Рішення № 89010815, 30.04.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
460/122/20
Номер документу
89010815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 квітня 2020 року м. Рівне №460/122/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у якому просив визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень, що полягає у відмові перевести позивача на військову пенсію, та зобов`язати відповідача призначити військову пенсію з розрахунку грошового забезпечення (за базу) солдата понадстрокової служби контрактника спеціаліста водія автомобілів категорії С, ЗІЛ 130 та іншої бронетанкової техніки (у відповідності сучасного еквіваленту стандарту), та виплатити за попередні періоди максимально можливу за законом недоплату.

На обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом Радянської Армії другої групи, проходив службу у період з 05.08.1981 по 18.12.1984. Вважає, що всупереч ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем протиправно не призначена пенсія по інвалідності, як військовослужбовцю, особі, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються у розмірі 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Ухвалою від 10.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив на адміністративний позов у якому зазначив, що позивачу призначена пенсія по інвалідності, як особі, що набула інвалідності під час проходження військової строкової служби відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а тому відсутні підстави для призначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як особі, що проходила надстрокову службу.

Крім того, відповідач вказує на те, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не надходив пакет документів для призначення пенсії ОСОБА_1 з Рівненського обласного територіального центру командування та соціальної підтримки, а тому відповідно до норм ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” відповідач не може здійснити розгляд відповідного питання про призначення та перерахунок пенсії.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 18.12.1984 року призначено пенсію на умовах законодавства, що діяло на момент її призначення як інваліду Радянської армії ІІ групи.

З 01.01.1992 року пенсійне забезпечення інвалідів армії проводиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” (на даний момент Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”).

Судом встановлено, що з 01.07.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлені види пенсійного забезпечення, а статтею 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений перелік осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З копії трудової книжки вбачається, що ОСОБА_1 у період з 05.08.1981 по 18.12.1984 проходив строкову військову службу в рядах Радянської армії рядовим. Це підтверджується військовим квитком та свідоцтвом про хворобу №249. У п. 17 свідоцтва про хворобу вказано, що захворювання отримане в період проходження військової служби.

Частиною 1, 2 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Особам із числа військовослужбовців строкової служби, які до призову на строкову військову службу та після звільнення з військової служби не працювали і не перебували на військовій службі за контрактом, та членам їх сімей пенсії встановлюються у мінімальних розмірах, передбачених відповідно статтями 22 і 37 цього Закону.

Статтею 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Мінімальний розмір пенсії по інвалідності іншим особам з інвалідністю з числа солдатів і матросів строкової служби I групи - у розмірі 110 відсотків, II групи - 105 відсотків, III групи - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 22 визначено, що мінімальні розміри пенсій по інвалідності встановлюються іншим особам з інвалідністю з числа солдатів і матросів строкової служби I групи - у розмірі 110 відсотків, II групи - 105 відсотків, III групи - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; мінімальні розміри пенсій по інвалідності.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що відсутні підстави для призначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як особі, що проходила надстрокову службу, оскільки останньому, на підставі наявних матеріалів пенсійної справи, призначена пенсія по інвалідності, як особі, що набула інвалідності під час проходження військової строкової служби відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Одночасно, суд звертає увагу на те, що пунктом 10 «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №389 від 03.06.2013, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пп.5 п.4 «Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 із змінами).

На виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийнято Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N135/13402 (далі – Порядок).

Саме цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".

Відповідно до п.1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи (п.12 Порядку №3-1).

Судом не встановлено, а сторонами не підтверджено обставин надходження з Рівненського обласного територіального центру командування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області пакету документів для призначення пенсії позивачу.

Відтак, з урахуванням положень вказаних вище норм в сукупності з положеннями ст. 19 Конституції України, у Головного управління відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до норм ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області належить відмовити повністю.

Підстави для розподілу судового збору – відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 30 квітня 2020 року.

Суддя Щербаков В.В.