Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
Справа № 521/5080/20
Номер провадження:1-кс/521/1781/20
09 квітня 2020 року м. Одеса
Слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Малиновського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене з прокурором Одеської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_3 , про арешт майна, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160470003876 від 12.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно контракту від 11.04.2016 № 93-Дк, укладеного між ОСОБА_4 та Одеським міським головою, ОСОБА_4 призначено на посаду директора комунального підприємства «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» з 11.04.2016 по 10.04.2017 та в подальшому, шляхом укладення додаткових угод від 16.03.2017 №25-ДК, від 10.04.2018 №57-ДК, від 04.03.2019 № 40-ДК та від 03.03.2020 № 59-ДК строк дії контракту продовжено до 10.04.2021.
У своїй службовій діяльності ОСОБА_4 керується Конституцією та законами України, Господарським кодексом України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими законодавчими та підзаконними актами.
Згідно п.1 контракту від 11.04.2016 № 93-Дк ОСОБА_4 зобов`язаний безпосередньо та через адміністрацію КП«Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» здійснювати керівництво Підприємством, забезпечувати його діяльність відповідно до Статуту Підприємства, ефективно та раціонально використовувати і зберігати закріплене за Підприємством майно та фінансові ресурси, що є комунальною власністю. Відповідно до п.2.4 вказаного контракту та Статуту Підприємства ОСОБА_4 , як керівник, діє від імені Підприємства, представляє його у відносинах з іншими підприємствами, установами та організаціями; укладає господарські та інші угоди відповідно до чинного законодавства; розпоряджається коштами підприємства.
Крім того, директором КП«Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» ОСОБА_4 видано наказ від 01.09.2016 №102 «Про затвердження складу тендерного комітету комунального підприємства «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» згідно якого затверджено положення про тендерний комітет, склад тендерного комітету, та призначено голову тендерного комітету.
Так, 15.12.2016 рішенням тендерного комітету КП «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» (ЄДРПОУ 03350083, м. Одеса, вул. Грецька, 40) затверджена тендерна документація на закупівлю товару оголошено про проведення закупівлі товарів за ДК 021:2015 код 09130000-9 нафта і дистиляти (Бензин А-92 по талонах/скретч-картках, бензин А-95 по талонах/скретч-картках, дизельне паливо по талонах/скретч-картках).
За результатами проведення процедури відкритих торгів, 27.01.2017 укладено договір № 1-З-2017 із ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) на закупівлю 1 000 літрів бензину марки А-95 вартістю 22,44 грн за 1 літр, 20 000 літрів бензину марки А-92 вартістю 21,25 грн за 1 літр, 28 000 літрів дизельного пального вартістю 19,27 грн за 1 літр. Ціна договору становила 987 000 гривень.
Умовами вищезазначеного договору визначено, що істотні умови зазначених договорів не можуть бути змінені, крім випадків (п.10.3 Договору), зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.2 ч.4 ст.36 Закону) та інші.
Так, в подальшому ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) звернувся 08.02.2017, 19.05.2017, 10.10.2017, 22.12.2017 з листами на адресу директора КП«Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» щодо внесення змін умов договору та підвищення ціни на дизельне паливо та бензин А-92, А-95 за договором поставки від 27.01.2017 №1-З-2017, у зв`язку з тим, що з моменту проведення конкурсних торгів відбувалася тенденція збільшення закупівельних цін на ринку нафтопродуктів та рівень цін на нафтопродукти в Одеській області значно перевищував ціни зазначені в Договорі. До вказаних листів додано довідки Одеської регіональної торгово-промислової палати України про роздрібні ціни дизельного палива та бензину А-92, А-95 в межах комерційних пропозицій постачальників на АЗС«WOG», «OKKO», «SOCAR».
За результатами недбалого ставлення до свої службових обов`язків директором КП«Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» ОСОБА_4 при розгляді вищевказаних листів та довідок Одеської регіональної торгово-промислової палати України про роздрібні ціни дизельного палива та бензину А-92, А-95 в межах комерційних пропозицій постачальників на АЗС«WOG», «OKKO», «SOCAR» у приміщенні комунального підприємства за адресою: м.Одеса, Комітетська, 10-А, ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) укладено додаткові угоди від 08.02.2017, 08.02.2017, 09.02.2017 №№1-3 до договору поставки від 27.01.2017 №1-З-2017 на підставі п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», згідно яких істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Так згідно укладання додаткових угод №№1-3, ціни на паливо збільшились на дизельне палива з 19,27 грн за літр до 23,49 грн за літр (з ПДВ) (на 4,22 грн за літр), на бензин А-92 з 21,25 грн за літр (з ПДВ) до 25,99 грн за літр (з ПДВ) (на 4,74 грн за літр) та на бензин А-95 з 22,44 грн за літ (з ПДВ)р до 25,99 грн за літр (з ПДВ) (на 3,55 грн за літр).
Крім того, згідно довідки Одеської регіональної торгово-промислової палати свідчать лише про комерційні пропозиції постачальників на АЗС«WOG», «OKKO», «SOCAR», а не про коливання ціни на ринку та середньоринкові ціни, а також згідно вказаних довідок ціни на нафтопродукти на ринку коливались як у сторону збільшення, так і сторону зменшення.
Згідно інформації Одеської регіональної торгово-промислової палати щодо середніх цін дрібного гурту (бензовозні партії) на внутрішньому ринку України у період з 08.02.2017 по 09.02.2017 ціни на дизпаливо та бензин марки А-92 залишались незмінними.
Крім того, за період з 27.01.2017 по 21.12.2017 ціни дрібного гурту на внутрішньому ринку змінювались та зростали на дизпаливо на 15,82%, на бензин А-92 на 12,59%, на бензин А-95 на 11,76%, однак шляхом укладання незаконних додаткових угод до договору від 27.01.2017 №1-З-2017 ціни на паливо з 27.01.2017 по 21.12.2017 збільшились, а саме: на дизельне палива з 19,27 грн за літр до 27,99 грн за літр (з ПДВ) (на 8,72 грн за літр або на 45,25%), на бензин А-92 з 21,25 грн за літр (з ПДВ) до 29,49 грн за літр (з ПДВ) (на 8,24 грн за літр або на 38,78%) та на бензин А-95 з 22,44 грн за літр (з ПДВ) до 30,49 грн за літр (з ПДВ) (на 8,05 грн за літр або на 35,87%).
Тобто, темпи приросту цін за одиницю товару згідно додаткових угод до договору від 27.01.2017 №1-З-2017 не відповідають вимогам п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» в наслідок перевищення темпів прирості цін більше встановлених 10% при наявності коливання цін на паливо.
За результатами закупівлі бензину А-92, А-95 та дизельного палива згідно додаткових угод №№1-9 до договору від 27.01.2017 №1-З-2017 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, розмір матеріальної шкоди складає 327341,00 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою - директором КП «Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування», неналежним чином виконував свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, належним чином не перевірив документи щодо середньо ринкової ціни та наявність чи відсутність коливання цін на дизельне паливо, бензин марки А-92 та бензин марки А-95 на ринку, в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності коливання ціни на ринку, придбав вказане дизельне паливо, бензин марки А-92 та бензин марки А-95 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, що спричинило матеріальну шкоду комунальному підприємству «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» (ЄДРПОУ 03350083, юридична адреса м. Одеса, вул. Комітетська, 10-А) у сумі 327341 гривень.
В подальшому, 30.11.2017 рішенням тендерного комітету КП «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» (ЄДРПОУ 03350083, . Одеса, вул. Комітетська, 10-А) затверджена тендерна документація на закупівлю товару оголошено про проведення закупівлі товарів за ДК 021:2015 код 09130000-9 нафта і дистиляти (Бензин А-92 по талонах/скретч-картках, бензин А-95 по талонах/скретч-картках, дизельне паливо по талонах/скретч-картках).
За результатами проведення процедури відкритих торгів, 15.01.2018 укладено договір № 1-З-2018 із ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) на закупівлю 1 400 літрів бензину марки А-95 вартістю 26,08 грн за 1 літр, 22 000 літрів бензину марки А-92 вартістю 24,99 грн за 1 літр, 32 000 літрів дизельного пального вартістю 23,52 грн за 1 літр. Ціна договору становила 1 338926 гривень.
Умовами вищезазначеного договору визначено, що істотні умови зазначених договорів не можуть бути змінені, крім випадків (п.10.3 Договору), зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.2 ч.4 ст.36 Закону) та інші.
Так, в подальшому ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) звернувся 07.02.2018, 25.05.2018, 06.09.2018, 04.10.2018, 12.10.2018 з листами на адресу директора КП«Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» щодо внесення змін умов договору та підвищення ціни на дизельне паливо та бензин А-92, А-95 за договором поставки від 15.01.2018 №1-З-2018, у зв`язку з тим, що з моменту проведення конкурсних торгів відбувалася тенденція збільшення закупівельних цін на ринку нафтопродуктів та рівень цін на нафтопродукти в Одеській області значно перевищував ціни зазначені в Договорі. До вказаних листів додано довідки Одеської регіональної торгово-промислової палати України про роздрібні ціни дизельного палива та бензину А-92, А-95 в межах комерційних пропозицій постачальників на АЗС «WOG», «OKKO», «SOCAR», «SHELL», «AMIC».
За результатами недбалого ставлення до свої службових обов`язків директором КП«Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування» ОСОБА_4 при розгляді вищевказаних листів та довідок Одеської регіональної торгово-промислової палати України про роздрібні ціни дизельного палива та бензину А-92, А-95 в межах комерційних пропозицій постачальників на АЗС«WOG», «OKKO», «SOCAR», «SHELL», «AMIC» у приміщенні комунального підприємства за адресою: м.Одеса, Комітетська, 10-А, з ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» (ЄДРПОУ 33680859) укладено додаткові угоди від 07.02.2018 №№ 1-3, від 25.05.2018 № 5, 06.09.2018 № 7, від 04.10.23018 № 8, 16.10.2018 № 9 до договору поставки від 15.01.2018 № 1-З-2018 на підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», згідно яких істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Згідно довідки Одеської регіональної торгово-промислової палати свідчать лише про комерційні пропозиції постачальників на АЗС«WOG», «OKKO», «SOCAR», «SHELL», «AMIC», а не про коливання ціни на ринку та середньоринкові ціни, а також згідно вказаних довідок ціни на нафтопродукти на ринку коливались як у сторону збільшення, так і сторону зменшення.
Також, згідно інформації Одеської регіональної торгово-промислової палати щодо середніх роздрібних цін на АЗС на внутрішньому ринку України у період з 07.02.2018 ціни на дизпаливо та бензин марки А-92, А-95 залишались незмінними.
Крім того, за період з 15.01.2018 по 28.12.2018 ціни дрібного гурту на внутрішньому ринку змінювались та зростали на дизпаливо на 10,12%, на бензин А-92 на 13,26%, на бензин А-95 на 12,50%, однак шляхом укладання незаконних додаткових угод від 07.02.2018 №№2-3 та від 04.10.2018 №8 до договору від 15.01.2018 №1-З-2018 ціни на паливо з 15.01.2018 по 28.12.2018 збільшились, та не відповідають вимогам п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» в наслідок перевищення темпів прирості цін більше встановлених 10% при наявності коливання цін на паливо.
За результатами закупівлі бензину А-92, А-95 та дизельного палива згідно додаткових угод №№1-10 до договору від 15.01.2018 №1-З-2018 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, розмір матеріальної шкоди складає 544127,15грн.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою - директором КП «Спеціалізоване підприємство комунально-побутового обслуговування», неналежним чином виконував свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, належним чином не перевірив документи щодо середньо ринкової ціни та наявність чи відсутність коливання цін на дизельне паливо, бензин марки А-92 та бензин марки А-95 на ринку, в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», при відсутності коливання ціни на ринку, придбав вказане дизельне паливо, бензин марки А-92 та бензин марки А-95 за цінами, які значно перевищували початкові договірні ціни, що спричинило матеріальну шкоду комунальному підприємству «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування» (ЄДРПОУ 03350083, юридична адреса м. Одеса, вул. Комітетська, 10-А) у сумі 544127 гривень 15 копійок.
На підставі викладеного, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України за кваліфікуючими ознаками: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
01.04.2020 ОСОБА_4 повідомлено про підозру в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Прокурор, клопотання слідчого підтримав вважав його обґрунтованим та просив його задовольнити.
Розглянувши клопотання та дослідивши надані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.170КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Пунктом 2 ч. 4 ст. 170 КПК Україниарешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 6 ст. 170 КПК Україниу випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Як вбачаєтьсяз клопотанняслідчого,підставою накладенняарешту навказане майнопідозрюваного слідчийобґрунтовував необхідністювідшкодування шкоди, завданої злочином.
Однак, з матеріалів клопотання вбачається, що в кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019160470003876 від 12.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, цивільний позов до підозрюваного заявлено не було та не встановлено конкретної суми збитків.
Приймаючи до уваги вищевикладене, приходжу до висновку про необґрунтованість та недоведеність необхідності застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, у зв`язку з чим підстав для задоволення клопотання немає.
Клопотання про арешт вказаного майна, обґрунтовано формально, що свідчить про його необґрунтованість.
Таким чином, вважаю, що слідчим не доведено необхідності арешту майна, а протягом розгляду клопотання встановлено відсутність на даний час для цього правових підстав.
Керуючись ст. ст. 170, 173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого СВ Малиновського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області про арешт майна, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019160470003876 від 12.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1