Рішення № 89086100, 06.05.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
480/1189/20
Номер документу
89086100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2020 р. Справа № 480/1189/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної установи "Сумська виправна колонія №116" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

20 лютого 2020 року позивач, Державна установа «Сумська виправна колонія (№116), звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що 14.02.2020 відповідачем, Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області, виданий наказ № 287 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Державної установи «Сумська виправна колонія (№116).

Даний наказ позивач просить визнати протиправним і скасувати, посилаючись на те, що його було безпідставно включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2020 рік, а оскаржуваний наказ не містить підстав та критеріїв за якими його віднесено до певного ступеня ризику.

Крім того, позивач зазначає, що рішення про проведення перевірки прийняте не уповноваженою особою, оскільки на офіційному сайті ДПС України інформація про в.о.начальника ГУ ДПС у Сумській області Юрія Мельника відсутня.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що формування плану-графіка та відбір платників податків здійснюється відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524.

На підставі проведеного попереднього аналізу позивача було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на лютий 2020 року.

Спірний наказ прийнятий у відповідності до затвердженого плану-графіка, відповідно до положень ст.77 Податкового кодексу України. Форма наказу не передбачає зазначення в ньому підстав та критеріїв, за якими платника включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок.

Щодо повноважень посадової особи, яка видала наказ, відповідач зазначив, що 12.02.2020 наказом ДПС України №81 «Про затвердження положень про головні управління ДПС в областях та м.Києві у новій редакції» повноваження на підписання наказів ГУ ДПС надані начальнику управління. На офіційному сайті ДПС України розміщена інформація, відповідно до якої підписантом від ГУ ДПС у Сумській області є в.о.начальника ГУ ДПС у Сумській області Юрій Мельник.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 14.02.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області виданий наказ № 287 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Державної установи «Сумська виправна колонія (№116) за підписом в.о.начальника Юрія Мельника ( а.с.7). Зі змісту наказу вбачається, що виданий він відповідно до затвердженого плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2020 рік, метою перевірки є перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2017 по 31.12.2019 та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.11.2011 по 31.12.2019.

Суд не вбачає підстав для скасування наказу, з огляду на таке.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Відповідно до ст.77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524.

Відповідно до п.1 розділу І цього Порядку план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Пунктом 2 розділу І Порядку визначено, що формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах III - V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Пунктом 5 розділу І Порядку передбачено, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС. Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.

За таких обставин, документальна виїзна планова перевірка платника податків можлива за умови включення останнього до плану-графіка проведення перевірок та прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу оформленого наказом рішення про проведення такої перевірки.

Відповідно до п.п.1.2.1 п.1.2 розділу І Методичних рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДФС при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 №22, рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79, пункту 80.2 статті 80 та пункту 81.1 статті 81 Кодексу оформлюється наказом, який підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДФС. У такому наказі зазначається дата видачі, найменування органу ДФС, який його видав та органу ДФС, який буде проводити таку перевірку (у випадках призначення такої перевірки органом ДФС вищого рівня відповідно до підпунктів 78.1.5 та 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Кодексу), найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова виїзна/невиїзна або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) органу ДФС та скріплення відповідною печаткою цього органу.

З огляду на те, що дії контролюючих органів по включенню його до плану-графіка документальних планових перевірок позивачем не оспорюються, а оскаржуваний у цій справі наказ містить найменування органу державної фіскальної служби, який прийняв рішення, дату рішення, найменування та реквізитів суб`єкта (об`єкта), перевірка якого проводиться, мету, виду перевірки, періоду діяльності, який буде перевірятися, підстави для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки, підписаний в.о начальника ГУ ДПС у Сумській області та скріплений печаткою, суд не вбачає підстав для його скасування.

Крім того, на думку суду, не заслуговують на увагу доводи позивача про відсутність повноважень у посадової особи, що підписала наказ.

Так, як вже зазначено вище, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Державної податкової служби України ( https://sumy.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/golov-upr/kerivnyztvo/ ) керівником ГУ ДПС у Сумській області є в.о.начальника Мельник Юрій Володимирович, така ж інформація міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, перевіривши рішення Головного управління Державної податкової служби у Сумській області у формі наказу № 287 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки Державної установи «Сумська виправна колонія (№116) від 14.02.2020 на відповідність критеріям, передбачених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної установи "Сумська виправна колонія №116" ( код ЄДРПОУ 08565115, вул.Роменська,110, м.Суми, 40002) до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43144399, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Л.М. Опімах