Рішення № 89109968, 07.05.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2020
Номер справи
300/296/20
Номер документу
89109968
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2020 р. справа №300/296/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради протиправно прийнято рішення від 19.12.2019 року №621574 про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та утримання надміру виплачених коштів за період з 01.03.2019 по 31.08.2019 в сумі 21 017,91 грн., оскільки жодних недостовірних відомостей позивачем навмисно подано не було. Окрім цього зазначила, що для чергового призначення соціальної допомоги 06.03.2019 року було подано всі необхідні документи, зокрема довідку про виплату з вересня 2018 року по лютий 2019 року чоловіку позивача коштів по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку. Вказала, що 06.03.2019 року про факт смерті у лютому 2019 року особи похилого віку за якою здійснювався догляд, повідомлено інспектора відповідача. Тому просить вказане рішення скасувати та зобов`язати відповідача повторно розглянути питання щодо призначення позивачу державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказав, що при зверненні 27.09.2019 року за призначенням допомоги позивачем вказано про те, що особа похилого віку, за якою здійснювався догляд її чоловіком, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з наданим Міністерством соціальної політики України роз`ясненням, сім`я не мала права на призначення допомоги з 01.03.2019 року. Оскільки 06.03.2019 року заявницею було подано недостовірну інформацію про здійснення її чоловіком догляду за особою, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вплинуло на встановлення права на соціальну допомогу, контролюючим органом 19.12.2019 року прийнято оскаржуване рішення про відмову у наданні вказаної допомоги та утримання надміру виплачених коштів в розмірі 21 017,19 грн. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 27.09.2019 року позивач звернулася до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.

На звернення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної ради, 27.11.2019 року Міністерством соціальної політики України, з посиланням на пункт 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, зазначено, що сім`я не мала права на призначення допомоги з 01.03.2019 року, так як на момент звернення до органів соціального захисту населення чоловік заявниці не здійснював догляд за особою похилого віку, що досягла 80-річного віку.

19.12.2019 року Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради прийнято рішення №621574 про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї з 01.09.2019 року, оскільки при звернення за призначенням державної соціальної допомоги 06.03.2019 року заявницею було подано недостовірну інформацію про здійснення її чоловіком догляду за особою, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вплинуло на встановлення права на соціальну допомогу.

Окрім цього вказаним рішення визначено утримати надміру виплачених коштів за період з 01.03.2019 по 31.08.2019 в сумі 21 017,91 грн., відповідно до абзацу 2 пункту 28 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Також зазначено про те, що на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців (з 01.03.2020 року) починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” від 01.06.2000 року №1768-ІІІ (надалі – Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

В розумінні статті 1 Закону №1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону №1768-ІІІ середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Статтею 4 Закону №1768-ІІІ передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Закону №1768-III та п. 20 Порядку №250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Згідно статті 7 Закону №1768-ІІІ та пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМ України № 250 від 24.02.2003, соціальна допомога не призначається у разі, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Пунктом 12 Порядку №250 встановлено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Як встановлено судом, позивач 06.03.2019 року звертаючись за призначенням державної соціальної допомоги подала заяву про призначення допомоги як малозабезпеченій сім`ї та декларацію про доходи та майновий стан членів сім`ї, у якій зазначила свої доходи та чоловіка за шість місяців, що передували місяцю звернення.

Згідно наданої, як органу соціальної політики та і суду, довідки Управління соціального захисту населення Рогатинськогої РДА від 04.03.2019 року №1/126, чоловік позивача ОСОБА_2 з вересня 2018 року до березня 2019 року отримав компенсаційну виплату по догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, що підтверджується матеріалами адміністративної справи.

Відтак контролюючому органу 06.03.2019 року, відповідно до вимог чинного законодавства, було подано всі достовірні відомості, в тому числі про те, що чоловіком позивача, за останні шість місяців, з вересня 2018 року по лютий 2019 року здійснювався догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, як того вимагав закон.

Відповідно до пункту 25 вказаного Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;

Згідно пункту 28 Порядку №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення, зокрема визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення

З аналізу вказаних норм слідує, що у випадку навмисного приховання сім`єю або подання недостовірні даних про її доходи та майновий стан виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється та визначається обсяг надміру виплачених коштів, проте жодних даних саме про доходи і майновий стан, навмисно прихованих, позивачем не подано.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Таким чином Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, як контролюючий орган вправі перевіряти та отримувати відомості про достовірність поданих заявником даних необхідних для призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та у разі виявлення приховування та подання недостовірних даних, прийняти рішення про відому у наданні вказаної допомоги та/або повернення надміру виплачених коштів.

Враховуючи викладене судом не встановлено фактів подання позивачем 06.03.2019 року недостовірних відомостей про здійснення її чоловіком догляду за особою, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому підстав для утримання надміру виплачених коштів за період з 01.03.2019 по 31.08.2019 в сумі 21 017,91 грн. та можливості призначення допомоги не раніше ніж через шість місяців (з 01.03.2020 року) немає.

Більше того відповідно до норм статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З огляду на викладене, на переконання суду, рішення відповідача від 19.12.2019 року №621574 про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї є протиправним та таким, що не відповідає чинному законодавству України, а тому підлягає скасуванню.

Оскільки навмисно поданих недостовірних відомостей не встановлено, для належного способу захисту порушеного права позивача слід зобов`язати відповідача повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так факт сплати позивачем судового збору у розмірі 840,80 грн., який підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 підтверджується квитанцією АТ “Ощадбанк” за №74697 від 03.02.2020 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради від 19.12.2019 року №621574.

Зобов`язати Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, відповідно до поданої заяви від 27.09.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

Відповідач:

Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, код ЄДРПОУ 36733431, вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, 76019;

Суддя /підпис/ Скільський І.І.