
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 квітня 2020 року м. Рівне №460/4583/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючоЇ судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про:
визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виконання перерахунку пенсії з 01.01.2018 без врахування призначених додаткових складових та премії, без врахування ним вимог ч.3 ст.43 Закону 2262, даних з документів пенсійної справи, не врахування положень Постанов КМУ №1294 від 07.11.2007 і №704 від 30.08.2017, не включення у списки, подані до Рівненського обласного військового комісаріату у 2018 році розмірів складових грошового забезпечення, з яких обчислена пенсія до перерахунку, не витребування нових довідок про розмір грошового забезпечення з врахуванням як попередніх, так і запроваджених нових додаткових складових та премій, що не суперечать вимогам статей 22 та 58 Конституції України;
визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо застосування пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 від 24.02.2018 та положень Постанови КМУ №804 від 14.08.2019 через зменшення виплати нарахованої у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018, починаючи з 01.01.2018 та з 01.01.2019;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на підставі частини другої пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснити заходи з підготовки до проведення повноцінного повторного перерахунку пенсії шляхом подання у десятиденний строк до Рівненського обласного військового комісаріату нових списків на ім`я позивача за формою згідно додатку 1 Порядку 45 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, з урахуванням визнаних нечинними змін до пункту 5, з обов`язковим зазначенням у графі 6 поданого списку таких розмірів: посадовий оклад - у розмірі 5640 грн; оклад за військове звання - у розмірі 1410 грн; надбавку за вислугу років - у розмірі 50 %; надбавку за особливі умови служби - 35 %; надбавку за кваліфікацію - 12%; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавку за особливо важливі завдання - 50%; премію - 10%; основний розмір пенсії: 83 % грошового забезпечення (вислуга 31 роки), з подальшою вимогою відповідача до зазначеного військкомату на підставі цього судового рішення про виготовлення на їх основі нової довідки про розмір грошового забезпечення виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" згідно відповідної чи аналогічної посади, з врахуванням даних нового списку, як зазначено вище у переліку, починаючи з 01.01.2018, з вимогою обов`язкового включення в довідку про розмір грошового забезпечення усіх складових (надбавок, доплат, підвищень) та премій, як поданих у списку ГУ ПФУ, так і нових, встановлених згідно відомчого наказу (Наказу МОУ №260 від 07.06.2018, введеного в дію з 01.03.2018), виданого на виконання Постанови №704, що в цілому не суперечить вимогам статей 22 та 58 Конституції України;
зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на підставі витребуваної і отриманої з Рівненського обласного військового комісаріату нової довідки виконати повторно перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2018 року, з виплатою перерахованої пенсії, з урахуванням виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року починаючи з 01 січня 2018 року згідно вимог Постанови №103 від 24.02.2018 та у подальшому, з 1 січня 2019 року згідно Постанови КМУ №804 від 14.08.2019, однією сумою, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з врахуванням різниці від виплачених раніше сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що нормативно-правові акти, на підставі яких йому з 01.01.2018 зроблено розрахунок пенсії, визнані в судовому порядку протиправними, втручання у право власності не може бути визнано законним. Позивач зазначає, що додаткові види грошового забезпечення та премія відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Тому позивач вважає, що має право на виправлення відповідачем своїх помилок та на подання останнім до Рівненського обласного військового комісаріату нових, виправлених списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку із зазначенням вже наявних і закріплених частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додаткових складових і премії у початкових розмірах, з обов`язковим включенням у довідку про розмір грошового забезпечення уповноваженим державним органом змін в сторону збільшення, розширення, а не звуження, розмірів як головних складових, так і додаткових складових та премії. На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 28.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву. На обґрунтування заперечення зазначає, що 19.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Рівненського обласного військового комісаріату від 05.03.2018 №ХГ-13218 відповідно до якої сума грошового забезпечення позивача становить 10575,00грн. Враховуючи пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, Головним управлінням було проведено наступний обрахунок для визначення підвищення пенсії позивача з 01.01.2018. З 01.01.2018 по 31.12.2018 сума підвищення до пенсії в 50% становить 1336,93грн. З 01.01.2019 по 31.12.2019 сума підвищення до пенсії в 75% становить 2005,39грн. З 01.01.2010 сума підвищення до пенсії в 100% становитиме 2673,85грн. Пунктом 2 Постанови №103 передбачено чіткий порядок виплати сум п перерахованих пенсій. Тобто Кабінет Міністрів України визначив, що підвищення в розмірі 100% буде розпочато з 2020 року. Тож, і фінансування з Державного бюджету буде виділятися на ці перерахунки у 2020 році. Також 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", відповідно до якої виплата пенсії призначеної згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.01.2018 здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1088 "Деякі виплати пенсій окремим категоріям громадян", що набирає законної сили з 01.01.2020, відповідно до якої виплата пенсії призначеної згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.01.2018 здійснюється з 01.01.2020 у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Також відповідач зазначив, що оскільки пенсію позивачу виплачено своєчасно без затримки виплати, то відсутні підстави щодо нарахування компенсації втрати частини доходу. Крім того відповідач зазначає, що позивачем порушено строк звернення до суду. Також відповідач просить залишити без розгляду позовну вимогу про зобов`язання включення додаткових видів грошового забезпечення (: посадовий оклад - у розмірі 5640 грн; оклад за військове звання - у розмірі 1410 грн; надбавку за вислугу років - у розмірі 50 %; надбавку за особливі умови служби - 35 %; надбавку за кваліфікацію - 12%; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавку за особливо важливі завдання - 50%; премію - 10%; основний розмір пенсії) при проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018, оскільки така вимога вже була вирішена Рівненським окружним адміністративним судом при розгляду справі №460/2723/18.
Ухвалою суду від 24.01.2020 провадження в адміністративній справі №460/4583/19 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №160/3586/19.
Ухвалою суду від 22.04.2020 провадження у справі поновлено.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.
Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Рівненській області та з 02.11.2001 отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.11.2001 (а.с.12).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.11.2018 у справі №40/2723/18, яке набрало законної сили 13.03.2019, позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.01.2018, з розрахунку 70% сум грошового забезпечення. Зобов`язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 83% сум грошового забезпечення. В задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправним дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та зобов`язання здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії та виплачувати пенсію, виходячи з посадового окладу в сумі 5640 грн., окладу за військовим званням в сумі 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% в сумі 3525 грн., надбавки за кваліфікацію 12% в сумі 846 грн., надбавки за особливо важливі умови служби 35% в сумі 2467,50 грн., надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10% в сумі 705 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% в сумі 3525 грн., премії 10% в сумі 705 грн.,- відмовлено.
На виконання вищевказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Рівненській області здійснено з 01.01.2018 пенсії позивача у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідки Рівненського обласного військового комісаріату № ХГ12317 від 05.03.2018, згідно з якою сума грошового забезпечення позивача становить 10575 грн.: посадовий оклад - 5640 грн., оклад за військове звання (підполковник) - 1410 грн., надбавка за вислугу років в розмірі 50% - 3525 грн. Також при перерахунку пенсії позивачу встановлено надбавку у розмірі 25% основного розміру пенсії в сумі 1850,63 грн., надбавку як інваліду війни 3 групи в сумі 435,60 грн. та надбавку інваліду війни при виконанні обов`язків в сумі 50 грн (а.с.37-40).
Позивачу виплачена різниця в пенсії за період з 01.01.2018 по 24.02.2019 в розмірі 12704,16грн. та за період з 25.02.2019 по 31.03.2019 в розмірі 14170,10грн. (а.с.35, 36).
Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Після перерахунку пенсії відповідно до Постанови № підвищення складає 6736,89грн., з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 3368,45грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 5052,67грн.; з 01.01.2010 щомісячно 100% від підвищення: 6736,89грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області із заявами про здійснення перерахунку пенсії (а.с.13-15).
Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області повідомило позивача, що немає підстав для задоволення заяви позивача щодо перерахунку та виплати пенсії у визначеному законом розмірі з урахуванням суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Крім того, повідомила про відсутні у нього повноважень для звернення про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.16-18).
Не погоджуючись з діями відповідача щодо виплати сум підвищення пенсії не у повному обсязі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності з 01 січня 2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З такого законодавчого регулювання слідує, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
З метою реалізації норми ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Відповідно до п. 1 вказаної постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно з п. 2 цієї постанови виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Як підтверджується матеріалами справи та не оспорюється сторонами, починаючи з 1 січня 2018 року виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по дату подання позову до суду - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
12 грудня 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до приписів частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Частиною другою статті 265 згаданого Кодексу встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Враховуючи, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність з 05 березня 2019 року, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 05 березня 2019 року є безпідставною.
Суд зазначає, що частина позовних в даній справі відповідає ознакам типової, наведеним у рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи зазначене, суд під час розгляду даної справи враховує висновки сформовані Верховним Судом у справі №160/3586/19.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, залишеного без змін за результатами апеляційного перегляду постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, зазначено: «У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними».
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Верховний Суд, висновки якого мають бути враховані судом під час розгляду справи у відповідності до вимог ст.ст.242, 291 КАС України, в своєму рішенні у зразковій справі №160/3586/19 зазначив наступне:
"... підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 1 Постанови №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704. На підставі приписів статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45. Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 Постанови № 103 скасував. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року. Постанова №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та власне Постанова № 704 є чинними. Отже, в цій частині суд правомірно підсумував, що з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на указані підстави. Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. У зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано. З огляду на наведене Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виснував, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Зважаючи на викладене, Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що на момент ухвалення рішення у цій зразковій справі дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.".
Разом з тим, Верховний Суд відніс до обставин, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі: «зміна правового регулювання спірних правовідносин або визначення Кабінетом Міністрів України нових умов та порядку перерахунку пенсії або розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.»
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, внаслідок зміни правового регулювання, а саме, з часу оприлюднення постанови КМУ від 14.08.2019 № 804, яке відбулось 04.09.2019, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Така постанова Кабінету міністрів України є діючою і підлягає виконанню.
Оскільки, постанова КМУ №804 від 14.08.2019 набрала чинності 04.09.2019, то саме з цієї дати вона підлягає обов`язковому застосуванню відповідачем.
Враховуючи викладене суд, дійшов висновку, що виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є протиправним заниженням її розміру в період з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно.
Таким чином позовні вимоги в частині виплати 100 % перерахованої пенсії підлягають задоволенню за період з 05.03.2019 по 03.09.2019.
При цьому, враховуючи, що на момент перерахунку пенсійним органом пенсії позивача з 01.01.2018 Постанова №103 була чинною та не скасованою, відтак, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати позивачу 50% та 75% суми підвищення пенсії з 01.01.2018 до 05.03.2019 не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за даний період проведено на виконання Постанови №103, чинної до 05.03.2019.
Відповідно до положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Однак, у разі помилкового обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права чи неналежного формулювання позовних вимог, адміністративні суди мають право на підставі частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи.
Положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України цілком кореспондуються з положеннями частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду обставини справи, суд вважає, що, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Як наслідок, задоволенню підлягає вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати та виплатити (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виконання перерахунку пенсії з 01.01.2018 без врахування призначених додаткових складових та премії, без врахування ним вимог ч.3 ст.43 Закону 2262, даних з документів пенсійної справи, не врахування положень Постанов КМУ №1294 від 07.11.2007 і №704 від 30.08.2017, не включення у списки, подані до Рівненського обласного військового комісаріату у 2018 році розмірів складових грошового забезпечення, з яких обчислена пенсія до перерахунку, не витребування нових довідок про розмір грошового забезпечення з врахуванням як попередніх, так і запроваджених нових додаткових складових та премій, що не суперечать вимогам статей 22 та 58 Конституції України; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на підставі частини другої пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснити заходи з підготовки до проведення повноцінного повторного перерахунку пенсії шляхом подання у десятиденний строк до Рівненського обласного військового комісаріату нових списків на ім`я позивача за формою згідно додатку 1 Порядку 45 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008, з урахуванням визнаних нечинними змін до пункту 5, з обов`язковим зазначенням у графі 6 поданого списку таких розмірів: посадовий оклад - у розмірі 5640 грн; оклад за військове звання - у розмірі 1410 грн; надбавку за вислугу років - у розмірі 50 %; надбавку за особливі умови служби - 35 %; надбавку за кваліфікацію - 12%; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%; надбавку за особливо важливі завдання - 50%; премію - 10%; основний розмір пенсії: 83 % грошового забезпечення (вислуга 31 роки), з подальшою вимогою відповідача до зазначеного військкомату на підставі цього судового рішення про виготовлення на їх основі нової довідки про розмір грошового забезпечення виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною 2 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" згідно відповідної чи аналогічної посади, з врахуванням даних нового списку, як зазначено вище у переліку, починаючи з 01.01.2018, з вимогою обов`язкового включення в довідку про розмір грошового забезпечення усіх складових (надбавок, доплат, підвищень) та премій, як поданих у списку ГУ ПФУ, так і нових, встановлених згідно відомчого наказу (Наказу МОУ №260 від 07.06.2018, введеного в дію з 01.03.2018), виданого на виконання Постанови №704, що в цілому не суперечить вимогам статей 22 та 58 Конституції України, то суд зазначає, що вони до задоволення не підлягають з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 3 пункту 10 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, частину четверту статті 63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII викладено в наступній редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій".
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
Суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, урегульовані Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).
Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.
Судом встановлено, що перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2018 був проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на підставі довідки Рівненського ОВК від 05.03.2018 № ХГ12317 про розмір грошового забезпечення, складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.
Як встановлено зі змісту пункту 1 Постанови №103 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивачу), цим нормативно-правовим актом було прийнято рішення про перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським). При цьому такий перерахунок було проведено відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII особам, які станом на 28 лютого 2018 року перебували на пенсійному обліку в органах ПФУ та отримували пенсію, призначену відповідно до цього Закону.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 240/6263/18 (Пз/9901/1/19) провадження № 11-366заі19.
Судом не встановлено та позивачем не наведено правових підстав для складання нових довідок для перерахунку пенсії у підвищених розмірах з 01.04.2018.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області на підставі витребуваної і отриманої з Рівненського обласного військового комісаріату нової довідки виконати повторно перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2018 року, з виплатою перерахованої пенсії, з урахуванням виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року починаючи з 01 січня 2018 року згідно вимог Постанови №103 від 24.02.2018 та у подальшому, з 1 січня 2019 року згідно Постанови КМУ №804 від 14.08.2019, однією сумою, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з врахуванням різниці від виплачених раніше сум, суд зазначає, що вона до задоволення не підлягає, оскільки є передчасною. Питання про те, в якому розмірі і за який період підлягатиме нарахуванню пенсія і компенсація за втрату частини пенсійного забезпечення, залежить від дати нарахування і виплати позивачу суми перерахованої пенсії, а тому наразі не може бути вирішене судом. Також не може бути вирішена вимога про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка не надходила до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області та щодо якої не приймалося відповідачем відповідне рішення за результатами її розгляду. Крім того, судовому захисту підлягають лише порушені права та охоронювані законом інтереси.
Щодо тверджень відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, то суд вважає його необґрунтованим з огляду на наступне.
В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
При цьому, Основний Закон містить імперативну норму, згідно з якою громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом; не може бути привілеїв чи обмежень, зокрема, за ознаками місця проживання або іншими ознаками (стаття 24).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є пенсіонером.
Суд зазначає, що адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія.
Із зазначеного вбачається, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, має наслідком неможливість реалізувати право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 КАС України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону №1058 суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, позивачем не порущено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Щодо залишення позовної заяви в частині без розгляду суд зазначає, що предмети спору у справа №46,0/2723/18 та №460/4583/19 є різними, а тому підстави для залишення позовної заяви без розгляду відсутні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню зі сторін не підлягають у зв`язку із звільненням позивача від їх сплати.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, місто Рівне, вулиця Короленка, 7; РНОКПП 21084076), - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з урахуванням пункту 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 24 квітня 2020 року.
Суддя Друзенко Н.В.