Рішення № 89060671, 05.05.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2020
Номер справи
140/396/20
Номер документу
89060671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/396/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 21 600 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 08.10.2019 року на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 07.10.2019 року №590 та направлень від 07.10.2019 року №75, №73, №74 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .

За результатом проведеної перевірки складено акт №03/28/32-01/ 22450221226 від 09.10.2019 року, яким встановлено порушення: зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

На підставі матеріалів перевірки, та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, в.о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 04.11.2019 року №000083-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 27 000 грн.

Оскільки відповідачем в добровільному порядку частково в розмірі 5 400 грн. сплачені штрафні фінансові санкції, позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях в сумі 21 400 грн. Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідач 12.03.2020 року за вх. №8993/20 подала відзив, де просила у задоволенні позову відмовити, вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, посилається на ту обставину, що вона не вчиняла порушень, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Позивачем 17.03.2020 року за вх. №10989 подано відповідь на відзив в якій просили позов задоволити з підстав наведених в позовній заяві.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.

Правовідносини у даній справі врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (чинними на момент виникнення спірних правовідносин).

З матеріалів справи слідує, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 08.10.2019 року на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 07.10.2019 року №590 та направлень від 07.10.2019 року №75, №73, №74 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .

За результатом проведеної перевірки складено акт №03/28/32-01/ 22450221226 від 09.10.2019 року, яким встановлено порушення:

- п. 1, 2, 12, 13 ст. З Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вимоги ст. 44 та 85 Податкового кодексу України. Для розгляду та прийняття відповідного рішення по виявлених порушеннях матеріали перевірки листом від 11.10.2019 року №180/03-20-32-01-20 надіслані до управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Волинській області.

За порушення вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР на підприємця ОСОБА_1 року складено протокол про адмінправопорушення №000010-32, який скеровано на розгляд до Володимир-Волинського міського суду Волинської області за №4451/10/03-20-32-01-20 від 11.10.2019 року.

- ст. 11 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів» - факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. В магазині на полиці в ящику виявлено 120 пачок тютюнових виробів двох найменувань без марок акцизного податку на суму 2 400,00 грн.

Законом України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 гривень. Штрафна санкція за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку буде 17 000,00 грн, тому що 200 відсотків вартості тютюнових виробів без акцизних марок становить 4 800,00 грн. що менше 17 000,00 грн.

Тютюнові вироби без акцизних марок вилучені з обігу згідно протоколу про адміністративне правопорушення старшим дільничним офіцером поліції Володимир- Волинського ВП ГУНП у Волинській області Грицюком А.В.

Листом від 11.10.2019 року №4453/10/03-20-32-01-20 було направлено матеріали перевірки до Володимир-Волинського ВП ГУНП у Волинській області для вжиття відповідних заходів згідно КУпАП за фактом зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка. З відповіді встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164-5, який скеровано у Володимир-Волинський міський суд Волинської області (лист від 17.10.19 року №15156/64/02-2019).

Згідно постанови Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 06.11.2019 року у справі №154/3288/19 провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрито у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Кпім того, перевіркою встановлено порушення вимог постанови КМУ №957 від 30.10.2008 року «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

Перевіркою почекової інформації в АІС «Податковий блок» підсистеми «Аналітична система» розділ «Чеки РРО» встановлено факт продажу (додаток №3 до акта перевірки) алкогольних напоїв за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

Відповідно до вимог постанови КМУ №957 від 30.10.2008 року «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» встановлена мінімальна роздрібна ціна на горілку 40% об. спирту:

- 0,5л - в розмірі 89,40 грн.,

- 0,7л - в розмірі 125,16 грн.,

- 1,0л - в розмірі 178,80 грн.

Законом України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (із змінами та доповненнями) за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, виходячи із мінімальних роздрібних.

Розрахунок фінансової санкції згідно вартості партії отриманих алкогольних напоїв, виходячи із мінімальних роздрібних цін на такі напої

Фінансова санкція за вказане порушення становитиме 10 000 гривень, оскільки неможливо встановити 100 відсотків вартості отриманої партії товару, виходячи із мінімальних роздрібних.

Клопотання від підприємця про участь у розгляді справи на засіданні Комісії не надходили, тому були всі підстави для розгляду матеріалів перевірки без участі СПД та її представників.

На підставі матеріалів перевірки, якими встановлено факт порушення відповідачем законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та керуючись Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №790, в. о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 04.11.2019 року №000083-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та в розмірі 10 000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

Відповідач не оскаржувала рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку.

Також, необхідно звернути увагу на те, що у даній справі за позовом контролюючого органу про стягнення заборгованості зі сплати суми податкового боргу, суд перевіряє обставини невиконання відповідачем своїх зобов`язань по сплаті узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлений законодавством строк та на дату судового розгляду справи і наявності у позивача права вимоги на стягнення боргу у судовому порядку.

Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», визначено, що у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку відповідачем не оскаржене, не скасоване та не виконане в повному обсязі протягом 30 днів з дня вручення його копії.

Крім того не відповідає дійсності, твердження відповідача про незазначення в акті перевірки порушень вимог статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та спростовується матеріалами справи.

Як зазначено в позовній заяві, встановлено перевіркою та зафіксовано в акті перевірки від 09.10.2019 року №03/28/32-01/22450221226, відповідачем допущено порушення вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».

Водночас стаття 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлює юридичну відповідальність за порушення закону, конкретні види штрафних та4 інших санкцій за виявлені порушення, зміст яких розкривається в інших правових нормах цього ж закону. Відтак акт перевірки не може містити, як вказує відповідач, «згадки про вчинення дій, передбачених статтею 17 Закону», оскільки мета вказаної статті, покликана не визначати протиправні діяння суб`єкта господарювання, а встановлювати міру відповідальності за них.

Окрім того, необгрунтованими є доводи відповідача щодо притягнення його до адміністративної відповідальності на підставі частини 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та закриття провадження у справі № 154/3288/19 у зв`язку з відсутністю події і складу правопорушення.

Предметом стягнення в даній справі є сума заборгованості, що виникла внаслідок несплати відповідачем грошових зобов`язань згідно з рішенням про застосування фінансових санкцій від 04.11.2019 року №000083-32.

За порушення вимог податкового законодавства законодавцем передбачена можливість одночасного притягнення як до фінансової, так і до адміністративної відповідальності платника податків. При цьому фінансова відповідальність настає незалежно від наслідків притягнення особи до іншого виду відповідальності, в тому числі адміністративної.

Також аналіз вищевказаних правових норм дає підстави стверджувати, що рішення про застосування фінансових санкцій, яким передбачено застосування фінансової відповідальності, не передбачає наявності у його складі вини особи (посадових осіб суб`єкта господарювання), на відміну від складу злочину чи адміністративного проступку. Тому не є таким, що заслуговує на увагу, твердження відповідача про відсутність суб`єктивної сторони (вини) в складі вчиненого правопорушення.

Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2019 року №000083-32 є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у повному обсязі не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 205, 229, 243, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 21 600 грн. (двадцять одна тисяча шістсот гривень).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич