Рішення № 88985256, 29.04.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.04.2020
Номер справи
826/15168/15
Номер документу
88985256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/486

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2020 року м. Київ № 826/15168/15

за позовомДержавної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Київській області до ОСОБА_1 прозобов`язати вчинити діїСуддя О.В .Головань

Обставини справи:

Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить зобов`язати відповідача знести за власний рахунок сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металеву огорожу літ. "№5" за адресою: ділянка АДРЕСА_1.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 21.08.2015 р. відкрито провадження у справі (суддя Кобилянський К.М.).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2015 року зупинено провадження у справі №826/15168/15 до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі № 826/16977/15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.10.2018 р. (суддя Головань О.В.) прийнято справу до провадження, поновлено провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі звернення гр. ОСОБА_2 (вхідний № 7/10-С-2908/18 від 29.08.2014) уповноваженою особою Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області на підставі направлення для проведення позапланової перевірки від 29.08.2014 р. № 2071.14/08/01, в присутності гр. ОСОБА_1 05.09.2014 р. була проведена позапланова перевірка дотримання вимог містобудівного законодавства останнім під час будівництва садового будинку та господарських приміщень за адресою: ділянка АДРЕСА_1 .

Під час перевірки з виїздом на місце встановлено, що станом на 05.09.2014 р. на земельній ділянці за вищевказаною адресою, яка належить гр. ОСОБА_1 на підставі державного акту, зареєстрованого в Книзі записів державних актів від 24.10.1998 р. за №621/14275 (цільове призначення - для ведення садівництва) гр. ОСОБА_1 побудовано у 2000 р. садовий будинок літ. А загальною площею 231,6 кв.м. (сертифікат відповідності від 24.12.2010 р. № КС 004646), мансарду житлову літ. "А", підвал під будівлю літ. "під А", ґанок, альтанку літ. "Б" площею 8,5 кв.м., вбиральню літ. "В" площею 2,9 кв.м., літню кухню літ "Г" площею 15 кв.м., ґанок, літній душ літ. "Д" площею 2 кв.м., сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м., свердловину літ. "І" площею 74 кв.м., колодязь літ. "ІІ" площею 10,8 кв.м., ворота літ. "№1" площею 7,2 кв.м., хвіртку метал. Літ. "№2" площею 1 кв.м., огорожу літ. "№3" площею 122,5 кв.м., хвіртку літ. "№4" площею 1 кв.м, огорожу літ. "№5" площею 183 кв.м., відповідно до паспорту технічної інвентаризації виданого КП "Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області" від 15.11.2010 р., інв. № 51.

Також перевіркою встановлено, що відповідно до винесення меж в натуру земельної ділянки, яка належить гр. ОСОБА_2 , відповідно до державного акту від 17.02.2009 р. серії ЯЖ № 926113, сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металева огорожа літ. "№5", яка належить гр. ОСОБА_1 , яка побудована на фундаменті стрічкового типу, частково розташовані на земельній ділянці, яка належить гр. ОСОБА_2 , чим порушено п. 3.25 та додаток 3.1 п. 1* табл. 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". Зауважень щодо здійснення контролюючого заходу у сфері містобудівної діяльності гр. ОСОБА_1 не висловив, але від отримання акту перевірки відмовився, про що зроблена відмітка в акті, примірник якого надіслано засобами поштового зв`язку.

За виявлені порушення Інспекцією ДАБК у Київській області винесено припис від 09.09.2014 р. за № С-0909/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з вимогою усунути допущені правопорушення до 23.09.2014 р., згідно вимог чинного законодавства. Від отримання припису позивач відмовився, про що зроблена відмітка в приписі, примірник якого надіслано засобами поштового зв`язку.

Перевіркою виконання вимог припису від 09.09.2014 р. за № С-0909/2, уповноваженою особою інспекції на підставі направлення № 198.14/03 від 01.12.2014 у присутності відповідача встановлено, що станом на 04.12.2014 на земельній ділянці за вищевказаною адресою ознак виконання будівельних робіт з моменту останньої перевірки 05.09.2014 р. не виявлено.

Водночас, сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металева огорожа літ. "№5", яка побудована на фундаменті стрічкового типу, частково розташовані на сусідній земельній ділянці, яка належить гр. ОСОБА_2 , чим порушено п. 3.25 та додаток 3.1 п. 1* табл. 1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". Враховуючи наведене вище, гр. ОСОБА_1 вимоги припису № С-0909/2 не виконав. Від отримання акту перевірки та припису позивач відмовився.

За результатами перевірки складено акт від 04.12.2014 р. та гр. Демиденку надано припис № С-0412/4 з вимогою знести до 04.01.2015 р. сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металеву огорожу літ. "№5", які частково розташовані на сусідній земельній ділянці в добровільному порядку.

04.12.2014 р. Департаментом видано припис про усунення виявлених правопорушень № С-0412/4 та складено протокол №З-Л-2001/1 від 20.01.2015 р.

В подальшому 20.01.2015 р. складено протокол №3-Л-А-2001/1 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , згідно з яким встановлено порушення вимог ч. 4 ст. 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 188-42 КУпАП.

03.02.2015 р. винесено постанову №А-0302/5 у справі про адміністративне правопорушення, згідно з якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-42 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 5 100 грн.

З метою перевірки виконання вимог припису про усунення виявлених правопорушень № С-0412/4 від 04.12.2014 р. Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області видано направлення на проведення перевірки від 19.03.2015 р. №276.15/03, а за наслідками проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, додержання будівельних норм і правил складено акт від 26.03.2015 р., в якому зафіксовано невиконання вимог припису.

У серпні 2015 р. ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, в в якому просив визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за № С-0412/4 від 04.12.2014 р., постанову в справі про адміністративне правопорушення №А-0302/5 винесену 03.02.2015 р. заступником директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області - начальником Інспекційного управління № 1 Філончуком В.В., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 188-42 КУаП, визнати протиправною та скасувати, а справу закрити.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2016 р. у справі №826/16977/15 в задоволенні позовних вимог у вказаній частині відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 р. у вказаній справі постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 18.02.2016 р. скасовано в частині відмови в позові та прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково -

визнано протиправним та скасовано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №С-0412/4 від 04.12.2014 р.;

визнано протиправною та скасовано постанову в справі про адміністративне правопорушення №А-0302/5, винесену 03.02.2015 року заступником директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області - начальником Інспекційного управління №1 Філончуком В.В., про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.188-42 КУпАП.

У липні 2015 р. Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить зобов`язати відповідача знести за власний рахунок сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металеву огорожу літ. "№5" за адресою: ділянка АДРЕСА_1.

Позовні вимоги обґрунтовано посиланням на вказані матеріали перевірок, приписи щодо усунення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил щодо знесення сараю літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металеву огорожу літ. "№5", які частково розташовані на сусідній земельній ділянці в добровільному порядку.

Проаналізувавши матеріали справи, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 р. № 3038-VI (в редакції станом на час проведення контрольних заходів) державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 р. N 687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури, додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, який забезпечує Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Відповідно до ст. 6 Закону № 3038-17 Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 р. № 294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Основними завданнями Державної архітектурно-будівельної інспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, зокрема здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Згідно з ч. 4 ст. 5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Згідно з п. 6 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 р. № 294, Держархбудінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: 12) проводити претензійно-позовну роботу, звертатися до суду з позовами щодо захисту своїх прав та законних інтересів.

Таким чином, позивач є повноважним здійснювати заходи державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, виносити приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом знесення будівель.

В той же час, підставою для примусового виконання припису про знесення будівлі/споруди є його відповідність вимогам законодавства.

Питання відповідності законодавству припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за № С-0412/4 від 04.12.2014 р., яким зобов`язано ОСОБА_1 знести за власний рахунок сарай літ. "Є" площею 5,1 кв.м. та металеву огорожу літ. "№5" за адресою: ділянка АДРЕСА_1, було предметом судового розгляду, визнаний протиправним та скасований постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 р. у справі №826/16977/15.

Суд враховує висновки суду під час розгляду справи №826/16977/15 в порядку ч. 4 ст. 78 КАС України.

Відповідно, вказаний припис не може бути підставою для примусового зобов`язання відповідача вчинити передбачені в ньому дії, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 29.04.2020 р.