Рішення № 89084942, 08.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
160/13464/19
Номер документу
89084942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2020 року Справа № 160/13464/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЮркова Е.О., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2019 року управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", в якому позивач просить суд:

- стягнути з філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з рішенням від 08.08.2019 року № 335/24 на загальну суму 73187,90 грн., в тому числі: неправомірні витрати 48791,93 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно використаних коштів Фонду - 24395,97 гривень.

Ухвалою суду від 03.01.2020 року відкрито провадження у даній справі, та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 04.02.2020 року призначено розгляд адміністративної справи № 160/13464/19 за правилами загального позовного провадження, та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 14.02.2020 року замінити первісного відповідача у справі № 160/13464/19 з філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на належного - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Павлоградвугілля".

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що плановою перевіркою правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 р. по 30.06.2019 р. філією «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», яка перебуває на обліку в Павлоградському відділенні управління як страхувальник, встановлено порушення відповідачем норм діючого законодавства. На підставі встановлених порушень законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності прийнято рішення від 08.08.2019 року № 335/24 на загальну суму 73187,90 грн. Фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з рішенням від 08.08.2019 року № 335/24 на загальну суму 73187,90 грн. у добровільному порядку відповідачем не сплачено, у зв`язку з чим позивач змушений звернутись до суду.

Відповідач правом на надання відзиву на позов не скористався; жодних пояснень щодо суті спору до суду не надано.

У судове засідання 08.04.2020 року сторони не прибули, повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Представником позивача 25.03.2020 року подано до суду клопотання про здійснення розгляду справи без участі.

За викладених обставин, враховуючи, що в судове засідання прибули не всі особи, що беруть участь у розгляді справи, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, та вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній доказами у письмовому провадженні за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, відповідно до частин 3 статті 194 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що Павлоградським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області проведено планову перевірку правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2017 р. по 30.06.2019 р. філією «Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».

За результатами перевірки складено акт від 30.07.2019 року № 44, в якому зафіксовані наступні порушення відповідачем норм діючого законодавства:

1. ч.1 ст.33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», п.32 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266: встановлено невідповідність розрахунку середньої заробітної плати по тимчасовій непрацездатності даним, що містяться у звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по 55 листкам непрацездатності: в березні 2017 року по 2 ЛН; в квітні 2017 року по 2 ЛН; в травні 2017 року по 6 ЛН; в червні 2017 року по 2 ЛН; в липні 2017 року по 3 ЛН; в серпні 2017 року по 5 ЛН; у вересні 2017 року по 4 ЛН; в жовтні 2017 року по 6 ЛН; в листопаді 2017 року по 6 ЛН; в грудні 2017 року по 5 ЛН; в січні 2018 року по 4 ЛН; в лютому 2018 року по 6 ЛН; в березні 2018 року по 1 ЛН; в липні 2018 року по 1 ЛН; в серпні 2018 року по 1 ЛН; в травні 2019 року по 1 ЛН;

2. ч.2 ст.33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: у вересні 2017 року по 1 ЛН серія АДК № 403516 з 06.06.2017 р. по 14.06.2017 р. ОСОБА_1 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена при порушенні застрахованою особою режиму лікування;

3. п.5 ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: в липні 2018 року по 1 ЛН серія АГШ 865738 з 17.07.2018 р. по 27.07.2018 р. ОСОБА_2 здійснено нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов`язана із сп`янінням;

4. ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: в лютому 2019 року по 1 листку непрацездатності серія АДС № 339363 з 16.02.2019 р. по 22.02.2019 р. ОСОБА_3 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена без врахування страхового стажу;

5. ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.8 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532: в листопаді 2018 року по 1 листку непрацездатності серія АДС № 048160 з 17.10.2018 р. по 31.10.2018 р. ОСОБА_4 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності особи, у якої тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи, відсутній підпис головного лікаря щодо дозволу на видачу листка непрацездатності та відсутня кругла печатка закладу охорони здоров`я);

6. ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532: в лютому 2019 року по 1 ЛН серія АДС № 372582 з 15.01.2019 р. по 21.01.2019 р. ОСОБА_5 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та виплачена за листком непрацездатності, що виданий з порушенням (на бланку листка більше двох виправлень);

7. ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532: в грудні 2018 року по листку непрацездатності серія АДС № 465582 з 18.10.2018 р. по 26.11.2018 р. ОСОБА_6 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності у графі "Причина непрацездатності" виправлена причина непрацездатності 4 - нещасний випадок на виробництві та його наслідки на 5 - невиробничі травми);

8. ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пунктів 3.1 та 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності № 532: в січні 2018 року по листку непрацездатності серія АДК № 128296 з 26.12.2017 р. по 19.01.2018 р. ОСОБА_7 допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована та сплачена за кошти Фонду по листку непрацездатності, який виданий з порушенням (на бланку листка непрацездатності запис про назву і місцезнаходження закладу охорони здоров`я не підтверджений штампом та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності", у графі "Стати до роботи" вказана посада, прізвище лікаря та його підпис, але запис не засвідчений печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності").

Крім того, під час перевірки встановлено порушення при нарахуванні матеріального забезпечення по заяві-розрахунку на виплату матеріального забезпечення від 01.07.2019 р., яка на момент перевірки не профінансована: по листку непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_3 0серія АДЧ № 124209 з 20.05.2019 р. по 13.06.2019 р. допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована без врахування страхового стажу, відповідно упереджено кошти Фонду в сумі 3877,98 грн.

Акт перевірки підписано відповідачем без заперечень.

На підставі викладеного акта, позивачем прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності від 08.08.2019 року № 335/24, яким управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області вимагає від філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування та застосовує фінансові санкції в таких розмірах:

неправомірні витрати - 48791,93 грн.

штраф у розмірі 50% - 24395,97 грн.,

всього - 73187,90 грн.

Дане рішення направлено управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області з супровідним листом від 08.08.2019 року №07-11/6086 на адресу філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" рекомендованим листом з повідомленням, яке отримане відповідачем 15.08.2019 року.

Вказане рішення було оскаржено відповідачем в адміністративному порядку, та рішенням Фонду соціального страхування України № 2151-04-1 від 24.10.2019 року рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області від 08.08.2019 року № 335/24 визнано правомірним.

Доказів скасування рішення від 08.08.2019 року №07-11/6086 або його виконання у визначений строк до суду не надані.

Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року № 29 затверджено Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок (далі - Інструкція № 29).

Відповідно до пункту 3.2 Інструкції № 29 планові перевірки проводяться згідно з планами-графіками органу Фонду. Перевірці підлягають документи за звітні періоди поточного та попередніх років, за які не здійснювалась перевірка.

Відносини, що виникли з даного спору врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).

Цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.

Згідно частини 1 статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 10 Закону № 1105-XIV, Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Згідно статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (окрім іншого), суми фінансових санкцій, застосованих відповідно до цього Закону, інших законів до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців за порушення встановленого порядку сплати страхових внесків та використання коштів Фонду, штрафів за недотримання законодавства про соціальне страхування, а також суми адміністративних штрафів, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за такі порушення.

Пунктом 1 частини 5 статті 15 Закону № 1105-XIV, встановлено відповідальність роботодавця за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Відповідно до частини 6 статті 15 Закону № 1105-XIV, у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Абзацами 2, 3 частини 6 статті 15 Закону № 1105 визначено, що за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників т. інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасні повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначений сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Частинами 1 - 2 статті 17 Закону № 1105-XIV встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Відповідно до пункту 5 прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.

Згідно пункту 7.1 Інструкції № 29 страхувальник може оскаржити рішення органу Фонду.

Страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.

Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку.

Керівник (заступник керівника) органу Фонду може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги страхувальника понад строки, визначені в абзаці третьому цього пункту, але не більше 60 календарних днів, яке направляється страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці третьому цього пункту.

Якщо вмотивоване рішення за скаргою страхувальника не надсилається страхувальнику протягом двадцятиденного строку або протягом строку, на який за рішенням керівника органу Фонду або його заступника розгляд продовжено, така скарга вважається повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, якщо рішення керівника органу Фонду (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці четвертому цього пункту.

У разі недотримання страхувальником строку направлення оскарження на рішення органу Фонду, визначеного в абзацах другому та третьому цього пункту, розгляд скарги органом Фонду не здійснюється, про що страхувальник повідомляється письмово.

У разі збільшення органом Фонду суми страхових коштів, які підлягають поверненню, суми належних до сплати фінансових санкцій раніше надіслані рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій та/або рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду не відкликаються, а на суму такого збільшення органом Фонду надсилається страхувальнику окреме рішення.

Збільшена сума страхових коштів, які підлягають поверненню, сума належних до сплати фінансових санкцій повинні бути сплачені або можуть бути оскаржені страхувальником за процедурою, визначеною Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та цим Порядком, із застосуванням строків, установлених для сплати або оскарження рішення органу Фонду.

Скарга на рішення органу Фонду, визначені абзацами другим та третім цього пункту, подана з дотриманням порядку і строків, визначених цим пунктом, зупиняє строки сплати страхових коштів та фінансових санкцій до винесення рішення органом Фонду вищого рівня або до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Судом встановлено, що рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області від 08.08.2019 року № 335/24 було оскаржено відповідачем в адміністративному порядку, та рішенням Фонду соціального страхування України № 2151-04-1 від 24.10.2019 року вказане рішення визнано правомірним.

Доказів оскарження в судовому порядку/скасування рішення від 08.08.2019 року №07-11/6086 або його виконання у визначений строк матеріали справи не містять.

З огляду на наведене, враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності у відповідача заборгованості, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За викладених обставин, суд приходить до висновку що позовні вимоги управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-244, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (пр. Дмитра Яворницького, буд.93, м. Дніпро, 49000, ІК в ЄДРПОУ 41323962) до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (вул.Соборна, б.76, м.Павлоград, Дніпропетровська область, 51400, ІК в ЄДРПОУ 00178353) про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з філії "Павлоградське управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання" Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" фінансові санкції за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності згідно з рішенням від 08.08.2019 року № 335/24 на загальну суму 73187,90 грн., в тому числі: неправомірні витрати 48791,93 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно використаних коштів Фонду - 24395,97 гривень.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Е.О. Юрков