
16.04.2020 Справа № 756/896/19
унікальний №756/896/19
провадження №2/756/883/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2020 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Шевчука А.В.‚
за участю секретарів - Мушкетик І.В., Гордієнко А.А,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
У січні 2019 року позивач Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (місце знаходження: 04209, м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) звернулося до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року у розмірі 5 929,08 грн., третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місце знаходження: 03165, м. Київ, пр. Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300).
Свої позовні вимоги обґрунтовували тим, що 19.06.2017 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250. Окрім цього, у вказаній заяві за власним підписом зобов`язалася повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги.
26.06.2017 року Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 1 296.38 грн. щомісячно.
При цьому, згідно повідомлення Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 21.08.2018 року №12/1055-10, стало відомо, що у відповідачки за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року виникла переплата допомоги у розмірі 5 929,08 грн., у зв`язку з поданням недостовірних відомостей про доходи.
ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Оболонської РДА в місті Києві про факт отриманням доходу внаслідок прийняття нею спадщини - в ІІ кварталі 2017 року у сумі 100,00 грн., в ІІІ кварталі 2017 року у сумі 4 269,50 грн., та порушила умови утримання соціальної допомоги, внаслідок чого їй надміру було виплачено кошти у розмірі 5 929,08 грн. за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року.
Крім того, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, сформованого Управлінням 06.08.2018 року, у власності ОСОБА_1 знаходиться 1/12 частка земельної ділянки для колективного садівництва площею 0,067 га - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.05.2017 року.
З огляду на наявність у відповідача заборгованості, Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації зверталося до ОСОБА_1 з повідомленнями про необхідність повернути зазначені кошти, однак вказані вимоги відповідачем в добровільному порядку виконані не були, що стало причиною для звернення до суду.
В ході судового розгляду справи, представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог, а саме просили суд, стягнути з відповідачки 5 379,08 грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та 1 921,00 грн. - сплаченого судового збору.
Позивач про час та дату судового розгляду справи повідомлений належним чином, подали до суду заяву про зменшення позовних вимог.
Відповідачка про час та дату судового розгляду справи повідомлена належним чином. В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про визнання позовних вимог.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з`явились, про час та дату судового розгляду справи повідомлені належним чином. Причини неявки суду не повідомили.
У відповідності до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.
Матеріальна підтримка малозабезпеченим сім`ям здійснюється шляхом надання таким сім`ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей.
Згідно розрахунків державної соціальної допомоги від 26.06.2017 року, 11.12.2017 року, 12.06.2018 року, 08.08.2018 року, ОСОБА_1 має двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13, 21, 27, 31, 33, 35).
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок).
Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до абзацу 2 пп. 29 п. 9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 жовтня 2016 року №614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65.
19.06.2017 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, в якій зазначила, що у зареєстрованому шлюбі перебувала, з батьком дітей спільно не проживає та отримує пенсію у разі втрати годувальника (а.с. 11-12).
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 26.06.2017 року №3543, ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року включно (а.с. 13).
Рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Оболонської РДА у м. Києві від 11.12.2017 року №3840 та від 12.06.2018 року №28404 за заявами відповідачки від 06.12.2017 року та від 06.06.2018 року ОСОБА_1 було продовжено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до вищевказаного закону та Порядку на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.06.2018 року по 30.11.2018 року (а.с. 17-18, 21, 23-24, 27).
При цьому, рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Оболонської РДА у м. Києві від 08.08.2018 року №4224 ОСОБА_1 було здійснено перерахунок виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в межах терміну призначення за період з 01.06.2017 року по 30.11.2017 року, з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.06.2018 року по 31.07.2018 року (а.с. 31, 33, 35).
За приписами ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
У заяві від 19.06.2017 року ОСОБА_1 власним підписом зобов`язалася повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги (а.с. 11-12).
Однак, 28.08.2018 року до Управління надійшов лист з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 21.08.2018 року №12/1055-10, з якого стало відомо, що у відповідача за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року виникла переплата допомоги у розмірі 5 929,08 грн., у зв`язку з поданням ОСОБА_1 недостовірних відомостей про доходи (а.с. 38).
Факт подання відповідачкою недостовірних відомостей про доходи підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, сформованого Управлінням 06.08.2018 року, у власності ОСОБА_1 знаходиться 1/12 частка земельної ділянки для колективного садівництва площею 0,067 га - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.05.2017 року.
Оскільки ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Оболонської РДА в місті Києві про факт отриманням доходу внаслідок прийняття нею спадщини - в ІІ кварталі 2017 року у сумі 100,00 грн., в ІІІ кварталі 2017 року у сумі 4 269,50 грн., та порушила умови утримання соціальної допомоги, внаслідок чого їй надміру було виплачено кошти у розмірі 5 929,08 грн. за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року.
За приписами ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 2 Порядку встановлено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 3 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Пунктом 28 Порядку визначено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надсилало ОСОБА_1 повідомлення від 10.09.2018 року №01-23/14522, у якому відповідачку було зобов`язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 5 929,08 грн. за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям. Проте станом на січень 2019 року ОСОБА_1 не повернула кошти, надміру виплачені за допомогою малозабезпеченим сім`ям.
В ході судового розгляду справи, представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог, а саме просили суд, стягнути з відповідачки 5 379,08 грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та 1 921,00 грн. - сплаченого судового збору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 було приховано факт прийняття нею спадщини, що свідчить про недобросовісність дій відповідачки, то кошти сплачені останній за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям за період з 01.06.2017 року по 31.08.2018 року підлягають поверненню.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 1 921,00 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 206, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) грошові кошти у розмірі 5 379 (п`ять тисяч триста сімдесят дев`ять) гривень 08 (вісім) копійок, надміру виплачені за державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) судовий збір у сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 (нуль) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідком апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя А.В. Шевчук