
Справа № 755/5883/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" квітня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Сіренко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/5883/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Печерський районний у м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві про встановлення факту смерті,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шахтарську Донецької області.
Вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Шахтарську Донецької області помер її чоловік ОСОБА_3 .
Встановлення даного факту необхідно для отримання свідоцтва про смерть та забезпечення реалізації прав та законних інтересів на території України.
В судове засідання заявник, представник заявника та представник заінтересованої особи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки представника заінтересованої особи суд повідомлено не було.
У поданій заяві представник заявника просить провести розгляд справи у її відсутності та у відсутності заявника.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 30.04.2020 року було відкрито провадження у справі (а.с. 24).
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як убачається із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 та копії паспорта серії НОМЕР_2 , заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , являється дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 11, 12).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шахтарську Донецької області помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підтвердження чого надано копію лікарського свідоцтва про смерть № 424 від 20.11.2019 року видане ЦПМСД м. Шахтарська (а.с. 15-16).
За нормою ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної
реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Надане заявником лікарське свідоцтво про смерть видане закладом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Представник ОСОБА_1 подавала документи про державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 до Печерського районного у м. Києві Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві, проте у реєстрації було відмовлено листом від 29.04.2020 року за № 201, оскільки надане заявником свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 20.11.2019 року видане Відділом запису актів цивільного стану Шахтарського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, тобто на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації смерті відсутні (а.с. 23).
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація смерті чоловіка заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть чоловіка на підставі вищезазначеного лікарського свідоцтва про смерть у заявника не має, так як воно не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті її чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Шахтарську Донецької області, що є тимчасово окупованою територією України, та отримання свідоцтва про смерть.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 315, 317, 318, 319, 354, 355, 430 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Печерський районний у м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: с. Березняки, Тельманського району, Карагандинської області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Шахтарську, Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .
Заінтересована особа - Печерський районний у м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві, місце знаходження: м. Київ, вул. Цитадельна, 7/10, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26125012.
Відповідно пункту 3 Розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України процесуальні строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Судове рішення складене 30 квітня 2020 року.
Суддя