Рішення № 89011069, 30.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
520/1592/2020
Номер документу
89011069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

30 квітня 2020 р. Справа № 520/1592/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у формі Розпоряджень від 07.08.2019 року та від 08.08.2019 року, за якими виключено зі складу грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 надбавку за спеціальне звання радника податкової і митної служби II рангу;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області починаючи, з 07 травня 2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за спеціальне звання радника податкової і митної служби II рангу, а також проводити відповідні виплати;

- витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, стягнути з відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно прийняв рішення у формі розпоряджень від 07.08.2019 року та від 08.08.2019 року у перерахуванні пенсії, якими було виключено із перерахунку пенсії відомостей про надбавку за спеціальне звання – радник податкової та митної справи ІІ рангу, мотивуючи тим, що в межах наданих повноважень у формі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, зазначається надбавка за ранг, а не надбавка за звання. Така відмова сприяла заниженню реального розміру пенсії, що є протиправним. Відповідно, порушене право підлягає захисту шляхом приведення пенсії до справедливого розміру згідно з наявними матеріалами пенсійної справи.

Ухвалою суду від 24.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області 17.03.2020 року через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що на адресу відповідача надійшов лист Головного управління державної податкової служби у Харківській області від 20.05.2019 року №15668/9/20-40-05-26 в якому повідомлялось, що відповідно до ст. 39 Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІ «Про державну службу» ОСОБА_1 , ранг державного службовця не присвоювався. Та надало для врахування в роботі довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 року по 26.06.2017 року від 20.05.2019 року №216/С/40-05-02-11, також повідомила, що довідку від 12.04.2019 року №156/С/20-14-05-45 видану Ізюмською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області вважати недійсною.

Відтак на підставі листа ГУ ДФС у Харківській області від 20.05.2019 року №15668/9/20-40-05-26, було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до протоколу від 07.08.2019 року та протоколу призначення пенсії від 08.08.2019 року.

Отже, вищезазначеними протоколами було перераховано пенсію позивачу у зв`язку з наданою ГУ ДФС у Харківській області уточню вальної довідки від 20.05.2019 року №216/С/40-05-02-11 та з урахуванням листа від 20.05.2019 року №15668/9/20-40-05-26 в якому зазначено, що ранг державного службовця позивачу не присвоювався.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши позовну заяву та відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2040/7922/18 встановлено, що ОСОБА_1 07 травня 2019 року звернулася до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова з заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІХ від 09.07.2003 р. на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу"

Рішенням № 649 від 17.05.2018 Зміївського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Харкова, було відмовлено в задоволенні заяви та прийнято рішення про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Аргументуючи, що періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2018 року по справі №2040/7922/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії- задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Зміївського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 649 від 17.05.2018 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії за віком у порядку Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" на пенсію за віком у порядку Закону України "Про державну службу". Зобов`язано Зміївське обєднане управління Пенсійного фонду України Харківської області вирішити питання про призначення (шляхом переведення) ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі заяви від 07.05.2018. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

У відповідності до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отож, обставини щодо наявності у позивачки права на переведення її на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (перерахунок пенсії) не потребують доказування, оскільки вже встановлені рішенням суду, що набрало законної сили.

Позивачем до ГУ ПФУ в Харківській області подано заяву про переведення з одного виду пенсії на інший та надано копію рішення ХОАС від 07.11.2018 по справі №2041/7922/18. Та з вимогою надання документів, що свідчать про перевод на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

14.01.2019 відповідачем повідомлено позивача, що пенсійна справа направлена на перевірку та затвердження до відділу контролю за призначенням пенсій до ГУ ПФУ у Харківській області, після перечення справи до Балаклійського відділу рішенням від 04.03.2019 року пенсія перерахована згідно рішення суду з 07.05.2019 року.

Розпорядженням від 15.07.2019 року розмір пенсії позивача перераховано з 07.05.2018 в зв`язку із надходженням до управління листа ГУ ДФС у Харківській області згідно якого довідку від 12.04.2018 №156/С/20-14-05-45 вважати недійсною, надано уточнюючу довідку від 20.05.2019 №216/С/20-20-05-02-11 про складові заробітної плати про призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по червень 2017 року.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.05.208 року по 31.05.2018 року становив 8897,36 грн. (7800,00+107,16 + 990,20) В розрахунок заробітку включено посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, середньомісячний розмір премій, надбавок та матеріальної допомоги за 2016-2018 роки згідно уточнюючої довідки. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку -60%

Розпорядженням від 08.08.2019 року розмір пенсії позивача перераховано з 07.05.2018 року на заміну розпоряджень від 11.01.2019 року, 15.07.2019 року, 07.08.2019 року.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.05.208 року по 31.05.2018 року становив 10762,03 грн. (7200,00+2571,83 + 990,20) В розрахунок заробітку включено посадовий оклад, надбавка за вислугу років, середньомісячний розмір премій, надбавок та матеріальної допомоги за 2016-2018 роки згідно уточнюючої довідки. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку -60%. Розмір пенсії з 07.05.2018 року згідно розпорядження від 08.08.2019 року складає: 6457,22 грн. до виплати.

Позивачу не враховано для розрахунку пенсії довідки 103/С/20-40-05-02-10 та №104/С/20-40-05-02-10 від 12.04.2018 року в якій вказані суми надбавки за ранг (спеціальне звання – радник податкової та митної служби ІІ рангу).

Зазначено, що пенсія призначена та виплачується згідно з вимогами чинного пенсійного законодавства та наявними у пенсійній справі документами

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Відповідно частини третьоїстатті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях на час розгляду справи в суді регламентуються Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року.

Як встановлено матеріалами справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 по справі №2040/7922/18, позивача переведено на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Також, суд звертає увагу, що згідно частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Так, статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частинами другою та шостою статті 33 Закону № 3723-ХІІ визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 визначено, що керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

З аналізу викладених норм слідує, що матеріальна допомога, премії та надбавка за ранг входить до системи оплати праці державного службовця.

Так, згідно частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 346/6052/16-а, №234/3477/17 від 12.06.2018, № 464/3783/17 від 27.03.2018 та № 344/16515/16 від 02.05.2018 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як вбачається з довідки ГУ ДФС у Харківській області № 103/С/20-40-05-02-11 та №104/С/20-40-05-02-11 від 02.05.2018 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), до складу заробітної плати входили: надбавка за ранг та надбавка за вислугу років. На всі виплати були нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи викладене, задоволенню підлягає вимога позивача про визнання противоправними дій Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, яке при здійсненні з 07 травня 2018 року перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , шляхом призначення пенсії державного службовця (в порядку переводу з одного виду пенсії на інший) відповідно до статті 37 Закону України " Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ не зарахував до складу заробітної плати, з якої у розмірі 60 відсотків обчислюється пенсія державного службовця всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: надбавку за ранг у сумі 600,00 грн. на підставі довідки № 103/С/20-40-05-02-11 від 02.05.2018 року ГУ ДФС у Харківській області, що призвело до порушення права ОСОБА_1 на належний розмір призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України " Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ.

Суд зазначає, що оскільки у даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача вчинити певні дії, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, тому вимоги позивача про зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 07 травня 2018 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , шляхом призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України " Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої зарахувати не лише посадовий оклад та надбавку за вислугу років, а всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: надбавку за ранг у сумі 600,00 грн. на підставі довідки № 103/С/20-40-05-02-11 від 02.05.2018 року ГУ ДФС у Харківській області .

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Згідно з частиною1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат вирішується у відповідності до ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у формі Розпоряджень від 07.08.2019 року та від 08.08.2019 року, за якими виключено зі складу грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 надбавку за спеціальне звання радника податкової і митної служби II рангу;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області починаючи, з 07 травня 2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за спеціальне звання радника податкової і митної служби II рангу, а також проводити відповідні виплати.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова