Рішення № 89110556, 07.05.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2020
Номер справи
520/4622/2020
Номер документу
89110556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 травня 2020 р. № 520/4622/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (вул. Енергетиків, буд. 72,м. Сєвєродонецьк, Луганська область,93401, код ЄДРПОУ 43143746) про визнання протиправною та скасування вимоги ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати протиправною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-62У від 20 серпня 2019 року на суму 27 814,43 грн. (двадцять сім тисяч вісімсот чотирнадцять тисяч гривень 43 копійки).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 20 серпня 2019 року Головним управлінням ДПС у Луганській області було сформовано та направлено Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 Вимогу про сплату боргу (недоїмки) на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № Ф-62У від 20 серпня -019 року на суму 27 814,43 грн. (двадцять сім тисяч вісімсот чотирнадцять тисяч гривень 43 копійки).

Вищевказану Вимогу Позивачем було отримано 07 жовтня 2019 року.

Позивач вважає, що дана вимога є незаконною, не обґрунтованою та протиправною і підлягає скасуванню.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд вважає за необхідним вказати наступне.

Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-УІ) із змінами та доповненнями.

Згідно з статтею 1 Закону № 2464-УІ - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціальною страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-УІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно- правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

гідно ст. ст. 1, 12 Закону № 2464 органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної податкової і митної політики, в частині адміністрування єдиного внеску, шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску є органи доходів і зборів.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ч.12.ст.19 вказаного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону № 2464 визначено, що своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом сума єдиного внеску є недоїмкою.

Згідно з пунктом 4 статті 25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за № 508/26953, затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі Інструкція).

Пунктом 2, 3, 4 розділу УІ Інструкції визначено, що сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Якщо платник має на кінець місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску - фіскальний орган (орган доходів і зборів) надсилає платнику вимогу про сплату недоїмки. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до інформаційних даних ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, Кремінська ДПІ (Кремінський р-н) з 22.11.2005р. та з 08.10.2019 р. перейшла на облік до Головного управління ДПС у Харківській області, Слобожанське управління, Дергачівська ДПІ (Дергачівський р-н).

Станом на 31.07.2019 р. позивач мав заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 27814,43 грн. Зазначена сума боргу складається із перехідного сальдо УПФУ в розмірі 1194,00 грн., нарахувань за III квартал 2013 р. в розмірі 1194,03 грн., нарахувань за IV квартал 2013 р. в розмірі 1218,67 грн., нарахувань за І квартал 2014 р. в розмірі 422,65 грн., нарахувань за 2017 р. в розмірі 8448,00 грн., нарахувань за І квартал 2018 р. в розмірі 2457,18 грн., нарахувань за II квартал 2018 р. в розмірі 2457,18 грн., нарахувань за III квартал 2018 р. в розмірі 2457,18 грн., нарахувань за IV квартал 2018 р. в розмірі 2457,18 грн., нарахувань за І квартал 2019 р. в розмірі 2754,18 грн., нарахувань за II квартал 2019 р. в розмірі 2754,18 грн.

Враховуючи зазначене, у платника існувала заборгованість з єдиного внеску в розмірі - 9795,83 грн.

В свою чергу, платником відповідно до даних інтегрованої картки платника єдиного внеску було частково погашено суму боргу; 27.05.2016 р. - на суму 239,06 грн., 21.02.2017 р. - на суму 909,10 грн., 28.11.2018 - на суму 3424,29 грн., 28.01.2019 р. на суму - 1194,03 грн. Погашення суми боргу відбулось в хронологічному порядку.

Також суд вказує, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 р. за № 406-VII Пенсійним фондом України було передано адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до Міністерства доходів і зборів України. На підставі зазначеного до Рубіжанської ОДПІ було передано на облік платників єдиного внеску, зокрема і ФОП ОСОБА_1 разом із сальдо розрахунку платника єдиного внеску в частині недоїмки, штрафів, пені та переплат в розмірі - 6960,48трн.

На підставі зазначеного, та відповідно до інформації зазначеної в електронному журналі АІС Податковий блок контролюючим органом було сформовано та направлено платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2013 на суму 8154,51 грн., яка не була отримана платником. За І квартал 2014 р. вимога про сплату боргу (недоїмки) платнику не надсилалась у зв`язку з введенням в дію антитерористичних заходів в Луганській області, поштові відділення не працювали, таким чином не було можливості направити вимогу боржнику, Відповідно до даних АІС Податковий блок єдиний внесок за період з II кварталу 2014 р. по IV квартал 2016 р. не нараховувався.

Крім того, платнику було сформовано та направлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 за Ф-62У, за якою заборгованість з єдиного внеску станом на 31.10.2018 р. склала 24467,21 грн. Зазначена вимога повернулась відповідно до відмітки на поштовому повідомленні про вручення у зв`язку з закінченням терміну зберігання (копія додається).

Вимога від 05.12.2018 р. на суму 21042,92 грн. станом на 30.11.2018 р. також не отримана платником та повернулась у зв`язку з закінченням терміну зберігання ,копія додана до матеріалів справи.

Вимога від 21.05.2019 р. на суму 25060,25 грн. станом на 30 квітня 2019 р. не отримана платником та повернулась у зв`язку з закінченням терміну зберігання копія додана до матеріалів справи.

Вимога від 08.02.2019 р. на суму боргу 22306,07 грн. станом 31.01.2019 р, не отримана платником та повернулась у зв`язку з закінченням терміну зберігання , копія додана до матеріалів справи.

Отже, на думку суду, податковим органом були вжиті заходи щодо надсилання вимог про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 в повній мірі.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401, код ЄДРПОУ 43143746) про визнання протиправною та скасування вимоги - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.