Рішення № 89061528, 27.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
280/748/20
Номер документу
89061528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 квітня 2020 року о/об 09 год. 10 хв.Справа № 280/748/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689)

про визнання протиправними дій, скасування наказу, актів перевірки та постанови про закриття справи,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 23.09.2019 за №851-ДК щодо дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки кадастровий номер 2320380800:07:001:0021; 2) визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021 загальною площею 33,5801га, призначеної на підставі Наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 23.09.2019 за №851-ДК щодо дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки кадастровий номер 2320380800:07:001:0021; 3) скасувати винесений на підставі перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021 Акт обстеження земельної ділянки від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19; 4) скасувати винесений на підставі перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021 Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19; 5) визнати незаконною та скасувати Постанову про закриття справи від 13.01.2020 за №851/0/92-19-ДК/0002По/08/01/-20.

У позові (а.с.36-47) зазначено наступне. 21.01.2020 ОСОБА_1 отримав лист від відповідача, в якому знаходилися копія Акту обстеження земельної ділянки від 21.11.2019, копія Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.11.2019, копія Протоколу про адміністративне правопорушення від 09.01.2020, Повідомлення про сплату шкоди від 09.01.2020, Розрахунок розміру шкоди та Постанова про закриття справи від 13.01.2020. Із даними отриманими документами ОСОБА_1 не згодний. Акт обстеження земельної ділянки від 21.11.2019 та Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.11.2019 підписані лише державним інспектором Мізерною О.А. Згідно цих Актів, більше ніхто не був присутнім і нікому вони не направлялися. Лист Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області від 12.09.2019 за №7181/68/05-2019 про те, що сільськогосподарську обробку земельної ділянки з кадастровим номером 2320380800:07:005:0021 без відповідних документів проводить ОСОБА_1 в розумінні ст.251 КУпАП не є належним доказом в справі про адміністративне правопорушення. В порушення ст.279 КУпАП ОСОБА_1 , який не був присутнім при розгляді справи, був позбавлений можливості подавати клопотання, давати свої пояснення та докази відносно цієї справи. Позивач вважає, що відповідач здійснив перевірку із суттєвим порушенням процедури, встановленої Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», наслідком чого є визнання протиправними дій відповідача щодо призначення та проведення перевірки та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 23.09.2019 за №851-ДК щодо дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки кадастровий номер 2320380800:07:005:0021. Лист Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області від 12.09.2019 за №7181/68/05-2019 не може бути підставою для проведення перевірки у відповідності до вимог чинного законодавства.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.71-83), в якому зазначено наступне. Видання оскаржуваного наказу було необхідною, ключовою дією органу державної влади перед проведенням перевірки дотримання вимог земельного законодавства з можливість подальшого складання акту та його використанням правоохоронними органами як доказу у кримінальному проваджені. Наказ відповідача є ненормативним актом та вичерпує свою дію фактом його виконання. Здійснюючи перевірку дотримання вимог земельного законодавства, державний інспектор діяв в повній відповідності до норм матеріального права. Повноваження відповідача щодо оформлення результатів у вигляді акту перевірки не порушує безпосередньо права чи обов`язки позивача. Акт перевірки, в якому відображено узагальнений опис виявлених перевіркою обставин, що в свою чергу відповідає встановленим правилам складання акту перевірки, не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб`єкта господарювання та, відповідно, не є актом індивідуальної дії у розумінні КАС України. Чинне законодавство України не встановлює обов`язку державного інспектора повідомляти будь-яких осіб про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, а також залучати до проведення вищеназваної перевірки особу правопорушника, свідків.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 02.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 30.03.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 30.03.2020 відкладено розгляд справи на 27.04.2020.

Згідно з ч.3 ст.21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Звідси, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу №280/748/20 з наведеними позовними вимогами.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У листі Якимівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 12.09.2019 за №7181/63/05-2019 на адресу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області зазначено наступне: «… Слідчим відділенням Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019080170000270 від 18.06.2019, розпочатому за фактом самовільного зайняття земельної ділянки, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України. Встановлено, що 18.06.2019 до чергової частини Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення від начальника Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури Слинько Д.О. про те, що 18.06.2019 року на земельній ділянці кадастровий номер 2320380800:07:001:0021, площею 33,5801га, розташованій за межами населеного пункту с.Володимирівка Якимівського району Запорізької області, виявлено, факт самовільного заняття земельної ділянки ОСОБА_1 . 15.07.2019 року за вих.№5174/63/6-2019 на Вашу адресу було направлено листа про проведення перевірки щодо встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки кадастровий номер 2320380800:07:005:0021 площею 33,5801га. На вказаний лист Вами було надано відповідь, до якої долучено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №515/0/92-18-ДК/657/АП/09/01/-18 від 10.09.2018, проте в листі від 15.07.2019 року було порушено питання щодо проведення перевірки про встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки в 2019 році та відповідно встановлення розміру збитків, завданих Державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в 2019 році. Для повноти, всебічності та об`єктивності кримінального провадження, в ході досудового розслідування виникла необхідність провести перевірку законності зайняття вказаної земельної ділянки. Відповідно до законодавства України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі є Держгеокадастр. Враховуючи, що для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання та повноваження, прошу провести перевірку за 2019 рік щодо встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки кадастровий номер 2320380800:07:005:0021, площею 33,5801га. Під час проведення перевірки прошу надати відповідь на питання: - чи має місце факт самовільного зайняття земельної ділянки; - яка площа самовільно зайнятої ділянки; - які збитки завдані Державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. …» (а.с.93-94).

У Наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 23.09.2019 за №851-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» зазначено: «… Відповідно до вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, у зв`язку із листом Якимівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області від 12.09.2019 №7181/68/05-2019 НАКАЗУЮ: 1.Здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства стосовно земельної ділянки, як об`єкта перевірки, з кадастровим номером 2320380800:07:005:0021. 2.Державним інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Запорізької області - … у термін з 24.09.2019 по 25.11.2019 здійснити зазначений в пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. …» (а.с.95).

У листі Якимівської селищної ради від 08.11.2019 за №2669 на адресу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області зазначено наступне: «… Якимівська селищна рада на клопотання Управління з контрою за використанням та охороною земель Головного Управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 05.11.2019 №851/0/92-19-ДК/0320/КН/05/01/ повідомляє, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021, яка знаходяться за межами населеного пункту та відноситься до земель запасу комунальної власності Якимівської селищної ради на даний час не використовується, оскільки згідно рішення сесії Якимівської селищної ради від 24.04.2019 року №258 була включена до переліку земельних ділянок, право оренди на які пропонується для продажу на земельних торгах. …» (а.с.105).

21.11.2019 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено Акт №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19 перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки, в якому зазначено наступне: «… У результаті перевірки встановлено: Згідно інформації, наданої відділом у Якимівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, земельна ділянка комунальної форми власності площею 33,5801га з кадастровим номером 2320380800:07:005:0021, знаходиться за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення земельної ділянки: А 01.02 для ведення фермерського господарства; вид угідь - рілля. На час обстеження документи, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди вищезазначеної земельної ділянки відсутні. Виїздом на місце було здійснено огляд земельної ділянки площею 33,5801га з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області. Земельна ділянка піддана сільськогосподарському обробітку, на ній серед стерні наявні проростки зернових культур. Згідно листа Якимівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області від 12.09.2019 №7181/68/05-2019 сільськогосподарську обробку цієї земельної ділянки без відповідних документів проводить гр. ОСОБА_1 . … Таким чином, земельна ділянка площею 33,5801га з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021, за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області самовільно зайнята, відповідальність за що передбачена пунктом «б» ст.211 Земельного кодексу України та ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.197-1 Кримінального кодексу України. Враховуючи усю сукупність фактичних обставин, у діях гр. ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушень, що кваліфікується як самовільне зайняття земельної ділянки (це - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої йому земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації), та є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена пунктами «б» ст.211 Земельного кодексу України та ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.197-1 Кримінального кодексу України. …» (а.с.20-21, 116-119).

Також, 21.11.2019 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області складено Акт №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19 обстеження земельної ділянки, в якому зазначено наступне: «… Результати обстеження земельної ділянки. Виїздом на місце було здійснено огляд земельної ділянки площею 33,5801га, з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області. Земельна ділянка піддана сільськогосподарському обробітку, серед стерні наявні проростки зернових культур. Згідно листа Якимівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області від 12.09.2019 №7181/68/05-2019 сільськогосподарську обробку земельної ділянки з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021 без відповідних документів проводить гр. ОСОБА_1 . …» (а.с.18-19, 120-122).

Листом від 20.12.2019 за №851/0/92-19-ДК/0113/04/01/-19 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області запрошувало ОСОБА_1. або його уповноважену особу з`явитись до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області для надання пояснень на 11:00 годину 23.12.2019 (а.с.123).

Повідомленням про розгляд справи про адміністративне правопорушення від 08.01.2020 за №31-8-0.4-11/90-20 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області повідомило ОСОБА_1 , що розгляд справи про адміністративне правопорушення, яке він здійснив, відбудеться 10.01.2020 об 11-00 годині у приміщенні ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області (а.с.132).

09.01.2020 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Держгеокадастру у Запорізькій області - головним спеціалістом відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мізерною О.А. складено Протокол про адміністративне правопорушення №851/0/92-19-ДК/0001П/07/01/-20 за яким «громадянин ОСОБА_1 , не маючи правовстановлюючих документів, самовільно займає земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності, площею 33,5801га, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади (за межами населеного пункту) Якимівського району Запорізької області, кадастровий номер земельної ділянки 2320380800:07:001:0021, що є порушенням статті (статей) п.«б» статті 211, статей 125, 126 Земельного кодексу України та статті 197-1 Кримінального кодексу України. …» (а.с.22, 124-125).

Повідомленням про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 09.01.2020 за №851/0/92-19-ДК/0001ШК/11/01/-20 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області вимагається сплатити розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 129081 грн. 45 коп. (а.с.23, 126).

Судом досліджено Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за адресою: Якимівська селищна об`єднана територіальна громада (за межами населеного пункту) Якимівського району Запорізької області (а.с.24, 127-128).

У Постанові про закриття справи від 13.01.2020 за №851/0/92-19-ДК/0002ПО/08/01/-20 зазначено: «… Я, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Запорізької області - головний спеціаліст відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мізерна О.А. розглянувши протокол від "09" січня 2020 року №851/0/92-19-ДК/0001П/07/01/-20, … ВСТАНОВИВ: ОСОБА_1 … порушив(ла) вимоги п.«б» статті 211, статей 125, 126 Земельного кодексу України та статті 197-1 Кримінального кодексу України, а саме: відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 21.11.2019 №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19. … Виїздом на місце було здійснено огляд земельної ділянки площею 33,5801га з кадастровим номером 2320380800:07:001:0021, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Якимівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області. Земельна ділянка піддана сільськогосподарському обробітку, на ній серед стерні наявні проростки зернових культур. Згідно листа Якимівського відділення поліції Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області сільськогосподарську обробку цієї земельної ділянки без відповідних документів проводить гр. ОСОБА_1 . … Враховуючи усю сукупність фактичних обставин, у діях гр. ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, що кваліфікується як самовільне зайняття земельної ділянки та є порушенням ст.125, 126 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена пунктом «б» ст.211 Земельного кодексу України та ст.197-1 Кримінального кодексу України. … ПОСТАНОВИВ: 1.Справу про адміністративне правопорушення, яке вчинив(ла) громадянин (громадянка) ОСОБА_1 ЗАКРИТИ . 2.Матеріали справи залишити на зберіганні в органі, який виніс постанову, чи передати до ГУНП у Запорізькій області. …» (а.с.25-26, 129-131).

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та через наступне.

Згідно з ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об`єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону. Державні інспектори під час виконання службових обов`язків мають право на носіння форменого одягу встановленого зразка та використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням і написом з емблемою в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як зазначено у ч.1 ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно з ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об`єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур`янами, чагарниками та дрібноліссям; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов`язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов`язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою; дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю; б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України; припинення будівництва та експлуатації об`єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону; в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань; г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів; ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель; д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; е) вирішення інших питань відповідно до закону.

У ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що (…) уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством. (…).

Як зазначено у ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб`єктом господарювання у документі обов`язкової звітності, крім випадків, коли суб`єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов`язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов`язаний повідомити суб`єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу; перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом; неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів; доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання. Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). (…).

Суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) (ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Згідно з ч.5 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб`єкта господарювання. Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ч.1 ст.5, ст.6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», абз.7 ч.2 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Методики розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 за №342, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.11.2018 за №538 «Про затвердження уніфікованої форми акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель, та інших форм розпорядчих документів», зареєстрованим 22.11.2018 у Міністерстві юстиції України за №1321/32773, затверджено «уніфіковану форму акта, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель» та форми розпорядчих документів: повідомлення про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель; посвідчення на проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель; припису про усунення порушень, виявлених під час проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель; акта про відмову у проведенні планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

Як зазначено у п.9 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З наведеного вбачається, що при здійсненні відповідачем державного контролю за використанням та охороною земель він повинен керуватись приписами Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та підзаконних нормативно-правових актів, виданих на виконання цих Законів.

У наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 23.09.2019 за №851-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» не зазначено підставу передбачену ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення позапланового заходу.

Звідси, суд вважає, що відповідачем наказ від 23.09.2019 за №851-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» винесено з порушенням ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а, отже, він є протиправним і підлягає скасуванню.

Відповідач не надав до суду доказів ознайомлення позивача з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Також, відповідач не надав до суду доказів пред`явлення позивачу або його представнику перед початком здійснення заходу державного нагляду (контролю) посвідчення (направлення) та службового посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надання суб`єкту господарювання копії посвідчення (направлення).

Звідси, відповідачем при здійсненні державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності не дотримано вимог ч.3 ст.6, ч.5 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Дії відповідача стосовно перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки, за результатами якої складено Акт №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19 від 21.11.2019, та обстеження земельної ділянки, за результатами чого складено Акт №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19 від 21.11.2019, суд вважає протиправними, оскільки вони здійсненні з порушенням ч.3 ст.6, ч.5 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Таким чином, Акт від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19 обстеження земельної ділянки та Акт від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19 перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки не можуть бути використані як докази при прийнятті суб`єктом владних повноважень рішень за результатами їх розгляду.

При цьому, Акт від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19 обстеження земельної ділянки та Акт від 21.11.2019 за №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19 перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки не є рішеннями у розумінні п.19 ч.1 ст.4, п1 ч.1 ст.19 КАС України, а, отже, не можуть бути визнані судом протиправними та скасованими.

Відповідачем надано до суду Лист від 20.12.2019 за №851/0/92-19-ДК/0113/04/01/-19 про запрошення ОСОБА_1 . або його уповноваженої особи з`явитись до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області для надання пояснень та Повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення від 08.01.2020 за №31-8-0.4-11/90-20, однак не надано до суду безспірних доказів фактичного надсилання/направлення позивачу цих документів.

Таким чином, суд вважає, що Постанова про закриття справи від 13.01.2020 за №851/0/92-19-ДК/0002ПО/08/01/-20 не ґрунтується на доказах, отриманих правомірним шляхом, та прийнята без урахування права позивача на участь у процесі її прийняття.

Аналогічне застосування норм права здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 19.02.2020 по справі 280/1777/19.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) від 23.09.2019 за №851-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності».

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) стосовно перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки, за результатами якої складено Акт №851/0/92-19-ДК/1498/АП/09/01/-19 від 21.11.2019, та обстеження земельної ділянки, за результатами чого складено Акт №851/0/92-19-ДК/990/АО/10/01/-19 від 21.11.2019.

Визнати протиправною та скасувати Постанову Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) про закриття справи від 13.01.2020 за №851/0/92-19-ДК/0002ПО/08/01/-20.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) судові витрати в сумі 4204 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 04.05.2020.

Суддя О.О. Прасов