Ухвала суду № 89010771, 30.04.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
440/4197/19
Номер документу
89010771
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

30 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4197/19

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Костенко Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Подільської районної у м. Полтаві ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Полтавська міська рада, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

13 квітня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Подільської районної у м. Полтаві ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Полтавська міська рада, Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду зазначено, що на виконання рішення суду у справі №440/4197/19 отримано виконавчий лист та пред`явлено до виконання. Однак, виконавчий лист повернуто без виконання з посиланням на пп.3 п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, оскільки боржником за виконавчим документом є Подільська районна у м. Полтаві рада, яка у управлінні казначейської служби України у м.Полтаві Полтавської області не обслуговується та не має відкритих рахунків. Натомість в Управлінні обслуговується інша юридична особа - Виконавчий комітет Подільської районної у м. Полтаві ради.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року призначено заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду до розгляду у судове засідання на 09:00 28 квітня 2020 року.

28 квітня 2020 року від Подільської районної у м. Полтаві ради надійшли заперечення на заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі. Зазначає, що обраний заявником спосіб виконання судового рішення є неприпустимим, оскільки рішення в справі набрало законної сили та матиме наслідки щодо прав та обов`язків осіб, які не брали участь у справі.

У судове засідання учасники справи, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце судового засідання, не з`явились.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищевикладене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до положень частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати заяву про зміну способу і порядку виконання рішення у справі №440/4197/19 за відсутності сторін у письмовому провадженні.

Суд, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

01 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Подільської районної у місті Полтаві ради, в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Подільської районної у м. Полтаві щодо не прийняття рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 06 вересня 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу розміром 0,01 га на території Подільського району м. Полтава;

- зобов`язати Подільську районну у м. Полтаві раду розглянути на пленарному засіданні сесії клопотання ОСОБА_1 від 06 вересня 2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу розміром 0,01 га на території Подільського району м. Полтава, відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України та статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4197/19, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 26 листопада 2019 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі №440/4197/19, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року, закрито провадження у справі №440/4197/19. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Подільської районної у м. Полтаві ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в сумі 8265,00 (вісім тисяч двісті шістдесят п`ять гривень).

26 березня 2020 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/4197/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Подільської районної у м. Полтаві ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в сумі 8265,00 (вісім тисяч двісті шістдесят п`ять гривень).

Вказаний виконавчий лист було пред`явлено до виконання до Управління Державної казначейської служби України у м.Полтава Полтавської області.

Листом від 08.04.2020 №06-13-10/291 Управління Державної казначейської служби України у м.Полтава Полтавської області виконавчий лист №440/4197/19 від 26 березня 2020 року повернуто без виконання з посиланням на пп.3 п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. Крім того зазначено, що відповідно до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Подільська районна у м. Полтаві рада не обслуговується в управлінні казначейської служби України у м.Полтаві Полтавської області як клієнт та не має відкритих в управлінні рахунків.

Вирішуючи заяву, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.1291 Конституції України, ст. 370, 373 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Відповідно до п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Пунктом 6 Порядку № 845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв`язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути виключно, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

З викладеного слідує, що Подільська районна у місті Полтаві рада не є розпорядником бюджетних коштів, таким розпорядником є Виконавчий комітет Подільської районної у місті Полтаві ради.

Згідно з частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Суд зазначає, що під зміною способу і порядку виконання судового рішення слід розуміти вжиття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлені в рішенні суду порядок та спосіб. Водночас, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати судове рішення по суті.

Враховуючи відсутність у Подільської районної у місті Полтаві ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управлінні Казначейства, що унеможливлює виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі №440/4197/19 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Подільської районної у м. Полтаві ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в сумі 8265,00 (вісім тисяч двісті шістдесят п`ять гривень), суд з метою усунення порушеного права стягувача вважає за необхідне змінити спосіб виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення витрати на правничу допомогу з Виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві ради (код ЄДРПОУ 05384710).

Керуючись статтями 241, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі №440/4197/19 задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі №440/4197/19 щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Подільської районної у м. Полтаві ради на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в сумі 8265,00 (вісім тисяч двісті шістдесят п`ять гривень), шляхом стягнення з рахунків Виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві ради (код ЄДРПОУ 05384710) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати на правничу допомогу в сумі 8265,00 (вісім тисяч двісті шістдесят п`ять гривень).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Г.В. Костенко