
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
30 квітня 2020 року Справа №0440/5355/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпро заяву управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну боржника у виконавчому листі,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахокомплекс «Дніпровський» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідролайн Контрол» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2019 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по справі №0440/5355/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахокомплекс Дніпровський» до Офісу великих платників податків ДФС, третя особа, без самостійних вимог – Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідролайн Контрол» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення повернуто скаржнику.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Офісу великих плідників податків Державної фіскальної служби на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року по адміністративній справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахокомплекс «Дніпровський» до Офісу великих плідників податків Державної фіскальної служби, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Гідролайн Контрол» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення відмовлено.
Ухвалою Верховного Суду від 23 січня 2020 року замінено відповідача у справі – Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника – Офіс великих платників податків Державної податкової служби. Відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Офісу великих платників податків Державної податкової служби на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 25.11.2019.
03.02.2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Птахокомплекс «Дніпровський» отримано виконавчий лист, згідно якого рішення набрало законної сили 27 серпня 2019 р., строк пред`явлення виконавчого листа до виконання до 27 серпня 2022 р. (включно).
До суду надійшла заява управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва, в якій заявник просить замінити боржника у виконавчому листі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 р. по справі №0440/5355/18 з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471).
В обґрунтування своєї заяви управління зазначає, що в управлінні Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», знаходяться на виконанні виконавчий лист Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020р. по справі №0440/5355/18 про стягнення коштів з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996). За визначеним рахунком за яким необхідно здійснити безспірне списання коштів у Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) кошторисні призначення за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки” КПКВ 3503010 відсутні, за бюджетною програмою “Заходи з реорганізації Державної фіскальної служби” за КПКВ 3503010 по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки” Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби бюджетні асигнування на 2020 рік взагалі не передбачені. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації (через поділ) Державної фіскальної служби. Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС. Постановою КМ України від 19.06.2019 р. № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Визначити територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Зі змісту додатку 1 та додатку 2 до вказаної вище постанови вбачається, що створено Офіс великих платників податків ДПС до якого шляхом реорганізації приєднується Офіс великих платників податків ДФС. Згідно з відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) зареєстровано 30.07.2019.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2020 року справу №0440/5355/18 справу прийнято до провадження. Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 30 квітня 2020 р. о 09 год. 30 хв.
27 квітня 2020 року від відповідача (-боржника) на адресу суду надійшло клопотання про відкладення судового засідання, а також заперечення проти заміни сторони у виконавчому провадженні.
В обґрунтування заперечень відповідач (-боржник) зазначає, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань боржник у виконавчому листі - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи в Реєстрі відсутні. Відповідно до ч. 3 Постанови кабінету міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 « Про утворення територіальних органів Державної податкової служби було встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби що реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби. Отже, боржник у виконавчому листі - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є діючим органом, не є ліквідованим або припиненим в установленому законом порядку. Разом з тим, доказів припинення боржника як підстави для правонаступництва заявником не надано. У свою чергу, наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань запису про перебування його в стані припинення не є підставою для заміни сторони виконавчого провадження та не виключає його обов`язку виконати рішення суду.
24 квітня 2020 року від позивача шляхом електронного зв`язку та 29 квітня 2020 року шляхом поштового зв`язку надійшла заява, в якій представник зазначає, що виконавчий лист у справі № 0440/5355/18 було видано Судом 20.01.2020 р., боржником у ньому зазначено саме Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії судців Касаційного адміністративного суду від 23.01.2020 р. у справі № 0440/5355/18 (тобто після видачі виконавчого листа):-замінено відповідача у справі - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків Державної податкової служби. При цьому в ухвалі зазначено, що Офіс великих платників податків Державної податкової служби заявив клопотання про заміну сторони (відповідача) правонаступником згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. 19.06.2019 № 537; - відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Офісу великих платників податків Державної податкової служби на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 25.11.2019 р. у справі № 0440/5355/18. До виконавчого листа у справі № 0440/5355/18, який було видано Судом 20.01.2020 р, не вносилися жодні зміни, у т.ч. щодо заміни боржника (відповідача). 10.02.2020 р. позивач відправив до Управління ДКСУ заяву №29 від 07.02.2020 р. про виконання рішення суду про стягнення грошових коштів, до якої було додано, серед іншого, оригінал вказаного вище виконавчого листа. Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Так, додаток 1 до Постанови КМУ № 537 передбачає утворення Офісу великих платників податків ДПС. Згідно з п. 2 Постанови КМУ № 537 реорганізуються деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Так, додаток 2 до Постанови КМУ № 537 передбачає, що Офіс великих платників податків ДФС приєднується до Офісу великих платників податків ДПС. П. 4 Постанови КМУ № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з п. 2 Постанови КМУ № 537, у відповідних сферах діяльності. Таким чином, Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС. Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.04.2020 р. Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби знаходиться в стані припинення з 05.08.2019 р. На думку позивача, саме через те, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби знаходиться у стані припинення і через те, що його функції вже тривалий час виконує Офіс великих платників податків ДПС (ідентифікаційний код 43141471), держава не здійснює фінансування першого, а тому Управління ДКСУ не може виконати вказані вище рішення суду та виконавчий лист. В зв`язку із чим просить суд заяву управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва задовольнити.
Представник заявника у судове засідання 30.04.2020 року не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, просив здійснювати розгляд заяви без його участі.
Представник позивача у судове засідання 30.04.2020 року не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, просив здійснювати розгляд заяви без його участі.
Представник відповідача у судове засідання 30.04.2020 року не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, направив до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із запровадженням карантину у м. Дніпро та просив визнати обов`язковою явку представника Офісу великих платників податків ДФС в судове засідання.
Згідно ч.2 ст.379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, а також належне повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду заяви, визначену нормами КАС України можливість розгляду заяви за відсутності учасників справи та заінтересованої особи та строки розгляду заяви встановлені ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника боржника про відкладення розгляду заяви та вважає за можливе розглянути дану заяву без участі представників сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 ст. 379 КАС України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади – до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони – суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У даному випадку постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
У постанові зазначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків Державної податкової служби.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС (додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537).
Згідно з відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) зареєстровано 30.07.2019 року.
Боржником в цій справі є Офіс великих податків ДФС, який за відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 05.08.2019 року перебуває в стані припинення.
Крім того, як вбачається з заяви Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну боржника у виконавчому листі, за визначеним рахунком у виконавчому листі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020р. по справі №0440/5355/18 про стягнення коштів з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби кошторисні призначення за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" КПКВ 3503010 відсутні, за бюджетною програмою "Заходи з реорганізації Державної фіскальної служби" за КПКВ 3503010 по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби бюджетні асигнування на 2020 рік взагалі відсутні.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Таким чином, оскільки розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків ДФС, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, суд дійшов висновку про необхідність заміни боржника у виконавчому листі, а саме з Офісу великих платників податків ДФС на правонаступника Офісу великих платників податків ДПС.
При цьому, суд зазначає про помилковість доводів представника боржника щодо відсутності підстав щодо заміни боржника у виконавчому листі, оскільки Офіс великих платників податків ДФС є діючим органом та наявність в реєстрі запису про перебування в стані припинення не є підставою для заміни сторони виконавчого провадження, з огляду на наступне.
Приписи адміністративного судочинства не пов`язують процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов`язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
Крім того, суд погоджується з твердженнями позивача, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії судців Касаційного адміністративного суду від 23.01.2020 р. у вказаній справі № 0440/5355/18 замінено відповідача у справі - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків Державної податкової служби. При цьому в ухвалі зазначено, що Офіс великих платників податків Державної податкової служби заявив клопотання про заміну сторони (відповідача) правонаступником згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. 19.06.2019 № 537.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про заміну боржника у виконавчому листі, а саме з Офісу великих платників податків ДФС на правонаступника Офісу великих платників податків ДПС.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну боржника у виконавчому листі,- задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 р. по справі №0440/5355/18 з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471).
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.04.2020 року.
Суддя О.М. Неклеса