
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
28 квітня 2020 р. Справа № 120/449/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:
товариства з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд»
до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог товариство просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Літинської районної державної адміністрації у наданні інформації на запит про надання інформації №213 від 06.08.2019 року;
- зобов`язати відділ освіти Літинської районної державної адміністрації повторно розглянути запит про надання інформації №213 від 06.08.2019 та надіслати запитувану інформацію товариству з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» у сканованому вигляді на електронну адресу запитувача;
- стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» судові витрати в розмірі 6092,00 грн, що складається із судового збору в розмірі 2102,00 грн та витрат на професійну правничу допомогу 3990 грн, за рахунок бюджетних асигнувань відділу освіти Літинської районної державної адміністрації;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відділ освіти Літинської районної державної адміністрації подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06.08.2019 року Товариством надіслано до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації запит про надання інформації за №213. 16.08.2019 року відповідачем надано відповідь, згідно якої було продовжено строк розгляду запиту. 22.10.2019 року відповідачем було повідомлено про виставлення рахунку про відшкодування витрат на копіювання та друк за 60 сторінок. Товариство зазначає, що станом на день звернення до суду із цим позовом відповідачем відповіді на запит про надання інформації від 06.08.2019 року за №213 не надано. У зв`язку із ненаданням відповіді на запит про надання публічної інформації товариство звернулось з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 12.02.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені). Крім того, відповідачу встановлено 15-денний строк з дня отримання ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву в порядку передбаченому статтею 162 КАС України.
20.02.2020 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи документів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу.
Копію ухвали про відкриття провадження від 12.02.2020 року надіслано відповідачу на адресу, яка зазначена в позовній заяві і відповідає тій, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
19.03.2020 року до суду повернулося повідомлення, яке надсилалося відповідачу із зазначенням причини повернення «вручено особисто». Однак, у визначений судом строк, відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
06.08.2019 року Товариство звернулось до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації, як розпорядника інформації, в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», із запитом за № 213 про надання інформації, у якому просило:
1. Зареєструвати та розглянути даний запит.
2. надати інформацію про використання бюджетних коштів, а саме:
2.1. Яку кількість масла вершкового було закуплено відділом Освіти Літинської райдержадміністрації на підставі договору, який було укладено в результаті проведення процедури закупівлі від 18.01.2017 року по предмету закупівлі: Вершкове масло (ідентифікатор закупівлі UA -2017-01 -18-001 295-b)?
2.2. Коли і на яку суму було укладено договір?
2.3. За якою ціною було закуплено масло вершкове (вказати ціну за 1 кг)?
2.4. Чи мінялася протягом терміну виконання договору ціна закупівлі вершкового масла за 1 кг?
2.5. У разі зміни ціни вказати на якій підставі та згідно яких підтверджуючих документів наданих ФОП ОСОБА_1 було змінено ціну, надати копії цих документів. Вказати змінену ціну та вказати, яку кількість масла вершкового було закуплено по змінених цінах.
3. Яка сума бюджетних коштів була використана на закупівлю масла вершкового по вищевказаному договору?
4. Надати інформацію, у якій вказати яким суб`єктом господарювання було виготовлено дану продукцію (із зазначенням назви виробника та його юридичної адреси).
5. Надати копії посвідчень про якість, декларації виробника і (або) іншого документу, який посвідчує якість продукції, що постачалася.
6. Надати відповідь на вказаний запит, надати запитувану інформацію та надати копії запиту даних документів у встановлений законодавством термін, шляхом надсилання поштового листа на адресу ТОВ «Вінпродтрейд»: вул. Волошкова, 51 А, м. Вінниця. 21034 та на електрону адресу ТОВ «Вінпродтрейд» (у pdf. форматі): v-p-t.ukr.net.
Станом на день звернення до суду із цим позовом, а також на день розгляду цієї справи, відповідачем не подано доказів надання відповіді на запит від 06.08.2019 року за №213.
Вважаючи, що відповідачем не надано інформацію на інформаційний запит, Товариство звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Правовідносини, які складаються у сфері розгляду звернень суб`єктів стосовно отримання інформації, врегульовані Конституцією України та відповідними спеціальними законами, а саме Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі Закон від 02.10.1996 № 393/96-ВР), Законом України «Про інформацію» від 02.10.1996 № 2657-XII (далі Закон від 02.10.1996 № 2657-XII) та Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі Закон від 13.01.2011 № 2939-VI).
Згідно з ч. 2 ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон від 02.10.1996 № 2657-XII визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Статтею 1 Закону від 02.10.1996 № 2657-XII визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
У свою чергу, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом від 13.01.2011 № 2939-VI.
При цьому суд враховує, що інформаційний запит позивача від 06.08.2019 №213 було подано саме в порядку, визначеному цим Законом, а тому, суд надає оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами у зв`язку з поданням та розглядом такого запиту саме з урахуванням вимог Закону від 13.01.2011 № 2939-VI.
Відповідно до статті 1 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до статті 5 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із статтею 12 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Щодо статусу відповідача як розпорядника публічної інформації, то суд враховує наступне.
Відповідно до п. 2-3 ч. 1 ст. 13 Закону від 13.01.2011 № 2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.
Відтак, відділ освіти Літинської РДА - є розпорядником інформації, зокрема, щодо використання бюджетних коштів та інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків, і зазначена інформація вважається публічною.
Висновок суду узгоджується із роз`ясненнями щодо застосування норм Закону від 13.01.2011 року №2939-VI наданими у п. 2.4 - 2.5 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 року №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації".
Як встановлено із змісту запиту від 06.08.2019 року № 213 його предметом стала інформація про використання бюджетних коштів на закупівлю відповідачем вершкового масла (ідентифікатор закупівлі UA -2017-01 -18-001 295-b).
У силу вимог п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону від 13.01.2011 року №2939-VI розпорядники інформації зобов`язані надати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації.
Згідно з положеннями ст. 19 Закону від 13.01.2011 року №2939-VI під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
У відповідності до частини першої статті 20 Закону від 13.01.2011 року № 2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною четвертою тієї ж статті закріплено, що у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відтак, право позивача звертатись із інформаційними запитами та отримати інформацію кореспондує обов`язок відповідача який володіє статусом розпорядника публічної інформації розглянути запит та надати достовірну, точну та повну інформацію у встановлені Законом строки.
Статтею 23 Закону від 13.01.2011 року №2939-VI закріплено право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника інформації та передбачено, що такі рішення, дії або бездіяльність можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити, у тому числі, ненадання відповіді на запит на інформацію.
Як встановлено судом, Товариство звернулось до відповідача із запитом про надання інформації 06.08.2019 року за №213. Однак, як на день звернення до суду, так і на день прийняття судом рішення, відповідачем не надано доказів виконання свого обов`язку щодо розгляду запиту на інформацію та надання на нього відповіді.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо не надання відповіді на запит позивача про надання інформації від 06.08.2019 року за № 213.
Допустивши бездіяльність щодо не надання відповіді на запит товариства з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» від 06.08.2019 за №213, відділ освіти Літинської районної державної адміністрації, як розпорядник інформації, порушив гарантоване державою право позивача на доступ до публічної інформації.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання відповіді на запит про надання інформації від 06.08.2019 року за № 213 та зобов`язання відповідача розглянути зазначений запит та надати відповідь у встановлені законом строки.
Також, позивач в прохальній частині позовної заяви просить суд вирішити процесуальне питання щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі - шляхом зобов`язання його подати у встановлений судом строк звіт про його виконання є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов`язком.
У даному ж випадку, суд не вбачає підстав для окремого встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, наголошуючи при цьому, що, відповідно до частин 2-3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Що стосується процесуального питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, то суд при його вирішенні керується наступними мотивами.
Про витрати на професійну правничу допомогу зазначено у статті 134 КАС України.
Так, частиною 1 цієї статті визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до частини 2 статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина 3 статті 134 КАС України).
Приписами частини 4-6 статті 134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що від учасника справи, який поніс витрати на професійну правничу допомогу, вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Судом встановлено, що в підтвердження понесення витрат на правничу допомогу представником позивачки надано договір про надання правової допомоги від 15.01.2020 року №213, акт приймання-передачі наданих послуг від 15.01.2020 року, детальний опис робіт (наданих послуг) виконаних адвокатом від 04.02.2020 року, а також платіжне доручення, що підтверджує оплату в розмірі 3990 грн. за надані послуги від 31.01.2020 року № 2393.
Як видно з матеріалів справи, 15.01.2020 між позивачем товариством з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» та адвокатським об`єднанням «Адвокатська компанія «Якименко та партнери» в особі президента Якименка О.О. укладено Договір № 213 про надання правової допомоги.
За умовами цього договору (пункти 1.1, 2.1) адвокатське об`єднання приймає на себе доручення Клієнта надавати останньому та в його інтересах оплатну правову допомогу, на умовах, визначених цим Договором, а саме, складання позовної заяви про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації, у частині доступу до публічної інформації, у зв`язку з не наданням інформації на від 06.08.2019 за № 213 відділом освіти Літинської районної державної адміністрації. Вартість правової допомоги (гонорар) за цим договором зазначається в акті приймання-передачі наданих послуг.
Згідно висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 09.04.2019 у справі №826/2689/15, надання належних та допустимих доказів на підтвердження витрат, понесених у зв`язку з вчиненням окремих процесуальних дій поза судовим засіданням, а також часу, витраченого на підготовку позовної заяви та інших процесуальних документів, з урахуванням тривалості розгляду справи, є підставою для задоволення вимог про відшкодування витрат на правничу допомогу.
У цьому випадку доказом понесення витрат позивача на правничу допомогу є платіжне доручення на виконання умов Договору від 15.01.2020 року №213 відповідно до якого позивач сплатив гонорар у розмірі 3990 грн.
Як видно з акта приймання-передачі наданих послуг відповідно до Договору про надання правової допомоги від 15.01.2020 року №213, а також детального опису робіт (наданих послуг) надано позивачеві такі юридичні послуги:
- складання позовної заяви про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації, у частині доступу до публічної інформації, у зв`язку з не наданням інформації на запит від 06.08.2019 року за №213 відділом освіти Літинської районної державної адміністрації - вартістю 3990 грн; складність справи - звичайна; затрачено 6 годин часу; вартість 1 години часу витраченої на надання послуг становить 665 грн. Таким чином, загальна вартість наданих послуг відповідно до Договору становить 3990 грн та розраховувалось наступним чином: 665,00 (грн) х 6 (год.) = 3990 грн.
Надання вказаних адвокатських послуг повністю підтверджується матеріалами справи і, на думку суду, є доведеним, а витрати є фактичними і неминучими, їхній розмір - обґрунтованим.
З огляду на викладене, беручи до уваги обставини цієї справи, враховуючи значення справи для позивача, обсяг наданих адвокатом послуг та час, необхідний для їх надання, суд приходить висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 3990 грн, що відповідатиме вимогам розумності та співмірності.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Літинської районної державної адміністрації Вінницької області у ненаданні інформації на запит про надання інформації за № 213 від 06.08.2019 року.
Зобов`язати відділ освіти Літинської районної державної адміністрації Вінницької області повторно розглянути запит про надання інформації за № 213 від 06.08.2019 року та надіслати запитувану інформацію товариству з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» у сканованому вигляді на електронну адресу.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Вінпродтрейд» понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні) та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3990,00 грн (три тисячі дев`ятсот дев`яносто гривень 00 коп) в загальній сумі 6092,00 грн (шість тисяч дев`яносто дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань відділу освіти Літинської районної державної адміністрації Вінницької області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ВІНПРОДТРЕЙД" (код за ЄДРПОУ-34886897, 21034, Вінницька обл., місто Вінниця, вулиця Волошкова, будинок 51-А, Тел. НОМЕР_1, E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2).
Відповідач - відділ освіти Літинської районної державної адміністрації Вінницької області (код за ЄДРПОУ-02141383, 22300, Вінницька обл., Літинський район, селище міського типу Літин, вулиця Героїв Чорнобиля, будинок 15 Тел. 04347 21736, E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар