Рішення № 89110433, 07.05.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2020
Номер справи
460/3029/20
Номер документу
89110433
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

07 травня 2020 року м. Рівне №460/3029/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув, третьої особи відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доПриватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСКРЕДИТ" про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:

Ухвалою від 30.04.2020 відкрито провадження у справі №460/3029/20 за позовом ОСОБА_1 до Приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віри Леонідівни про визнання протиправною та скасування постанови. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (стягувача у відповідному виконавчому провадженні). Розгляд справи по суті призначено за правилами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України у відкритому судовому засіданні на 07.05.2020 з викликом (повідомленням) сторін.

Сторони в судове засідання не прибули. Клопотань не надходило.

За правилами частини четвертої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

А відповідно до статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Зазначена норма є спеціальною по відношенню до інших норм Кодексу адміністративного судочинства України, які визначають загальний порядок розгляду адміністративних справ. А строки, визначені нормою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, не були продовжені на строк дії карантину за Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-IX від 30.03.2020, який набрав чинності 02.04.2020.

Відповідно до цього, судом ухвалено проводити засідання без участі сторін.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з позовною заявою вимоги ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що 18.04.2020 йому стало відомо про те, що постановою відповідача від 17.04.2020 відкрито виконавче провадження №61865794 про стягнення з нього на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» коштів в сумі 17379,50 грн. Позивач вказує на протиправність такої постанови, оскільки в порушення норм статті 25 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» приватний виконавець відкрив виконавче провадження не за місцем проживання боржника; відповідач прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження без належних доказів, що в межах території виконавчого округу - м.Київ наявне майно, що належить боржнику, та не врахував, що місцем реєстрації позивача - боржника є місто Рівне, Рівненської області.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, вимоги ухвали суду щодо витребування належним чином завірених матеріалів виконавчого провадження не виконав.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача правом на подання пояснень по суті спору не скористалась.

З`ясувавши доводи та аргументи позивача, наведені в позовній заяві та у додаткових письмових поясненнях, дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 29.11.2013 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорту, долученою до матеріалів справи.

17.04.2020 Приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №61865794 щодо виконання виконавчого документа: виконавчого напису №7053 від 04.04.2020, виданого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчиком Володимиром Вікторовичем, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» заборгованості в розмірі 17379,50 грн. Боржником визначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Його адресу зазначено як: АДРЕСА_2 .

17.04.2020 Приватним виконавцем виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною в межах виконавчого провадження №61865794 винесено також постанову про арешт коштів боржника (а.с.5-6).

За даними Автоматизованої системи виконавчого провадження стан виконавчого провадження № 61865794 - прийнятий до виконання (https://asvpweb.minjust.gov.ua /#/search-debtors).

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, відомості щодо права власності на майно по фізичній особі ОСОБА_1 станом на 07.05.2020 - відсутні.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, встановленні Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, як виконавчих написів нотаріусів (пункт 3 частини першої статті 3 Закону).

За пунктом 1 частини першої статті 26 згаданого Закону виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини третьої цієї статті, у заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.

За частиною п`ятою цієї ж статті, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

В силу ж вимог частини другої статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016, приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника. Виконавчі дії у виконавчих провадженнях, відкритих приватним виконавцем у виконавчому окрузі, можуть вчинятися ним на всій території України.

Крім того, основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус визначає Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» № 1403-VIII від 02.06.2016.

Частиною другою статті 25 цього Закону передбачено, що приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.

Аналіз змісту вказаних вище норм права дозволяє прийти до висновку про те, що приватний виконавець приймає виконавчий документ та відкриває виконавче провадження з метою його примусового виконання виключно за тієї умови, якщо місце проживання, перебування боржника - фізичної особи та місцезнаходження боржника - юридичної особи або місцезнаходження майна боржника розташовано в окрузі, в якому такий приватний виконавець здійснює діяльність та, відповідно, на яку розповсюджуються компетенція цього приватного виконавця.

Пунктом 4 частини другої статті 23 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» № 1403-VIII від 02.06.2016 визначено, що у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.

Відповідно до інформації, отриманої судом з Єдиного реєстру приватних виконавців (а.с.32)(https://erpv.minjust.gov.ua/#/search-private-performer) виконавчим округом приватного виконавця Дорошкевич Віри Леонідівни є м. Київ.

Разом з тим, як достеменно встановлено судом, з 29.11.2013 позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

При цьому, будь-які докази на підтвердження того, що станом на момент прийняття спірної постанови місце проживання, перебування ОСОБА_1 було зареєстроване на території м.Києва, або що останній мав майно на території м.Києва, учасниками справи не надані та судом в ході розгляду справи не здобуті.

Ні майна, ні банківських рахунків боржника у межах м.Києва не виявлено.

За таких обставин, оскаржувана постанова від 17.04.2020 про відкриття виконавчого провадження №61865794 прийнята відповідачем із порушенням приписів статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 та статті 25 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» №1403-VIII від 02.06.2016, оскільки приватним виконавцем виконавчий документ прийнято до виконання не за місцем проживання, перебування, роботи боржника - фізичної особи (позивача) або місцезнаходженням його майна.

Згідно із пунктом 10 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.

Таким чином, у даному випадку приватний виконавець повинен був повернути виконавчий документ стягувачу у зв`язку із пред`явленням його не за місцем виконання, чого в даному випадку зроблено не було.

Вказані обставини не були перевірені та враховані відповідачем під час винесення спірної постанови, а тому таке рішення приватного виконавця є такими, що винесене з порушенням норм чинного законодавства, не у спосіб та не в порядку, які встановлені законом, а саме з порушенням правил підвідомчості.

За наведеного, спірна постанова підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн., понесені позивачем згідно квитанції №85197 від 22.04.2020, підлягають відшкодуванню на його користь шляхом стягнення цієї суми коштів з приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В.Л.

Керуючись статтями 241-246, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Дорошкевич Віри Леонідівни (02002, місто Київ, вулиця Окіпної Раїси, 4-А, офіс 74-А, РНОКПП НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (49004, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Якова Самарського, будинок, 12А, код ЄДРПОУ 41346335), - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову від 17.04.2020 про відкриття виконавчого провадження №61865794, винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Дорошкевич Вірою Леонідівною при примусовому виконанні виконавчого напису №7053, виданого 04.04.2020 приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області Колейчик В.В.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок Приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Дорошкевич Віри Леонідівни судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 07 травня 2020 року.

Суддя Друзенко Н.В.