ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.06 р. Справа № 19/226
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі судового засідання Волошиної О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Черних Г.Є., за довіреністю
Від відповідача: Гоцуц Л.В., за довіреністю
Від прокуратури: Гармашова І.В., за посвідченням
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора м. Єнакієве в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк
до відповідача Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція” м. Єнакієве
про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 24 447,62 грн. та пені в сумі 313,62грн.
Прокурор м. Єнакієве звернувся до суду в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк з позовом до Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція” м. Єнакієве про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 24 447,62 грн. та пені в сумі 313,62грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на недотримання відповідачем вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-XII від 21.03.1991, екземпляр звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005р. за формою №10-ПІ; розрахунок суми позову.
Ухвалою від 22.06.2006р. було порушено провадження в адміністративній справі №19/226 та призначено попереднє судове засідання.
20.07.2006 р. до матеріалів справи надійшла заява ( вх. № 02-41/27161 від 20.07.2006р.), в якій прокурор та позивач, враховуючи часткове погашення відповідачем штрафних санкцій, зменшили розмір позовних вимог на 3500,00грн. та просять стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 20 947 62грн. та пеню в сумі 313,62грн.
Відповідно ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Враховуючи зазначене, суд приймає заяву прокурора та позивача про зменшення розміру позовних вимог.
Відповідач в судовому засіданні 20.07.2006р. позовні вимоги з врахуванням заяви прокурора та позивача про зменшення суми позову до 20 947,62грн. штрафних санкцій та 313,62грн.пені, визнав; повідомив про тяжкий фінансовий стан підприємства та часткове погашення штрафних санкцій в сумі 3500,00грн. на підтвердження чого надав відзив (№ 237 від 20.07.2006р.) та платіжне доручення № 801 від 29.06.2006р.
Головуючим були роз’яснені процесуальні права та обов’язки позивачу, передбачені статтями 49, 51, 54, 65-68 Кодексу адміністративного судочинства України. Також сторонам було повідомлено про можливість примирення згідно зі статтею 113 Кодексу адміністративного судочинства України.
Під час судового розгляду були досліджені: розрахунок суми позову, звіт відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік; лист Єнакіївського міського центру зайнятості № 02-578 від 18.04.2006 р., лист управління соціального захисту населення Єнакіївської міської ради № 05/1221 від 20.04.2006р.; Положення про Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів; заява (вх. № 02-41/27161 від 20.07.2006р.); пояснення (№ 2399 від 18.07.2006р.); виписка з рахунку від 29.06.2006р.; довідка № 101-568 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; заяви; довідка про рахунки Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів; відзив (№237 від 20.07.2006р.) платіжне доручення № 801 від 29.06.2006р.; довідка № 01413454 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; статут Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція”; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи сер. АОО № 691506; Звіти про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках за січень-грудень 2005р.
У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України – розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства, слід зазначити наступне.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434:
Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому (пункт 1);
Основними завданнями Фонду є:
участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (пункт 3);
Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4);
Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 5).
У приписах пункту 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. № 1767 (далі – Порядок), визначено:
“Контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.”
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №338 від 29.12.2004р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.12.2004р. за №1671/10270) відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1767 від 28.12.2001р., була затверджена форма №10-ПІ поштова - річна „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів”.
Вказана форма поширюється на всі юридичні особи та їх відокремлені підрозділи незалежно від форми власності і організаційно-правових форм господарювання, на яких працює від 8 і більше осіб. Звіт складається підприємствами щорічно і до 1 лютого, наступного після звітного періоду, подається за місцем державної реєстрації територіальному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідно до показників статистичної звітності форми №10-ПІ за 2005 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по ДП Управління № 116 АТЗТ “Донбасстальконструкція” у 2005 році становила 147 осіб, чисельність штатних працівників з числа інвалідів становила 4 особи.
У рядку 03 Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005рік за формою №10-ПІ, наданого до регіонального відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відповідач зазначив, що кількість інвалідів – штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-XII від 21.03.1991р. становить 6 осіб.
Норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначається виключно Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-XII від 21.03.1991р.
Відповідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини першої статті 20 цього Закону підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Отже, норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів Дочірнім підприємством “Управління № 116 АТЗТ “Донбасстальконструкція” не виконувався.
Розмір середньої заробітної плати на підприємстві відповідача за 2005рік становить 12 223,81 грн., таким чином, сума штрафних санкцій за 1 робоче місце, не зайняте інвалідом дорівнює 24 447,62 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
До числа таких заходів відносяться обов’язки підприємства, визначені у пунктах 3, 5 та 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995р. Зокрема, у пункті 14 названого Положення передбачено, що підприємства інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідно до наявних у матеріалах справи листа Єнакіївського міського центру зайнятості № 02-578 від 18.04.2006 р. та листа Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради № 05/1221 від 20.04.2006р. відповідач не повідомляв державну службу зайнятості та органи соціального захисту населення про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів та про потребу підприємства у 2005 році в працевлаштуванні інвалідів.
Відповідачем також не надано доказів вжиття інших заходів, направлених на виконання обов’язку встановленого Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” № 875-ХІІ від 21.03.1991, а саме - визначення видів виробництв, цехів та дільниць, посад, де доцільно використовувати працю інвалідів; розроблення і затвердження інструкції про робоче місце інваліда, включення заходів до колективного договору, та інше.
Відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1767 від 28.12.2001р. (далі – Порядок) суми штрафних санкцій сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Згідно із частиною 2 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-XII від 21.03.1991р. порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
На підставі наведених положень позивачем була нарахована пеня у розмірі 313,06 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі визнання ( часткового визнання) позову відповідачем приймається постанова.
З врахуванням заяви позивача та прокурора про зменшення суми позову до 20 947,62 грн. штрафних санкцій та 313,62 грн. пені, відповідач визнав адміністративний позов, що підтверджується відзивом (№ 237 від 20.07.2006р.).
Відповідач не надав доказів погашення залишку штрафних санкцій в сумі 20 947,62 грн. та пені в сумі 313,62 грн.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Прокурора м. Єнакієве в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція” м. Єнакієве про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 20 947,62 грн. та пені в сумі 313,62 грн.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 23, 48, 50, 51, 60, 69-71, 79, 81, 82, 86, 87, 94, 98, 111, 112, 160, 162, 163, 167, 185, 186, 254, 257, 263, пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позовні вимоги Прокурора м. Єнакієве в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція” м. Єнакієве про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 20 947,62 грн. та пені в сумі 313,62 грн.
Стягнути з Дочірнього підприємства Управління № 116 Акціонерного товариства закритого типу “Донбасстальконструкція” м. Єнакієве на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк штрафні санкції за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005 р. в сумі 20 947,62 грн. та пеню в сумі 313,62 грн.
В судовому засіданні 20.07.2006 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24.07.2006 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня виготовлення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дучал Н.М.
Ч.В.В.
Надруковано 5 екземплярів:
1 – позивачу;
1 – відповідачу;
2 – прокурору;
1 – суду