
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2020 року справа № 580/1329/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участі: секретаря судового засідання - Мауріної Я.Ю.,
представника позивача Насонової Л.В. - за ордером,
представника третьої особи Жуковської Л.В. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Моринська сільська рада про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії державного виконавця Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лехиної Альони Миколаївни щодо закінчення виконавчого провадження № 60901004 з примусового виконання виконавчого листа № 580/594/19 виданого 15.11.2019 Черкаським окружним адміністративним судом;
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лехиної Альони Миколаївни від 24.12.2019 про закінчення виконавчого провадження № 60901004.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем всупереч вимог Закону України «Про виконавче провадження», Інструкції з організації примусового виконання рішення рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5.
Ухвалою від 27.04.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Моринську сільську раду.
Ухвалою від 05.05.2020 постановлено замінити відповідача у справі № 580/1329/20 - Корсунь-Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області його правонаступником - Корсунь-Шевченківським районним відділом державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, позов просила задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях від 05.05.2020.
Відповідач відзив до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, згідно з наявним у матеріалах справи клопотанням просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала повністю, посилаючись на обставини викладені у поясненнях від 05.05.2020.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі № 580/594/19 позов ОСОБА_1 до Моринської сільської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Моринської сільської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.10.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки, орієнтовною площею 2 га в адмінмежах Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області; зобов`язано Моринську сільську раду розглянути у встановлені чинним законодавством порядку, строк та процедурою заяву ОСОБА_1 від 30.10.2018 та додані до неї документи щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки, орієнтовною площею 2 га в адмінмежах Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, та прийняти зі вказаного питання рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі № 580/594/19 набрало законної сили 03.05.2019.
У подальшому на виконання вказаного судового рішення 15.11.2019 судом видано виконавчий лист, про зобов`язання Моринської сільської ради розглянути у встановлені чинним законодавством порядку, строк та процедурою заяву ОСОБА_1 від 30.10.2018 та додані до неї документи щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки, орієнтовною площею 2 га в адмінмежах Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, та прийняти зі вказаного питання рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
За заявою позивача державним виконавцем Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області 18.12.2019 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60901004 з виконання виконавчого листа №580/594/19 виданого 15.11.2019.
24.12.2019 державним виконавцем Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" у зв`язку з повним фактичним виконанням рішення.
З матеріалів справи судом встановлено, що висновок державного виконавця про повне виконання рішення суду ґрунтується на письмовому повідомленні боржника про повне фактичне виконання рішення суду, оскільки згідно з рішенням Моринської сільської ради від 20.05.2019 № 17-26/VII "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " Моринська сільська рада, розглянувши заяву позивача, на виконання рішення суду від 28.03.2019 № 580/594/19 вирішила у зв`язку з неточністю та неповнотою відображення інформації у поданій заяві, рекомендувати позивачу звернутися до Моринської сільської ради з клопотанням, що відповідає вимогам чинного законодавства та дасть змогу дотриматися процедури коректного оформлення відповідних дозволів.
Позивач вважаючи, що спірна постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав фактичного виконання судового рішення боржником порушує право позивача на належне та повне виконання рішення суду, яке набрало законної сили, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 1404 визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 1404 виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Для належного виконання повноважень з примусового виконання рішень виконавець наділений низкою прав та обов`язків.
Так, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону № 1404 передбачає, серед іншого, обов`язок виконавця здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Також, ч. 3 ст. 18 Закону № 1404 визначено права виконавця, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст.63 Закону № 1404 передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом (п.9 ч.1 ст.39 Закону № 1404).
Згідно з ч.2 ст. 39 Закону № 1404 постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.
З аналізу наведених норм видно, що обов`язковою умовою для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження є встановлення державним виконавцем факту дійсного виконання в повному обсязі рішення суду згідно з виконавчим документом.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 № 580/594/19 Моринською сільською радою прийнято рішення від 20.05.2019 № 17-26/VII "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ", згідно з яким Моринська сільська рада, розглянувши заяву позивача, вирішила у зв`язку з неточністю та неповнотою відображення інформації у поданій заяві, рекомендувати позивачу звернутися до Моринської сільської ради з клопотанням, що відповідає вимогам чинного законодавства та дасть змогу дотриматися процедури коректного оформлення відповідних дозволів.
З матеріалів справи вбачається, що суд ухвалюючи рішення від 28.03.2019 № 580/594/19 виходив з того, що оскільки протиправна бездіяльність Моринської сільської ради у тій справі полягала у неприйнятті жодного з тих рішень, які передбачені ст.118 Земельного кодексу України, у визначений законом строк, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання Моринської сільської ради розглянути у встановленому законом порядку (у строк та за встановленою процедурою на сесії тощо) відповідну заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки, площею 2 га в адмінмежах Виграївської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області та прийняти рішення за наслідками її розгляду з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
При цьому відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Згідно з абз. 1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Разом з цим доказів прийняття Моринською сільською радою рішень визначених наведеними вище положеннями Земельного кодексу України на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 № 580/594/19 суду при вирішенні даної справи учасники справи не назвали та не надали.
При вирішенні спору суд бере до уваги, що наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012 затверджено Інструкцію з організації примусового виконання рішень, яка розроблена відповідно до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження», інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Міністерства юстиції України і визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п.10 Розділу ІХ Інструкції (у редакції наказу Міністерства юстиції України №2832/5 від 29.09.2016), у разі виконання боржником рішення виконавець складає акт, що підписується сторонами виконавчого провадження, та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону.
Доказів складання державним виконавцем такого акта, у зв`язку з прийняттям Моринською сільською радою рішення від 20.05.2019 № 17-26/VII "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019у справі № 580/594/19 сторони суду не назвали та не надали.
Отже, державний виконавець виніс постанову про закінчення виконавчого провадження № 60901004 від 24.12.2019 без попереднього складення акта, яким би було встановлено та зафіксовано повне фактичне виконання рішення суду боржником.
Крім цього, зі змісту спірної постанови про закінчення виконавчого провадження № 60901004 від 24.12.2019 вбачається, що вона також не містить обґрунтування щодо встановлених фактів та подій, які б підтверджували виконання боржником в повному обсязі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі № 580/594/19.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України. Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 143, 241-246, 255, 271, 272, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (19400, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, вул. Героїв Майдану, 9, ідентифікаційний код 35039471), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Моринська сільська рада (19413, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Моринці, вул. Миру, 104, ідентифікаційний код 26323611) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державного виконавця Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лехиної Альони Миколаївни щодо закінчення виконавчого провадження № 60901004 з примусового виконання виконавчого листа № 580/594/19 виданого 15.11.2019 Черкаським окружним адміністративним судом.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Корсунь-Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лехиної Альони Миколаївни від 24.12.2019 про закінчення виконавчого провадження № 60901004.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд, з урахуванням положень п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Кульчицький