
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про часткове задоволення скарги
30.04.2020м. ДніпроСправа № 904/2334/19
За скаргою Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на дії державного виконавця Центрально - міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Марини Ігорівни у справі:
за позовом Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Фізичної особи-підприємця Паламарчук Олени Леонідівни, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за безпідставно набуту теплову енергію
Суддя Ярошенко В.І.
За участю секретаря судового засідання Шевченко Я.Ю.
Без участі (виклику) представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Паламарчук Олени Леонідівни про стягнення заборгованості за безпідставно набуту теплову енергію у розмірі 182364, 47 грн, з яких: сума основного боргу у розмірі 140 221, 10 грн, інфляційні втрати у розмірі 33 425, 61 грн, 3% річних у розмірі 8 718, 23 грн.
Рішенням суду від 18.11.2019 позовні вимоги Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" задоволено частково. Присуджено до стягнення з Фізичної особи-підприємця Паламарчук Олени Леонідівни на користь Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" заборгованість з теплопостачання у розмірі 110197, 04 грн, 3% річних у розмірі 5469, 96 грн, інфляційні втрати у сумі 8014, 38 грн та 1855, 22 грн витрат зі сплати судового збору.
На виконання вказаного рішення був виданий відповідний наказ Господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2019 у справі № 904/2334/19, який дійсний для пред`явлення до 19.12.2022.
13.02.2020 на адресу суду надійшла скарга Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на дії та бездіяльність державного виконавця щодо винесення постанови про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання в якій просить:
- скасувати постанову державного виконавця Центрально - міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) про повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання від 22.01.2020;
- відкрити виконавче провадження з примусового виконання виконавчого документа № 904/2334/19 від 18.12.2019 виданий Господарським судом Дніпропетровської області про стягнення з Фізичної особи - підприємця Паламарчук Олени Леонідівни ( АДРЕСА_1 , код ідентифікаційний НОМЕР_1 ) на користь АТ «Криворізька теплоцентраль» (50014, місто Кривий Ріг, вулиця Електрична, 1, ідентифікаційний код 00130850) 110197, 04 грн - основного боргу, 8014, 38 грн - інфляційних втрат, 5469, 96 грн - 3% річних, та 1855, 22 грн витрат по сплаті судового збору.
- визнати незаконними дії державного виконавця Центрально - міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Радченко М.І., щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 22.01.2020.
В обґрунтування поданої скарги АТ "Криворізька теплоцентраль" зазначило, що державним виконавцем неправомірно винесено повідомлення від 22.01.2020 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання з підстав незазначення у виконавчому документі дати народження боржника, оскільки боржником за наказом Господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2019 у справі № 904/2334/19 є фізична особа-підприємець, а не фізична особа.
Ухвалою від 17.02.2020 відкладено вирішення питання про прийняття скарги Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на дії та бездіяльність державного виконавця до розгляду Центральним апеляційним господарським судом апеляційної скарги Фізичної особи-підприємця Паламарчук Олени Леонідівни на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.11.2019 у справі № 904/2334/19 та повернення справи № 904/2334/19 до Господарського суду Дніпропетровської області.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 23.04.2020 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.11.2019 у справі № 904/2334/19 залишено без змін.
24.04.2020 матеріали справи № 904/2334/19 повернулись на адресу Господарського суду Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 27.04.2020 скаргу Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Марини Ігорівни у справі № 904/2334/19 прийнято до розгляду. Призначено розгляд скарги у судовому засіданні на 30.04.20 без виклику сторін.
Розглянувши подану скаргу, дослідивши матеріали справи, суд вбачає підстави для її часткового задоволення з огляду на наступне.
Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" було пред`явлено до виконання до Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції наказ Господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2019 у справі № 904/2334/19.
Державним виконавцем Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Мариною Ігорівною 22.01.2020 винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання з підстав незазначення у виконавчому документі дати народження боржника (арк. с. 91 том 2).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Так, пункт 3 частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає зазначення у виконавчому документі дати народження боржника - фізичної особи.
Визначення поняття фізичної особи міститься у статті 24 Цивільного кодексу України, відповідно до якої людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
Відповідно до частини 1 статті 128 Господарського кодексу України, громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 58 Господарського кодексу України, суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа - підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до частини 2 статті 50 Цивільного кодексу України, фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - виписка) - документ в електронній або у випадку, передбаченому цим Законом, у паперовій формі, який формується та оновлюється за результатами проведення реєстраційних дій і містить відомості про юридичну особу або її відокремлений підрозділ, фізичну особу - підприємця (у тому числі про взяття на облік в органах державної статистики та державної фіскальної служби, видачу ліцензії та документів дозвільного характеру) або громадське формування, що не має статусу юридичної особи.
Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом (пункт 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Таким чином, з моменту реєстрації в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" фізична особа набуває особливого статусу суб`єкта господарювання.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, запис про державну реєстрацію Фізичної особи - підприємця Паламарчук Олени Леонідівни було внесено 03.07.2001. Станом на 30.04.2020 записи про відміну державної реєстрації, припинення підприємницької діяльності або перебування в стані припинення відсутні.
Відповідачем у даній справі, який є боржником за виконавчим документом - наказом Господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2019 у справі № 904/2334/19, є Фізична особа-підприємець Паламарчук Олена Леонідівна, а не фізична особа Паламарчук Олена Леонідівна .
Статтею 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
А отже, до боржника, Фізичної особи-підприємця Паламарчук Олени Леонідівни, слід застосувати норми частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", в частині які регулюють виконавче провадження щодо юридичних осіб. Норми частини 1 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження", в частині які регулюють виконавче провадження щодо юридичних осіб, не містять вимоги щодо зазначення у виконавчому документі дати народження боржника.
За таких обставин, скаргу Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Марини Ігорівни в частині вимог про:
- визнання незаконними дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Радченко М.І. щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 22.01.2020;
- скасування постанови державного виконавця Центрально - міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Радченко М.І. про повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання від 22.01.2020 - слід задовольнити.
Щодо вимоги позивача про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого документа № 904/2334/19 від 18.12.2019 слід зазначити таке.
Відповідно до положень статті 41 Закону України "Про виконавче провадження", у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення. У разі відновлення виконавчого провадження стягувач, суд або орган (посадова особа), яким повернуто виконавчий документ, зобов`язані у місячний строк з дня надходження постанови про відновлення виконавчого провадження пред`явити його до виконання.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов`язковими до виконання на усій території України.
Відповідно до положень статті 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Отже, в силу приписів статті 19 Конституції України, статті 1 та статті 41 Закону України "Про виконавче провадження", відкриття виконавчого провадження - це виконавча дія, яку має право вчиняти лише державний виконавець, а суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов`язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця.
Тому, у задоволенні вимоги скаржника про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2019 у справі № 904/2334/19 слід відмовити.
Керуючись статтями 234, 235, 339 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Марини Ігорівни - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Радченко М.І. щодо винесення постанови про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 22.01.2020.
Скасувати повідомлення Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Радченко М.І. про повернення виконавчого документа стягувачеві без прийняття до виконання від 22.01.2020.
В іншій частині скарги Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на дії державного виконавця Центрально-міського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Радченко Марини Ігорівни - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 05.05.2020.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.І. Ярошенко