
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 травня 2020 року (о 12 год. 00 хв.)Справа № 280/1616/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 22.10.2018 №1677 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.01.2018;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 22.10.2018 № 1677 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.10.2018 Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Запорізькій області направило до відповідача довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, зокрема, стосовно позивача. Проте, відповідач не врахував надану довідку від № 1677 та всупереч постанові Кабінету Міністрів України від 13.08.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відмовив позивачу у вказаному перерахунку. Позивач з такою бездіяльністю не погоджується, вважає її протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів. Просить задовольнити заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 16.03.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 13.04.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
27.03.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 14603), в якому зазначає, що позивачу у березні було проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з посадовим окладом по 26 тарифному розряду, які були надані ГУ ДСНС України в Запорізькій області. Зазначена довідка відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 і не є скасованою. Таким чином, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки від 22.10.2018. З огляду на зазначене, просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.06.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.27).
29.05.2018 Державна служба України з надзвичайних ситуацій на лист Головного управління ДСНС України в Запорізькій області надала роз`яснення, що посади колишніх начальників самостійних пожежних частин, звільнених зі служби до 05.07.2004, може бути прирівняна до посад начальників районних відділів Головного управління, що підтверджується листом від 29.05.2018 №03-7904/201 (а.с.7).
23.10.2018 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області направило начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, що підтверджується листом від 23.10.2018 №01/5-20/5113 (а.с.8).
Листом від 13.11.2018 № 21835/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило у перерахунку пенсії, оскільки посада позивача відповідає 26 тарифному розряду, а не 34 тарифному розряду, як це зазначило Головне управління ДСНС у Запорізькій області (а.с.10).
13.11.2018 позивач особисто звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з проханням роз`яснити причини відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки № 1677 від 22.10.2018 (а.с.11).
Листом від 12.12.2019 № 2684/П-9 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило, що посада позивача (начальник самостійної державної пожежної частини Хортицького району м. Запоріжжя), яку займав на час звільнення зі служби відсутня у наказі ДСНС від 15.03.2018 № 170, а тому його посада прирівнюється до начальника відділу у складі управління апарату Головного управління ДСНС України в Запорізькій області відповідає 26 тарифному розряду. Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача (а.с.12).
На повторне звернення позивача 22.01.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало відповідь від 12.02.2020 № 36-6/П-0800-20, де так само повторно відмовило в перерахунку пенсії позивача (а.с.13,14).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Приписами ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Частиною 17 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктами 2 та 3 Порядку № 45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони. МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки, виданої державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Судом встановлено, що довідка № 1677 від 22.10.2018 за формою та змістом відповідає Додатку 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103). Дана довідка надавалась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у жовтні 2018 року та на той час постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 була чинна.
За таких обставин, суд доходить до висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області після отримання довідки від 22.10.2018 №1677, в якій вказано посадовий оклад в розмірі 6480,00 грн. виник обов`язок на підставі норм Порядку № 45 перерахувати пенсію ОСОБА_1 згідно наданої довідки.
Твердження відповідача про те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Головного управління Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд відхиляє з наступних підстав.
По-перше, за висновками Верховного суду, викладеними в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18, Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій, а лише визначає порядок виплати перерахованої пенсії. Відтак, факт визнання нечинними вказаних норм не впливає на правовідносини щодо виготовлення довідки із зазначенням належного посадового окладу, що склались між позивачем та Полтавським ОВК до 05.03.2019, та не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 22.10.2018 № 1677.
По-друге, до набрання чинності вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 діяла редакція Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 01.01.2016, додаток № 2 якої встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, яка жодним чином не суперечить складовим грошового забезпечення, визначеним спірною довідкою від 22.10.2018 № 1677 (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років).
За викладених обставин, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 22.10.2018 № 1677 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.01.2018, є протиправною.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 02.03.2020 № 166.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 22.10.2018 № 1677 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.01.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої Головним управлінням Державної служби України з Надзвичайних ситуацій у Запорізькій області від 22.10.2018 № 1677 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 01.01.2018, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 05.05.2020.
Суддя Ю.В. Калашник