Рішення № 89084796, 06.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2020
Номер справи
140/1382/20
Номер документу
89084796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1382/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови щодо зарахування стажу роботи до пільгового та призначення пенсії; зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 у ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 у ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 05.02.2019 по 30.11.2019 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля»; призначити пенсію з урахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з дня звернення; стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивачу 04.10.2019 виповнилося 50 років, у нього є більше 25 років страхового стажу, з яких більше 15 років пільгового стажу на підземних роботах.

Разом з тим, за наявності у позивача 15 років пільгового стажу на підземних роботах, відповідач мав можливість призначити йому пільгову пенсію за віком по Списку №1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

15.01.2020 ГУ ПФ України у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що страховий стаж позивача становить 31 рік 05 місяців 05 днів, у тому числі 8 років 01 місяць 25 днів - робота в шахті на підземних роботах за Списком №1. Відповідач повідомив, що період роботи з 02.03.1999 по 29.09.2010 не зараховано у зв`язку із відсутністю уточнюючої довідки, а періоди роботи з 01.10.2012 по 31.12.2012 та з 01.02.2019 по 30.11.2019 до пільгового стажу не зараховано, у зв`язку із тим, що за вказані періоди роботодавцем не сплачено єдиний соціальний внесок. Відсутність даних про сплату внесків не дає можливості врахувати вказані періоди роботи для призначення пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, страхувальники (роботодавці) щомісячно здійснювали відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачували страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового (пільгового) стажу періоду роботи з 05.02.2019 по 30.11.2019. Водночас, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Щодо не зарахування відповідачем до спеціального (пільгового) страхового стажу періоду роботи з 02.03.1999 по 29.09.2010 у зв`язку із відсутністю уточнюючої довідки, зазначив, що згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 призначення пільгової пенсії законодавцем пов`язується лише з наявністю відповідного стажу на роботі, що передбачена Списком №1, і не обмежується додатковими чинниками. Додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Водночас, у трудовій книжці, яка була надана відповідачу, наявні усі необхідні записи та інформація про періоди роботи та займані посади позивача з зазначенням реквізитів відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, а тому у відповідача відсутні підстави сумніватись у їх правильності та вимагати додаткові уточнюючі довідки. Крім того, позивачем були надані копії наказів про проведення атестації робочих місць на ШПУ №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» від 19.02.2004 №16 та від 17.02.2009 №34. Атестація робочих місць на ШПУ №4 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» була проведена 27.02.1997 згідно з наказом №31-о, про що було здійснено запис у трудовій книжці. А тому, за результатами атестації робочих місць було підтверджено право позивача на пенсію за Списком №1.

Вказує також на те, що відповідно до абзацу 7 пункту 20 Порядку №637 у разі розміщення підприємств, установ, організацій на тимчасово окупованій території України або в районах проведення АТО можливе підтвердження спеціального стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" зареєстровано в м. Луганськ Луганської області.

Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ №1275 від 02.12.2015, м. Луганськ Луганської області входить до цього переліку.

Згідно виписки з персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування за період з 02.03.1999 по 29.09.2010 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" повністю сплатило пенсійні внески.

З огляду на підтвердження пільгового стажу роботи записами в трудовій книжці, та наявною в реєстрі застрахованих осіб інформацією, потреба у наданні уточнюючих довідок від підприємства відсутня. Згідно вимог нормативно-правових актів, відповідач має право витребовувати уточнюючі довідки лише за відсутності трудової книжки. Однак, у трудовій книжці, яка була надана відповідачу наявні усі необхідні записи, дані записи виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, і не має підстав сумніватись у їх правильності та достовірності. З наведених підстав позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача понесені ним судові витрати за надання правничої допомоги у розмірі 3000 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 КАС України (а.с.49).

У відзиві на позов від 19.03.2020 №0300-0802-7/6440 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.81-90). В обґрунтування своєї позиції вказав, що 02.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». За результатами розгляду вказаної заяви управлінням 15.01.2020 було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії у зв`язку з недостатністю пільгового стажу. Зокрема, згідно з вимогами ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для призначення пільгової пенсії необхідна наявність щонайменше 10 років пільгового стажу, а по статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - щонайменше 15-ти років пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, який затверджено Кабінетом Міністрів України.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) інформація про сплату ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» за період з 01.02.2019 по 30.11.2019 єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відсутня, тому правових підстав для зарахування вказаного періоду для розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 немає.

Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов`язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, яким у даному випадку є ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля». До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.

Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов`язань платника єдиного внеску в порядку Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи позивача з 02.03.1999 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" та на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" зазначає, що вказані періоди не зараховані у зв`язку із відсутністю уточнюючих довідок, які б підтверджували зайнятість позивача протягом повного робочого дня на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1.

На підставі поданих документів було встановлено, що загальний страховий стаж позивача становить 31 рік 05 місяців 05 днів, пільговий стаж - 8 років 1 місяць 25 днів.

Враховуючи наведене, у відповідача відсутні підстави для призначення позивачу пільгової пенсії за віком, а тому рішення про відмову в призначенні пенсії є правомірним.

Щодо стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Враховуючи те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності, вважає, що зазначені витрати не підлягають до відшкодування.

З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у зв`язку з досягненням п`ятдесятирічного віку, 02.01.2020 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви було надано наступні документи: військовий квиток; трудову книжку; диплом про освіту; довідку про заробітну плату від 13.08.2019 №03-02/392; довідку про зміну назви організації від 13.08.2019 №02-02/385; довідки від 04.10.2019 №9-1/653, від 14.08.2019 №02-02/396, від 02.01.2020 №2; рішення Комісії від 23.10.2019 №71/1151 (а.с. 91).

Листом від 17.01.2020 №2407/02-39 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача про відмову призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В листі відповідач вказав, що відповідно до частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на таких роботах і не менше як 20 років у жінок, з них не менше 7 років шість місяців на таких роботах.

Порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджений наказом Мінпраці України від 18.11.2005 №383, зареєстрованим у Мін`юсті України 01.12.2005 за № 1451/11731. Згідно із Порядком №383 під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними, на період роботи особи, затвердженні постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (за період роботи до 1 січня 1992); Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 № 461. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, передбачено, що атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992, тому для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Згідно з пунктом 20 Порядку №637, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.

Згідно наданих ОСОБА_1 документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, його страховий стаж становить 31 рік 05 місяців 05 днів, в тому числі 8 років 01місяць 25 днів - робота в шахті.

В листі зазначено, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу за номером облікової картки ОСОБА_1 відсутня інформація про сплату страхових внесків ТзОВ "Луганскшахтостой" з 01.10.2012 по 31.12.2012 та по ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» з 01.02.2019 по 30.11.2019. Враховуючи вищезазначене, 15.01.2020 прийнято рішення №032450002582 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (а.с.16).

Позивач, не погодившись з відмовою ГУ ПФ України у Волинській області у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач, відмовляючи у зарахуванні до пільгового стажу позивача періодів роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 у ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 у ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 05.02.2019 по 30.11.2019 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля», призначенні та виплаті пільгової пенсії за віком з урахуванням даного стажу посилався на те, що позивачем не подано уточнюючих довідок про зайнятість на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1 протягом повного робочого дня та відсутності інформації про сплату страхових внесків, у зв`язку чим у нього відсутній 10-річний пільговий стаж необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та 15-річний пільговий стаж необхідний для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Проте, суд не погоджується з таким рішенням відповідача з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Розділ І Списку №1 має назву "Гірничі роботи" (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Підрозділом 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" (далі - підрозділ 1) розділу І "Гірничі роботи" Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді) в переліку яких значиться: «машиніст підземного устаткування», «прохідник підземний», «гірник підземний».

Згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637.

Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.

З трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 вбачається наступне:

- позивач 01.03.1999 був прийнятий по переводу машиністом підземного устаткування 2 розряду з повним робочим днем під землею на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" (наказ №20/к від 01.03.1999); 01.12.1999 переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею (наказ №142/к від 01.12.1999); 31.01.2001 звільнений з ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" по переводу (наказ №14/к від 31.01.2001); 01.02.2001 прийнятий по переводу гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" (наказ №1-вк від 01.02.2001); 01.09.2004 переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею (наказ №100 від 03.09.2004); 29.09.2010 звільнений з роботи за власним бажанням з ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" (наказ №171 від 30.09.2010) (а.с.42-44, 178-180);

- позивач 05.02.2019 був прийнятий на роботу прохідником підземним 5 розряду на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» де працює по даний час (наказ №19/к від 04.02.2019) (а.с.185).

Довідкою ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.01.2020 №2 стверджується, що позивач в період з 05.02.2019 по теперішній час (дата видачі довідки 02.01.2020) виконував гірничі підземні роботи в шахті за посадою прохідник (а.с.151).

З архівної довідки трудового архіву виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області від 02.09.2019 №587 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка була подана відповідачу для призначення пенсії, вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працював на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" і за період з 01.02.2001 по 01.09.2004 виконував роботу на посаді гірника підземного, за період з 01.09.2004 по 29.09.2010 виконував роботу на посаді прохідника підземного (а.с.40).

Крім того, ОСОБА_1 відповідачу було надано копії витягів з наказів по ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" №16 від 08.02.2004 та №34 від 17.02.2009, копію витягу з наказу по ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» №24 від 26.01.2015 "Про затвердження результатів проведення атестації робочих місць", яким затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком № 1, та в якому професії прохідник підземний та гірник підземний віднесено до Списку № 1 (а.с.22-39,152).

У трудовій книжці позивача НОМЕР_1 , наявний запис від 27.02.1997 за №12 про проведення на ШПУ №4 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» атестації робочих місць згідно з наказом №31-о (а.с.179).

З довідки про доходи ОСОБА_1 від 06.02.2020 №128/724/01-19, виданої ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» вбачається, що позивач працював на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» на посаді прохідник підземний з лютого по листопад 2019 року (включно), за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.17).

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії за віком періоду роботи позивача з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" у зв`язку із відсутністю уточнюючих довідок.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

ОСОБА_1 у період з 1999 року по 2010 роки був включений до поданої ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" та ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" звітності "Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу, які знаходяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У розділі "Відомості по спеціальному стажу" індивідуальних відомостей про застраховану особу значаться спірні періоди з 01.03.1999 по 31.01.2001 та з 01.02.2001 по 29.09.2010 як такі, що зараховуються до спеціального (пільгового) стажу позивача за Списком №1 (а.с.18-21).

Разом з тим, суд звертає увагу, що пільговий трудовий стаж позивач набув працюючи в Луганській області.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка" зареєстровано в м. Луганськ Луганської област.

Пункт 20 Порядку №637 доповнено 7 абзацом згідно з постановою КМУ №1028 від 09.12.2015 наступного змісту: у разі коли підприємства, установи, організації або їх

правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

З даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 в розділі "Відомості по спеціальному стажу" міститься інформація про те, що спірні періоди з 01.03.1999 по 31.01.2001 та з 01.02.2001 по 29.09.2010 зараховуються до спеціального (пільгового) стажу позивача за Списком №1 (а.с.18-21).

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що позивачем не подано уточнюючих довідок про зайнятість на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1 протягом повного робочого дня (що є необхідною умовою для призначення пільгової пенсії) оскільки, згідно з пунктом 20 Порядку №637 уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу подаються лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Разом з тим, у трудовій книжці позивача наявні відповідні записи про його зайнятість у спірні періоди на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1 (прохідником під землею) з повним робочим днем.

Таким чином, суд дійшов висновку, що документами наданими позивачем повністю підтверджується його пільговий стаж за періоди роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 у ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 у ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати вказані періоди роботи позивача до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1.

Щодо не зарахування відповідачем до спеціального (пільгового) страхового стажу позивача періоду роботи позивача з 05.02.2019 по 30.11.2019 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків, суд зазначає наступне.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, девятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідки про доходи ОСОБА_1 від 06.02.2020 №128/724/01-19, виданої ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» у спірний період (з 05.02.2019 по 30.11.2019) позивач працював на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.17).

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у період з 05.02.2019 по 30.11.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески. Страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» з 05.02.2019 по 30.11.2019. Водночас, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, яким в даному випадку є ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля», а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до спеціального (пільгового) страхового стажу вказаний періоди роботи позивача.

Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» з 05.02.2019 по 30.11.2019 та зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу вказані періоди.

Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з врахуванням вищевказаного спеціального (пільгового) стажу суд зазначає наступне.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що загальний страховий стаж позивача становить 31 рік 05 місяців 05 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 8 років 01 місяць 25 днів.

Із зарахуванням позивачу до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 спірних періодів роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» з 05.02.2019 по 30.11.2019 та з урахуванням наявного у позивача пільгового стажу за Списком №1 - 8 років 01 місяць 25 днів, загальний пільговий (страховий) стаж роботи позивача по Списку №1 складатиме більш як 15 років.

Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки, позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернувся 02.01.2020, тобто не пізніше трьох місяців дня досягнення особою пенсійного віку, то призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з урахуванням спірних періодів слід проводити з 05.10.2019.

Враховуючи вищевикладене, із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» з 05.02.2019 по 30.11.2019, позивач набуває право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у зв`язку із чим позовні слід задовольнити повністю та зобов`язати відповідача здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу з 05.10.2019.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини п`ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 гривень.

Перевіряючи доводи сторін та докази, якими позивач підтверджує понесені витрати, суд встановив, що сплата судового збору у сумі 840,80 грн підтверджується квитанцією від 20.02.2019 №24019.

Як вбачається із доданих письмових доказів, а саме: договору про надання правової допомоги від 17.01.2020 (а.с.45); квитанції до прибуткового касового ордера від 20.02.2020 №7 (а.с.45а), адвокатом Свередюк Ю.А. було надано послуги ОСОБА_1. на суму 3500,00 грн.

Як вбачається з договору про надання правової допомоги від 17.01.2020 сторонами обумовлено про встановлення фіксованого розміру гонорару для вчинення окремих дій за цим договором, а саме: написання адвокатського запиту - 100 грн; написання заяв по суті справи (позовна заява, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення) - 3 500,00 грн.

Адвокатом Свередюк Ю.А. надано наступні послуги: написання позовної заяви - 3 500,00 грн, натомість позивач просить стягнути з відповідача витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 грн.

Відповідач вважає, що розмір правової допомоги є необгрунтованим, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності.

При вирішенні питання щодо розподілу витрат, пов`язаних з правовою допомогою адвоката, суд враховує те, що провадження у справі здійснювалося в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Також, судом враховано відомості Єдиного державного реєстру судових рішень http://reestr.court.gov.ua, за даними яких мають місце оприлюднення численних судових рішень судів різних інстанцій з аналогічного предмету спору та аналогічними мотивами тим, що приведені у адміністративному позові названого позивача, що спрощувало роботу адвоката при підготовці даного адміністративного позову.

Окрім того, відповідно до статті 12 КАС України дана категорія справи відноситься до незначної складності.

З огляду на вказані обставини справи, суд дійшов висновку, що вартістю таких послуг (написання позовної заяви) у розмірі 3000,00 грн за наявності в Єдиному державному реєстрі судових рішень з аналогічних спорів реєстрі не є співмірним зі складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг).

Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, суд (враховуючи також позицію відповідача) вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Відтак, суд дійшов висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у розмірі 840,80 грн, сплачені квитанцією від 20.02.2019 №24019 та витрати на правову допомогу в сумі 1000,00 грн.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 1 періоду роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та періоду роботи з 05.02.2019 по 30.11.2019 на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 1 період роботи з 01.03.1999 по 31.01.2001 на ВП Шахтопрохідницьке управління №4 ПАТ "Трест Луганськшахтопроходка", з 01.02.2001 по 29.09.2010 на ВП Шахтопрохідницьке управління №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та періоду роботи з 05.02.2019 по 30.11.2019 на ВП "Шахта "Бужанська" ДП «Волиньвугілля» та здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком 1 згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу з 05.10.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 000,00 грн (одна тисяча гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026 Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)

Суддя Т.М. Димарчук