Ухвала суду № 89005149, 21.04.2020, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2020
Номер справи
761/11440/20
Номер документу
89005149
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/11440/20

Провадження № 1-кс/761/7170/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва

слідчого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

та слідчого ОСОБА_3 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні №42019000000002349 від 04.11.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Старший слідчий в особливо важливих справах 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню за №42019000000002349 від 04.11.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України, за погодженням із прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.

Клопотання мотивовано тим, що Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019000000002349 від 04.11.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України.

Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що протягом 2019 року службові особи митного поста «Луцьк» Волинської митниці (на даний час - митний пост «Луцьк» Поліської митниці) ДФС України, які за попередньою змовою із співробітниками підприємства-декларанта ТОВ «МІ-7» (ЄДРПОУ 42770591, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с. Струмівка, вул.Об`їзна, 3) та ТОВ «7777-АВТО ВОЛИНЬ» (ЄДРПОУ 42087581, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул.Шопена, 22А), а також із іншими особами, діючи умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, налагодили протиправний механізм розмитнення моторних транспортних засобів для перевезення вантажів без сплати відповідних митних платежів (акцизного податку) під виглядом моторних транспортних засобів спеціального призначення (автобетонозмішувачів, які звільняються від сплати акцизних зборів), в наслідок чого нанесено збитки державі у розмірі понад 1,5млн.грн., що становить особливо великі розміри.

Так, на початку 2019 року службові особи ТОВ «7777-АВТО ВОЛИНЬ» та митної брокерської компанії ТОВ «МІ-7», розробив та реалізував протиправну схему здійснення придбання на території Республіки Польща, переміщення через митний кордон України та подальше розмитнення без сплати відповідних митних платежів (акцизного податку) моторних транспортних засобів, призначених для перевезення вантажів, шляхом їх переробки у спеціальні транспортні засоби, зокрема автобетонозмішувачі.

Відповідно до повідомлень Управління внутрішньої безпеки СБ України від 27.02.2020 № 9/2442, від 10.03.2020 № 9/2904 та від 31.03.2020 № 9/3885 до вчинення зазначених протиправних дій причетні, зокрема співробітники ТОВ «МІ-7», ЄДРПОУ42770591, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3, у приміщеннях якого зберігаються предмети, речі та документи, котрі можуть бути використані у провадженні як докази та сприяти розкриттю злочину і встановленню осіб, причетних до його вчинення.

Згідно з Інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані на праві приватної спільної часткової власності на ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

З метою повного, швидкого та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, отримання доказів у провадженні щодо вчинення тяжкого кримінального правопорушення, встановлення осіб, які причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також осіб, яким відомі обставини, досліджуваного злочину, вилучення документів, предметів та речей, які мають доказове значення у кримінальному провадженні і проведення, після їх вилучення в оригіналах, ревізій, податкових та інших перевірок, судових експертиз, виникла необхідність у проведенні обшуку робочих приміщень за місцем реєстрації ТОВ «МІ 7», а саме за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3.

Беручи до уваги те, що є достатні підстави вважати, що у приміщеннях за місцем знаходження та реєстрації ТОВ «МІ 7», а саме за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3, зберігаються предмети, речі та документи (зокрема щодо, придбання, організації переміщення через державний кордон України, розмитнення, первинної реєстрації, переобладнання, подальшої перереєстрації, купівлі-продажу тощо, вантажних транспортних засобів, а саме: MAN TGA 35.400, номер кузова - НОМЕР_1 ; VOLVO FM 440, номер кузова - НОМЕР_2 ; MERCEDES-BENZ ACTROS 2646K, номер кузова - НОМЕР_3 ; MAN TGA 26.430, номер кузова - НОМЕР_4 ), які мають доказове значення в даному кримінальному провадженні, зокрема: рахунки фактури, інвойси, декларації про походження товарів, акти про проведення митного, фізичного оглядів товарів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (у тому числі і закордонні), висновки про якісні характеристики товарів, акти переобладнання транспортних засобів, зовнішньоекономічні контракти, договори, бланки документів, печатки, штампи, комп`ютерна техніка, магнітні, електронні, цифрові носії з інформацією, чорнові, особисті записи, записні книжки із вказаних питань, довіреності, мобільні телефони (з інформацією про зазначені протиправні дії) тощо, а також грошові кошти та матеріальні цінності, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення, інші предмети, речі і документи, котрі можуть бути використані у провадженні як докази та сприяти розкриттю злочину і встановленню осіб, причетних до його вчинення, а тому вбачається за необхідне звернутися до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про проведення обшуку вказаного житлового приміщення, що дозволить отримати доказові відомості щодо вчинення вказаного злочину та відшукати інші предмети, речі та документи, які можуть бути доказами під час досудового розслідування.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Відповідно доч.1ст.234КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.

Порушень вимогст. 234 КПК України,Глави 20 КПК України- слідчі (розшукові) дії, таГлави 2 КПК України- засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Крім того, заслухавши слідчого таоцінивши всукупності доводиклопотання здолученими донього документами,слідчий суддявважає,що наданий часслідчим доведенонаявність достатніхпідстав вважати,що:1)було вчиненокримінальне правопорушення; 2)відшукувані речіі документимають значеннядля досудовогорозслідування; 3)відомості,які містятьсяу відшукуванихречах ідокументах,можуть бутидоказами підчас судовогорозгляду; 4)відшукувані речі,документи абоособи знаходятьсяу зазначеномув клопотанніжитлі чиіншому володінніособи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019000000002349 від 04.11.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання та долучених до клопотання слідчого документів вбачається, що протягом 2019 року службові особи митного поста «Луцьк» Волинської митниці (на даний час - митний пост «Луцьк» Поліської митниці) ДФС України, які за попередньою змовою із співробітниками підприємства-декларанта ТОВ «МІ-7» (ЄДРПОУ 42770591, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с. Струмівка, вул.Об`їзна, 3) та ТОВ «7777-АВТО ВОЛИНЬ» (ЄДРПОУ 42087581, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул.Шопена, 22А), а також із іншими особами, діючи умисно, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для себе чи іншої особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, налагодили протиправний механізм розмитнення моторних транспортних засобів для перевезення вантажів без сплати відповідних митних платежів (акцизного податку) під виглядом моторних транспортних засобів спеціального призначення (автобетонозмішувачів, які звільняються від сплати акцизних зборів), в наслідок чого нанесено збитки державі у розмірі понад 1,5млн.грн., що становить особливо великі розміри.

Як вбачається із матеріалів, доданих до клопотання, то необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується листами начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБ України від 30.01.2020 №9/1237, від 27.02.2020 №9/2442, від 10.03.2020 року № 9/2904, висновком експертного автотоварознавчого дослідження №541 від 08.07.2019 року, висновком експертного автотоварознавчого дослідження №534 від 25.04.2019 року, звітом автотоварознавця №6057 від 25.03.2019 року, висновком експертного автотоварознавчого дослідження №540 від 10.06.2019 року, протоколом допиту свідка від 06.03.2020 року, а також іншими даними у матеріалах кримінального провадження.

Відповідно до повідомлень Управління внутрішньої безпеки СБ України від 27.02.2020 № 9/2442, від 10.03.2020 № 9/2904 та від 31.03.2020 № 9/3885 до вчинення зазначених протиправних дій причетні, зокрема співробітники ТОВ «МІ-7», ЄДРПОУ42770591, зареєстроване за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3, у приміщеннях якого зберігаються предмети, речі та документи, котрі можуть бути використані у провадженні як докази та сприяти розкриттю злочину і встановленню осіб, причетних до його вчинення.

Також слідчийобґрунтував,що отримати документи та відомості, які можуть у них міститися, шляхом проведення тимчасового доступу органом досудового розслідування неможливо, оскільки існує реальна загроза їх знищення, а за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення документів.

Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими слідчим до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, а відшукувані речі, про які вказано у клопотанні, можуть знаходитись у приміщеннях за місцем знаходження та реєстрації ТОВ «МІ 7», а саме за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3, та можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.

Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.

Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

Відповідно до ч.2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду. Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об`єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту.

Відтак, суд вважає за можливе надати дозвіл на вилучення електронних носіїв інформації.

У той же час, слідчийсуддяне вбачаєпідставдлязадоволення клопотаннявчастинінадання дозволунапроведенняобшуку зметоювідшуканнята вилученнягрошових коштів та матеріальних цінностей, одержаних внаслідок вчинення кримінального правопорушення, інших предметів, речей і документів, котрі можуть бути використані у провадженні як докази та сприяти розкриттю злочину і встановленню осіб, причетних до його вчинення, оскільки слідчим не конкретизовано індивідуальні та родові ознаки речей і документів, які планується відшукати, не обґрунтовано значення вказаних речей в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження за правовою кваліфікацією ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України, а також не доведено, що вказані речі та документи знаходяться у вказаному в клопотанні приміщенні.

У зв`язку з зазначеним клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

У Х В А Л И В:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні №42019000000002349 від 04.11.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 364 та ч. 3 ст. 368 КК України, - задовольнити частково.

Надати старшому слідчому в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України підполковнику юстиції ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи у даному кримінальному провадженні: полковникам юстиції ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , підполковникам юстиції ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , майорам юстиції ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , капітану юстиції ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_21 , дозвіл напроведення обшуку приміщень за місцем знаходження та реєстрації ТОВ «МІ 7», а саме за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, с.Струмівка, вул.Об`їзна, 3, для відшукання та вилучення предметів, речей та документів (зокрема щодо, придбання, організації переміщення через державний кордон України, розмитнення, первинної реєстрації, переобладнання, подальшої перереєстрації, купівлі-продажу тощо, вантажних транспортних засобів, а саме: MAN TGA 35.400, номер кузова - НОМЕР_1 ; VOLVO FM 440, номер кузова - НОМЕР_2 ; MERCEDES-BENZ ACTROS 2646K, номер кузова - НОМЕР_3 ; MAN TGA 26.430, номер кузова - НОМЕР_4 ), зокрема: рахунки фактури, інвойси, декларації про походження товарів, акти про проведення митного, фізичного оглядів товарів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (у тому числі і закордонні), висновки про якісні характеристики товарів, акти переобладнання транспортних засобів, зовнішньоекономічні контракти, договори, бланки документів, печатки, штампи, комп`ютерна техніка, магнітні, електронні, цифрові носії з інформацією, чорнові, особисті записи, записні книжки із вказаних питань, довіреності, мобільні телефони (з інформацією про зазначені протиправні дії).

Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 20травня 2020року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1