
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/1822/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління про зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11) в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління (79018, м. Львів, вул. Залізнична, 16) про зобов`язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління громадянину ОСОБА_1 у прийнятті його паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 31 липня 2008 року Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, для обміну цього паспорту на інший паспорт у формі паспортної книжечки у зв`язку з непридатністю цього паспорта до використання та у подальшій видачі громадянину ОСОБА_1 іншого паспорта у формі паспортної книжечки без заміни на паспорт у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, яке було затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII;
- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління громадянину прийняти від громадянина ОСОБА_1 його паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 31 липня 2008 року Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, для обміну цього паспорта на інший паспорт у формі паспортної книжечки у зв`язку з непридатністю цього паспорта до використання та у подальшій видачі громадянину ОСОБА_1 іншого паспорта у формі паспортної книжечки без заміни на паспорт у формі пластикової картки типу ID-1, що містить безконтактний електронний носій;
- покласти оплату судових витрат на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне. 09 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДМС України у Львівській області в особі Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління із заявою прийняти паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 31 липня 2009 року Залізничним РВ ЛМУ УМВС України, для його обміну у зв`язку з непридатністю з подальшою видачею паспорта у формі паспортної книжечки. У відповідь на заяву позивач отримав лист № 4653-1/4653.1-20 від 12.02.2020 року, яким відповідач відмовив у задоволенні такої заяви. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, адже Велика Палата Верховного Суду в постанові від 09.09.2018 року в справі № 806/3265/17 дійшла висновку, що норми Закону № 5492-VI на відміну від Положення про паспорт № 2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без контактного електронного носія персональних даних та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, що є порушенням вимог статті 22 Конституції України. Таким чином вважає, що позов підлягає до задоволення, а рішення відповідача скасуванню.
Ухвалою суду від 05 березня 2020 року відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у справі.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
31 березня 2020 року представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву. У задоволенні позову просить відмовити з наступних підстав. У своїй позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що не надав згоди на електронну обробку своїх персональних даних, в тому числі шляхом присвоєння йому цифрового ідентифікатора особи у виді унікального номера запису в ЄДДР, однак, згідно даних зазначених у позовній заяві позивачу присвоєний реєстраційний номер облікової картки платника податків, а саме: НОМЕР_3 . Вищевказане може свідчити про неправдивість інформації щодо релігійних переконань та зловживання правами пов`язаними з цим. Порядок відмови в оформленні паспорта громадянина України визначений п. 100 Порядку, відповідно до якого територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2)особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи. Тобто, позивач не надав визначену законом заяву-анкету, отже не надав інформацію необхідну для оформлення і видачі паспорта громадянина України. З огляду на викладене, вважають безпідставною та необґрунтованою позовну вимогу щодо визнання протиправною відмову відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в обміні ОСОБА_1 у зв`язку з непридатністю паспорта громадянина України у формі книжечки на інший паспорт громадянина України у формі книжечки. Також, не підлягає до задоволення позовна вимога щодо зобов`язання відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
09 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДМС України у Львівській області в особі Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління із заявою прийняти паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 31 липня 2009 року Залізничним РВ ЛМУ УМВС України, для його обміну у зв`язку з непридатністю з подальшою видачею паспорта у формі паспортної книжечки. До заяви долучив паспорт, заява за формою, встановленою МВС України, дві фотокартки розміром 35ммна 45мм.
У відповідь на заяву позивач отримав лист № 4653-1/4653.1-20 від 12.02.2020 року, яким відповідач відмовив у задоволенні такої заяви з наступних підстав. Відповідно до статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» запроваджено з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою. Крім цього, за нормами п. 3 Положення про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.Згідно частини 4 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія. Тому вказали, що правові підстави для оформлення ОСОБА_1 паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірні відносини суд виходить з наступного.
Згідно із підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон України №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України.
Як передбачено частиною третьою статті 13 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 14 Закону №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
За приписами частин першої - четвертої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Разом з тим, на даний час діє Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, пунктом 3 якого передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 - 3 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 (далі - Постанова №302), передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт.
Відповідно до підпунктів 1, 5 пункту 6 Порядку № 302 обмін паспорта здійснюється у разі: зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); непридатності паспорта для подальшого використання.
03.04.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», відповідно до якої пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року».
Згідно із пунктами 1, 2 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі - Порядок №456), цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року №719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку. Паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України».
Підпунктом 3 пункту 1, підпунктом 2 пункту 2 розділу ІV Порядку №456 визначено, що обмін паспорта здійснюється в разі: непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім`я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа. Для обміну паспорта заявник подає, зокрема, рішення суду та паспорт, що підлягає обміну.
Отже, суд звертає увагу, що чинним законодавством України передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі книжечки на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
При вирішенні цієї справи суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 за позовом ОСОБА_2 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Так, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що норми Закону №5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України. Відтак, дії відповідача щодо відмови позивачу видати паспорт громадянина України у формі книжечки визнані Великою Палатою Верховного Суду у вказаній зразковій справі протиправними.
Отже, за правовою позицією Верховного Суду дії органу міграційної служби, які полягають у відмові видати паспорт громадянина України у формі книжечки, є такими, що порушують конституційні права осіб, які в силу своїх релігійних переконань не бажають оформляти паспорт у формі ID -картки.
Суд також не бере до уваги викладені у відзиві доводи представника відповідача про те, що звернення позивача не є заявою про надання адміністративної послуги, оскільки такі мотиви не були викладені у листі № 4653-1/4653.1-20 від 12.02.2020 року про відмову в обміні паспорта у формі книжечки.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною відмову в обміні та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ та зобов`язання відповідача здійснити обмін та видати позивачу паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки. Відтак, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1681 грн. 60 коп. сплачений відповідно до квитанції № 222 від 23.01.2020 року.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління про зобов`язання вчинити дії - задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління в оформленні та видачі (здійсненні обміну) ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління оформити та видати (здійснити обмін) ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Стягнути з Головного управлінням ДМС України у Львівській області (79007, м. Львів, вул. Січових стрільців, 11; код ЄДРПОУ 37831493) в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ).
Відповідач - Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області в особі Територіального підрозділу - Відділу «Центр оформлення документів № 3» Львівського міського управління (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 37831493).
Повне судове рішення складено 05.05.2020 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна