначалося про незгоду з позицією відповідача, яка викладена в акті та його висновками з обґрунтуванням своєї позиції і посиланнями на норми чинного законодавства України. До заперечення на Акт також було надано пакет документів у якості доказів своїх обґрунтувань (а.с. 100-119, том 1).
За результатами розгляду заперечення на Акт, Відповідачем частково враховані доводи та документи надані позивачем, в результаті чого було надано відповідь на заперечення від 03.01.2020 № 103/10/25-01-06 (а.с. 120-149, том 1), в якому абзац 2 «Висновку» Акту, викладено в наступній редакції: перевіркою встановлено порушення ТОВ «ТЕХКОМ АВ»:
« п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VIзі змінами та доповненнями, в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування в сумі 900589 грн., в т.ч. по декларації з ПДВ за березень 2016 р. на суму 497 грн., за квітень 2016 року на суму 30445,00 грн., за серпень 2016 р. на суму 2882 грн., за грудень 2016 р. на суму 179013 грн., за січень 2017р. на суму 85607 грн., за грудень 2017р. на суму 420238 грн., за січень 2018 р. на суму 21273 грн., за лютий 2018 р. на суму 22407 грн., за березень 2018р. на суму 17762 грн., за квітень 2018 р. на суму 9819 грн., за травень 2018 р. на суму 12659 грн., за червень 2018 р. на суму 47382 грн., за серпень 2018 р. на суму 41666 грн., за вересень 2018р. на суму 3223 грн., за жовтень 2018р. на суму 5716 грн., завищено суму від`ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду в сумі 24345 грн., в т.ч. за червень 2019 р.24345 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту, яке сплачується до державного бюджету в сумі 480045 грн., в т.ч. за грудень 2016р. 480045 грн.»
На підставі Акту перевірки відповідачем було прийнято такі податкові повідомлення-рішення:
- від 09.01.2020 № 00000100500, згідно з яким в результаті порушення позивачем п.44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України визначено податкове зобов`язання з ПДВ, зобов`язано сплатити суму податку з ПДВ в розмірі 866765,00 грн та нараховано штрафні санкції в сумі 216691,00 грн на підставі ст. 123 Податкового кодексу України (далі-ПКУ) (а.с. 150-151, том 1);
- від 09.01.2020 № 00000120500, згідно з яким в результаті порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПКУ, нараховано штрафні санкції в сумі 682900,00 грн на підставі ст. 123 Податкового кодексу України (а.с. 152-153, том 1);
- від 09.01.2020 № 00000110500, згідно з яким в результаті порушення п.44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України, відповідачем визначено завищення позивачем від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду на суму 24345,00 грн та нараховане грошове зобов`язання в сумі 24345,00 грн (а.с. 155-156, том 1);
- від 09.01.2020 № 000000905000, згідно з яким в результаті порушення п.44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість та нараховано грошове зобов`язання в сумі 480045,00 грн, штрафні санкції в сумі 120011,00 грн (а.с. 154, том 1).
Так, судом встановлено, що у перевіряємий період підприємство позивача мало господарські відносини з ПП «ТТ-НАФТА» (код ЄДРПОУ 37021932), а саме: протягом березня 2016 р. - лютого 2019 р. на підставі: Договору № 444-Т купівлі- продажу товарів від 24 лютого 2016 року (а.с. 161-165, том 1), Договору № 52 Т купівлі-продажу товарів від 10 січня 2017 року (а.с. 166-170, том 1), Договору № 295 Т купівлі-продажу товарів від 17 січня 2019 року (а.с. 171-175, том 1) (далі - Договори з купівлі-продажу пального) позивачем здійснювалося придбання дизельного пального та бензину у постачальника ПП «ТТ-НАФТА».
Згідно п.п. 2.1 Договорів з купівлі-продажу пального, в порядку та на умовах, визначених цим договором, Продавець зобов`язується передати (відпустити) Товари у власність Покупцеві, а Покупець зобов`язується прийняти Товари й оплатити їх у повному обсязі в порядку та на умовах, визначних у даному Договорі та додатках до нього. Згідно п.п. 3.1. Договорів з купівлі-продажу пального, відпуск Товарів (бензину, дизельного пального, газу тощо) здійснюється продавцем окремими партіями, цілодобово (за винятком технічних перерв) на автозаправних станціях при пред`явленні Покупцем (його уповноваженими особами) Талону, за умови його дійсності. Товар відпускається в асортименті і кількості, зазначених у Талоні. Талони на отримання Товарів за цим Договором, надаються Продавцем Покупцеві на кожну окрему партію Товарів (п.п. 3.6. Договорів з купівлі-продажу пального). Підпунктом 4.7. Договорів з купівлі-продажу пального передбачено, що розрахунки між Сторонами здійснюються в Українській національній валюті - гривнях. Вид розрахунків - безготівковий.
Придбання бензину та дизельного пального у постачальника ПП «ТТ-НАФТА» та фактичне його прийняття позивач підтверджує відповідними платіжними дорученнями на оплату, оборотно-сальдовими відомостями (рах. 631), картками рахунку 203, видатковими накладними на товар.
З огляду на матеріали справи підприємством позивача дизельне пальне використовувалось для таких цілей:
- заправки автонавантажувачів: Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 ; телескопичного самохідного з вилковим захватом MANITOU MLT 741-120LSU; вилкового навантажувача АП 41030, що здійснюють перенесення сировини матеріалів та/або готової продукції з місць/на місця виготовлення/сушіння до/з складських приміщень, за потреби внутрішні переміщення сировини, матеріалів, готової продукції (наявність на праві власності у Товариства автонавантажувачів та їх робота на дизельному пальному підтверджується оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 104 за 2016, 2017, 2018, 2019 роки (а.с. 91-105, том 2) свідоцтвами про реєстрацію та технічною документацією (91-105, том 2);
- обслуговування обладнання: Stenner Ділильний верстат тип VHM 36, з вертикальною стрічковою пилкою; верстату стрічкопильного горизонтального HTZ 1200 СУПЕР ПРОФІ ПЛЮС (скорочено - «пилорама Mebor»); багатодискового одновального верстату тип 750 (американер) з однією пилкою (скорочено - «кромкообрізний «Wravor-750»); багатопилкового верстату з круглою дисковою пилкою для розпилювання двухкатного бруса MBS-75 (скорочено - «багатопил «NBS»; кромкообрізного багатопильного станку КМЕ2/100 (скорочено - «багатопил Paul КМ- 2»), за допомогою яких здійснюється розпил сировини, що надходить до Товариства для виробництва пиломатеріалів різних видів та розмірів (наявність вищезазначеного обладнання на праві власності у Товариства підтверджується Оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 104 за 2016,2017,2018,2019 роки (а.с. 85-90, том 2) та технічними документами на вищезазначене обладнання (а.с. 91-105, том 2);
- заправки автомобіля MAN TGS 33.440 з причіпом KONTEX (а.с. 108, том 2);
Бензин за даними позивача використовувався для:
- заправки автомобіля ВАЗ моделі 21154 (Договір оренди транспортного засобу від 03 серпня 2016 року з актом прийому-передачі а.с. 106, 107, том 2);
- роботи електрогенератора (наявність вищезазначеного обладнання на праві власності у Товариства підтверджується Оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 104 за 2016, 2017, 2018, 2019 роки (а.с. 85-90, том 2 ).
Як зазначає позивач, для контролю витрат пального та руху транспортних засобів, на автомобілі MAN TGS 33.440 та автонавантажувачах Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 , вилковому навантажувачі АП 41030, було встановлено обладнання систем контролю «Навігатор- С», а саме пристрої спостереження та датчик рівня палива, що підтверджується видатковими накладними № 324 від 13 червня 2017 року (а.с. 111, том 2), актом надання послуг № 324 від 13 червня 2017 року (а.с. 109, том 2), видатковою накладною № 186 від 05 квітня 2017 року (а.с. 110, том 2), актом надання послуг № 186 від 05 квітня 2017 року (а.с. 112, том 2), Договором № 31/03-03 на обслуговування системи контролю віддалених об`єктів «Навігатор» від 31 березня 2017 року, що укладені з ТОВ «Трансконтроль Україна» (а.с. 113-115, том 2).
Таким чином, позивач зазначає, що в період березень 2016 - червень 2019 року придбане у ПП «ТТ- НАФТА» пальне (бензин та дизельне пальне), було використано Товариством для обслуговування вищезазначеного обладнання, заправки автомобілів MAN TGS 33.440 з причіпом KONTEX , ВАЗ моделі 21154 та автонавантажувачів Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 ; MANITOU MLT 741-120LSU, автонавантажувача вилкового АП 41030, що підтверджується:
- Карточками по рахунку 203 за березень 2016 - червень 2019 року (а.с. 63-84, том 2);
- Актами на списання паливних матеріалів (а.с. 116-193, 203, 226, 241, 246, 249, том 2, а.с. 2, 3зворот, 4зворот, 5зворот, 13, 15, 22, 24зворот, 26зворот, 34, 38зворот, 42 зворот, 48, 56зворот, 57зворот, 59зворот, 60 зворот, 63зворот, 66зворот-67, 68зворот, 71зворот-72, 73зворот, 76зворот, 77зворот, 80зворот-82, 83зворот, 88зворот, 89зворот, 98зворот, 105зворот-106, 107зворот,109, 114зворот, 115зворот-116 том 3);
- Звітами про використані паливні матеріали (а.с. 194, 201, 205, 213, 218, 224, 235, 238, 242, 247, 250 том 2, а.с. 3, 6, 9, 11, 14, 16, 18, 20, 23, 26, 29, 33, 38, 42, 47, 56, 59, 63, 66, 71, 76, 80, 86, 88, 93, 96, 98, 102, 105, 107, 112, 114, 118 том 3);
- Звітами «Витрати палива за показаннями датчиків рівня» по автомобілю MAN TGS 33.440 та автонавантажувачам: Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 , автонавантажувач вилковий АП 41030, де були встановлені відповідні технічні пристрої спостереження (а.с. 194 зворот-196, 201зворот-202, 205зворот-206, 213зворот-214, 218зворот-219, 224зворот-226, 235зворот, 238зворот-241, 243-246, 247зворот-248, 250зворот том 2, а.с. 1, 2зворот-5, 7-8, 10-12, 14зворот, 15зворот, 16зворот, 17зворот-21, 23зворот-25, 27-28 том 3);
- Подорожніми листами (а.с. 197-200, 203зворот-204, 207-212, 215-217, 220-223, 227-234, 237, а.с. 35-37, 39-41, 43-46, 49-55, 57-58, 60-62, 64-65, 68-70, 73-75, 77-79, 83-85, 86зворот-87, 89-92, 93зворот-95, 96зворот-97, 99-101, 102зворот-104, 110-111, 112зворот-113, 115, 117, 118зворот-119 том 3).
З огляду на позовну заяву, ТОВ «Техком АВ» придбані у ПП «ТТ-НАФТА» паливно мастильні матеріали передавалися підприємству позивача у вигляді талонів згідно Актів прийому-передачі талонів на паливно- мастильні матеріали, де зазначалися номери талонів, їх «номінал», кількість та кількість придбаних паливних матеріалів в літрах.
Позивач 20.12.2019 звернувся до ПП «ТТ-НАФТА» з Листом за вих. № 336 (а.с. 52-55 том 1), на який листом за вих. № 41 від 20.12.2019 надано відповідь, що дійсно всі талони на паливно-мастильні матеріали, що прописані у зазначених в листі Позивача за вих. № 336 від 20.12.2019 Актах прийому-передачі талонів були фактично використані підприємством і перелічені в них паливно-мастильні матеріали автозаправними станціями відпущені в кількості, що була зазначена у талонах їх пред`явникам на основі довіреності підприємства, талони на паливно мастильні матеріали, як такі, що не використані до ПП «ТТ-Нафта» не поверталися (а.с. 50 том 2).
Крім того, з метою контролю та обліку процесів виробництва Товариством було розроблено та видано Наказ № 05 від 26 червня 2016 року щодо норм виходу готової продукції при переробці деревної сировини (дубу) та допустимий процент відходів (а.с. 120 том 3).
Згідно зазначеного наказу встановлено коефіцієнт виходу готової продукції при переробці дерев`яної сировини (дуб) - 40%; встановлено норми зворотних відходів для лісоматеріалів кгруглих (дуб) 1-3 сорту та дров`яної сировини для технічних потреб - 70%; встановлено частку незворотних відходів - 6%.
Також згідно з Експертним висновком № ЧК-30 від 23 січня 2020 року для виготовлення лісоматеріалу з круглих/хвойних порід необхідно 1,341 м3 сировини, лісоматеріалів з круглих/ листвяних порід - 1,549 м3 сировини. Для виготовлення паркету з лісоматеріалів круглих листвяних порід необхідно від 2,3 до 3,4 м3 сировини (а.с. 158 том 3).
Протягом періоду червень 2016 року - травень 2017 року на Товаристві згідно наказів №, № 06/1 від 30.06.2016 р., № 08/1 від 31.08.2016 р., № 31 від 30.12.2016 р., № 40/1 від 24.05.2017 року (а.с. 138-140, 145 том 3) було проведено 4 інвентаризації сировини та готової продукції.
За результатами інвентаризації було складено Інвентаризаційні описи (а.с. 141-144 том 3) та встановлено наявність на складі готової продукції різних видів та сорту, а також обрізків і тирси в таких об`ємах:
станом на 01.07.2016 р.: 68,011 м3 - обрізків; 57,327 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 01 липня 2016 року);
станом на 01.09.2016 р.: 218,008 м3 - обрізків, 189,623 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 01 вересня 2016 р.);
станом на 02 січня 2017 р.: 452,93 м3 обрізків; 389,372 м3 тирси (інвентаризаційний опис від 02 січня 2017 року), а всього 842,302 м 3.
Також, з метою виявлення залишків виготовленої продукції, відходів тощо, протягом періоду травень 2017 року - листопад 2017 року на підприємстві згідно наказів №, № 40/1 від 24.05.2017 р., № 61/2 від 31.08.2017 р., № 40/1 від 24.05.2017 р. (а.с. 145-147 том 3) були проведені інвентаризації сировини та готової продукції.
За результатами інвентаризації було складено Інвентаризаційні описи (а.с. 148-154 том 3) та встановлено наявність на складі готової продукції різних видів та сорту, а також обрізків і тирси в таких об`ємах:
станом на 25.05.2017 р.: 51,485 м3 - обрізків, 70,815 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 25 травня 2017 р.);
станом на 01.09.2017 р. обрізки та тирса відсутні, так як були використані в якості паливних матеріалів для роботи котлу;
станом на 30 листопада 2017 р.: обрізки та тирса відсутні, так як були використані в якості паливних матеріалів для роботи котлу.
Залишки обрізків з переробленого пиломатеріалу та тирси в об`ємі 842,3 м3 породи дуб та 678,63 м3 породи ялина/сосна були використані позивачем в якості палива для котлу в процесі здійснення ним своєї господарської діяльності та списані згідно:
- Акту списання № 1 від 25 травня 2017 року (а.с. 155 том 3);
- Акту списання № 5 від 01 вересня 2017 року (а.с. 156, том 3);
- Акту списання № 7 від 01 грудня 2017 року (а.с. 157 том 3).
Крім того, в результаті отримання комплексу послуг щодо організації електропостачання ТОВ «Техком АВ» на підставі Договору № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року (а.с. 211-221 том 3), що був укладений з ТОВ «КИЇВ- СПЕЦ-БУД», ТОВ «Техком АВ» в квітні 2016 року, на підставі податкової накладної від 06.04.2016 № 16 було зареєстровано податковий кредит з ПДВ на суму 30 000,00 грн з придбання послуг щодо організації електропостачання «Виробничі та складські приміщення по вул . Ціолковського, 41 в м. Чернігові». Загальна вартість послуг згідно умов Договору № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року - 900000,00 грн, що сплачувалася Товариством двома платежами: авансовий платіж - 720000,00 грн, кінцевий розрахунок - 180000,00 грн після підписання сторонами договору Акту приймання-передачі наданих послуг.
Серед первинних документів, що підтверджує здійснення господарської операції між Товариством та ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» є зазначений вище Договір № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року (далі - Договір про надання послуг) та Акт про надання послуг за Договором № 28-10/УП від 28.10.2015 р. (далі - Акт про надання послуг) (а.с. 222 том 3).
Відповідно до умов Договору про надання послуг, ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» повинен надати Товариству комплекс послуг щодо організації електропостачання.
Так, відповідно до п.п. 5.4. Договору про надання послуг виконавець повинен був:
- надавати замовнику консультації з приводу законодавства України та нормативних документів, які регулюють відносини в галузі електроенергетики з питань приєднання електроустановок замовника до електричних мереж електропередавальної організації;
- сприяти замовнику в укладанні договору з електропостачальною організацією;
- обрати схемні рішення та тими необхідного обладнання для забезпечення заданого рівня надійності електропостачання;
- визначити схему компенсації реактивної потужності;
- визначити схему автоматичного регулювання під навантаженням коефіцієнтів трансформації силових трансформаторів;
- надавати замовнику консультації з питань: оптимізації технічних характеристик електричної мережі замовника; використання додаткових компенсуючих і регулюючих пристроїв; методів економічних витрат електроенергії; встановлення та переліку необхідних сучасних засобів релейного захисту; оптимізації завантаження електричних мереж; забезпечити розробку проектної документації, що необхідна для підключення електроустановок об`єкта замовника до електричних мереж електропередавальної організації та узгодити таку проектну документацію з електропередавальною організацією;
- підготувати технічну документацію для проведення закупівель електрообладнання, електровимірювальних приладів;
- провести пусконалагоджувальні роботи, пов`язані з введенням в експлуатацію електричних мереж замовника;
- підготувати документи, що підтверджують готовність до експлуатації електроустановок замовника; виконати проектні, будівельно- монтажні/електромонтажні роботи, для здійснення підключення електроустановок об`єкту замовника;
- організовувати підписання електропередавальною організацією договору про постачання електричної енергії та передати на підписання замовнику, інші послуги.
На виконання умов Договору про надання послуг ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» було розроблено робочий проект «Зовнішнє електропостачання виробничих та складських приміщень по вул . Ціолковського, 41 в м. Чернігів» (а.с. 224 том 3 - 26 том 4, 27 том 4 - 64 том 4), а в червні 2016 року ПАТ «Чернігівобленерго» виконано роботи по підключенню електропідстанції КТП -700 до електромереж (а.с. 73-98 том 4).
Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі також - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п.п.72.1.6. п.72.1 ст.72 Податкового кодексу України, для інформаційно- аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.
У п. 83.1 ст. 83 Податкового кодексу України зазначено, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом, податкова інформація, експертні висновки, судові рішення, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Пунктом 198.2. ст. 198 ПК України встановлено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
-дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Витрати, які враховуються для визначення об`єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу (пункт 138.2 статті 138 ПК України).
Порядок визначення бази оподаткування в разі постачання товарів/послуг визначає стаття 188 Податкового кодексу України.
Так, пункт 188.1 ст. 188 ПК України встановлює, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Відповідно до пункту 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Статтею 1 розділу 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
З урахуванням пункту 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З огляду на матеріали справи позивачем протягом березня 2016 - лютого 2019 року здійснювалося придбання бензину та дизельного пального у ПП «ТТ-НАФТА», та відбувалося фактичне прийняття товару, що підтверджено платіжними дорученнями на оплату, оборотно-сальдовими відомостями (рах. 631), картками рахунку 203, видатковими накладними на товар, які, відповідно до акту перевірки, були досліджені контролюючим органом під час перевірки.
З огляду на акт перевірки, контролюючий орган дійшов висновку, що ТОВ «Техком АВ» використало паливо не у господарській діяльності підприємства, оскільки останнім не в повному обсязі надано чеки з автозаправних станцій на підтвердження фактичного придбання палива за наданими постачальником нафтопродуктів талонам, в результаті чого підприємство не нараховано податкові зобов`язання на суму 206 291,00 грн на підставі п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Однак, з даного приводу суд зазначає, що відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 р. N 1442 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», в редакції, що діяла на момент придбання паливних матеріалів, розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків. Особливості порядку продажу нафтопродуктів за готівку та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) встановлюються інструкцією, яка затверджується спільним наказом Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, Мінінфраструктури.
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496) відпуск нафтопродуктів через АЗС може здійснюватися за готівку (пункт 10.3.1), за відомостями (за безготівковими розрахунками на підставі договорів між підприємством і споживачем) (пункт 10.3.2), за талонами (пункт 10.3.3), за платіжними картками (пункт 10.3.4). Згідно з п.п. 10.3.3. вказаної Інструкції, форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери. Заправлення за талонами відображається у змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.
Отже законодавство містить чіткі положення щодо можливості придбання суб`єктом господарювання паливних матеріалів у вигляді талонів та безготівкового розрахунку за них.
Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно з п.п 14.1.36 п. 14. 1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
ТОВ «Текхом АВ» є виробничим підприємством з переробки деревини і використовує у своїй господарській діяльності різноманітне обладнання (сушильні камери, котли, верстати, станки, автонавантажувачі, автомобілі тощо, наявність яких підтверджується копіями технічної документації на вищезазначене обладнання, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та інше), що потребують витрат матеріальних активів у вигляді пального.
Окрім того, як зазначив позивач, що знайшло підтвердження відповідною документацією, для контролю витрат пального та руху транспортних засобів, на автомобілі MAN TGS 33.440 та автонавантажувачах Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 , вилковому навантажувачі АП 41030, було встановлено обладнання систем контролю «Навігатор- С», а саме пристрої спостереження та датчик рівня палива (що підтверджується видатковими накладними № 324 від 13 червня 2017 року, актом надання послуг № 324 від 13 червня 2017 року, видатковою накладною № 186 від 05 квітня 2017 року, актом надання послуг № 186 від 05 квітня 2017 року, Договору № 31/03-03 на обслуговування системи контролю віддалених об`єктів «Навігатор» від 31 березня 2017 року, що укладені з ТОВ «Трансконтроль Україна».
Так, судом встановлено, що придбане у ПП «ТТ- НАФТА» пальне (бензин та дизельне пальне), було використано позивачем для обслуговування вищезазначеного обладнання, заправки автомобілів MAN TGS 33.440 з причіпом KONTEX , ВАЗ моделі 21154 та автонавантажувачів Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 ; MANITOU MLT 741-120LSU, автонавантажувача вилкового АП 41030, що підтверджується наявними в матеріалах справи та вже зазначених вище: карточками по рахунку 203 за березень 2016 - червень 2019 року; актами на списання паливних матеріалів; звітами про використані паливні матеріали; звітами «Витрати палива за показаннями датчиків рівня» по автомобілю MAN TGS 33.440 та автонавантажувачам: Manitou MVT729 SLT МТ с.н. 764713 , автонавантажувач вилковий АП 41030, де були встановлені відповідні технічні пристрої спостереження; подорожніми листами.
Матеріали справи також містять оборотно-сальдові відомості по рахунку 26, з яких вбачається, що підприємство в період протягом якого відбувалося фактичне використання пального (травень 2016 року - червень 2019 року) безперервно працювало, випускаючи від 21 м3 до 2700 м3 готової продукції щомісячно.
Таким чином, придбане, зокрема у ПП «ТТ-НАФТА» пальне використовувалося у господарській діяльності підприємства, в тому числі в процесі виробництва готової продукції.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що формування податкового кредиту на суми ПДВ з операцій по придбанню пального у постачальника нафтопродуктів ПП «ТТ-НАФТА» позивачем було здійснено з дотриманням норм чинного законодавства, на підставі реально здійснених господарських операцій та первинних документів, а придбане пальне використано платником податків у своїй господарській діяльності, а тому підстави для реєстрації податкових зобов`язань на підставі п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України у зв`язку з використанням палива не в господарській діяльності у ТОВ «Техком АВ» відсутні.
Щодо використання підприємством пиломатеріалів у 2016-2017 роках не у господарській діяльності на загальну суму ПДВ 1168688,00 грн суд зазначає таке.
Як вже зазначалось вище, господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами п.п 14.1.36 п. 14. 1 ст. 14 ПК України.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, ризики, що виникають в процесі ведення господарської діяльності, в тому числі ризики понесення збитків, несуться самим суб`єктом господарювання, і саме він оцінює ефективність її ведення, економічний ефект та доцільність продовження такої діяльності.
З акту перевірки, враховуючи його корегування за результатами заперечень платника податків, 842,3 м3 деревини породи дуб та 919,539 м3 деревини породи сосна/ялина контролюючим органом визначено, як таку що не була врахована/частково врахована в бухгалтерському обліку та її віднесено до використання матеріальних активів поза господарською діяльністю підприємства та зважаючи на п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України на відхилення в розмірі 842,3 м3 було нараховано податкові зобов`язання у вигляді податку на додану вартість в сумі 734460,00 грн, на відхилення в розмірі 919,539 м3 - в сумі 434228,00 грн виходячи з вартості купленого товару - сировини деревної.
Основним напрямком діяльності товариства є деревообробка.
В 2016 році позивачем проводились операції з придбання та переробки деревини:
1) здійснено закупівлю сировини (пиловник, пиломатеріал) породи дуб об`ємом 1574,16 м3, різних сортів та якості;
2) з вищезазначеної сировини виготовлено: 637,41 м3 готової продукції (паркетна заготовка);
3) як і зазначалося в листі Товариства від 19.11.2019 року № 319, незворотні відходи склали 94,45 м3 (6% від переробленої сировини);
4) відходи у вигляді обрізків довгих та тирси склали - 842,3 м 3 (звіти з виробництва за травень 2016 - грудень 2016 року містяться в матеріалах справи, а.с. 121-128 том 3).
В 2017 році підприємство розпочало виробництво обрізного пиломатеріалу хвойних порід (ялина/сосна), у зв`язку з чим Товариством проведені наступні операції з придбання та переробки деревини:
1) здійснено закупівлю сировини (полубрус, пиломатеріал, половник) породи сосна /ялина об`ємом: 12705,055 м3 різних сортів та якості;
2) у виробництво передано: 10 259, 486 м3 сировини;
3) з вищезазначеної сировини виготовлено: 6312,5 м3 готової продукції (з яких 6 286,403 м3 - товарної, 26,097 - для пакування/транспортування);
4) виробничий цикл на кінець року завершений не був, залишок сировини переданої у виробництво обліковується за Дт 231 рах та складав - 441,11 м3 сировини;
5) незворотні відходи склали 981,837 м3 (10% від обсягу переробленої сировини);
6) відходи у вигляді обрізків та тирси склали - 2524,04 м3 (звіти з виробництва за лютий 2017 року - грудень 2017 року містяться в матеріалах справи, а.с. 129-137 том 3).
7) частина відходів у вигляді тирси породи сосна/ялина - 579,00 м3 та обрізків - 1025,5 м3 були реалізовані Товариством (що досліджено під час перевірки);
8) на кінець 2017 року залишилися не реалізованим (не використаними в якості паливних матеріалів) 240,901 м3 обрізків та тирси породи ялина/сосна. Зазначене вище не спростовується відповідачем.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи» відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Перелік відходів наведений у Класифікаторі відходів ДК 005-96, затвердженому наказом Держкомітету України стандартизації, метрології та сертифікації України від 29.02.96 р. № 89. Так відходи є поворотними якщо вони повністю або частково втратили свої споживчі властивості початкового матеріалу і через це використовуються з підвищеними витратами або зовсім не використовуються за прямим призначенням, безповоротними - якщо вони не можуть бути використані або реалізовані.
Як зазначено позивачем, на величину об`ємного, якісного та ціннісного виходу пиломатеріалів з лісоматеріалів впливає велика кількість факторів, зокрема:
- розмірно-якісна характеристика сировини: діаметр, збіжність, місце вирізки сортименту з деревного стовбура, форма колоди (еліпс, коло), сортоутворюючі ознаки на поверхні та всередині колоди тощо;
- специфікація пилопродукції: призначення, вид розпилювання (радіальні, тангенціальні, змішані), вид обробки, розміри та потрібна якість пиломатеріалів, асортимент та співвідношення відходів тощо;
- вид лісопильного устаткування: пилорами, стрічкопилкові та круглопилкові верстати, одно- та багатопилкові верстати тощо;
- дереворізальний інструмент: тип конструкції, склад, товщина, спосіб потовщення зубчастого вінця (розведення, плющення, напаювання твердого сплаву, наплавлення стиліту) тощо;
- технологія пиляння: способи та схеми розпилювання, спосіб базування колод відносно їх вад, специфікація відходів тощо.
З мето контролю та обліку процесів виробництва позивачем було розроблено та видано Наказ № 05 від 26 червня 2016 року щодо норм виходу готової продукції при переробці деревної сировини (дубу) та допустимий процент відходів (а.с. 120 том 3). Згідно зазначеного наказу:
-встановлено коефіцієнт виходу готової продукції при переробці дерев`яної сировини (дуб) - 40%; встановлено норми зворотних відходів для лісоматеріалів кгруглих (дуб) 1-3 сорту та дров`яної сировини для технічних потреб - 70%; встановлено частку незворотних відходів - 6%.
Також згідно з Експертним висновком № ЧК-30 від 23 січня 2020 року, який наявний в матеріалах справи, для виготовлення лісоматеріалу з круглих/хвойних порід необхідно 1,341 м3 сировини, лісоматеріалів з круглих/ листвяних порід - 1,549 м3 сировини. Для виготовлення паркету з лісоматеріалів круглих листвяних порід необхідно від 2,3 до 3,4 м3 сировини.
Крім того, з огляду на матеріали справи на підприємстві позивача встановлений та використовується твердопаливний котел, придбаний згідно Контракту № 24/31/08 від 07.09.2016 (а.с. 197-201 том 3), основною функцією якого є забезпечення в системі теплопостачання високої температури рідини для сушіння виготовлених матеріалів та опалення споруд на території підприємства в зимовий період. Зазначений котел марки Binder RRK 2100 номінальною потужністю 2100 кВт/год, максимальною потужністю 2360 кВт/год. При роботі котла використовується тверде паливо, залишки сировини, а саме обрізки та тирса.
На території підприємства також збудовані 5 сушильних камер загальною площею 380 м3 номінальною потужністю (теплоспоживання) 1,4 Мвт (1400 кВ/ч) згідно додатку №1 («Техническая спецификация на сушки») до контракту № 24/31/08 від 07.09.2016р. Тобто при роботі котла Binder RRK 2100, виробляється енергія для сушильних камер що дорівнює 1400 кВт/ч (а.с. 197-201, 202-210 том 3).
Відповідно до технічного паспорту на об`єкти нерухомості, у власності ТОВ «Техком АВ» перебуває дві двоповерхові будівлі загальною опалювальною площею 763,4 м2 опалення яких також проводиться котлом марки Binder RRK 2100.
Відповідно до п. 4 Наказу Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014 р. «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань», інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов`язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка. При цьому забезпечуються: виявлення фактичної наявності активів та перевірка повноти відображення зобов`язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів; установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку; виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість та споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних та нематеріальних активів, що не використовуються, невикористаних сум забезпечення; виявлення активів і зобов`язань, які не відповідають критеріям визнання.
Так, протягом періоду червень 2016 року - травень 2017 року на Товаристві було проведено інвентаризації сировини та готової продукції, за результатами яких складено Інвентаризаційні описи та встановлено наявність на складі готової продукції різних видів та сорту, а також обрізків і тирси в таких об`ємах: станом на 01.07.2016 р.: 68,011 м3 - обрізків; 57,327 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 01 липня 2016 року); станом на 01.09.2016 р.: 218,008 м3 - обрізків, 189,623 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 01 вересня 2016 р.); станом на 02 січня 2017 р.: 452,93 м3 обрізків; 389,372 м3 тирси (інвентаризаційний опис від 02 січня 2017 року), а всього 842,302 м 3.
Також, з метою виявлення залишків виготовленої продукції, відходів тощо, протягом періоду травень 2017 року - листопад 2017 року на підприємстві були проведені інвентаризації сировини та готової продукції, за результатами яких складено Інвентаризаційні описи та встановлено наявність на складі готової продукції різних видів та сорту, а також обрізків і тирси в таких об`ємах: станом на 25.05.2017 р.: 51,485 м3 - обрізків, 70,815 м3 - тирси (інвентаризаційний опис від 25 травня 2017 р.); станом на 01.09.2017 р. обрізки та тирса відсутні, так як були використані в якості паливних матеріалів для роботи котлу; станом на 30 листопада 2017 р.: обрізки та тирса відсутні, так як були використані в якості паливних матеріалів для роботи котлу.
Як зазначає позивач, зазначені вище обрізки та тирса породу дуб на балансі Товариства не обліковувалися, породи сосна та ялина - обліковувалися не в повному обсязі, чим було порушено правила ведення бухгалтерського обліку.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Як зазначено вище для роботи котлу Binder RRK 2100, що забезпечував роботу сушок та опалення господарських і адміністративних приміщень були необхідні паливні матеріали.
Таким чином, залишки обрізків з переробленого пиломатеріалу та тирси в об`ємі 842,3 м3 породи дуб та 678,63 м3 породи ялина/сосна були використані позивачем в якості палива для котлу в процесі здійснення ним своєї господарської діяльності та списані згідно наявних в матеріалах справи: акту списання № 1 від 25 травня 2017 року; акту списання № 5 від 01 вересня 2017 року; акту списання № 7 від 01 грудня 2017 року (а.с. 155-157 том 3).
З огляду на вищевикладене, та враховуючи показники випущеної продукції вбачається, що Товариство протягом 2016-2017 років здійснювало свою господарську діяльність та з метою мінімізації витрат на виробництво застосовувало у якості паливних матеріалів власні відходи від виробництва готової продукції (тирсу та обрізки).
За таких обставин, в ході розгляду справи, судом не встановлено ознак використання придбаної позивачем сировини у вигляді пиловнику дубу, сосни, ялини, полубрусу та пиломатеріалу із сосни/ялини не в господарській діяльності платника податків, а тому підстави для нарахування податкових зобов`язань відповідно до п. 198 ст. 198.5 Податкового кодексу України відсутні.
Окрім того, слід зазначити, що п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Згідно з експертним висновком № ЧК-684 від 19 грудня 2019 року складеного інспектором Торгово-промислової палати України (а.с. 193 том 3): середня ринкова ціна, з урахуванням ПДВ, що склалася на ринку в 2016 році на тирсу з твердолистяних порід деревини дуб складає 147,00 грн. за 1 м3; середня ринкова ціна, з урахуванням ПДВ, що склалася на ринку у 2016 році на обрізки (дрова) з твердолистяних порід деревини - дуб, склала 441,39 грн. за 1 м3.
Ціна за якою позивачем частково реалізовувалися відходи у вигляді тирси з породу деревини сосна складала 40,00 грн. за 1 м3 без ПДВ; ціна на відходи у вигляді обрізків породи деревини сосна складала від 25,00 грн. до 180,00 м3 без ПДВ; ціна на відходи у вигляді тирси з породи деревини ялина - 30,00 грн. без ПДВ, обрізки з породи ялина - від 41,66 до 100,00 грн. без ПДВ відповідно, що не заперечується відповідачем.
Таким чином, оскільки обрізки та тирса після переробки пиловника деревини породи дуб на балансі товариства не обліковувались, податковим органом мала б бути застосована звичайна ціна встановлена на тирсу та обрізки, а до обрізків та тирси з деревини породи сосна/ялина, що обліковувалися на балансі - балансова (залишкова) вартість, що не обліковувалися - звичайна ціна.
Проте, з акту перевірки вбачається, що відповідач застосував при визначені бази оподаткування вартість сировини - пиловника, полубрусу, пиломатеріалу, що в рази перевищує ціни на обрізки та тирсу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що зазначені в акті порушення в частині не нарахуванням податкових зобов`язань у зв`язку з використанням у 2016 та у 2017 році пиломатеріалу не у господарській діяльності позивача на загальну суму ПДВ 1168688,00 грн є помилковими, належними чином не обґрунтованими, а отже винесені на їх підставі оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Щодо порушень позивачем п. 44.1 ст. 44, п. 44, п. 198.1., п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в частині завищення податкового кредиту в сумі 30000,00 грн в тому числі за квітень 2016 р. в сумі 3000,00 грн слід зазначити таке.
Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 та пунктів 198.2, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
В силу положень пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Так, в результаті отримання комплексу послуг щодо організації електропостачання товариства на підставі Договору № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року (а.с. 211-221 том 3), що був укладений з ТОВ «КИЇВ- СПЕЦ-БУД» та ТОВ «Техком АВ» в квітні 2016 року, на підставі податкової накладної від 06.04.2016 р. № 16 було зареєстровано податковий кредит з ПДВ на суму 30000,00 грн. з придбання послуг щодо організації електропостачання «Виробничі та складські приміщення по вул . Ціолковського, 41 в м. Чернігові». Загальна вартість послуг згідно умов Договору № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року - 900000,00 грн., що сплачувалася Товариством двома платежами: авансовий платіж - 720000,00 грн., кінцевий розрахунок - 180000,00 грн. після підписання сторонами договору Акту приймання-передачі наданих послуг.
За вимогами пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Поняття первинного документу міститься в Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідно до якого, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ( в редакції станом на 06 квітня 2016 року), первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис".
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Серед первинних документів, що підтверджує здійснення господарської операції між Товариством та ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» є Договір № 28-10/УП від 28 жовтня 2015 року та Акт про надання послуг за Договором № 28-10/УП від 28.10.2015 р.
При цьому обидва документи містять в собі всі необхідні дані визначені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Відповідно до умов Договору про надання послуг, ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» повинен був надати Товариству комплекс послуг щодо організації електропостачання. Слід звернути увагу, що п.п. 5.4. Договору про надання послуг визначено дуже широкий перелік таких послуг, зокрема виконавець повинен був:
надавати замовнику консультації з приводу законодавства України та нормативних документів, які регулюють відносини в галузі електроенергетики з питань приєднання електроустановок замовника до електричних мереж електропередавальної організації;
сприяти замовнику в укладанні договору з електропостачальною організацією;
обрати схемні рішення та тими необхідного обладнання для забезпечення заданого рівня надійності електропостачання;
визначити схему компенсації реактивної потужності;
визначити схему автоматичного регулювання під навантаженням коефіцієнтів трансформації силових трансформаторів;
надавати замовнику консультації з питань: оптимізації технічних характеристик електричної мережі замовника; використання додаткових компенсуючих і регулюючих пристроїв; методів економічних витрат електроенергії; встановлення та переліку необхідних сучасних засобів релейного захисту; оптимізації завантаження електричних мереж; забезпечити розробку проектної документації, що необхідна для підключення електроустановок об`єкта замовника до електричних мереж електропередавальної організації та узгодити таку проектну документацію з електропередавальною організацією;
підготувати технічну документацію для проведення закупівель електрообладнання, електровимірювальних приладів;
провести пусконалагоджувальні роботи, пов`язані з введенням в експлуатацію електричних мереж замовника;
підготувати документи, що підтверджують готовність до експлуатації електроустановок замовника; виконати проектні, будівельно- монтажні/електромонтажні роботи, для здійснення підключення електроустановок об`єкту замовника;
організовувати підписання електропередавальною організацією договору про постачання електричної енергії та передати на підписання замовнику, інші послуги.
На виконання умов Договору про надання послуг ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» було розроблено робочий проект «Зовнішнє електропостачання виробничих та складських приміщень по вул. Ціолковського, 41 в м. Чернігів», виконавцем робіт було здійснено всі підготовчі, пусконалагоджувальні, нормативні та документарні роботи, в результаті чого, в червні 2016 р. ПАТ «Чернігівобленерго» виконано роботи по підключенню електропідстанції КТП -700 до електромереж, що не заперечується відповідачем.
Таким чином, податковий облік по відображенню господарської операції між Товариством та ТОВ «КИЇВ-СПЕЦ-БУД» згідно Договору про надання послуг здійснено з дотриманням норми чинного законодавства, а висновки контролюючого органу щодо завищення податкового кредиту за квітень 2016 р. в сумі 30000,00 грн. є помилковими.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п. 56.4. ст. 56 ПКУ, під час процедури адміністративного оскарження обов`язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених цим Кодексом, або будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган.
Обов`язок доведення правомірності нарахування або прийняття будь-якого іншого рішення контролюючим органом у судовому оскарженні встановлюється процесуальним законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду відповідачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються висновки акту перевірки та як наслідок податкові повідомлення-рішення є такими, що підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Техком АВ" - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 09.01.2020 № 00000100500, № 00000110500, № 00000120500, № 000000905000.
Стягнути за рахунок бюджетних відшкодувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Техком АВ" судовий збір в сумі 21 020 (двадцять одна тисяча двадцять) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Техком АВ", вул. Ціолковського, буд. 41, м. Чернігів, 14001, код ЄДРПОУ 36931600.
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966.
Дата складення повного рішення суду - 07.05.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб