
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/710/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Полтавській області /далі - позивач, ГУ ДПС у Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 21 квітня 2020 року та заяви про виправлення описки від 06 травня 2020 року) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 /далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 / про стягнення податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 13035,25 грн та з військового збору, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 2234,52 грн /а.с.1-7, 60-62, 81/.
Позов обґрунтований тим, що за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 обліковується податковий борг у загальній сумі 15269,77 грн. Вказана сума боргу виникла у зв`язку з несплатою відповідачем податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 13035,25 грн та військового збору, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 2234,52 грн, самостійно визначених в податкових деклараціях про майновий стан і доходи №9269268409 від 06 лютого 2017 року, №9298493736 від 08 лютого 2018 року та №9309856227 від 06 лютого 2019 року, а також пені, нарахованої на суму несплаченого грошового зобов`язання, визначеного в декларації про майновий стан і доходи №9269268409 від 06 лютого 2017 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року зобов`язано Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради надати до суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .
06 березня 2020 року від Крюківської районної адміністрації Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради до суду надійшла інформація, згідно з якою ОСОБА_1 відповідно до Реєстру територіальної громади значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.49-50/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Копія вказаної ухвали вручена відповідачу /а.с. 59/ та правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 09 серпня 2006 року та перебуває на обліку як платник податків і зборів в Кременчуцькій ДПІ м. Кременчук ГУ ДПС у Полтавській області з 14 серпня 2006 року /а.с. 30, 73-75/.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік №9269268409 від 06 лютого 2017 року, в якій ФОП ОСОБА_1 самостійно визначено до сплати податок на доходи фізичних осіб у сумі 21464,52 грн та військовий збір у сумі 1788,71 грн /а.с. 15-16/.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік № 9298493736 від 08 лютого 2018 року, в якій ФОП ОСОБА_1 самостійно визначено до сплати податок на доходи фізичних осіб у сумі 2754,75 грн та військовий збір у сумі 229,56 грн /а.с. 17-18/.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік № 9309856227 від 06 лютого 2019 року, в якій ФОП ОСОБА_1 самостійно визначено податок на доходи фізичних осіб у сумі 6783,18 грн та військовий збір у сумі 565,26 грн /а.с. 19-20/.
Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок сплати податків і зборів встановлений Податковим кодексом України /далі – ПК України/.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 вказаного Кодексу передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Пункт 57.1 статті 57 ПК України встановлює, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У встановлений Податковим кодексом України строк самостійно визначені відповідачем податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у загальній сумі 11721,46 грн не сплачено /а.с. 21-29, 64-65, 76-77/.
Відповідно до підпунктів 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (підпункт 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (підпункт 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України).
Згідно з пунктом 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Пунктом 1 підрозділу 7 розділу 3 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 422 від 07 квітня 2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 року за № 751/28881, встановлено, що нарахування пені розпочинається: після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня: 1) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного Податковим кодексом України; 2) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Податковим кодексом України; у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов`язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або органом ДФС під час перевірки такого податкового агента.
У зв`язку з несплатою сум податку та військового збору, визначених у податковій декларації №9309856227 від 06 лютого 2019 року відповідачу нараховано пеню за платежами з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, та з військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у сумах 3497,32 грн та 50,99 грн відповідно, що підтверджується витягами з інтегрованих карток з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, та з військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, копії яких наявні в матеріалах справи /а.с. 21-29, 64-65, 76-77/.
Вказані суми пені відповідачем не сплачені.
Таким чином, загальна сума несплачених зобов`язань становить – 15269,77 грн /а.с. 21-29, 64-65, 76-77/.
Заявлена позивачем до стягнення сума боргу в 15269,77 грн відповідає визначенню податкового боргу, наведеному у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, а саме: "податковий борг" - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Полтавській області сформовано податкову вимогу форми "Ф" №1030-17 від 01 березня 2017 року, яку вручено відповідачу 03 квітня 2018 року /а.с. 14/.
Наявну суму податкового боргу відповідачем самостійно не погашено, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії інтегрованих карток особового рахунку відповідача з відповідних платежів /а.с. 21-29, 64-65, 76-77/.
Таким чином, позовна вимога до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у загальній сумі 15269,77 грн заявлена позивачем правомірно, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач, який є суб`єктом владних повноважень, витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 43142831) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) грошові кошти за податковим боргом з:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 13035,25 грн (тринадцять тисяч тридцять п`ять гривень двадцять п`ять копійок) на розрахунковий рахунок UA028999980333129341000016008, код бюджетної класифікації платежу 11010500, отримувач: УК у м. Кременчук/ м.Кременчук/11010500, код отримувача: 37965850, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- військового збору, що сплачується за результатами річного декларування, у сумі 2234,52 грн (дві тисячі двісті тридцять чотири гривні п`ятдесят дві копійки) на розрахунковий рахунок UA358999980313010137000016008, код бюджетної класифікації платежу 11011001, отримувач: УК у м. Кременчук/ м. Кременчук/11011001, код отримувача: 37965850, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк