
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2020 року № 320/5290/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Тарасівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень,
о б с т а в и н и с п р а в и:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) до Тарасівської сільської виборчої комісія Києво-Святошинського району Київської області (надалі - відповідач або Тарасівська сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Тарасівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області (надалі - третя особа) в якому позивач, з наступними уточненнями, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року № 1 «Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою», в частині відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 6, як таку, що винесена без встановлених ст. 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підстав;
- визнати протиправною і скасувати постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 липня 2019 року №1 «Про початок виборчого процесу проміжних виборів по одномандатному виборчому округу №6».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року № 1 «Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою» прийнято без належних правових підстав, з порушенням гарантій депутатської діяльності та всупереч приписів ч.6 ст. 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
На думку позивача, оскаржуване рішення також суперечить п. 1 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки відкликання депутата місцевої ради може бути здійснено лише за наявності для цього належних правових підстав.
Водночас, в даному випадку відповідачем не було з`ясовано обґрунтованості підстав для відкликання депутата сільської ради за народною ініціативою визначених статтею 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
За вищевикладених обставин відповідач повинен був прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата сільської ради.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 2 жовтня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині вимог про визнання протиправною і скасування постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 20 липня 2019 року №1 «Про початок виборчого процесу проміжних виборів по одномандатному виборчому округу №6», залишено без розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 2 жовтня 2019 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року № 1, за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомлення (викликом) учасників справи.
21 жовтня 2019 року представник відповідача через службу діловодства суду подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні. Стверджував, що на зборах виборців округу № 6 озвучувались підстави для прийняття рішення стосовно внесення пропозиції щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, а саме те, що ОСОБА_1 жодного разу не звітувала перед виборцями. Відповідач на засіданні територіально виборчої комісії, перевіривши дотримання вимог, передбачених ст. 38-40 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», діяв у відповідності до положень чинного законодавства, відтак відсутні правові підстави для скасування постанови від 10 липня 2018 року. Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 (справа № 810/3667/18), залишеним без змін судом апеляційної інстанції, зобов`язано Тарасівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області розглянути питання щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради по округу № 6 ОСОБА_1 за народною ініціативою. Суд у даній справі дійшов висновку, що позивачем (офіційним представником ініціативної групи - ОСОБА_2 ) дотримано вимог законодавства щодо процедури відкликання депутата місцевої ради за народної ініціативою.
21 листопада 2019 року представником позивача через службу діловодства суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
21 листопада 2019 року представником відповідача через службу діловодства суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду документів.
За приписами ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрана депутатом Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області VІII скликання, за результатами голосування на чергових виборах, що відбули 25 жовтня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 6.
24 червня 2018 року проведено збори виборців округу № 6 с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, на яких було внесено пропозицію про відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, створено ініціативну групу щодо відкликання, обрано та затверджено її персональний склад та обрано офіційного представника ініціативної групи, а також встановлено форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання вказаного депутата за народною ініціативою. Зазначені збори виборців оформлено протоколом зборів виборців округу № 6 від 24 червня 2018 року.
Постановою Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 13 липня 2018 року № 1 припинено ініціативу щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі № 6 ОСОБА_1 .
Постанова мотивована тим, що у зв`язку із обґрунтованою відповіддю Державного реєстру про неможливість використання бази даних для перевірки достовірності відомостей громадян, що містяться у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутатів сільської ради за народною ініціативою відповідач не має права та повноважень визначити, чи дійсно зазначені особи у підписних листах на даний час є виборцями с. Тарасівка.
Разом з тим, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі №810/3667/18, залишеним без змін судом апеляційної інстанції, визнано протиправною та скасовано постанову Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 13.07.2018 №1 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради округ №6 ОСОБА_1 ». Зобов`язано Тарасівську сільську виборчу комісію Києво-Святошинського району Київської області повторно розглянути питання щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6 ОСОБА_1 за народною ініціативою з урахуванням висновків суду, зазначених у рішенні.
10 липня 2019 року відбулось засідання Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області з питання відкликання депутата сільської ради за народною ініціативою, що підтверджується протоколом №3 від 10 липня 2019 року.
З якого вбачається, що на засіданні виборчої комісії були присутні 11 із 12 членів комісії, зокрема, голова комісії ОСОБА_3 , заступник голови комісії ОСОБА_14 секретар комісії ОСОБА_15, члени комісії ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , а також запрошені на засідання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , збори визнано повноважними.
До порядку денного на даному засіданні виборчої комісії 10 липня 2019 року були включені наступні питання:
1. Ознайомлення членів Тарасівської СВК з суттю справи та висновками Шостого апеляційного адміністративного суду, зазначеними в ухвалі.
2. Організація повторного розгляду питання щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6 ОСОБА_1 .
3. Повторний розгляд поданих матеріалів та дотримання процедур стосовно прийняття рішення щодо звернення виборців про відкликання депутата ОСОБА_1 округ № 6 у відповідності до норм Закону.
4. Рішення по суті.
5. Призначення проміжних виборів депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6.
6. Різне.
Досліджуючи зміст протоколу засідання Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області № 3 від 10 липня 2019 року щодо першого та другого питань порядку денного засідання виборчої комісії суд зазначає, що комісією здійснювалось обговорення цих питань без прийняття відповідного рішення.
Щодо третього питання, Тарасівська сільська виборча комісія провела повторну перевірку пакету документів, наданих ініціативною групою та більшістю голосів визнала їх такими, що відповідають вимогам чинного законодавства та є достатніми для прийняття рішення щодо відкликання депутата за народною ініціативою.
По четвертому питанню порядку денного засідання комісії головою Тарасівської СВК було поставлено на обговорення питання про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6 ОСОБА_1 , що ініційоване виборцями округу у відповідності до розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» з урахуванням висновків Київського окружного адміністративного суду, зазначених у рішенні по справі № 810/3667/18. За дане рішення проголосували наступним чином: «за» - 6, «проти» - 1, «утримались» - 3.
У подальшому, було розглянуто пропозицію депутата ОСОБА_9 від імені всієї СВК та більшістю голосів прийнято рішення про внесення змін в порядок денний: проголосувати ще раз по питанню чотири щодо винесення рішення по суті та перенести обговорення питання п`ятого порядку денного на наступне засідання.
За результатом повторного голосування по п.4.3 протоколу засідання Тарасівської СВК від 10 липня 2019 року на голосування секретарем засідання було винесено питання: «Виконуючи рішення та врахувавши висновки Київського окружного адміністративного суду, зазначені у рішенні по справі № 810/3667/18 від 11.12.2018, відкликати депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6 ОСОБА_1 , що ініційоване виборцями округу у відповідності до розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
За дане рішення проголосували наступним чином: «за» - 8, «проти» - 0, «утримались» - 3.
Рішення було прийняте.
З урахуванням вирішених на засіданні Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області питань порядку денного, останньою 10 липня 2019 року прийнято постанову №1 «Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою», якою на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду по справі №810/3667/18 відкликано депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області по округу № 6 ОСОБА_1 , за ініціативою виборців округу у відповідності до розділу V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» з урахуванням висновків Київського окружного адміністративного суду, зазначених у рішенні по справі №810/3667/18.
ОСОБА_1 , не погоджуючись з вищевказаною постановою № 1 від 10 липня 2019 року «Про відкликання депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області за народною ініціативою» звернулась до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII (далі - Закон - №595).
Пунктом 1 частини першої статті 5 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.
Статтею 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:
1)порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
2)пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3)невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
Відповідно до положень ч. ч. 1-5 ст. 38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше, зокрема, 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради.
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити, зокрема, сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб.
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв`язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов`язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов`язково містити: прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв`язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
Статтею 39 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.
Згідно з ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа.
На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат.
Пунктом 1 частини 2 наведеної статті передбачено, що з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів.
При цьому, процедура роботи Комісії по обробці підписних листів визначена у статті 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Так, після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки, зокрема, у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:
1)у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;
2)записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;
3)вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;
4)якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;
5)якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.
При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:
1)якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;
2)у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;
3)у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п`ятою статті 40 цього Закону;
4)які не відповідають встановленій формі.
За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
Тобто, вищевказаними нормами законодавства передбачено обов`язок прийняти територіальною виборчою комісією одного з таких рішень, або про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується з постановою Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 10 липня 2019 року № 1 в частині відкликання її, як депутата Тарасівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі № 6, оскільки оскаржувана постанова прийнята без встановлення визначених статтею 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» підстав для відкликання виборцями обраного ними депутата.
Разом з тим, положеннями вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яким регулюються виниклі спірні правовідносини, чітко визначено, що територіальна виборча комісія при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону, в тому числі правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також здійснює, із залученням органів ведення Державного реєстру виборців, перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).
Тобто, в даному випадку Тарасівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області, як суб`єкт владних повноважень не уповноважена перевіряти відповідність правових підстав для відкликання депутата вимогам статті 37 Закону №93-IV.
Отже, доводи позивача щодо не з`ясування відповідачем обґрунтованості підстав для відкликання депутата сільської ради за народною ініціативою не заслуговують на увагу, оскільки відповідні підстави передбачені статтею 37 Закону №93-IV, в той час, як до повноважень відповідача належить перевірка дотримання вимог статей 38-40 цього Закону.
Приймаючи оскаржувану постанову Тарасівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області діяла у відповідності до положень чинного законодавства, порушень вимог ст. 38-40 Закону при вирішенні даного питання відповідачем встановлено не було.
Так, рішення щодо відкликання депутата сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою прийнято 8 голосами «за» присутніх на зборах виборців, що не суперечить положенням Закону №93-IV.
Існування об`єктивних доказів тому, що на зборах 10 липня 2019 року голосували особи, які не є виборцями відповідного виборчого округу встановлено не було.
Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року (справа № 810/3667/18), яке набрало законної сили, встановлено, що ініціативною групою для збирання підписів виборців виборчого округу № 6 на підтримку пропозиції про відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою дотримано усіх вимог законодавства щодо процедури відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Суд також констатував, що жодного порушення та невідповідностей під час оформлення документів, передбачених статтею 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», виявлено не було, документація підготовлена належним чином, з дотриманням вимог чинного законодавства, всі дії виборців та ініціативної групи відповідають статтям 38, 39 та 40 Закону.
За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи, або особа, стосовно якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлене законом.
Враховуючи вищевикладене, в даному випадку відсутні правові підстави для скасування постанови Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області в частині відкликання депутата ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 6, як таку, що винесена без встановлення підстав визначених статтею 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Згідно положень ч. 3 ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» підставою для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради також може бути невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
Згідно положень ст. 37 Закону депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов`язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об`єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.
Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Як виходить зі змісту протоколу зборів виборців округу № 6, який був підписаний головою та секретарем зборів, під час розгляду питання щодо змісту звернення виборців про відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 , а також прийняття рішення щодо внесення пропозиції стосовно відкликання депутата за народною ініціативою, головою зборів було повідомлено присутніх про те, що ОСОБА_1 жодного разу не звітувала перед виборцями.
За наслідками розгляду даного питання на обговорення виборців було винесено на голосування прийняття рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Тарасівської сільської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, за яке проголосувало 32 присутніх учасники зборів.
Тобто, на проведених зборах озвучувалась підстава для прийняття рішення щодо внесення пропозиції стосовно відкликання депутата, за народною ініціативою, а саме у зв`язку з тим, що остання жодного разу не звітувала перед виборцями.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Рішення відповідача, оформлене постановою від 10 липня 2019 року № 1 відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у ч.2 ст.2 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат відповідача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Тарасівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення суб`єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України строк подання апеляційної скарги на рішення суду продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 07.05.2020
Суддя Я.В. Горобцова