
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 травня 2020 року м. Ужгород№ 260/523/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4), в якій просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не включення (або безпідставного виключення) до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та які були включені у грошове забезпечення при призначенні пенсії і, відповідно, зменшення основного розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням усіх надбавок, визначених при призначенні пенсії та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 01.01.20018 року по день, з якого починається виплата перерахованої пенсії за вислугу років.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що у квітні 2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснило позивачеві перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, як військовому пенсіонеру, згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Позивач вказує, що отримавши розрахунок пенсії, з`ясував, що перерахунок проведено в розмірі 70% від суми місячного грошового забезпечення та не включено додаткових видів грошового забезпечення до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та просить зарахувати додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та які були включені у грошове забезпечення при призначенні пенсії.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2020 року за вказаною позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено учасникам справи строк для заяв по суті справи.
24 березня 2020 року від відповідача до суду надійшов відзив, відповідно до якого останній заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та вказує, що повноваження щодо визначення грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, віднесено виключно до уповноваженого органу , в якому проходив службу позивач. Оскільки однією із передумов для здійснення перерахунку пенсії є факт направлення та отримання уточнюючої довідки Пенсійним фондом, відповідачем на виконання ч. 3-4 статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, після отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області довідки №N/A4476 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та з лютого 2005 року йому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 88% від суми грошового забезпечення, що включали: посадовий оклад -165,00 грн.; оклад за військовим званням -135,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% – 120,00 грн.; надбавка за умови служби 50% -150,00 грн.; надбавка за військове звання – 420,00 грн.; надбавка за секретність10% – 16,50 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ від 15.11.2015 року №988 зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 20.03.2018 року №N/A4476, наданою управлінням МВС України в Закарпатській області для перерахунку пенсії.
Вважаючи вказаний перерахунок пенсії позивача протиправним, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм і порядок здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням МВС України в Закарпатській області до ГУ ПФ України в Закарпатській області надіслано довідку від 20.03.2018 року №N/A4476 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року прирівняною посадою поліцейського становить: посадовий оклад в розмірі 2700, 00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби 2550,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 270,00 грн.. Усього 7920,00 грн..
Згідно відомостей про перерахунок пенсії позивача від 01.04.2018 року вбачається, що на підставі вищевказаної довідки позивачу з 01 січня 2016 року здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; роботу з таємними носіями та премії. Згідно вказаного перерахунку основний розмір пенсії позивачу визначено на рівні 70% грошового забезпечення (а.с.14). Водночас розмір грошового забезпечення визначений на рівні 70% грошового забезпечення є предметом розгляду у адміністративній справі 260/284/20, а відтак суд розглядає справу у меж заявлених позовних вимог щодо виключення з грошового забезпечення додаткових надбавок.
Позивач просить визнати дії ГУ ПФ України в Закарпатській області щодо виключення з складових грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії надбавок до пенсії, а саме: середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, які були призначені йому на момент звернення за пенсією.
В той же час, суд зазначає, що ГУ ПФ України в Закарпатській області не наділене повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення осіб, пенсія, яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Перерахунок пенсії позивача може бути здійснений ГУ ПФУ виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) законодавчо врегульовано питання проведення перерахунків та виплати пенсії для категорії осіб, які звільнені з військової служби.
Зокрема, згідно з п. 3, КМУ прийнято рішення перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1) .11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
З аналізу вищенаведеного випливає, що повноваження щодо визначення грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХЇІ, віднесено виключно до уповноваженого органу, в якому проходив службу позивач.
Однією із передумов для здійснення перерахунку пенсії є факт направлення та отримання уточнюючої довідки Пенсійним фондом.
Оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, вказані надбавки не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно, відповідачем, на виконання ч. 3-4 статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, після отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області довідки №N/A4476 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку, із наступних сум грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини та досліджені докази, суд приходить висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправними дій ГУ ПФ України в Закарпатській області щодо виключення з складових грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії розмір складових грошового забезпечення – середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, які були призначені йому на момент звернення за пенсією.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору