
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" травня 2020 р.
Справа № 414/925/20
Провадження № 3/414/263/2020
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Акулов Є.М., перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії БР № 013355 від 06.04.2020 року, що надійшли від Кремінського ВП ГУНП в Луганській област, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, мешкає АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
30.04.2020 року до суду надійшли зазначені матеріали справи.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 013355 від 06.04.2020 року, 06 квітня 2020 року о 21 годині 30 хвилин, ОСОБА_2 по вул. Банкова 111, керувала транспортним засобом автомобіль опель-Вектра, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан сп"яніння зі згоди водія, у встаногвленому ЗУ порядку проводився із застосуванням приладу Алкотестнр ОСОБА_3 , в присутності двох свідків, результатогляду 1,37%(промілей).
Посадовою особою її дії кваліфіковані за ст. 130 ч. 1 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння та мається посилання на пункт 2.9а Правил дорожнього руху.
Суддя, перевіривши матеріал справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення це документ, складений на відповідному бланку з неухильним дотриманням вимог щодо процедури та об`єму заповнення, який містить склад інкримінованого особі діяння (адміністративного правопорушення), та в межах якого судом розглядається справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідальність за ст. 130 ч. 1 КУпАП України настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З протоколу вбачається що відсутній відеозапис, про який зазначено в протоколі.
Крім того, до протоколу вписані відомості про свідків правопорушення, у чиїй присутності нібито ОСОБА_1 дала згоду та проходила огляд на стан сп"яніння, проте відсутні їх пояснення взагалі, долучені пояснення із зазначенням прізвища та підписом про прочитання та вірний запис пояснень, які на бланку відсутні.
Протокол не містить даних ппаспорта або реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1 , який є обов`язковим для зазначення в постанові про накладення адміністративного стягнення, позаяк є обов"язковими вимогами до виконавчого документу .
Протокол містить позначку, що ніякі документи у водія не вилучались, проте у відповідній графі є посилання, що особу водія встановлено саме на підставі посвідчення водія, що протирічить вимогам Закону та позбавляє суд можливості щодо застосування санкції статті щодо позбавлення права керування транспортними засобами.
Слід також зазначити, що у своїх рішеннях, в тому числі і проти України, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної). Аналогічні за суттю порушення прав людини при розгляді адміністративних справ були встановлені зокрема у п.25 Рішення ЄСПЛ у справі «Гурепка проти України (N2)» (Заява N38789/04), Страсбург, 08 квітня 2010 року, п.п.60-63, 67 Рішення ЄСПЛ у справі «Лучанінова проти України» (Заява N 16347/02), Страсбург 09 червня 2011 року, та інших.
Згідно роз’яснень Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у Постанові від 17.10.2014 року № 11, строки, встановлені Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК), Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), є обов`язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що матеріал справи про адміністративне правопорушення підготований неякісно, без дотримання вимог законодавства та його необхідно повернути для дооформлення.
Суд приймає до уваги ту обставину, що строки накладення стягнення ще не сплинули та у посадової особи є можливість привести протокол у відповідність до вимог закону.
Враховуючи непоодинокі випадки зловмисного, чи в зв"язку з відсутністю необхідних знань, неякісного складення протоколів та матеріалів, які до них долучаються, ігнорування співробітниками поліції (які склали неякісні матеріали) викладених в постановах суду зауважень та недоліків щодо таких матеріалів, суддя вважає доцільним відреагувати відповідним поданням в державний орган для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов, згідно приписів ст 282 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 276, 278, 283 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії БР № 013355 від 06.04.2020 року, що надійшли 30.04.2020 року від Кремінського ВП ГУНП в Луганській област, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, мешкає АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП, повернути до Кремінського ВП ГУНП в Луганській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Є.М. Акулов