
Справа № 565/196/20
Провадження № 2/565/337/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2020 року м.Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Зейкана І.Ю.,
з участю секретаря судового засідання Бірюк Л.М.
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області цивільну справу № 565/196/20 за позовом ОСОБА_1 до Кузнецовського міського комунального підприємства про визнання дій грубим порушенням та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Кузнецовського міського комунального підприємства (далі – КМКП) та з урахуванням уточнень просив:
-визнати, що персонал КМКП грубо порушує і не виконує вимоги п. 1 ч.6 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», в частині незабезпечення доступу до інформації про динаміку споживання комунальних послуг за три роки; вимоги п. 5 ч.3 ст. 8 в частині не зазначення в рахунку для оплати комунальних послуг поля для внесення споживачем показників лічильника; вимог п.3 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», в частині не зазначення року на корінці рахунку за комунальні послуги; вимоги п. 14 Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (далі - Правила), в частині зняття показників квартирних засобів обліку споживачем; а також вимог п. 15 договору про надання послуг з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій та надання комунальних послуг населенню № 1382 від 14.09.2010 року, укладеного ним з Кузнецовським міським комунальним підприємством в частині нескладання акту двічі на рік щодо перевірки стану внутрішньобудинкових систем;
-зобов`язати КМКП на протязі 3 місяців привести систему оплати комунальних послуг відповідно до чинного законодавства, зокрема зобов`язати в рахунку на комунальні послуги зазначати відомості передбачені п.3, 5 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання»;
-зобов`язати КМКП відповідно до п. 8 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», надати йому для звірки інформацію щодо утворення заборгованості з моменту її утворення із зазначенням показників лічильників витрат холодної, гарячої води та каналізації, їх ціни і суму щомісячної заборгованості.
Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач при розрахунках з населенням за комунальні послуги ігнорує вимоги Закону України « Про житлово-комунальні послуги», Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» , Правила та договір № 1382 від 14.09.2010 між ним і КМКП.
Стверджує, що всі перераховані вище документи вимагають в квитанціях на оплату комунальних послуг вказувати показники приладів обліку (лічильників). Бланк квитанцій від КМКП також вимагає внесення до граф саме показники.
Зокрема, у ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» детально описано, що повинна містити квитанція на оплату послуг, а в п. 3.5. прямо вказано, що показники приладів обліку знімає користувач. Правила в п. 14 регламентують, що показники квартирних засобів обліку знімаються мешканцем щомісяця.
У договорі між ним і КМКП в п. 13 записано, що обов`язок жителя «зняття показників засобів обліку води і теплової енергії». Проте стверджує, що у його випадку показники лічильників знімає обліковець КМКП, причому не виходячи з власного кабінету. У графах квитанцій обліковець КМКП замість початкових і кінцевих показників вносить витрати води, які, як правило, не відповідають дійсності. Тому він змушений, виконуючи свої обов`язки, вносити в квитанції фактичні витрати води і їх оплачувати. Щомісячне знімання показників лічильників необхідне не тільки для розрахунку витрати використаної води, а й для контролю за роботою лічильників. Обліковець КМКП зі свого кабінету робити це не може. Директор КМКП ОСОБА_3 в листі № 14149 від 15.11.19 з невідомої йому причини написав, що мешканці не мають право вносити зміни в подану квитанцію.
Згідно з п.15 договору № 1382 від 14.09.2010 року персонал КМКП зобов`язаний періодично проводити перевірку стану систем (стан трубопроводів, відсутність безпечних ліній, наявність пломб на лічильниках, зняття показників лічильників і т.д.) зі складанням відповідного акта. Цей пункт ніколи не виконувався.
Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» розділ III ст.8 п.6, «виконавець забезпечує мешканцю доступ до інформації про динаміку використання комунальних послуг ...», але КМКП з 2005 року не надає таку інформацію і не погоджується на проведення звірки фактично використаних послуг та їх фактичної оплати.
Від відповідача КМКП надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позову повністю через безпідставність. Відзив обґрунтовують тим, що обставини, на які посилається Позивач, як на підставу своїх вимог і заперечень не підтверджені жодними доказами та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.
Частина 1 статті 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-VIII встановлює, що рахунки на оплату наданої комунальної послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, на основі показань вузла комерційного обліку відповідної комунальної послуги згідно з вимогами статей 9-11 цього Закону.
Укладеним між Позивачем та Відповідачем договором № 1382 від 14.09.2010 року про надання комунальних послуг (п. 13) передбачено обов`язок споживача забезпечувати доступ представників виконавця до засобів обліку води і теплової енергії для зняття контрольних показників. Обов`язку ж жителя знімати показники засобів обліку води і теплової енергії в договорі не передбачено, що спростовує твердження позивача про те, що такий обов`язок прямо передбачено договором.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», зняття показань вузлів розподільного обліку, а також приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюється споживачами, якщо інше не передбачено договором.
Пунктом 3 частини 2 статті 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання» передбачено, що споживач щомісяця передає показання вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії виконавцю відповідних комунальних послуг або визначеній власником (співвласниками) іншій особі, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, у спосіб, передбачений договором. Виконавець періодично, не менше одного разу на рік, проводить контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії у присутності споживача або його представника.
Пунктом 14 Правил, передбачено, що показання квартирних засобів обліку знімаються споживачем щомісяця.
Таким чином, з аналізу вищевказаних норм законодавства відповідач робить висновок, що на момент, коли виконавець формує рахунки на оплату комунальних послуг, у нього вже є в наявності показання квартирного засобу обліку, оскільки рахунки формуються на основі таких показань. Тобто, споживач має передати виконавцю показники до моменту формування рахунку на оплату. А це означає, що твердження позивача про те, що він не може внести показники лічильників в графи квитанції і це порушує його права не ґрунтується на нормах чинного законодавства України.
Позивач фактично визнає, що не здійснює передачу показників засобів обліку води Відповідачу, а власноруч проставляє їх у отриманій квитанції на оплату. Звертає увагу суду на те, що квитанція на оплату комунальних послуг направляється споживачу, після чого він її оплачує та зберігає в себе, як доказ здійснення оплати. Повернення цієї квитанції Відповідачу не передбачено. Тобто, Відповідач не має жодної можливості бачити показники, які зі слів Позивача він вносить у квитанцію.
Працівники відповідача (контролери) періодично здійснюють контрольне зняття показників засобів обліку води, яке фіксують в оборотній відомості контрольного зняття показників засобів обліку гарячого та холодного водопостачання. Споживач ставить свій підпис в цій відомості. Позивач підписувався в цій відомості не кожного разу, декілька разів він від підпису відмовлявся з невідомих Відповідачу причин.
За місяці, коли споживач не надає виконавцю показники своїх лічильників і контролери не здійснювали контрольного зняття цих показників, споживачу нараховується оплата згідно середньомісячної норми споживання, яку зазначає сам споживач. В даному випадку споживачу нараховується за 2 куб.м. спожитої холодної води та 1 куб.м. - гарячої води з подальшим коригуванням після отримання показників лічильників
Від позивача ОСОБА_1 надійшла до суду відповідь на відзив в якому просить задовольнити в повному обсязі позовні вимоги, заперечення викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву вважає необґрунтованими жодними доказами, є надуманими та безпідставними.
В запереченні на відповідь на відзив представник відповідача ОСОБА_2 просить відмовити позивачу в задоволенні позову.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що в порушення вимог п. 1 ч.6 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» відповідач не забезпечує йому доступ до інформації про динаміку споживання комунальних послуг за три останні роки. Він неодноразово звертався до відповідача з проханням надати показники, проте йому постійно відмовляли.
Рахунки на оплату комунальних послуг, які надсилаються йому відповідачем не відповідають вимогам п.3 та п. 5 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Зокрема, у рахунках відсутнє поле для внесення споживачем показань лічильників та на корінці рахунку не зазначено за який період здійснюється нарахування, зокрема не зазначено рік у якому проводиться нарахування.
Позивач доводить, що недотримання відповідачем вище вказаних норм порушує його право на внесення власноручно показань лічильника до рахунку, а також у разі відокремлення корінця від рахунку призводить до того, що у подальшому у разі необхідності звірити розрахунки за надані послуги утруднює встановлення періоду за який було здійснено платіж.
На думку позивача порушення відповідачем п. 14 Правил полягає у тому, що показники квартирних засобів обліку знімає представник відповідача, а за вказаними нормами позивач сам повинен щомісяця знімати такі показники. На думку позивача ОСОБА_1 цим відповідач порушує його право на самостійне знімання показників лічильників.
Також, позивач ОСОБА_1 стверджує про порушення відповідачем п. 18 Правил, якими передбачено дві форми оплати комунальних послуг помісячна та авансова. Вказує, що у договорі з ним передбачена лише помісячна оплата та доводить, що цим самим порушується його право заповнювати показними лічильників за фактично надані послуги.
Щодо порушення вимог п. 15 договору про надання комунальних послуг від 14.09.2010 року, пояснив, що відповідач не проводить двічі на рік перевірки стану внутрішньобудинкових систем із складанням актів.
Уточнюючи вимогу про зобов`язання КМКП протягом 3 місяців привести систему оплати у відповідність до діючого законодавства вказав, що просить зобов`язати відповідача у рахунку на оплату комунальних послуг вказувати поля для внесення споживачем показань вузлів та на корінці такого рахунку період нарахування, як то передбачено п.3 та п.5 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та просила відмовити повністю в задоволенні позовних вимог позивача, у зв`язку з безпідставністю та дала пояснення аналогічні за змістом до обставин, якими обґрунтований відзив. Додала, позивач ОСОБА_1 жодного разу офіційно не звертався до КМКП щодо надання йому інформації про надані послуги та їх оплату.
Суд, дослідивши та оцінивши в сукупності докази у справі, встановив наступне.
14 вересня 2010 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем КМКП укладений договір № 1382 про надання послуг з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій та надання комунальних послуг населенню.
Вважаючи, що відповідач порушив його права, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому серед іншого просив, визнати, що персонал КМКП грубо порушує і не виконує вимоги п. 1 ч.6 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», в частині незабезпечення доступу до інформації про динаміку споживання комунальних послуг за три роки; вимоги п. 5 ч.3 ст. 8 в частині не зазначення в рахунку для оплати комунальних послуг поля для внесення споживачем показників лічильника; вимог п.3 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», в частині не зазначення року на корінці рахунку за комунальні послуги; вимоги п. 14 Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (далі - Правила), в частині зняття показників квартирних засобів обліку споживачем; а також вимог п. 15 договору про надання послуг з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій та надання комунальних послуг населенню № 1382 від 14.09.2010 року, укладеного ним з Кузнецовським міським комунальним підприємством в частині нескладання акту двічі на рік щодо перевірки стану внутрішньобудинкових систем.
У силу ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Способами захисту цивільних прав та інтересів за їх призначенням може вважатись визначений законом механізм матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Вичерпний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначено ч.2 ст. 16 ЦК України. З правового аналізу цієї норми випливає, що законом не передбачено способу захисту цивільного права або інтересу у виді визнання грубим порушенням, невиконанням вимог нормативно-правових актів або договорів юридичною особою, яка не є органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Такий же спосіб захисту не передбачений навіть договором укладеним між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем КМКП 14.09.2010 року № 1382.
Отже, у задоволенні вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання грубим порушенням та невиконанням персоналом КМКП вимог Закону України, Правил та договору необхідно відмовити за безпідставності.
Розглядаючи вимогу позивача про зобов`язання КМКП на протязі 3 місяців привести систему оплати комунальних послуг відповідно до чинного законодавства, зокрема зобов`язати в рахунку на комунальні послуги зазначати відомості передбачені п.3, 5 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання» судом встановлене наступне.
Як судом вже зазначалось, відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Тобто, суд здійснює захист лише тих прав, свобод та інтересів, які порушуються у конкретних правовідносинах. При цьому такі права, свободи або інтереси, які можуть підлягати захисту особа повинна реально набути.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 обґрунтовуючи вказану позовну вимогу. посилається на те, що невиконання відповідачем вимог п.3, 5 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання» призводить до порушення його права на внесення самостійно до рахунку на комунальні послуги, які надсилаються йому відповідачем КМКП, показників лічильників. Зокрема зазначає, що таке право обумовлене його обов`язком щомісяця знімати показники квартирних засобів обліку, передбаченим п. 14 Правил.
Відповідно до п. 14 Правил, який знаходиться в розділі, що врегульовує порядок обліку та оплати послуг, визначено, що показання квартирних засобів обліку знімаються споживачем щомісяця. Отже, дійсно вказаною нормою закріплений юридичний обов`язок споживача щомісяця знімати показники квартирних засобів обліку. Проте, такий юридичний обов`язок будь-яких прав на внесення таких показників споживачем до рахунку на комунальні послуги не обумовлює і не встановлює. Інших підстав для задоволення цієї вимоги позивач не навів. Отже, у задоволенні такої вимоги необхідно відмовити.
Щодо вимоги про зобов`язання КМКП відповідно до п. 8 ч.3 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», надати позивачу для звірки інформацію суд встановив наступне.
Так, відповідно до ч.9 ст. 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», споживачі забезпечуються інформацією, зазначеною з частинах 3 і 6 цієї статті, на безоплатній основі, крім випадків, встановлених законом.
Пунктом 8 ч.3 ст. 8 вказаного Закону України, визначена наступна інформація: стан розрахунків споживачем за спожиту комунальну послугу, у тому числі заборгованість з оплати послуги (у разі її наявності), періоди, в яких виникла така заборгованість, відомості про обчислення її розміру, пільги/субсидії (у разі їх надання/призначення).
Отже, позивач ОСОБА_1 набув права на отримання інформації, зазначеній у позовній вимозі, проте будь-яких доказів звернення до відповідача за отриманням такої інформації до суду не подав, тобто до суду не подано доказів наявності спору між сторонами щодо реалізації права позивача та його реального порушення.
Позивач ОСОБА_1 подав до суду лист від 28.10.2019 року з яким звертався до прокуратури. У вказаному листі ОСОБА_1 не до відповідача, а до прокуратури і крім того, у листі не ставить питання про надання йому зазначеної вище інформації.
Усні пояснення позивача ОСОБА_1 про те, що він усно звертався до відповідача не є доказами у розумінні ст. 76 ЦПК України, а тому суд на такі пояснення не може посилатись обґрунтовуючи своє рішення.
Таким чином, позивач не довів, що його право на отримання вказаної інформації порушене, отже у задоволенні цієї вимоги необхідно відмовити за недоведеністю.
Керуючись ст.ст.2, 3, 81, 89, 263, 264, 265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, ст. 16 ЦК України, ст.ст. 8, 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та теплопостачання», п. 14 Правил надання послуг централізованого опалення, подачі холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, суд, –
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Кузнецовського міського комунального підприємства про визнання дій грубим порушенням та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення через Кузнецовський міський суд Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .
Відповідач: Кузнецовське міське комунальне підприємство, код ЄДРПОУ 30536302, місцезнаходження: Рівненська обл., м. Вараш, майдан Незалежності, 2.
Представник відповідача: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повне рішення складене 30.04.2020 року
Головуючий суддя І.Зейкан