Рішення № 89010799, 30.04.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
440/744/20
Номер документу
89010799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/744/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

11 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення №55 від 02.08.2019 (згідно заяви про усунення недоліків від 12.03.2020).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки їй виповнилося на момент подання заяви 54 роки, вона має страховий стаж 15 років, є постраждалою особою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, постійно проживала на території забруднення 6 років 8 місяців 16 днів (має право на отримання початкової величини в розмірі 3 років) і всі документи, що підтверджують вказані обставини подані до органів пенсійного фонду. Вказує, що оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії є неправомірним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху.

12 березня 2020 року позивачем виконано ухвали суду, чим усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 14 лютого 2020 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

20 лютого 2020 року до суду надійшов відзив відповідача на позов, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що необхідний трудовий стаж для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" у 2019 році становить 26 років та зменшений на 5 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і становить 21 рік для ОСОБА_1 . На підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж ОСОБА_1 підтверджений у встановленому законодавством порядку складає 15 років 00 місяців і 06 днів.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та є громадянкою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (3 категорія) /а.с.8/.

24 липня 2019 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії, у якій просила призначити їй пенсію за віком /а.с. 6/.

Рішенням Лохвицького відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №10 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02 серпня 2019 року №55 за результатами розгляду заяви позивача повідомлено, що ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовлено, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи, підтвердженого у встановленому законодавством порядку.

Позивач не погодився з бездіяльністю відповідача щодо не призначення пенсії, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV /далі - Закон № 1058-IV/.

Згідно пункту 3 частини другої статті 64 Закону №1058-IV Виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов`язана здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

Положеннями частин першої статті 26 Закону №1058-IV /в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин/, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Разом із тим, Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII /далі - Закон №796-XII/ є спеціальним Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Стаття 55 зазначеного вище Закону регулює умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так частиною першою статті 55 Закону №796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Абзацом 5 частини другої статті 55 Закону №796-XII встановлено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.

Приміткою до зазначеної норми передбачено, що початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Відтак, максимально допустимим строком, на який може бути знижено пенсійний вік особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення є 6 років.

Зазначена позиція узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №157/2950/17 (провадження №К/9901/26239/18).

Тривалість постійного проживання позивача у зоні добровільного гарантованого відселення в с. Степангород Володимирецького району Рівненської області складає 05 років 04 місця 02 дні дає право на зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII.

Вищевказане підтверджене довідкою Виконавчого комітету Степангородської сільської ради Володимирецького району Рівненської області від 17.07.2019 року №1821 та довідкою Ісковецької сільської ради Лохвицької району Полтавської області від 05.10.2017 №16.

Судом встановлено, відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи, підтвердженого у встановленому законодавством порядку.

Разом з тим, як зазначалося вище положення закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" чітко містять визначення кількості наявності відповідного страхового стажу для надання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме, не менше 15 років страхового стажу .

Суд наголошує, що ані позивачем, ані відповідачем не заперечується факт наявності у ОСОБА_1 страхового стажу у розмірі 15 років.

Таким чином, у позивача страховий стаж існує у кількості, що визначена положеннями статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак, яка не взята до уваги відповідачем при прийнятті оспорюваного рішення.

З аналізу вищезазначених норм законодавства, суд вважає, що рішення Лохвицького відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №10 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №55 від 02.08.2019, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки ОСОБА_1 має необхідний страховий стаж відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи викладені обставини, суд вирішив, що позов необхідно задовольнити.

Крім того, відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на зазначене, керуючись приписами наведених норм, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав виходу за межі позовних вимог та для задоволення позову шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 24.07.2019 року за №700.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи висновок суду про задоволення позову та факт сплати позивачем при зверненні до суду судового збору у сумі 840,80 грн згідно квитанції про сплату №76005 від 06.03.2020 року, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицького відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №10 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №55 від 02.08.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 24.07.2019 (номер 700 від 24.07.2019), з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко