Рішення № 89062280, 04.05.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2020
Номер справи
460/550/20
Номер документу
89062280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 травня 2020 року м. Рівне №460/550/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішень про застосування фінансових санкцій, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач та/або контролюючий орган) та просить суд:

- скасувати податкові повідомлення рішення №000643200, №000633200, №000623200, №00603200,№000613200 від 27.01.2020, які прийняті Головним управлінням ДПС у Рівненській області.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що жодних порушень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» нею допущено не було.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, прийнятого у межах наданих контролюючому органу повноважень, у зв`язку з виявленими під час перевірки порушеннями вимог законодавства з боку позивача.

Ухвалою суду від 05.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено наступне.

Відповідно до пп. 80.2.2 п. 50.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами і доповненнями, Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зі змінами і доповненнями та інших нормативно - правових актів, контроль за дотриманням яких покладено на територіальні органи ДПС, Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято наказ №992 від 24.12.2019 «Про проведення фактичної перевірки у закладі торгівлі «товари з Європи».

Згідно вказаного наказу, наказано провести фактичну перевірку у закладі торгівлі «товари з Європи» за адресою: Богоявленська, 41, м. Рівне з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів.

За наслідком проведення перевірки контролюючим органом складено акт від 26.12.2019 №265/17-00-32-01/ НОМЕР_1 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

Під час проведення перевірки встановлено факт реалізації вина SADENISSIMA VINO bianco ємністю 1,5 л., міцністю 11% без наявної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Дане вино не марковане маркою акцизного податку встановленого зразка, супровідні обліком документи відсутні, розрахункова операція не проведена, фіскальний чек не роздруковано і не видано. В реалізації перебувало 60 пляшок на загальну суму 9160, 00 грн., чим порушено ч. 14 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.2019 р. «Про державне регулювання виробництва і обіг спирт етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

З урахуванням вказаних висновків, Головним управлінням ДПС у Рвненській області прийнято наступні податкові повідомленні - рішення:

- податкове повідомлення-рішення №000643200 від 27.01.2020, яким згідно абз. 17 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000, 00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне податкове повідомлення - рішення 000643200);

- податкове повідомлення - рішення №000633200 від 27.01.2020, яким на підставі абз. 19 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 19 260,00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне податкове повідомлення - рішення 000633200);

- податкове повідомлення - рішення №000623200 від 27.01.2020, яким на підставі абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 18 320,00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне податкове повідомлення - рішення 000623200);

- податкове повідомлення-рішення від 27.01.2020 №000613200, згідно ст. 20 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 23 880,00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне податкове повідомлення - рішення 000613200);

- податкове повідомлення-рішення від 27.01.2020 №000603200, згідно п. 1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне податкове повідомлення - рішення 000603200).

Не погодившись з висновками викладеними в акті перевірки, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, регулюються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Так, контролюючим органом в ході перевірки встановлено факт реалізації вина SADENISSIMA VINO bianco ємністю 1,5 л. міцн. 11% без марки акцизного податку, а також алкогольні напої в кількості 44 пляшки на загальну сум 9630,00 грн зі вмістом спирту етилового більше 8,5 відсотка об`ємних одиниць не марковані марками акцизного податку встановленого зразка, чим порушено абз. 3 п. 4 ст. 11 Закону №481/95-ВР, згідно якого алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Абзацом 3 п. 4 ст. 11 Закону №481/95-ВР визначено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

На підтвердження вказаного правопорушення відповідачем доказів не надано.

Відповідно до пп. 14.1.4., пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Пунктом 262.2 ст. 262 ПК України передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (пункт 226.3 статті 226 ПК України).

Згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 № 1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Положення № 1251).

Відповідно до п. 19 Положення № 1251 наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів, податку, міцності продукції та місткості тари.

Як зазначає позивач, ящики зі спиртними напоями, що були виявлені під час перевірки, знаходились у позивача за прилавком та були закуплені позивачем для святкування сімейної події. Доказів, що спростовують пояснення позивача, відповідачем не надано.

Таким чином, з урахуванням останнього суд приходить до висновку, що належних доказів на підтвердження факту реалізації вина SADENISSIMA VINO bianco ємністю 1,5 л. міцн. 11% без марки акцизного податку, а також алкогольних напоїв в кількості 44 пляшки на загальну сум 9630,00 грн зі вмістом спирту етилового більше 8,5 відсотка об`ємних одиниць не марковані марками акцизного податку встановленого зразка, матеріли справи не містять.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що спірні податкові повідомлення - рішення №000623200, №000633200, 000613200 підлягають скасуванню.

Поряд з цим, відповідачем встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами нижчими за розмір мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, встановлених постановою Кабінету міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».

Відповідно до пп. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.

Згідно з пп. 9.1.4 п. 9.1 ст. 9 ПК України акцизний податок належить до загальнодержавних податків.

Підпунктом 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України об`єктами оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать, серед іншого, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Підпунктом 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 ПК України визначено, що у разі обчислення податку із застосуванням абсолютних ставок базою оподаткування є: вартість (з податком на додану вартість та без урахування акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.

У пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України визначено, що для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 5 відсотків.

Згідно з п. 28.2 ст. 28 ПК України відносною (абсолютною) визнається ставка податку, згідно з якою розмір податкових нарахувань встановлюється у відсотковому або кратному відношенні до одиниці вартісного виміру бази оподаткування.

Разом з тим, відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Частиною 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно Додатку до постанови № 957 мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту за віскі (код УКТЗЕД 2208 30) та джин (УКТЗЕД 2208 30) становить 895, 00 грн.

Згідно з абзацом 14 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Отже, аналізуючи зміст наведених вище норм права, суд зазначає, що законодавство України передбачає санкцію, яка застосовується до суб`єкта господарювання, у разі встановлення факту роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, які є нижчими за мінімальні роздрібні ціни таким суб`єктом господарювання.

Проте, суд зауважує, що дослідивши наявні у матеріалах справи докази та встановивши обставини спірних правовідносин, не знайшов відображення та підтвердження факту реалізації ФОП ОСОБА_1 алкогольних напоїв, перелічених у додатку до акта перевірки від 26.12.2019.

За таких обставин, податкове повідомлення - рішення №000643200 від 027.10.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.

Що ж стосується встановленого факту реалізації алкогольного напою без застосування РРО та н видачі фіскальних чеків, слід зазначити наступне.

Як слідує матеріали справи, алкогольні напої зі спірною ціною не були реалізовані позивачем, а зворотнє відповідачем не доведено.

Також, відповідачем не було надано суду жодних доказів реалізації або доказів на здійснення оплати за реалізоване згідно акту перевірки вино SADENISSIMA VINO bianco.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 1 ст. 77 КАС України)

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Частиною 1 ст. 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає задоволенню, то судові витрати слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС в Рівненській області (м. Рівне, вул.. Відінська, 12, 33023, ЄДРПОУ43142449) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №000643200, №000633200, №000623200, №00603200,№000613200 від 27.01.2020 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Рівненській області №000643200 від 27.01.2020, №000633200 від 27.01.2020, №000623200 від 27.01.2020, №00603200 від 27.01.2020, №000613200 від 27.01.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Рівненській області (м. Рівне, вул. Відінська, 12, 33023, ЄДРПОУ43142449) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 840 грн. 80 коп. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 04 травня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.