
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2020 року Справа № 160/9838/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про визнання протиправним та скасування припису, -
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2019 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та нечинним припис Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, винесеного до акту перевірки №001909 від 13.09.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в період з 11.09.2019 по 13.09.2019 на підставі звернення громадянина ОСОБА_1 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області був проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю), про що складено акт від 13.09.2019 №001909, згідно з висновками якого позивачем допущено порушення статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів», пункту 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, пункту 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.11.2018 №1490, в результаті чого ціну на продукцію визначено неналежним чином. 13.09.2019 до акту перевірки №001909 було надано припис про усунення виявлених порушень, а також пропонування споживачу до сплати фактично використаних об`ємів газу згідно з даними лічильника. Позивач вважає, що припис до акту перевірки №001909 від 13.09.2019 є протиправним і необґрунтованим, оскільки позивач не визначає цін на природний газ, а тому припис щодо усунення порушення приписано до неналежної особи. Також вказав, що застосування коефіцієнтів, які передбачені Методикою, приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу», затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, здійснюється до всіх категорій споживачів, в тому числі і до побутових.
Ухвалою суду від 15.10.2019 позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11 листопада 2019 року о 13:00 год.
У зв`язку з відсутністю електропостачання у приміщенні суду, адміністративну справу знято з розгляду та призначено на 13.11.2019 о 13:00 год.
13 листопада 2019 року судове засідання було відкладено до 20.11.2019 до 10:00 год.
19 листопада 2019 року від відповідача до суду надійшов відзив, згідно з яким до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області надійшла заява ОСОБА_1 про те, що його права, як споживача, порушено, у зв`язку з тим, що АТ «Дніпропетровськгаз» при наданні послуг, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець (позивач) нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та виконавцями. За результатами перевірки, яка була проведена з підстав, у спосіб й у порядку, визначеними законом, було встановлено факт порушення прав споживача діями працівників позивача, що виразилось у приведенні обсягу фактично спожитого газу до стандартних умов, тобто збільшення такого обсягу шляхом застосування підвищуючого коефіцієнту. Також вказав, що відсутність підстав для приведення об`єму спожитого газу до стандартних умов у даному випадку пояснюється тим, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем, фізичною особою, а не суб`єктом господарювання, на яких й поширюються приписи нормативних актів про застосування коефіцієнтів приведення до стандартних умов. З огляду на викладене відповідач вважає, що оскаржуваний припис прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
У судовому засіданні 20 листопада 2019 року усною ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення ОСОБА_1 до участі у справі у якості третьої особи, та оголошено перерву до 09.12.2019 до 13:00 год.
21 листопада 2019 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що викладені у відзиві обставини не спростовують факти, вказані у позові. Посилання відповідача на ту обставину, що Методика приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, поширюється виключно на суб`єктів господарювання, є безпідставним і не спростовує обов`язку Оператора ГРМ щодо приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов побутовим споживачам, оскільки з тлумачення Кодексу газорозподільних систем вбачається, що приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов пов`язується не з порядком та процедурою, що визначені Методикою №116, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до цієї Методики.
У судовому засіданні 09.12.2019 усною ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про витребування доказів.
09 грудня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 23 грудня 2019 року о 09:00 год.
У судовому засіданні 23.12.2019 оголошена перерва до 08.01.2020 до 14:00 год.
08 січня 2020 року сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Представником позивача до суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (частина 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 КАС України, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Згідно зі статтею 193 КАС України, суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
На підставі звернення громадянина ОСОБА_1 (вх. від 17.07.2019 № К-1916610-1375), доручення Держпродспоживслужби від 23.08.2019 № Д-15.3/13808-19 та погодження Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.08.2019 року № 3633-06/34008-03 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області прийнято наказ від 10.09.2019 №3648-ПО «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ПАТ «Дніпропетровськгаз», відповідно до якого наказано провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) ПАТ «Дніпропетровськгаз» за адресою: вулиця Шевченка, 2, місто Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 37, м. Дніпро, у термін з 11.09.2019 по 13.09.2019, а також направлення №3708 від 10.09.2019.
За результатами позапланового заходу складено акт від 10.06.2019 №001909 від 13.09.2019, згідно з висновками якого встановлено порушення Акціонерним товариством «Дніпропетровськгаз» статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів», пункту 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, пункту 1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.11.2018 №1490, в результаті чого ціну на продукцію визначено неналежним чином.
Детальний опис виявленого порушення полягає у наступному.
У своєму зверненні ОСОБА_1 скаржився на здійснення неправомірних нарахувань за послуги газопостачання шляхом приведення використаного об`єму природного газу до стандартних умов. Розділом II п. 9 Правил постачання природного газу (постанова НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015) встановлено, що розрахункова одиниця поставленого газу є метр кубічний, приведений до стандартних умов. Разом з тим, розділ II регулює відносини із споживачами, що не є побутовими. У розділі III (щодо побутових споживачів) норми щодо приведення об`єму газу до стандартних умов не містяться. Відповідно до п. 1 гл. 4 розділу IX Кодексу ГРМ (затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494) для визначення фактичного об`єму споживання природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ (або споживача). У разі відсутності лічильника газу оператора - лічильника газу побутового споживача. Також встановлено, що приведення об`ємів газу до стандартних умов здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики № 116 від 26.02.2004. Разом з тим, відповідно до п. 2 Методики вона поширюється на суб`єктів господарювання, які у господарсько-виробничій діяльності для вимірювання об`єму спожитого газу використовують лічильники, крім випадків використання газу за показами лічильників громадянами підприємцями для потреб. Заявник у своєму зверненні зазначає, що рахунки, виставляються за газ, який він використовує у своєму помешканні для власних потреб, тому дана методика (разом з додатками, що також є частиною методики) не поширює свою дію на такі відносини. Крім того, відповідно до ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» права споживача вважаються у будь-якому разі порушеними, якщо ціну продукції визнано неналежним чином.
Отже, перевіркою було встановлено факт порушення прав споживача діями працівників Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», що виразились у приведенні обсягу фактично спожитого газу до стандартних умов, але не виражений в енергетичних одиницях, тобто збільшення такого обсягу шляхом застосування підвищуючого коефіцієнту.
На підставі результатів перевірки та з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів, керуючись вимогами статей 5 та 26 Закону України «Про захист прав споживачів», суб`єкту господарювання 13.09.2019 до акту перевірки №001909 було надано припис, яким приписано усунути виявлені порушення, пропонувати споживачу до сплати фактично використані об`єми газу згідно з даними лічильника.
Вважаючи даний припис протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про основні засади державного (контролю) в сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу..
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина 8 статті 7 Закону №877-V).
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №877-V, невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
За правилами пункту 7 частини 1 статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII (далі – Закон № 1023-XII), крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо ціну продукції визначено неналежним чином.
У статті 4 Кодексу газорозподільних систем, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах
енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 та зареєстрованому в Міністерстві
юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1379/27824 (далі – Кодекс ГРМ), визначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) – суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління; постачальник природного газу (постачальник) – суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу.
За приписами пунктів 1-3 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ, оператор ГРМ здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, яка видається Регулятором.
Оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.
Основними функціями Оператора ГРМ є: 1) забезпечення розподілу (переміщення) природного газу від місць його надходження в ГРМ з ГТС та з інших джерел (від ГДП та ВБГ, підключених до ГРМ, та від суміжних ГРМ) до споживачів природного газу з урахуванням його якісних і фізико-хімічних характеристик та потреб цих споживачів; 2) забезпечення оперативно-диспетчерського управління ГРМ та планово-профілактичних і аварійно-відновлювальних робіт на об`єктах ГРМ з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки; 3) забезпечення максимальної економічності, оптимальних режимів та надійності роботи ГРМ, розробка оптимальних технологічних режимів роботи ГРМ для безперебійного та безаварійного газопостачання споживачів; 4) забезпечення організації та реєстрації взаємовідносин (адміністрування) суб`єктів ринку природного газу, які підключені до/через ГРМ та співпрацюють з ним, при забезпеченні розподілу (передачі) природного газу ГРМ; 5) виконання договірних зобов`язань при розподілі (споживанні, передачі) природного газу ГРМ; 6) своєчасне інформування суб`єктів ринку природного газу про відхилення технологічних режимів роботи ГРМ, що можуть вплинути на режим газоспоживання (обмеження обсягів тощо), та вжиття заходів щодо їх ліквідації; 7) забезпечення контролю якості фізико-хімічних характеристик та показників природного газу, який передається до/з ГРМ; 8) забезпечення комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, в ГРМ; 9) забезпечення приєднання об`єктів замовників до ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності або користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, за їх зверненням та за умови дотримання вимог цього Кодексу; 10) забезпечення балансування між об`ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГТС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об`ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ); 11) формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об`єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу по об`єктах суб`єктів ринку природного газу, які знаходяться на ліцензованій території Оператора ГРМ та/або які замовили розподіл природного газу ГРМ у відповідному періоді; 12) співпраця з операторами суміжних систем з метою надійного та ефективного функціонування ГРМ; 13) дослідження потреб споживачів (замовників), у тому числі різних галузей економіки, в природному газі для здійснення підготовки планів розвитку та розбудови ГРМ.
Відповідно до абзацу третього пункту 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, оператор ГРМ відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи (Кодекс ГТС) передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача.
Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником (абзац четвертий пункту 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ).
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» від 9 квітня 2015 року №329-VIIІ, постачальник природного газу є суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу.
Судом встановлено, що акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» зареєстроване у якості юридичної особи, основним видом діяльності якої є Код КВЕД 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
В той час, як ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» отримало ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом з 01 липня 2015 року та виступає гарантованим постачальником газу для побутових споживачів м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області, с. Темиріка Гуляйпольського району Запорізької області та с. Радянське Кобиляцького району Полтавської області на підставі рішення Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21 травня 2015 року № 1588.
Таким чином, постачання природного газу всім споживачам Дніпропетровської області здійснює ТОВ «Дніпропетровськгаз збут». Розподіл природного газу споживачам Дніпропетровської області здійснює АТ «Дніпропетровськгаз».
Отже, ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» як постачальник надає споживачам виключно послуги з постачання природного газу, тобто забезпечує споживачів ресурсом природного газу, а інші послуги, зокрема, облік газу, своєчасне технічне обслуговування газопроводів, газових приладів і пристроїв, лічильників газу, та технічні види робіт з підключення, обмеження, локалізації і ліквідації аварійних ситуацій тощо, здійснює Оператор ГРМ (AT «Дніпропетровськгаз»).
При цьому, ціну (нарахування) за спожитий споживачами природний газ визначає постачальник, а саме ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», на підставі даних про об`єми та обсяги споживання природного газу, які надходять від Оператора ГРМ (АТ «Дніпропетровськгаз»).
З огляду на вищевикладене, АТ «Дніпропетровськгаз» не визначає цін на природний газ, а тому суд вважає, що припис в частині усунення порушення, визначеного пунктом 7 частини 1 статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів», є необґрунтованим та винесеним з порушенням норм чинного законодавства.
Щодо твердження відповідача про те, що АТ «Дніпропетровськгаз» неправомірно здійснює побутовому споживачу, а саме ОСОБА_1 , нарахування за послуги газопостачання, шляхом приведення фактично використаного газу до стандартних умов, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з абзацом першим пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРМ, порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
При цьому, фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках. Об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу (абзаци 1-2 пункту 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРМ, оператор ГРМ зобов`язаний за підсумками місяця, але не пізніше 8-го числа, наступного за розрахунковим місяцем, опублікувати на власному сайті фактичні дані щодо розміру середньозваженої вищої теплоти згоряння природного газу за кожним маршрутом; передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача, інформацію про величину коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також розмір спожитого обсягу енергії природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт·год, Гкал, МДж).
З огляду на викладені норми, на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» покладено обов`язок при комерційному обліку газу, в тому числі здійснювати дві окремі процедури: 1) приведення газу до стандартних умов; 2) передачу постачальнику інформації щодо обсягу спожитої енергії природного газу за трьома одиницями виміру (кВт год (кіловат-годинах), Гкал (гігакалоріях), МДж (мегаджоулях) та величину об`єму природного газу (м куб.) з метою відображення в рахунках обсягу спожитої енергії природного газу за трьома одиницями виміру (кВт год (кіловат-годинах), Гкал (гігакалоріях), МДж мегаджоулях) та величину об`єму природного газу (м куб.), що і виконується позивачем кожний місяць по всім споживачам природного газу, у тому числі по побутовим.
Згідно з абзацом першим пункту 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРМ, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі – типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджений
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 та зареєстрований в Міністерстві
юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1384/27829 (далі – Типовий договір розподілу).
Пунктом 1.2 Типового договору розподілу визначено, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.
За змістом пунктів 5.1-5.2 Типового договору розподілу, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.
В той же час, пункт 5.3. Типового договору розподілу встановлює, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.
У відповідності до пункту 5.6 Типового договору розподілу, після визначення загального об`єму розподіленого Споживачу (спожитого ним) природного газу, приведеного до стандартних умов, Оператор ГРМ в установленому порядку здійснює переведення величини об`єму природного газу в обсяг розподіленої (спожитої) енергії, що має визначатись за трьома одиницями виміру: в - кВт·год, в - Гкал, в - МДж.
Дані про об`єм (м куб.) та обсяг (кВт·год, Гкал, МДж) розподіленого Споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті Споживача (після його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором.
Оператор ГРМ зобов`язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об`єм та обсяг розподіленого Споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для можливості її використання суб`єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником Споживача. Споживач (крім побутового) зобов`язується довести інформацію про загальний об`єм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику.
Визначені за умовами цього Договору об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між Споживачем та його постачальником.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496 та зареєстрованих в Міністерстві
юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1382/27827, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою № 2500 від 30.09.2015 року затвердила Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам, згідно з пунктом 1.1 якої цей Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам (далі - Договір) є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу Споживачу як товарної продукції Постачальником.
Згідно із приписами пункту 31 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ, газ колекторів щільних порід, газ центрально-басейнового типу (далі - природний газ) - суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією.
Пунктом 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 січня 2017 року № 84 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП щодо запровадження на ринку природного газу використання одиниць енергії» (далі - Постанова № 84) передбачено зобов`язання операторів ГРМ додатково передбачити у документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача інформацію про розмір коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також обсяг енергії спожитого природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт.год, Гкал, МДж).
Відповідно до змін Кодексу ГРМ, внесених вищевказаною Постановою № 84 від 26.01.2017, додатково до перелічених вище прямо наведене положення, що застосовується до всіх, без винятку, споживачів: «Для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 лютого 2004 року № 116, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 березня 2004 року за № 346/8945 (далі – Методика №116).
Оператор ГРМ зобов`язаний розмістити на власному сайті інформацію про розміри коефіцієнтів приведення об`ємів природного газу до стандартних умов, у разі якщо вузли обліку природного газу споживачів не забезпечують такого приведення.»
Таким чином, діючим законодавством передбачено, що застосування коефіцієнтів, які передбачені зазначеною Методикою, здійснюється до всіх категорій споживачів, в тому числі і до побутових.
Посилання відповідача на ту обставину, що Методика №116 поширюється виключно на суб`єктів господарювання, є безпідставним і не спростовує обов`язку Оператора ГРМ щодо приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов побутовим споживачам.
Дійсно, відповідно до пункту 2 Методики №116, дія цієї Методики поширюється на суб`єктів господарювання, які у господарсько-виробничій діяльності для вимірювання об`єму спожитого газу використовують лічильники, крім випадків використання газу за показами лічильників громадянами-підприємцями для власних потреб.
Разом з тим, пункт 6 глави 1 Розділу XV Кодексу ГРМ вказує на необхідність застосування лише відповідного коефіцієнту, який зазначений в додатках до Методики 116, а не самої Методики.
Отже, відповідно до буквального тлумачення пункту 6 глави 1 Розділу XV Кодексу, дана норма пов`язує приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов не з порядком та процедурою, що визначені Методикою №116, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до цієї Методики.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило визнати протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1491 від 23.11.2018 «Щодо заборони ПАТ «Дніпропетровськгаз» приводити об`єми використаного природного газу побутовим споживачам до стандартних умов».
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.04.2019 у справі №640/111/19, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2019, позов задоволено.
Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпропетровьскгаз збут» звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз».
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2019 року у справі № 904/8102/17 позов задоволено в повному обсязі. Зобов`язано Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» скасувати безпідставно нараховані обсяги природного газу за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року з приведенням їх до стандартних умов відповідно до Методики приведенням об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики від 26.02.2004 року № 116. Зобов`язано Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» здійснити перерахунок обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року відповідно до робочих об`ємів лічильників природного газу.
Проте, постановою Центрального апеляційного господарського суду від 04.07.2019 апеляційну скаргу задоволено. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 18.03.2019 року у справі №904/8102/17 скасовано. В задоволенні позову відмовлено.
Так, у вказаній постанові суд дійшов висновку, що, оскільки у фізичних осіб розташовані виключно побутові лічильники природного газу, це давало підстави ПАТ «Дніпропетровськгаз» застосовувати Методику №116, яка є єдиним документом, який регулює спірне питання, а тому і підлягає застосуванню у даному випадку. А застосування Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» коефіцієнту приведення до стандартних умов при визначенні обсягу розподіленого природного газу по об`єктах побутових споживачів, вузли обліку яких не обладнані корекцією тиску та температури, повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).
З огляду на встановлені обставини, а також приймаючи до уваги те, що відповідачем не надано до суду докази правомірності прийняття оскаржуваного припису, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат слід здійснити у відповідності до положень частини 1 статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» (49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, 2; код ЄДРПОУ 03340920) до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (вул. Філософська, буд. 39-А, м. Дніпро, 49006; код ЄДРПОУ 40359593) про визнання протиправним та скасування припису – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та нечинним припис Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, винесеного до акту перевірки №001909 від 13.09.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» судові витрати у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева