
Справа № 234/1317/20
Провадження № 2/234/1496/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2020 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Марченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Коваленко Н.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
В С Т А Н О В И В :
27.01.2020 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Ухвалою Краматорського міського суду від 29.01.2020 року позовна заява була прийнята до розгляду та по ній було відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін. Копія ухвали була направлена до відома сторін по справі, що підтверджується супровідним листом, який є наявним в матеріалах справи.
У судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з`явилася, була належним чином повідомлена, надала заяву в якій зазначила, що позов підтримує та просить розглянути справи у її відсутність.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явилася, була належним чином повідомлена, про дату, час та місце здійснення засідання, заяв не надала.
На підставі ст.ст.280-281 ЦПК України судом постановлено про заочний розгляд справи.
У позовній заяві зазначено, що відповідачка ОСОБА_1 звернулася 24.12.2015 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради, з питання первинного призначення державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років позивач звернулася 24.12.2015 року. Згідно інформації отриманої управлінням ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики України» (м. Київ) №0013-163252/п від 28.12.2015 позивач станом на 28.12.2015 року перебуває на обліку, як отримувач державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю до досягнення 18 років. Згідно рішення відповідача від 27 січня 2016 року позивачу було призначено державну соціальну допомогу на дитину з інвалідністю до досягнення 18 років на період з 01 жовтня 2014 року по 30 серпня 2025 року у розмірі 1479 гривень 30 коп. Відповідач також отримувала допомогу від позивача, як внутрішньо переміщена особа. Надалі позивач звернулася до відповідача з заявою від 19 жовтня 2017 року про зміну адреси фактичного мешкання на АДРЕСА_1 .На адресу відповідача 26.06.2018 року надійшла заява від господарки квартири за адресою АДРЕСА_1 , з якої вбачається, що за цією адресою ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не проживає. Надалі державними соціальними інспекторами 26.06.2018 року були складені два акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № НОМЕР_1 на ОСОБА_3 та № НОМЕР_2 на ОСОБА_1 . У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення(відновлення) даної допомоги. На підставі вищевикладеного, рішенням управління від 04.07.2018 року № 397 було скасовано довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб на ім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 11.12.2017 р. виплата грошової допомоги ОСОБА_1 була припинена з 01.12.2017 р. у зв`язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Сума надміру виплачених коштів грошової допомоги за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року складає 1946 гривень 00 коп. Відповідач був повідомлений листом від 26.01.2018 № 04-40/394 про заборгованість. До цього часу сума переплати добровільно не погашалась. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПтаСЗН Краматорської міської ради заборгованість по переплаті державник коштів в розмірі 1946,40 грн.
Дослідивши доводи позову, надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Виплата усіх видів соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам (далі - ВПО) регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою визначено, що призначення та продовження виплати пенсій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування на обліку відповідно до п.1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 (надалі-Порядок № 509).
Згідно статті 1 Закону «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Закон) право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років. Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз`ясненням особам з інвалідністю з дитинства їх права на державну соціальну допомогу. Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, визначається у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2.1. Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров`я України від 30 квітня 2002 року № 226/293/169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 травня 2002 року за № 466/6754 (далі - Порядок) право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років.
Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність особам з інвалідністю з дитинства, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України.
Особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», призначається за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю) державна соціальна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», або пенсія, або державна соціальна допомога згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». При цьому, якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю») і на державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», ці виплати призначаються одночасно.
Відповідно до п.8 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та, у визначених законодавством випадках, - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Під час обстеження матеріально-побутових умов сім`ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов`язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов`язку.
У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
На підставі вищевикладеного, рішенням управління від 04.07.2018 року № 397 було скасовано довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб на ім`я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 11.12.2017 р. виплата грошової допомоги ОСОБА_1 була припинена з 01.12.2017 р. у зв`язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Сума надміру виплачених коштів грошової допомоги за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року складає 1946 гривень 40 коп., внаслідок чого утворилася заборгованість.
На підставі наведеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню та з відповідача слід стягнути на користь позивача заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року, що складає в розмірі 1946,40 грн
Згідно ст.141 ЦПК України зв`язку з тим, що позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору він підлягає стягненню з відповідачки на користь держави в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (р/р НОМЕР_4 в ДКСУ м.Київ, ЄДРПОУ 25953617, місце знаходження: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної Сотні, 23) заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року, яка складає 1946,40 грн. (одна тисяча дев`ятсот сорок шість гривень 40 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте Краматорським міським судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Даний строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Даний строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Краматорського міського суду Л. М. Марченко