Рішення № 89009343, 30.04.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2020
Номер справи
320/6504/19
Номер документу
89009343
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 квітня 2020 року № 320/6504/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40), в якому просить суд зобов`язати відповідача прийняти рішення про повернення ОСОБА_1 у триденний строк незаконно стягнутої з червня 2019 пенсії у розмірі 86982, 30 грн. з одночасною сплатою на цю суму відповідно до ч. 2 ст. 107 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нарахованої пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України та з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходів громадян з червня 2019 року по день повернення незаконно стягнутої пенсії за рішенням суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером та з квітня 2014 року отримує пенсію як військовослужбовець, при цьому відповідач протиправно та безпідставно з червня 2019 року зменшив розмір виплат від попередньо встановленого її розміру. Позивач не погоджується з таким висновками відповідача тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 02 грудня 2019 року суд відкрив провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 16 січня 2020 року.

Ухвалою від 16 січня 2020 року суд продовжив строк проведення підготовчого провадження по справі на 30 календарних днів та оголосив перерву в підготовчому засіданні до 27 лютого 2020 року.

27 лютого 2020 року представник відповідача в судове засідання не з`явився, позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 27 лютого 2020 року суд закрив підготовче провадження та прийняв рішення про розгляд даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.

27 грудня 2019 року через канцелярію суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на адміністративний позов відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки на підставі уточненої довідки Головним управлінням в межах чинного законодавства проведено упорядкування пенсійної справи позивача та приведено у відповідність розмір пенсії позивача. Основний розмір пенсії після впорядкування матеріалів пенсійної справи склав 6638,53 грн. В результаті проведеного впорядкування було встановлено наявність переплати пенсії позивачу за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 в сумі 86982,30 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 (а.с. 5-6).

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у зв`язку з надходженням уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення позивача було винесено рішення про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсії від 03 травня 2019 року № 324 у розмірі 86982,30 грн. (а.с. 31).

Як зазначив відповідач в листі від 25 вересня 2019 року № 342/03, утримання з пенсії позивача розпочато з червня 2019 року, поточний борг складає 79629,38 грн., який утримується в розмірі 20% пенсії щомісячно, до повного погашення (а.с. 33-34).

Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 64/03 від 10 березня 2020 року, позивач отримує пенсію за вислугу років сума пенсії за період з 01.06.2019 по 31.03.2020 складає 83163,49 грн., сума відрахувань з пенсії відповідно до рішення управління ПФУ від 03.05.2019 № 324 за період з 01.06.2019 по 31.03.2020 складає 15204,61 грн.

07 вересня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про повернення незаконно стягнутої пенсії, проте листом Пенсійного фонду України від 06 листопада 2019 року № 23788/3-11 позивачу було відмовлено та роз`яснено, що у зв`язку з тим, що розмір пенсії позивача був визначений в завищеному розмірі, виникла переплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 в сумі 86982,30 грн. (а.с. 9- 11).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Нормами ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно ч. 3 ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім`ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Відповідно до ч. 1ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким визначено алгоритм дій уповноважених державних органів у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку).

Відповідно до п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як зазначено у довідці Головного управління МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ від 24.03.2018 № 1003017939, відповідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та від 11.11.2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу Апарат НП - у стройові підрозділи поліції в м. Києві, до посади на день звільнення із служби, кандидат історичних наук, доцент, учений секретар секретаріату вченої ради ДЮІ МВС України становить:

- посадовий оклад 3800,00 грн.,

- підвищення посадового окладу (0 %) 0,00 грн.

- оклад за спеціальним званням полковник/полковник поліції 2400,00 грн.

- надбавка за стаж служби 50% 3100,00 грн.

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 5% 5% 380,00 грн.

- премія (83,55%) 8087,64 грн., усього: 17767,64 грн., підсумок пенсії (з надбавками) складає 12437,35 грн.

Як вбачається з листа Головного управління МВС України в Київській області від 17 травня 2018 року № 29/1734, Головним управлінням МВС України в Київській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 у зв`язку з виявленням помилки, а саме невідповідністю грошового забезпечення визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських». В листі також зазначено, що раніше надіслану довідку Головне управління МВС України в Київській області просило вважати не дійсною.

Так, згідно довідки Головного управління МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ від 24.03.2018 № 1003017939, відповідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та від 11.11.2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу Апарат НП - у стройові підрозділи поліції в м. Києві, до посади на день звільнення із служби, кандидат історичних наук, доцент, учений секретар секретаріату вченої ради ДЮІ МВС України становить:

- посадовий оклад 3100,00 грн.,

- підвищення посадового окладу (0 %) 0,00 грн.

- оклад за спеціальним званням полковник/полковник поліції 2400,00 грн.

- надбавка за стаж служби 50% 2750,00 грн.

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи за вчене звання 5% - 310,00 грн.

- премія (10,79%) 923,62 грн., усього: 9483,62 грн., підсумок пенсії (з надбавками) складає 6638,53 грн.

Оскільки пенсію позивачу перераховано пенсійним фондом на підставі довідки виданої Головним управлінням МВС України в Київській області, суд дійшов висновку, що відповідальність за достовірність та правильність складеної довідки, згідно якої здійснено перерахунок пенсії та виникла переплата, не може бути покладена на пенсіонера, який діяв добросовісно та не вчиняв жодних дій по поданню недостовірних даних (інформації/документів), а має бути покладена саме на орган, який готував та складав таку довідку у розрізі з`ясування підстав складання довідки та вжиття належних заходів для виправлення неточностей, проте, без застосування негативних наслідків для особи.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, утримуючи з позивача надміру виплачену суму пенсій, діяло неправомірно, що безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов`язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі, який визначений діючим законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене суд вважає за доцільним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 03 травня 2019 року № 324.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача прийняти рішення про повернення ОСОБА_1 у триденний строк незаконно стягнутої з червня 2019 року пенсії у розмірі 86982, 30 грн. з одночасною сплатою на цю суму відповідно до ч. 2 ст. 107 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нарахованої пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, суд зазначає таке.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або Законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до положень частини третьої статті 107 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суми коштів, безпідставно стягнені органами Пенсійного фонду з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню в триденний строк із дня прийняття рішення виконавчим органом Пенсійного фонду або судом про безпідставність їх стягнення, з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

Як вбачається із довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 64/03 від 10.03.2020 сума відрахувань з пенсії позивача за період з 01.06.2019 по 31.03.2020 складає лише 15204,61 грн., а не 86982, 30 грн.як вказує позивач.

Відтак, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню частково.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є частково обґрунтованим та підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відтак сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 768,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 73 - 77, 90, 94, 241, 245, 246, 250, 259 - 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №324 від 03.05.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) повернути у триденний строк із дати набрання рішення суду законної сили ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) незаконно стягнутої відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №324 від 03.05.2019 пенсії з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Повний текст рішення складено та підписано 30.04.2020.

Суддя Панченко Н.Д.