Рішення № 89041740, 30.04.2020, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
279/1737/20
Номер документу
89041740
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

279/1737/20 провадження №2-а/279/35/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" квітня 2020 р. м.Коростень Житомирської області

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Прокопчук І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження термінову адміністративну справу №279/1737/20 за позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції в Житомирській області Невмержицького Антона Михайловича про визнання дій неправомірними, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та скасування постанови серії ЕАк №2381398 від 13.04.2020 року по справі про адміністративне правопорушення за ст.122 ч.1 КУпАП, зазначивши, що вказаною постановою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122,ч.3 КУпАП та накладено штраф в розмірі 255 грн. за порушення п.12.4 ПДР. Вказану постанову вважає неправомірною. Протизаконною, постановленою з перевищенням працівником поліції владних повноважень, з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Вказав, що зазначені в постанові обставини не відповідають дійсним. Так, в постанові вказано, що він керував автомобілем Тойота Камрі НОМЕР_1 на трасі М07 150 км в населеному пункті Коростень перевищив встановлене обмеження швидкості на 39 км/год.., однак він не має у володінні автомобіля марки Тойота Камрі НОМЕР_1 , а має автомобіль Рено Логан НОМЕР_2 . 13.04.2020 року близько 11 год. його дійсно було зупинено відповідачем, його заперечення проти того, що Правил дорожнього руху він не порушував, не прийняв, а виніс оскаржену постанову. Були обмежені його права на допомогу адвоката, заявлення клопотань та заперечень, права йому роз`яснені не були, порушено вимоги ст.280 КУпАП.

Просив визнати дії відповідача щодо притягнення його до відповідальності неправомірними, постанову серії ЕАк №2301398 від 13.04.2020 року скасувати.

Позивач позовні вимоги підтримав, подавши письмову заяву.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце судового розгляду повідомлявся відповідно до положень ст.268 ч.2 КАС України, відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши подані позивачем письмові докази, суд дійшов висновку про наступне:

Судом встановлено, що відповідачем 13.04.2020 року на 150 км АД М07 м.Коростень було винесено постанову серії ЕАк №2381398 про накладення адміністративного стягнення на позивача у вигляді штрафу в розмірі 255,00 гривень за те, що він 13.04.2020 року о 10.42 год. керував транспортним засобом в населеному пункті Коростень зі швидкістю 89 км/год, перевищив встановлене обмеження на 39 км/год, чим порушив п.12.4 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.122,ч.1 КУпАП.

Позивач оскаржує прийняте відповідачем рішення з підстав відсутності доказів вчинення правопорушення та порушення процедури притягнення до відповідальності.

Закон (ст.122,ч.1 КУпАП) передбачає відповідальність, серед іншого, за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.77 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Підвідомчість справ про адміністративні правопорушення органам Національної поліції визначена ст.222 КУпАП. До підвідомчості вказаного суб`єкта віднесенно і розгляд справ про порушення правил дорожнього руху, в т.ч. і передбачених ст.122 ч.1 КУпАП. Згідно ч.2 ст.222 КУпАП, від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення регулюється розділом 4 КУпАП.

Відповідно до ст.251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлюються на підставі доказів, одним з яких є протокол про адміністративне правопорушення, який згідно частини 3 статті 254 КУпАП не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Вказана норма зазначає три самостійні групи обставин, за наявності яких протокол не складається: 1) містить перелік конкретних правопорушень та можливий максимальний розмір штрафу за їх вчинення, передбачає обмеження для її застосування у виді оспорювання особою допущеного порушення та стягнення, що накладається (частина 1); 2) визначає, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції (перелік наведено у ст.222 КУпАП), та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі (частина 2); 3) випадки, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення (ст.222 ч.3, 309 КУпАП) (частина 3).

Частина 4 вказаної норми зазначає, що у випадках, передбачених частиною другою цією статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.283 цього Кодексу.

Отже, статтею 258 КУпАП передбачено, що працівники органів і підрозділів Національноїх поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень, уповноважені на місці вчинення правопорушення без складання протоколу про адміністративне правопорушення, в тому числі і за умови оспорення особою допущеного порушення і адміністративного стягнення, що на неї накладається, виносити постанову у справі про адміністративне правопорушення на місці вчинення правопорушення.

Така процедура є спрощеною процедурою притягнення особи до відповідальності.

Згідно змісту оскарженої позивачем постанови, його було притягнуто до відповідальності за те, що він перевищив встановлені обмеження швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год, однак відповідачем не представлено доказів того, що порушення дійсно мало місце, що позивач визнавав факт вчинення порушення та не виявив бажання скористатись послугами захисника.

Враховуючи, що відповідачем не представлено суду будь-яких доказів, на підставі яких відповідач дійшов висновку про наявність в діях позивача складу правопорушення, такі докази в оскаржуваній постанові не вказані, суд виходить з того, що такі докази відсутні. Не надано і будь-яких даних про роз`яснення відповідачеві прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та надання можливості їх реалізувати, відібрання в нього пояснень, встановлення обставин події.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не представлено доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122 ч.1 КУпАП, та дотримання процедури розгляду справи про вчинення адміністративного правопорушення, тому оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Вимога про визнання дій відповідача неправомірними є безпідставною, оскільки безпосередньо оскаржується прийняте ним рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.243-246,286 КАС України, Кодексом України про адміністративні правопорушення,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Постанову серії ЕАк №2381398 від 13.04.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.1 КУпАП визнати протиправною та скасувати.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 10-денний строк з дня його проголошення, який обчислюється з дня проголошення рішення та продовжується на строк дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .

Сторони та учасники:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач інспектор Управління патрульної поліції в Житомирській області Невмержицький Антон Михайлович, місце знаходження: м.Житомир, вул.Покровська,96, ЄДРПОУ 40108625.

Суддя Волкова Н.Я.

копія згідно оригіналу