Рішення № 89061249, 05.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2020
Номер справи
240/4103/20
Номер документу
89061249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/4103/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`зання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області у включенні до складових заробітної плати для розрахунку (перерахунку) їй пенсії відповідно до Закону України "Про Державну службу", інших виплат, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів та премії;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити перерахунок (донарахувати та вплатити з дати призначення в розрахунку 82%) їй пенсії відповідно до Законів України "Про Державну службу", "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позову зазначає, що їй протиправно при розрахунку (перерахунку) пенсії не були включені "інші виплати" та премія, що зазначені в довідці від 04.11.2019 № 11-08-06/5205.

Ухвалою від 06.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач надав письмовий відзив (а.с. 35-37), в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивачем пропущено строк звернення до суду; в 2011 році пенсія була призначена позивачу відповідно до поданих нею документів; відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" "інші виплати" до обсягу поняття "заробітна плата державного службовця" не входить; Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій; відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії може бути проведено не з 10.02.2011, а з 01.01.2020, оскільки позивач звернувся за перерахунком 24.12.2019.

29.04.2020 відповідач подав клопотання про залишення без розгляду позовної вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії 10.02.2011 у справі № 240/4103/20 та клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Великою Палатою Верховного Суду України справи № 510/1286/16-а.

Щодо клопотання про зупинення провадження, то предметом розгляду справи № 510/1286/16-а є питання фактичного встановлення строкових меж триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та застосування процесуальних строків для звернення до суду за захистом цих прав, а тому в його задоволенні суд відмовляє, оскільки зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України є правом, а не обов`язком суду.

Щодо клопотання про залишення без розгляду, то суд враховує позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24 квітня 2018 року в справі №646/6250/17, згідно якої: "...адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія."

У разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду має наслідком неможливість реалізувати передбачене частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком.

З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини 2 статті 122 КАС України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Крім того, про порушення свого права на отримання пенсії позивач дізнався, отримавши відповідь на заяву, оформлену листом від 08.01.2020, відтак позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до суду із позовом. Такий висновок узгоджується із викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 в справі № 522/2738/17.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.02.2011 позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 82 % від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування (а.с. 17).

24.12.2019 позивач звернулась до пенсійного органу з заявою (а.с. 15-16), в якій просила здійснити перерахунок (донарахувати та вплатити з дати призначення) призначеної їй 10.02.2011 пенсії відповідно до Законів України "Про Державну службу" з урахуванням фактично нарахованих та виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та інших премії згідно довідки № 11-08-06/5205 від 04.11.2019.

Відповідно до довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області № 11-08-06/5205 від 04.11.2019 (а.с.13-15) про складові заробітної плати, ОСОБА_1 в період з 01.02.2009 до 31.01.2011 отримувала надбавки та премії в сумі 16287,06 грн.: 3576,23 грн. - індексації заробітної плати, 8287,34 грн. - матеріальна допомога, разова премія - 4423,49 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

08.01.2020 листом № П-0310 (а.с. 17) відповідач відмовив в перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки та зазначив, що пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства.

Оскільки відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки № 11-08-06/5205 від 04.11.2019, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає.

Предметом позову є відмова відповідача у перерахунку пенсії з дати її призначення на підставі доданих позивачем документів про складові заробітної плати, на суму яких нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - неменше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень частини 2 статті 33 Закону №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 99 Закону України "Про пенсійне забезпечення", перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64-67 цього Закону.

Як встановлено судом, для перерахунку розміру пенсії позивачем було надано відповідачу довідку про складові заробітної плати, отримувані нею за останні 24 місяці перед виходом на пенсію за період з 01.02.2009 по 31.01.2011 (а.с. 13-14), згідно якої на заробітну плату в сумі 16287,06 грн. нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що зазначену в довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області № 11-08-06/5205 від 04.11.2019 суму 16287,06 грн. позивач отримував як оплату праці під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суд приходить до висновку, що вказані в цій довідці складові заробітної плати мають враховуватись відповідачем при обчисленні пенсії позивачу.

Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 31.01.2020 справа №510/1755/16-а.

При цьому суд звертає увагу, що складові заробітної плати, відображені в довідках Головного управління Державного казначейства України у Житомирській області від 03.02.2011 № 13-04/968 та № 13-04/969 (а.с.9-12) і в яких не зазначені складові заробітної плати, вказані в довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області № 11-08-06/5205 від 04.11.2019, були враховані при призначенні пенсії, що вбачається з листа відповідача від 08.01.2020 № П-0310 (а.с.17).

Враховуючи те, що із заявою про перерахунок пенсії, до якої була додана довідка Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області № 11-08-06/5205 від 04.11.2019, позивач звернулася до відповідача 24.12.2019, то, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перерахунок пенсії належить здійснити з 01.01.2020, а не з дати призначення пенсії.

Посилання відповідача у відзиві на Постанову КМ України від 31.05.2000 № 865 в редакції з 24.04.2014 суд вважає недоречним, оскільки вказана постанова втратила чинність 23.09.2016.

Щодо твердження відповідача, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій, то суд звертає увагу, що згідно ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким передбачений перерахунок пенсії.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути судові витрати, що складаються зі сплаченого судового збору, в сумі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАСУ, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, викладену в листі від 08.01.2020 № П-6310, в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 з урахуванням складових заробітної плати, зазначених в довідці Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області № 11-08-06/5205 від 04.11.2019.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду, з урахуванням п. 3 Розділу VI КАС України.

Суддя М.М. Семенюк