Рішення № 89086307, 06.05.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
440/4897/19
Номер документу
89086307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4897/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Департаменту з питань реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 /далі - позивач, ОСОБА_2 / в своїх інтересах та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 /далі - позивач, ОСОБА_3 /, а також ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради /далі - відповідач-1/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про:

- визнання неправомірними дій Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 ;

- зобов`язання Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради здійснити зняття з місця реєстрації ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 /а.с. 1-5/.

Позов обґрунтований тим, що згідно ордеру Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року ОСОБА_1 разом із сім`єю з 3-х осіб надано право зайняття житлового приміщення площею 17 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Місця проживання позивачів зареєстровані у вказаній квартирі. Рішенням Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року "Про присвоєння номеру квартирі" з метою упорядкування технічної документації та у зв`язку з подвоєнням нумерації квартир, квартирі номер " АДРЕСА_1 (основний квартиронаймач ОСОБА_1 ) присвоєно номер " 1" , а номер квартири АДРЕСА_1 , де мешкає ОСОБА_4 , залишено без змін. У зв`язку з прийняттям вказаного рішення у позивачів виникла необхідність внести зміни у реєстраційні документи їх місця проживання. 28 серпня 2019 року позивачі звернулися до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявами про зняття реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та реєстрацію їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року. Рішеннями Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року їм відмовлено у знятті реєстрації їх місця проживання та реєстрації місця проживання у зв`язку з неподанням необхідних документів або інформації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради /далі - третя особа/, витребувано докази.

22 січня 2020 року до суду надійшли пояснення Органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради /а.с.70-71/, в яких третя особа просила ухвалити законне а обґрунтоване судове рішення, яке буде відповідати найкращому забезпеченню інтересів малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

29 січня 2020 року від Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.78-84/, в якому представник Управління зазначив, що до Управління звернулись позивачі із заявами про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , проте до заяв додано ордер Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року, виданий ОСОБА_1 , на жиле приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та витяг із рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року. Оскільки позивачами всупереч підпункту 4 пункту 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2016 року, не надано документів, що підтверджують їх право проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_2 , Управлінням відповідно до пунктів 11 та 23 вказаних Правил прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання. Питання про зняття з реєстрації місця проживання позивачів за адресою: АДРЕСА_1 вирішувалося одночасно з питанням про реєстрацію місця проживання позивачів за адресою: АДРЕСА_2 та з огляду на те, що підстав для реєстрації місця проживання позивачів не було, то позивачам також відмовлено і у знятті з реєстрації попереднього місця проживання. Крім того, рішенням позачергової двадцять шостої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 05 серпня 2019 року створено юридичну особу - Департамент з питань реєстрації у складі трьох управлінь, зокрема Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради, та згідно з пунктом 1.2 Положення про Департамент з питань реєстрації Департамент є органом реєстрації відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", а тому наявні підстави для заміни Управління належним відповідачем - Департаментом з питань реєстрації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року залучено до участі у справі №440/4897/19 в якості другого відповідача - Департамент з питань реєстрації /далі - відповідач-2/, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, призначено підготовче засідання, а також витребувано докази.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

06 квітня 2020 року від Департаменту з питань реєстрації надійшов відзив на позовну заяву /а.с.126-130/, в якому представник Департаменту просила відмовити у задоволення позову, оскільки до Управління звернулись позивачі із заявами про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , проте до заяв додано ордер Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року, виданий ОСОБА_1 , на жиле приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та витяг із рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року. Оскільки позивачами всупереч підпункту 4 пункту 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2016 року, не надано документів, що підтверджують їх право проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_2 , Управлінням відповідно до пунктів 11 та 23 вказаних Правил прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання. Питання про зняття з реєстрації місця проживання позивачів за адресою: АДРЕСА_1 вирішувалося одночасно з питанням про реєстрацію місця проживання позивачів за адресою: АДРЕСА_2 та з огляду на те, що підстав для реєстрації місця проживання позивачів не було, то позивачам також відмовлено і у знятті з реєстрації попереднього місця проживання.

У судове засідання учасники справи не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 134-142/.

Від позивача, ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього сина, ОСОБА_3 , та ОСОБА_1 , а також Органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради надійшли заяви про розгляд справи без їх участі /а.с. 70-71, 143-144/.

Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною першою статті 205 згаданого Кодексу передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на те, що позивачі та третя особа подали заяви про розгляд справи без їх участі, а відповідачі уповноважених представників до суду не направили та про причини неявки суд не повідомили, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності представників відповідачів.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Беручи до уваги те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання та у судове засідання не з`явилися, суд визнав за можливе проводити судове засідання у порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Згідно з ордером на жиле приміщення Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року /а.с.35/ ОСОБА_1 із сім`єю з 3-х осіб має право на зайняття жилого приміщення жилою площею 17 кв.м, що складається з однієї кімнати, в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до відмітки, проставленої у паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданому Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 08 квітня 2002 року /а.с.30/, місце проживання ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Місце проживання ОСОБА_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною відміткою, проставленою у паспорті ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , виданому Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 22 грудня 2005 року /а.с.55/.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно Октябрським відділом реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції 13 лютого 2007 року /а.с.56/.

Відповідно до довідки Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" №4434 від 02 грудня 2019 року /а.с.36/ в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , з 19 ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстровані ОСОБА_1 (квартиронаймач) та ОСОБА_2 (дочка квартиронаймача), а з 14 квітня 2006 року зареєстрований також ОСОБА_3 (онук квартиронаймача).

Рішенням Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року "Про присвоєння номеру квартирі"/а.с. 33/, прийнятим за результатами розгляду клопотання КП "ЖЕО №2" про присвоєння номеру квартирі, з метою упорядкування технічної документації та в зв`язку з подвоєнням нумерації квартир, квартирі номер АДРЕСА_1 (основний квартиронаймач ОСОБА_1 ) присвоєно номер " 1" , а номер квартири АДРЕСА_1 , де мешкає ОСОБА_4 , залишено без змін.

28 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання /а.с. 39/, в якій просила зняти з реєстрації її місце проживання у зв`язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 39-зворот/ відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію.

Також 28 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання /а.с. 40/, в якій просила зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 на підставі витягу з рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року.

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 40-зворот/ відмовлено у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію .

28 серпня 2019 року ОСОБА_2 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання /а.с. 60/, в якій просила зняти з реєстрації її місце проживання у зв`язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 60-зворот/ відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію .

Також 28 серпня 2019 року ОСОБА_2 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання /а.с. 59/, в якій просила зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 на підставі витягу з рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року.

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 59-зворот/ відмовлено у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію або інформацію .

28 серпня 2019 року ОСОБА_2 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання /а.с. 58/, в якій просила зняти з реєстрації місце проживання її малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_2 . До вказаної заяви додала: свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Октябрським ВРАЦС Полтавського МУЮ 13 лютого 2007 року, та документи, що посвідчують осіб законних представників: паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 22 грудня 2005 року, та паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Машівським РВ УМВС України в Полтавській області 04 травня 2012 року. ОСОБА_5, який є законним представником ОСОБА_3 , надано згоду на зняття з реєстрації місця його проживання.

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 58-зворот/ відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію .

28 серпня 2019 року ОСОБА_2 звернулася до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини /а.с. 57/, в якій просила зареєструвати місце проживання її малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 . До вказаної заяви додала: свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Октябрським ВРАЦС Полтавського МУЮ 13 лютого 2007 року, та документи, що посвідчують особу законних представників: паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 22 грудня 2005 року, та паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Машівським РВ УМВС України в Полтавській області 04 травня 2012 року. ОСОБА_5, який є законним представником ОСОБА_3 , надано згоду на реєстрацію місця його проживання .

Рішенням головного спеціаліста відділу ведення реєстру територіального управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради Чорнобривої Наталії Вікторівни від 29 серпня 2019 року /а.с. 57-зворот/ відмовлено у реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , оскільки особа не подала необхідних документів або інформацію.

Не погодившись із діями Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , позивачі звернулися до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, регулює Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV /далі - Закон № 1382-IV (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин)/.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону № 1382-IV, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Згідно з положеннями частин першої - п`ятої, восьмої, тринадцятої та чотирнадцятої статті 6 Закону №1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

У разі прийняття рішення про зміну нумерації будинків, перейменування вулиць (проспектів, бульварів, площ, провулків, кварталів тощо), населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої на підставі відповідних актів вносяться зміни до реєстру територіальної громади, із збереженням попередніх даних, із подальшим внесенням цієї інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

У випадку, передбаченому частиною тринадцятою цієї статті, зазначені відомості за бажанням особи вносяться до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування. Такі відомості вносяться безоплатно.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою- шостою статті 7 Закону № 1382-IV зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Відповідно до статті 10 Закону № 1382-IV правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02 березня 2016 року затверджено Правила реєстрації місця проживання /далі - Правила №207 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин)/.

Пунктом 4 Правил №207 визначено, що реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Згідно з пунктом 18 Правил №207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Відповідно до пункту 19 Правил №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Пунктом 23 Правил №207 встановлено, що працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення, зокрема приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи.

Згідно з пунктом 26 Правил №207 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11.

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Відповідно до пункту 27 Правил №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, зокрема приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи.

Зі змісту наведених положень слідує, що особа може звернутися до органу реєстрації одночасно із заявами про зняття з реєстрації її місця проживання та реєстрацію місця проживання. До заяви про реєстрацію місця проживання особа подає, зокрема документ, що підтверджує право на проживання в житлі, а саме: ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. Тобто наведений перелік документів, що підтверджують право на проживання в житлі, не є вичерпним. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації /реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків. Працівник органу реєстрації приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи, а також рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи за результатом розгляду відповідної заяви.

Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначені частиною першою статті 91 Закону № 1382-IV.

Так, орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Аналогічні за змістом підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання наведені у пункті 11 Правил №207.

Таким чином, орган реєстрації приймає рішення про відмову в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання такого заявника у випадку неподання заявником документів або інформації, передбаченої Законом № 1382-IV,

Судовим розглядом встановлено та відповідачами визнається /а.с.81-82, 128/, що до заяв про реєстрацію місця проживання позивачі надали ордер на жиле приміщення Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року та витяг з рішення Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року.

Ордером Виконавчого комітету міської ради народних депутатів м. Полтави №2733 від 10 січня 1994 року підтверджено право ОСОБА_1 та її сім`ї з 3-х осіб на зайняття жилого приміщення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , а рішенням Виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві раді №206 від 11 вересня 2018 року "Про присвоєння номеру квартирі" підтверджено зміну номеру квартири, в якій проживає ОСОБА_1 разом із сім`єю (квартирі номер " 4" в житловому будинку №17/19 по вул. Зеленій присвоєно номер "1 " ).

На підставі наведеного, суд доходить висновку, що при зверненні до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради позивачі подали документи, що підтверджують їх право на проживання в житлі за адресою: АДРЕСА_2 , а тому рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року про відмову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 є протиправними та підлягають скасуванню.

Враховуючи положення частини другої статті 9 КАС України, суд, з метою ефективного захисту прав позивачів, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними та скасувати рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року про відмову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Оскільки наслідком вчинення Управлінням реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради дій щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 стало прийняття Управлінням реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради рішень від 29 серпня 2019 року та саме ці рішення порушують права позивачів, позовна вимога про визнання протиправними дій Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 задоволенню не підлягає.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов`язання Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради здійснити зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , суд зазначає наступне.

Рішенням позачергової двадцять шостої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 05 серпня 2019 року "Про створення юридичної особи - Департаменту з питань реєстрації та внесення змін до рішення п`ятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16 червня 2016 року «Про внесення змін до рішення позачергової другої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 25 лютого 2016 року «Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання» зі змінами" /а.с.99/ вирішено створити юридичну особу - Департамент з питань реєстрації у складі трьох управлінь - Управління з питань реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб, Управління державної реєстрації прав на нерухоме майно з переходом за розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про Департамент з питань реєстрації, затвердженого рішенням тридцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 28 лютого 2020 року /а.с.110-118/, Департамент є органом реєстрації відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Згідно із підпунктом 2.3.31 пункту 2.3 вказаного Положення до основних функцій Департаменту належить реєстрація, зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи на території м. Полтави.

Отже, на момент розгляду справи органом, уповноваженим на здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання, є Департамент з питань реєстрації.

З огляду на відсутність у Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради повноважень на здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання, суд доходить висновку про необхідність зобов`язати Департамент з питань реєстрації прийняти рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Таким чином, адміністративний позов слід задовольнити частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позову до суду ОСОБА_1 понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 1536,80 грн, що підтверджується квитанціями №15316 від 11 грудня 2019 року та №10982 від 23 грудня 2019 року /а.с. 20-21/.

За подання позову до суду ОСОБА_2 понесла витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 1536,80 грн, що підтверджується квитанцією №11055 від 23 грудня 2019 року /а.с. 22/.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову та те, що спір у цій справі виник внаслідок протиправних рішень Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року, суд вважає за необхідне покласти сплату судових витрат у сумі 768,40 грн на цього відповідача.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) в своїх інтересах та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000) та Департамент з питань реєстрації (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43156341), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року про відмову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Зобов`язати Департамент з питань реєстрації (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43156341) прийняти рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк