
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2020 року м. Київ №826/15853/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача здійс-нити позивачу з березня 2018р. перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні працівників, зайнятих у галузях економіки за 2016, 2017рр., та виплатити різницю між перерахованою і виплаченою пенсією.
Обґрунтовуючи позов, зазначив, що з моменту призначення пенсії 06.03.2016 він продовжив працювати та у березні 2018р. набув право на перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідач провів перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр. у розмірі 3764,40 грн. Вважає такі дії протиправними, стверджуючи про необхідність застосування показника середньої плати за 2016, 2017рр., посилаючись при цьому на поло-ження ч. 2 ст. 40, абз. 2 ч. 4 ст. 42 вказаного Закону.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, стверджуючи про відсут-ність підстав для застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016, 2017рр., посилаючись на призначення пенсії позивачу у 2016р. Стверджує про правомірність оспорюваних дій, які вчинені на виконання п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній з 11.10.2017).
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задо-волення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в м. Києві та з березня 2016р. отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що визнається відповідачем і підтверджується копією пенсійного посвідчення позивача.
Після призначення пенсії позивач продовжив працювати, що відповідачем не запере-чується.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 03.08.2018 (вх. 08.08.2018 №Б-3036/2), в якій просив провести перерахунок пенсії згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом відповідача від 16.08.2018 №62519/02/5-3036/2 повідомлено позивачу про те, що перерахунок пенсії здійснено з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016рр. у розмірі 3764,40 грн. відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Зазначив про відсутність підстав для застосування середньої заробітної плати по Україні за 2016, 2017 рр. Також, відповідачем наведено розрахунок пенсії позивача, розмір якої не змінився.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне стра-хування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія (абзац 1).
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії (абзац 2).
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне стра-хування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхо-вого стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвер-дження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч. 2 ст. 40 цього Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визна-чається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статис-тики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Згідно з п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Оскільки, позивачу призначена пенсія у березні 2016р., тобто до набрання чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", то при перерахунку пенсії підлягав застосуванню показник середньої заробітної плати за 2014-2016рр.
Посилання позивача на ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є помилковими і відхиляються судом, оскільки пенсія позивачу приз-начена у березні 2016р., а не у період з 01.01.2018 по 31.12.2018, тому тимчасові особливості щодо застосування при призначенні пенсії показника середньої заробітної плати за 2016, 2017рр. не поширюються на позивача.
Отже, наведені позивачем доводи у повній мірі спростовуються відзивом відповідача, який довів правомірність оспорюваних дій, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про необ-ґрунтованість позову і відсутність підстав для його задоволення.
З огляду на відмову у задоволенні позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягнення з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко