
Справа № 645/7995/19
2/583/385/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2020 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого – судді Ільченко В.М.
за участю секретаря Верби Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
16.12.2019 відкрито провадження в справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, щовідповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 30.09.2016 ОСОБА_1 та членам її сім`ї була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на періоди з 01.09.2016 по 27.12.2016 у розмірі 1591,42 грн. щомісячно, з 28.12.2016 по 28.02.2017 у розмірі 1874,73 грн. щомісячно. Автоматичний перерахунок розміру соціальної допомоги ОСОБА_2 проведено з 01.03.2017 по 30.04.2017 у сумі 3138,61 грн. щомісячно, з 01.05.2017 по 31.08.2017 у сумі 3276,57 грн. щомісячно, з 01.09.2017 по 28.02.2018 у сумі 3213,40 грн. щомісячно, з 01.03.2018 по 31.08.2018 у сумі 3405,62 грн. щомісячно. Згідно листів Харківського міського центру зайнятості від 27.04.2018 № 4367 та Сумського міського центру зайнятості від 03.05.2018 № 03/753 встановлено, що чоловік відповідачки ОСОБА_3 мав статус безробітного в період з 28.03.2017 до 27.10.2017 та з 07.03.2018 до 25.03.2018, відповідно, ОСОБА_3 знято з обліку згідно абз. 17 п.п.1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198, а саме у зв`язку з поданням безробітним заяви про припинення реєстрації. Так як відповідачка у період отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не повідомилаУправління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання такої допомоги, а саме про зняття її чоловіка ОСОБА_3 з реєстрації в Харківському міському центрі зайнятості та Сумському міському центрі зайнятості, позивач порушує питання про стягнення з ОСОБА_1 неправомірно отриманих бюджетних коштів у розмірі 16 775,43 грн.
16.12.2019 ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харків відкрито провадження у справі та призначено судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
24.02.2020 ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харків цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів передано на розгляд за підсудністю до Охтирського міськрайонного суду Сумської області.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області (суддя Ковальова О.О.) від 23.03.2020 прийнято до провадження справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів та призначено судове засідання.
30.03.2020 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області вказану справу прийнято до провадження суддею Ільченко В.М. на підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2020, проведеного у зв`язку зі звільненням ОСОБА_4 з посади судді.
11.02.2020 від відповідачки надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просила відмовити у задоволенні позовних вимог. ОСОБА_1 зазначила, що факт зняття ОСОБА_3 з обліку, як особи, що шукає роботу, не вплинув на зміну майнового стану її сім`ї, рівень її доходів не збільшився. Крім того, її чоловік у період з 28.10.2017 по 22.06.2018 перебував у стаціонарі «Центр здорової молоді» м. Суми, де проходив курс психосоціальної реабілітації, а тому відсутні підстави для стягнення з неї коштів. (а.с. 35)
23.04.2020 від представника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надійшла відповідь на відзив, в якій він просить врахувати, що відповідачка була попереджена про необхідність повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Вказана обставина підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 у поданих нею заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, і декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що вказує на взяття відповідачкою на себе відповідних зобов`язань. Таким чином, ОСОБА_1 зобов`язана була повідомити Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про зняття ОСОБА_3 з реєстрації в Харківському міському центрі зайнятості та Сумському міському центрі зайнятості. Ненадання відповідачкою вказаних відомостей призвело до виплати бюджетних коштів на які вона вже не мала законних прав, факт отримання доходу або зміни у майновому стані сім`ї в даному випадку не має значення. (а.с. 59-61)
Позивачем надана заява про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідачка та її представник в судове засідання не з`явилися, від представника відповідачки надійшла заява про розгляд справи без участі його та відповідачки, при розгляді справи просив врахувати обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
Враховуючи відсутність учасників, судовий розгляд здійснюється без повної фіксації процесу технічними засобами, відповідно до положень ст. 247 ЦПК України.
Суд проаналізував матеріали справи, врахував позицію учасників справи, дослідив письмові докази, дійшов такого висновку.
Так, 18.09.2017 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та цього ж дня подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. (а.с. 7-10)
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 09.10.2017 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.09.2017 по 28.02.2018 у розмірі 3213,40 грн. щомісячно. (а.с. 11)
23.09.2018 відповідачка повторно подала до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради заяву про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларацію про доходи та майновий стан. (а.с. 12-15)
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради від 02.04.2018 на підставі повторного звернення ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 3405,62 грн. (а.с. 16)
Положеннями ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» зазначено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією податкових органів. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Положення ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» містить умови, за яких державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата. Зокрема, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо, зокрема, неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно вимог п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Особи, яким виплачується соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Згідно п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям», соціальна допомога не призначається у разі, зокрема, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
За наявності таких обставин, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, зокрема, коли неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Відповідно до положень п. 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, крім іншого, у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим – двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2013 р. № 198 - з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.
Згідно з п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям», контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім`ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.
Відповідно до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно вимог ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Дані положення застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до листа Харківського міського центру зайнятості від 27.04.2018 № 4367 ОСОБА_3 перебував на обліку як безробітній з 28.03.2017 по 27.10.2017. На підставі заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості з 27.10.2017 ОСОБА_3 з обліку знятий. (а.с. 17)
В листі Сумського міського центру зайнятості від 03.05.2018 № 03/753 зазначено, що ОСОБА_3 перебував на обліку як безробітній з 07.03.2018 по 25.03.2018. Реєстрацію ОСОБА_3 припинено на підставі поданої ним заяви. (а.с. 18)
Згідно інформації ГО «Фонд по формуванню здорового способу життя» «Центр здорової молоді», ОСОБА_3 з 28.10.2017 по 22.06.2018 перебуває у стаціонарі «ЦЗМ» м. Суми, проходить курс психо-соціальної реабілітації. ( а.с. 37)
Виходячи з досліджених доказів та правового аналізу нормативних актів, суд доходить висновку, що неправцевлаштування чоловіка відповідача, який протягом тривалого часу перебуває у центрі соціальної реабілітації, а тому з поважних причин ( за станом здоров`я) позбавлений можливості отримати дохід, не є беззаперечною підставою для відмови у наданні соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, а тому висновок про безпідставність отримання відповідачкою соціальної допомоги є помилковим.
Крім того, доказів в підтвердження тих обставин, що неповідомлення про зняття чоловіка з реєстрації в центрі зайнятості вчинене відповідачкою умисно з метою незаконного отримання соціальної допомоги суду не надано.
За приписами ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи, дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін. Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку про недоведеність позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.
На підставі п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у зв`язку з відмовою у задоволенні позову судовий збір з відповідачки на користь позивача стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 13,76-81, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.
Строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Охтирського міськрайоннного суду
Сумської області В.М. Ільченко