Рішення № 89011251, 29.04.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2020
Номер справи
824/340/20-а
Номер документу
89011251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/340/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, замість 100%;

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо розрахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення замість 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою з 01.05.2014р. по 31.12.2017р.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.05.2014р. по 31.12.2017р., виходячи із розміру 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем відмовлено у задоволенні його заяв щодо здійснення перерахунку та виплати його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 з 01.01.2018р. у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018р., а не з 01.01.2020р. та щодо суми нарахованої та невиплаченої його пенсії за період з 01.01.2018р. по 31.12.2019р.

Позивач вказує, що таку відмову орган Пенсійного фонду, зокрема, обґрунтовує тим, що виплата пенсій у 2019 році для колишніх військовослужбовців після визнання рішенням суду нечинними деяких положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, зокрема, здійснюється згідно з прийнятою 14.08.2019р. постановою №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р.

Позивач вважає протиправними зазначені вище дії відповідача, оскільки вказує, що постанова від 14.08.2019р. №804 не може застосовуватися при визначенні порядку та розміру виплати його пенсії. Підставою для проведення перерахунку пенсії, на думку позивача, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином, зазначає, що у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Крім того, позивач зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 органом ПФУ були застосовані норми законодавства, які діють в даний час і обмежують максимальний розмір пенсії 70% грошового забезпечення військовослужбовців. Водночас повідомляє, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №824/334/19-а задоволено його позов про виплату йому пенсії у розмірі 74% від грошового забезпечення з 01.01.2018р. Однак, позивач вказує, що відповідачем ще не здійснено перерахування та доплату його пенсії у вказаному розмірі з 01.05.2014р. по 31.12.2017р.

Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Вказує на те, що вимога позивача провести та здійснити виплату пенсії у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії є безпідставною, оскільки пунктом 2 постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018р. у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Водночас, відповідач зазначає, що пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019р. на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. у справі №2826/3858/18. При цьому, підстав здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу у період з 01.01.2018р. по 04.03.2019р. на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність (ст.63 Закону №2262-ХІІ в попередній редакції), а також не враховувати постанову №103, яка на той момент була чинною, у пенсійного органу немає.

В свою чергу, відповідач вказує, що 14.08.2019р. Урядом прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на підставі якої виплата пенсій у 2019 році для колишніх військовослужбовців, зокрема, здійснюється у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Стосовно вимоги позивача провести перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.05.2014р. по 31.12.2017р. виходячи із розміру 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою, відповідач звертає увагу на те, що за вказаний період пенсія ОСОБА_1 виплачувалась у розмірі 74% сум грошового забезпечення, а тому дана вимога, на думку відповідача, є безпідставною.

Таким чином, відповідач вказує, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, перерахунок та виплату пенсії позивачу проведено згідно вимог законодавства.

Ухвалою суду від 30.03.2020р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивачу з 29.05.2002р. призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р., яку позивач отримував до 01.01.2018р., з розрахунку 74% грошового забезпечення за вислугу 28 років служби (а.с.41, 42 на звороті, 43).

20.03.2018р. на підставі довідки Чернівецького обласного військового комісаріату від 05.03.2018р., пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому, при розрахунку розміру пенсії відповідачем застосовано розмір пенсії у відсотках в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.18, 44).

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2019р. у справі №824/334/19-а позов ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 74% грошового забезпечення - задоволено повністю. Зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 74% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018р. із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.03.2018р., виходячи із 74% грошового забезпечення.

На виконання вказаного рішення суду 13.12.2019р. органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р. в розмірі 74% грошового забезпечення (а.с.42).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

04.12.2019р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, зокрема, просив провести виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., здійснити виплату різниці між нарахованою йому пенсією та вже виплаченою (а.с.12).

Відповідач листом від 17.12.2019р. №981/Ю-11 відмовив позивачу у такій виплаті з тих підстав, що на час здійснення перерахунку пенсії позивача постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 була чинною, а після її скасування рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою встановлено, що виплата перерахованих з 01.01.2018р. пенсій у 2019 році здійснюється в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р. (а.с.13).

10.01.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити про суми нарахованої йому пенсії станом на 01.01.2018р., 01.01.2019р., 01.01.2020р. та виплаченої йому пенсії за період з 01.01.2018р. по 31.12.2019р. (а.с.14).

Головним управлінням надано відповідь за №76-53/Б-02/8-2400/20 від 27.01.2020р., у якій, зокрема, позивачу повідомлено порядок розрахунку та виплати йому пенсії у період з 01.01.2018р. по 31.12.2019р. та зазначено, що виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.15-17).

Позивач вважає, що йому протиправно відмовлено відповідачем у здійсненні перерахунку та виплати з 05.03.2019р. пенсії у визначеному законом розмірі з урахуванням суми підвищення, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Крім того, позивач вважає, що йому неправомірно розраховано та виплачено пенсію у розмірі 70% від грошового забезпечення замість 74% за відповідною посадою з 01.05.2014р. по 31.12.2017р. У зв`язку із цим останній звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

За правилами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (Порядок №45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Зокрема, у Порядку №45 пункт 5 викладено в такій редакції: “Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням”.

Постановою №103 також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018р., грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року “Гайгузус проти Австрії”, якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції ЄСПЛ у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.

З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 11.03.2020р. у справі №160/3586/19 зазначила, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа №160/3586/19 є типовими, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що дії органу ПФУ щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними. А відтак, позов в цій частині підлягає задоволенню.

На думку суду, безпідставними є доводи відповідача щодо того, що з 14.08.2019р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" виплата пенсій у 2019 році для колишніх військовослужбовців здійснюється у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р. Зазначена постанова не регулює порядок проведення перерахунку пенсій. Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262-XII.

Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст.245 КАС України, та неправомірність дій відповідача у вищевказаній частині, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо розрахунку та виплати йому пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення замість 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою з 01.05.2014р. по 31.12.2017р. та зобов`язати провести перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.05.2014р. по 31.12.2017р., виходячи із розміру 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи слідує, що у зазначений вище період позивачу виплачувалась пенсія за вислугу років, обчислена виходячи із розміру 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою. Розмір пенсії з 74% на 70% від грошового забезпечення змінився на підставі здійсненого відповідачем перерахунку пенсії 20.03.2018р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 з 01.01.2018р. При цьому, такі дії органу Пенсійного фонду вже були предметом судового розгляду у справі №824/334/19-а. З наведеного слідує, дана вимога позивача є необґрунтованою та не відповідає фактичним обставинам справи.

За таких обставин, суд доходить висновку, що позов у цій частині не підлягає задоволенню.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, замість 100%. Разом з тим, суд вважає, що вимоги в частині зобов`язання відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 74% від грошового забезпечення за відповідною посадою з 01.05.2014р. по 31.12.2017р. є необґрунтованим, оскільки, у вказаний період пенсія позивачу і так виплачувалась у такому розмірі.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню частково, витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, замість 100%.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

4. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок)грн.80коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345)

Суддя В.О. Кушнір