
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2020 року Справа № 160/1037/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення виклику (сторін) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 27.01.2020 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що виявилися у ненаданні відомостей про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися;
- визнати протиправними дії Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що виявилися у ненаданні відомостей про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ГІДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо);
- зобов`язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку надати протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду ОСОБА_1 відомості про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися.
2. Ухвалою суду від 03.02.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 25.02.2020 засобами поштового зв`язку на виконання вимог ухвали суду від 03.02.2020 від позивача до суду надійшли наступні документи:
- копія запиту щодо доступу до публічної інформації від 22.07.2019; копія листа-відповіді Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.07.2019 за № 29/01/17733; копія листа-відповіді Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.2019 № 10/01/118;
- клопотання про звільнення від оплати судового збору;
- дві копії адміністративного позову з додатками для відповідачів.
4. Ухвалою суду від 03.03.2020:
- задоволено клопотання ОСОБА_1 та звільнено її від сплати судового збору за подання цього позову;
- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;
- учасникам справи встановлені строки для подання заяв по суті спору, витребувані докази.
5. 01.04.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшло клопотання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
6. 03.04.2020 на електронну пошту та 06.04.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшов відзив Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на позовну заяву, із доказами направлення позивачу.
7. 07.04.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшов відзив Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на позовну заяву.
8. 07.04.2020 судом через систему «Електронний суд» отримано від позивача витребувані судом документи.
щодо клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника
9. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
10. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
11. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
12. Згідно із частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
13. Відповідно до частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
14. Частиною шостою статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
15. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява № 8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
16. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.
17. Відповідачем не зазначено обґрунтованих підстав розгляду справи за участю його представника, відзив на адміністративний позов із витребуваними доказами надано у строк та в обсязі достатньому для розгляду справи по суті.
18. Крім того, суд зазначає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі № 160/1037/20 не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
19. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
щодо строку розгляду справи
20. Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2019 № 211, з урахуванням внесених змін, установлено з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України карантин.
21. Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України, в редакції чинній з 02.04.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
22. Судом додержано встановлений законом строк розгляду справи.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
23. ОСОБА_1 звернулась до відповідачів із запитом про надання публічної інформації, на які останніми надано відповіді без інформації по суті запиту, нічим це не мотивуючи, проте усно пояснили, що така інформація є конфіденційною.
24. Дії відповідачів є протиправними, порушують вимоги частини другої статті 19, частини другої статті 34 Конституції України, статей 3, 5, 20 Закону України «Про інформацію», статті 60 Закону України «Про запобігання корупції», статей 3, 5, 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
(Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку)
25. На електронну адресу Управління 22.07.2019 надійшов запит позивача, на який надано відповідь листом від 29.07.2019 із докладною інформацією (відомостями) про нарахування, утримання та виплату заробітної плати заступнику начальника управління у запитаний період в розрізі запитаних видів нарахувань із зазначенням змін у ті місяці, у які ці зміни відбувалися. Відповідь надана та оформлена документально у вигляді документу в розумінні частини першої статті 1 Закону України «Про інформацію».
26. Аналогічний запит надходив від позивача у вересні 2018 року, на яку надано таку саму відповідь від 01.10.2018, ніяких претензій щодо змісту відповіді позивач не мала.
27. Усних чи письмових посилань на конфіденційність інформації працівниками відповідача не здійснювалось.
28. Незрозуміло які права, свободи та інтереси ОСОБА_1 порушені відповідачем, надіславши відомості які вона просила надати у своєму запиті.
(Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку)
29. На електронну адресу Комісії 22.07.2019 надійшов запит позивача, на який надано відповідь листом від 26.07.2019, у якому міститься інформація про те, що Комісія листом від 01.01.2018 вже надавала відповідь на тотожний запит від 13.09.2018.
30. Відповідь Комісії, яка надана на запит ОСОБА_1 , була надана у повному обсязі та з урахуванням Закону України «Про доступ до публічної інформації».
31. У значній частині рівень заробітної плати залежить не тільки від посади, а і від особистих якостей працівника, його трудового внеску, додержання трудової дисципліни тощо, тобто має індивідуальний характер.
32. У зв`язку із цим, нарахована заробітна плата заступника начальника Східного ТУ НКЦПФР за запитаний період, крім окладу за посадою, відображує особисті якості і досягнення (та їх оцінку керівництвом) того конкретного працівника, який займав цю посаду до його переведення після червня 2017 року на іншу посаду.
33. Комісією відповідь надана на запит у межах правового поля та відповідно до норм чинного законодавства України, не порушуючи при цьому прав інших працівників Комісії.
34. ОСОБА_1 могла упродовж всього періоду отримувати інформацію, про яку йдеться мова у запиті, адже зазначена інформація міститься у відкритому цілодобовому доступі в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
35. 22.07.2019 ОСОБА_1 засобами електронного зв`язку направила до Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку запити щодо доступу до публічної інформації, у яких на підставі статей 34 Конституції України, статей 1, 5, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, просила надати наступну інформацію (наступні документи), відповідь просила надати на електронну адресу:
- відомості про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо).
36. Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на вказаний запит від 22.07.2019 (вх. № 280/ОЗІ від 23.07.2019) надано відповідь від 26.07.2019 № 29/01/17733 наступного змісту:
- тотожний запит на публічну інформацію був отриманий 13.09.2018 (вх. № 393/03І) з проханням надати відомості про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо);
- у відповідь на цей запит НКЦПФР направив лист від 01.10.2018 № 20/01/28715;
- враховуючи вищезазначене повторно надається відповідь на запит, який надавався у 2018 році:
-- відповідно до статті 46 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 № 4050-VI заробітна плата заступника начальника Східного територіального управління НКЦПФР складалась з посадового окладу (відповідно до штатного розпису на 2015 рік - 3 386 грн, з 01.05.2016 - 5 686 грн), надбавок до нього та премій;
-- надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється індивідуально у співвідношенні до мінімальної заробітної плати залежно від стажу державної служби в таких розмірах: більше 5 років - 0,4; більше 10 років - 0,6; більше 15 років - 0,8; більше 20 років - 1,0;
-- надбавка за ранг встановлювалась у співвідношенні до мінімальної заробітної плати залежно від присвоєного йому рангу: за 6 ранг - 0,25; 5 ранг - 0,30; 4 ранг - 0,35; 3 ранг - 0,40;
-- преміювання здійснювалось у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплату праці;
-- відповідно до статті 50 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIІІ заробітна плата заступника начальника Східного територіального управління НКЦПФР нараховується відповідно до наступних складових:
1) посадового окладу (відповідно до штатного розпису на 2017 рік - 5 850 грн);
2) надбавки за вислугу років - встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу;
3) надбавки за ранг державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «Б»: 3 ранг (800 грн), 4 ранг (700 грн), 5 ранг (600 грн), 6 ранг (500 грн);
4) виплати за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;
5) виплати за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;
6) премії - виплачуються з врахуванням відпрацьованого часу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та наказу НКЦПФР від 16.02.2017 № 22 «Про затвердження Положення про преміювання працівників центрального апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку»;
-- щорічну відпустку надають у календарних днях за відпрацьований робочий рік на підставі індивідуальної заяви працівника та наказу керівника апарату відповідно до «Порядку обчислення. середньої заробітної плати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100;
-- у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку, виплата проводиться відповідно до «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для рахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266;
-- відповідно до статті 115 Кодексу законів про працю та статті 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується не рідше ніж два рази на місяць;
-- з нарахованої заробітної плати утримується військовий збір у розмірі 1,5% та податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Оподаткуванню підлягають, незалежно від нарахованої суми, всі складові заробітної плати, за винятком допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами.
37. Східним територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на вказаний запит від 22.07.2019 (вх. № 58-ел від 23.07.2019) надано відповідь від 29.07.2019 № 10/01/118 наступного змісту:
- відповідь на ідентичний запит (вх. № 95-ел від 21.09.2018) вже надавалась відповідь від 01.10.2018 № 10/1/131, у зв`язку із чим додається копія зазначеної відповіді, зміст якої є невід`ємною частиною цього листа;
- такі елементи заробітної плати як надбавки за вислугу років та за ранг залежать не тільки від займаної посади, а і від стажу роботи конкретної особи на державній службі та в межах певних категорій посад: персональні виплати (доплати/надбавки) за додаткове навантаження або з інших подібних підстав, а також премії встановлюються в залежності від трудового внеску конкретного працівника; деякі виплати (матеріальна допомога, лікарняні) виплачуються з урахуванням особистих обставин працівника. Таким чином, у значній частині рівень заробітної плати залежить не тільки від посади, а і від особистих якостей працівника, його трудового внеску, додержання трудової дисципліни тощо, тобто має індивідуальний характер;
- нарахована заробітна плата заступника начальника Східного ТУ НКЦПФР за запитаний період, крім окладу за посадою, відображує особисті якості і досягнення (та їх оцінку керівництвом) того конкретного працівника, який займав цю посаду до його переведення після червня 2017 року на іншу посаду.
38. У відповіді Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.10.2018 № 10/1/131 на запит ОСОБА_1 вказано наступне:
- відповідно до статті 46 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 № 4050-VI заробітна плата заступника начальника Східного територіального управління НКЦПФР складалась з посадового окладу (відповідно до штатного розпису), надбавок до нього та премій;
- при цьому, розміри посадового окладу на посаді заступника начальника Східного ТУ НКЦПФР становили: жовтень-грудень 2015 року - 3 386 грн, січень-квітень 2016 року - 3 386, з травня 2016 року - 5 686 грн;
- надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється індивідуально у співвідношенні до мінімальної заробітної плати залежно від стажу державної служби в таких розмірах: більше 5 років - 0,4; більше 10 років - 0,6; більше 15 років - 0,8; більше 20 років - 1,0;
- надбавка за ранг встановлювалась у співвідношенні до мінімальної заробітної плати залежно від присвоєного йому рангу: за 6 ранг - 0,25; 5 ранг - 0,30; 4 ранг - 0,35; 3 ранг - 0,40;
- преміювання здійснювалось у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплату праці (в залежності від особистих досягнень працівника);
- відповідно до статті 51 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 № 4050-VI державному службовцю надавалась щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних дні, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати;
- на підставі постанови Кабінету Міністрів України керівникам державних органів надавалось право виплачувати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника;
- відповідно до статті 50 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIІІ заробітна плата заступника начальника Східного територіального управління НКЦПФР нараховується відповідно до наступних складових:
1) посадового окладу (відповідно до штатного розпису на 2017 рік з січня по грудень - 5 850 грн);
2) надбавки за вислугу років - встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу;
3) надбавки за ранг державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «Б»: 3 ранг (800 грн), 4 ранг (700 грн), 5 ранг (600 грн), 6 ранг (500 грн);
4) виплати за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця (при наявності підстав для такої виплати);
5) виплати за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою (при наявності підстав для такої виплати);
6) премії - виплачуються з врахуванням відпрацьованого часу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та наказу НКЦПФР від 16.02.2017 № 22 «Про затвердження Положення про преміювання працівників центрального апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» (в залежності від особистих досягнень працівника);
- відповідно до статті 115 Кодексу законів про працю та статті 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата (у тому числі «аванс») виплачується не рідше ніж два рази на місяць;
- відповідно до статті 57 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIІІ державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати. Оплата відпусток та відряджень здійснюється з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 «Порядок обчислення середньої заробітної плати»;
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань може надаватися на умовах, визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 № 500 один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви;
- виплати допомоги при тимчасовій непрацездатності («лікарняні») обчислюються згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для рахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням»;
- з нарахованої заробітної плати утримується військовий збір у розмірі 1,5% та податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%. Оподаткуванню підлягають, незалежно від нарахованої суми, всі складові заробітної плати, за винятком допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
39. Частиною першою статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
40. Згідно частини першої статті 3 Закону № 2939-VІ право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
41. Статтею 5 Закону № 2939-VІ передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
42. Частиною п`ятою статті 6 Закону № 2939-VІ визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
43. Частиною шостою цієї статті передбачено, що не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону.
44. Згідно із статтею 12 Закону № 2939-VІ суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
45. Частиною першою статті 13 Закону № 2939-VІ передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
46. За визначенням, наведеним у частині першій статті 19 Закону № 2939-VІ, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
47. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частина друга статті 19 Закону № 2939-VІ).
48. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (частина третя статті 19 Закону № 2939-VІ).
49. Письмовий запит подається в довільній формі (частина четверта статті 19 Закону № 2939-VІ).
50. Згідно із частиною п`ятою статті 19 Закону № 2939-VІ запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
51. Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
52. Частиною першою статті 22 Закону № 2939-VІ визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
53. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга статті 22 Закону № 2939-VІ).
54. Згідно частини першої статті 23 Закону № 2939-VІ рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
55. Згідно частини другої статті 23 Закону № 2939-VІ запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій відповідачів
56. Зважаючи на вищенаведені норми, суд вважає, що саме запитувані відомості підпадають під визначення публічної інформації.
57. Суд зазначає, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, а також інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
58. Суд не погоджується із доводами відповідача стосовно того, що запитувана позивачем інформація не є публічною, оскільки нарахована заробітна плата заступника начальника Східного ТУ НКЦПФР за запитаний період, крім окладу за посадою, відображує особисті якості і досягнення (та їх оцінку керівництвом) того конкретного працівника, який займав цю посаду, з огляду на таке.
59. Виходячи із поняття публічної інформації, запитувана позивачем інформація, є такою, що задокументована (створена) в процесі виконання суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, отже, є публічною.
60. Таким чином, відповідач є розпорядником вказаної інформації, а запитувана позивачем інформація щодо відомостей про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), є готовим продуктом, створеним при виконанні відповідачем своїх повноважень, отже є публічною відповідно до положень Закону № 2939-VІ.
61. У свою чергу Закон № 2939-VІ визначає вичерпний перелік підстав, за якими розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на інформацію.
62. Наведене свідчить про порушення відповідачами під час надання відповіді на запит позивача про отримання публічної інформації вимог Закону, що виразились у неповному наданні запитуваної інформації.
63. Суд зазначає, що доступ до публічної інформації підлягає обмеженню відповідно до умов, передбачених законом.
64. Так, важливою вихідною точкою для застосування цих обмежень є принцип максимальної відкритості або презумпції відкритості, який передбачає, що будь-яка інформація, яка знаходиться в розпорядника публічної інформація є відкритою. І це припущення може бути спростовано, якщо розпорядник доведе, що було дотримано сукупність таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні («трискладовий тест»).
65. Орган влади не має виключного права (повноваження) розпоряджатися наявною в нього інформацією на власний розсуд без жодних обмежень - він може збирати та використовувати інформацію лише відповідно та в спосіб, визначений законом у межах своїх повноважень.
66. Право на доступ до інформації є правом інструментальним, тобто таким, що необхідне для реалізації інших прав і свобод людини.
67. Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 29.04.2020 у справі № 803/487/17.
68. Виходячи з того факту, що запит про надання публічної інформації від 22.07.2019 відповідає вимогам статті 19 Закону № 2939-VІ та наявність встановленого законодавцем обов`язку розпорядників інформації надавати публічну інформацію, суд дійшов висновку, що відповіді розпорядників інформації, а саме Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.07.2019 № 29/01/17733 та Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.2019 № 10/01/118 є неправомірними в розумінні Закону № 2939-VІ та порушують право позивача на доступ до інформації.
69. Як зазначено у статті 22 Закону № 2939-VІ відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
70. За таких обставин і правового врегулювання, ураховуючи відсутність правомірних підстав для відмови у наданні запитуваної публічної інформації, суд вказує на наявність підстав для визнання протиправною відмови кожного з відповідачів у наданні такої інформації, а не дій відповідачів, оскільки відповіді надані ними не по суті запиту, у зв`язку із чим з метою повного захисту прав позивача виходить за межі позовних вимог.
щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії
71. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
72. У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
73. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
74. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
75. З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованою вимогу позивача про зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надати позивачу протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду відомості про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
76. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
77. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
78. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
79. Відповідно до частини п`ятої статті 6 Закону № 2939-VІ не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, умови отримання цих коштів.
80. Судом не встановлено, що надання запитуваної позивачем інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
81. Запитувана інформація не відноситься до інформації з обмеженим доступом, підстав для ненадання запитуваної інформації, відповідно до статті 22 Закону № 2939-VІ, судом не встановлено.
82. Наведення у відповідях загальної інформації щодо розмірів окладів, відсоткового розміру надбавок, премій та додаткових виплат, ставок податку та зборів, суд оцінює як надання відповіді не по суті, оскільки позивачем запитана інформація щодо щомісячного нарахування та виплати заробітної плати працівнику за відповідною посадою у період з жовтня 2015 року по грудень 2017 року, із визначенням складових здійснених виплат.
щодо розподілу судових витрат
83. Позивач звільнений від сплати судового збору ухвалою суду від 03.03.2020.
84. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
85. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 38001105; майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під`їзд, 4 поверх, м. Харків, 61022), Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207; вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01010) - задовольнити частково.
86. Визнати протиправною відмову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.07.2019 № 29/01/17733 у наданні відомостей про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися.
87. Визнати протиправною відмову Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.2019 № 10/01/118 у наданні відомостей про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися.
88. Зобов`язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку надати ОСОБА_1 , протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду, відомості про нарахування та виплату заробітної плати заступнику начальника Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у період часу включно з жовтня 2015 року до грудня 2017 року щомісячно із зазначенням наступних нарахувань (оклад, ранг, вислуга років, надбавка за напруженість, перерахунок, відпускні, компенсація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціальні побутові питання, індексація, премія, за дні перебування у відрядження, за лікарняними листами за рахунок НКЦПФР, лікарняні за рахунок ФСС та інші виплати тощо) та утримання (аванс, ПДФО, єдиний соцвнесок, військовий збір тощо), що запитувалися.
89. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
90. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Цей строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя І.О. Верба