
Справа № 712/2654/20
Провадження № 2а/712/75/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Мельник І.О.
при секретарі - Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Лук`яненко Руслани Олександрівни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Лук`яненко Руслани Олександрівни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що 15.03.2020 він рухався по вул. Руставі, керуючи автомобілем А09267, д.н.з. НОМЕР_1 . Після проїзду світлофора позивач був зупинений екіпажем патрульної поліції та на вимогу поліцейського передав йому свої документи для перевірки, його повідомили, що він проїхав перехрестя на заборонений жовтий сигнал світлофору. На підставі цього, було винесено постанову серії ЕАК № 2251221 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено штраф в сумі 425 грн. З винесеною постановою позивач не погоджується, вважає постанову незаконною, необґрунтованою та такою, що складена не у відповідності з фактичними обставинами справи та з грубим порушенням положень норм КУпАП. Просить скасувати оскаржувану постанову та закрити провадження по справі.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Так, відповідачем скеровано до суду відзив, в якому позовні вимоги позивача не визнає та зазначає, що факт порушення проїзду позивача на заборонений жовтий сигнал світлофора зафіксовано на відеореєстраторі. Позивач проїхав на заборонений сигнал світлофора перехрестя. Патрульний при складані протоколу роз`яснив позивачу права та обов`язки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. У задоволенні позову просить відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Тобто, необхідним елементом адміністративного правопорушення є доведення факту протиправності дій особи та її вини.
Судом встановлено, що УПП в Черкаській області поліцейським сержантом поліції Лук`яненком Р.О. винесено постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП України. Цією ж постановою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
Нормою ч. 2 ст. 122 КУпАП визначено, що порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
В оскаржуваній постанові зазначено, що 15.03.2020 близько 22 год. 04 хв. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, здійснив проїзд на заборонений жовтий сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3 г ПДР України.
З відеозапису адміністративного порушення вбачається, що ОСОБА_1 не заперечував проїзду на мигаючий жовтий сигнал світлофора, тобто факт вини визнав.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема потрібно навести докази, на яких ґрунтуються висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно з ст.280 КпАП України (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з» ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення,чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, заподіяння майнової шкоди, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем до суду надано відеозапис, на якому зафіксовано факт проїзду позивача на мигаючий сигнал світлофора. Тобто, посилання позивача на неправомірні дії поліцейського при складанні ним постанови судом не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності особи і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи той факт, що позивач дійсно здійснив проїзд перехрестя на мигаючий сигнал світлофора та закінчив маневр на червоний сигнал світлофора, суд доходить висновку про наявність порушень правил дорожнього руху ОСОБА_1 .
При накладенні штрафу, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан особи, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляд штрафу та застосувати до позивача вид адміністративного стягнення в виді попередження.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72, 77, 122, 159, 243, 246, 262, 286 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Лук`яненко Руслани Олександрівни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення задовольнити частково.
Скасувати постанову серії ЕАК № 2251221 від 15.03.2020, складену УПП в Черкаській області поліцейським сержантом поліції Лук`яненком Р.О., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП із накладенням на нього штрафу в розмірі 425 грн., та застосувати адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення, або в порядку, передбаченому ст.ст. 286, 297 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінченя строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: