
Справа № 420/3610/19
УХВАЛА
29 квітня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20 від 21.04.2020р.) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/3610/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування Рішення щодо коригування митної вартості товарів №UA 500060/2019/000033/2 від 22.03.2019р., Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA 500060/2019/00250 від 22.03.2019р., -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2019р., залишеним без змін Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2020р. по справі №420/3610/19, задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В”. Визнано протиправним та скасовано Рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA 500060/2019/000033/2 від 22.03.2019р. Визнано протиправною та скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Одеської митниці ДФС №UA 500060/2019/00250 від 22.03.2019р. Присуджено до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” судових витрат по сплаті судового збору у загальному розмірі 3842грн.
На виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2019р. у справі №420/3610/19 Товариству з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” 03.04.2020р. видано виконавчий лист щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” судових витрат по сплаті судового збору у загальному розмірі 3842грн.
21.04.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20) щодо заміни сторони виконавчого провадження по справі №420/3610/19 з Одеської митниці ДФС на Одеську митницю Держмитслужби, оскільки на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019р. «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» №858, утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби, у тому числі, Одеську митницю Держмитслужби.
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020р., Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11 березня 2020р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №239 від 25.03.2020р.), якою у період з 12 березня до 24 квітня 2020р. на усій території України установлено карантин, та заборонено: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).
Розпорядженням Одеського міського голови №218 від 15.03.2020р. «Про тимчасове зупинення роботи об`єктів загального користування, розташованих у м.Одесі, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19» з 16 березня 2020року з 00:00 тимчасово зупинено роботу таких об`єктів загального користування незалежно від форми власності та підпорядкування з присутністю більше 10 осіб, розташованих у м.Одесі, до особливого розпорядження міського голови та скасування обмежувальних заходів: кінотеатрів, театрів, музеїв, галерей, бібліотек та інших культурних і розважальних закладів; дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних; фітнес-клубів, тренажерних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів; зоопарків, водних парків, парків атракціонів; усіх магазинів, крім продуктових та аптек; торговельно-розважальних центрів; будівельних ринків та інших (крім продуктових); ресторанів, закладів громадського харчування, серед іншого у готелях, барів, клубів, кафе, дискотек, пабів; інших закладів та установ (на розсуд та під особисту відповідальність керівника).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020року №338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації" (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020р. №291), з урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров`я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України, на всій території України установлено режим надзвичайної ситуації до 11 травня 2020року.
11.03.2020р. Рада суддів України у відповідному зверненні звернулася до громадян, котрі є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін, а також утриматися від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
Також, 17.03.2020р. на засіданні Ради суддів України судам рекомендовано продовжувати здійснювати правосуддя, незважаючи на епідемію коронавірусу і карантин, однак, по можливості, здійснювати судовий розгляд справи в порядку письмового провадження без участі сторін.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
27.04.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду від Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” надійшла заява (вхід.№16723/20) про проведення судового засідання за відсутності повноважного представника Товариства.
Таким чином, враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, з метою дотримання законодавчо визначених строків розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20 від 21.04.2020р.) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/3610/19, з огляду на достатність в матеріалах справи письмових доказів для правильного її вирішення, розгляд означеного звернення здійснюється в порядку письмового провадження.
Зокрема, судом встановлено, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019року №858, як юридичну особу публічного права, утворено територіальний орган Державної митної служби, а саме Одеську митницю Держмитслужби.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019р. №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, в тому числі і Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 затверджено Положення про Державну митну службу України, згідно з п.1 якого Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Держмитслужба реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019р. №1217-р забезпечено здійснення з 8 грудня 2019р. Державною митною службою покладених на неї Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019р. №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом з`ясовано, що Одеська митниця Держмитслужби є правонаступником суб`єкта владних повноважень, який вибув у спірних правовідносинах, а саме Одеської митниці ДФС.
Згідно зі статтею 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Одеська митниця Держмитслужби є правонаступником суб`єкта владних повноважень, який вибув у спірних правовідносинах, а саме Одеської митниці ДФС, з урахуванням відсутності у матеріалах справи доказів на підтвердження відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2020р., суд дійшов висновку щодо можливості часткового задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20 від 21.04.2020р.), шляхом заміни боржника у виконавчому листі по справі №420/3610/19, а саме Одеської митниці ДФС її правонаступником – Одеською митницею Держмитслужби.
Керуючись п.10 ч.1 ст.4, ч.6 ст.7, ч.9 ст.205, ст.248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20 від 21.04.2020р.) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/3610/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування Рішення щодо коригування митної вартості товарів №UA 500060/2019/000033/2 від 22.03.2019р., Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA 500060/2019/00250 від 22.03.2019р., задовольнити частково.
2. Замінити боржника у виконавчому листі по справі №420/3610/19, а саме Одеську митницю ДФС її правонаступником – Одеською митницею Держмитслужби (65078, м.Одеса, вул.Івана і Юрія Лип,21-А, код ЄДРПОУ 43333459).
3. У задоволенні решти вимог заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Таврія-В” (вхід.№16360/20 від 21.04.2020р.) про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/3610/19, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.