
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2020 року справа № 580/1044/20
12 годин 18 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/1044/20
за позовом керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Ю.Кондратюка, 25, м. Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 02911119) [представник позивача Вітер Л.В. — за посвідченням]
до Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області (вул. Данила Кушніра, 67, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19511, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 33965422) [представник відповідача — не прибув]
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради (вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 25922682) [представник третьої особи — не прибув]
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.
26.03.2020 виконувач обов`язків керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави, звернувшись до Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512;
- зобов`язати Мліївську сільську раду Городищенського району Черкаської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512;
- зобов`язати Мліївську сільську раду Городищенського району Черкаської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512.
В обґрунтування вимог зазначено, що Смілянською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності питань дотримання законодавства України щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти Городищенського району і встановлено, що за адресою вул. Д.Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, функціонує комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради, будівлі, споруди та земельна ділянка якого використовується без оформлення та реєстрації права власності. Згідно статуту комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок», затвердженого рішенням Мліївської сільської ради від 15.06.2018 № 9-10/VII, засновником є Мліївська сільська рада, уповноваженим органом управління є відділ соціального захисту, освіти, культури, охорони здоров`я та спорту Мліївської сільської ради. Позивачем зазначено, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів, оформлених відповідно до чинного законодавства. Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» користується земельною ділянкою на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, однак в порушення вимог законодавства відповідачем, як засновником комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» не здійснено належних та достатніх дій і заходів з оформлення правовстановлюючих документів на приміщення, будівлі і земельну ділянку. Зазначена бездіяльність створює передумови зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, будівлями та спорудами закладу, ризики нормального функціонування закладу та навчального процесу, що можуть призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. Представник позивача у судовому засіданні 28.04.2020 просила задовольнити позов.
27.04.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява за підписом сільського голови Мліївської сільської ради В.В. Микитенка про визнання позову з клопотанням про розгляд справи без участі представника сільської ради (а.с.58).
27.04.2020 третьою особою подано заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с.55).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені учасниками справи аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
Конституцією України визначено: народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (статті 5), органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради (статті 140), витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою (статті 142), в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і у порядку, що визначені законом.
Згідно статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
З матеріалів справи встановлено, що за результатами проведеного Смілянською місцевою прокуратурою вивчення інформації щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти Городищенського району та встановлено, що будівлі, споруди та земельна ділянка комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради використовуються без оформлення та реєстрації права власності.
Відповідно до Інформації із Державного реєстру речових правна нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомості за зазначеною адресою (а.с.34).
Відповідно до інформації Городищенського виробничого відділку комунального підприємства «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації», згідно архівних даних нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , Городищенський район, Черкаська область, не зареєстровано на праві власності. Станом на 17.03.2020 технічна документація на зазначене нерухоме майно Городищенського виробничого відділку комунального підприємства «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» не виготовлялась (а.с.36).
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 23.03.2020 № 10-23-0.23-2502/2-20, за інформацією Відділу у Городищенському районі, згідно картографічного матеріалу з роздержавлення земель колишнього КСП АФ «Мліїв», земельна ділянка під територією комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради орієнтовною площею 0.60 га, розташований за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенського району, Черкаської області належить до земель житлової та громадської забудови. Графічні матеріали та будь-яка документація на вищевказану земельну ділянку у відділі відсутні (а.с.38).
Відповідно до листа відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області реєстрацію права комунальної власності Мліївської сільської ради на будівлі, приміщення та земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенського району, Черкаської області проведено не було (а.с.16).
Згідно статуту комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» затвердженого рішенням Мліївської сільської ради від 15.06.2018 № 9-10/VII (а.с.18-33), засновником є Мліївська сільська рада, уповноваженим органом управління є відділ соціального захисту, освіти, культури, охорони здоров`я та спорту Мліївської сільської ради (пункт 1.3).
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді. Згідно із частиною 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає у реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Позаяк відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов`язання сільської ради здійснити зазначені дії, є підстави для звернення до суду прокурора в інтересах держави.
Частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Частиною 2 статті 37 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.
Статтею 38 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди і земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження №802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Згідно статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані: 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Пунктом 34 частини 1статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Згідно частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Частиною 3 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Частиною 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова: підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Враховуючи зазначене, сільський голова Мліївської сільської ради Микитенко В.В. наділений повноваженнями діяти від імені відповідача без довіреності та, зокрема визнавати позов.
Згідно статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що належать державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту peєстрації.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення.
Суд дійшов висновку, що земельні ділянки під навчальними закладами та майнові комплекси мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади та на об`єкти нерухомого майна, що використовуються навчальними закладами може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням статтей63, 80 Закону України «Про освіту».
Обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених відповідно до вимог закону.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень – офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за іншими ознаками. Конституцією України (стаття 51) проголошено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Конвенцією ООН про права дитини від 20.11.1989 закріплено (стаття 3): Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби й органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали встановленим компетентними органами нормам, зокрема, щодо безпеки й охорони здоров`я та стосовно кількості й придатності їхнього персоналу, а також компетентного нагляду. В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюють їх державні чи приватні установи, що займаються питаннями соціального забезпечення, суди, адміністративні чи законодавчі органи, увага насамперед приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Найкращі інтереси дитини є одним із головних принципів розбудови системи соціальних послуг. Держава, виконуючи головний обов`язок - утвердження і забезпечення прав і свобод людини, має не тільки утримуватися від непропорційних обмежень прав і свобод людини, а й вживати належних заходів для забезпечення можливості їх повної реалізації кожним, хто знаходиться під її юрисдикцією.
Відповідно до частини 4 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси (частина 6 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України). Відповідач визнав позовні вимоги повністю, подавши письмову заяву від 23.04.2020 № 449/02-27 (надійшла до суду 27.04.2020, а.с.58), що не суперечить закону та інтересам інших осіб.
Згідно статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до матеріалів справи підставою для звернення прокурора до суду слугувало не вчинення відповідачем дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення, будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область.
Суд зазначає, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах Держави Україна.
Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Представником відповідача не надано суду доказів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення, будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область.
Враховуючи встановлену судом бездіяльність Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, подання відповідачем заяви про визнання позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Частиною 1 статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого під час подання позову.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про прокуратуру» у системі прокуратури України діють регіональні прокуратури, до яких належать прокуратури областей. Згідно статті 17 Закону України «Про прокуратуру» керівник регіональної прокуратури має право видавати письмові накази адміністративного характеру, що є обов`язковими до виконання керівниками місцевих прокуратур, розташованих у межах адміністративно-територіальної одиниці, що підпадає під територіальну юрисдикцію відповідної регіональної прокуратури. Оскільки позивач підпорядкований прокуратурі Черкаської області і не має статусу юридичної особи, то прокуратурою Черкаської області під час подання позовної заяви було сплачено 4204 грн 00 коп судового збору, що підтверджується платіжним дорученням від 18.03.2020 № 353 (а.с.13). Суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого під час подання позову, що становить 2102 грн.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Мліївської сільської ради Городищенського району Черкаської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512.
Зобов`язати Мліївську сільську раду Городищенського району Черкаської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512.
Зобов`язати Мліївську сільську раду Городищенського району Черкаської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради за адресою: вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19512.
Повернути Смілянській місцевій прокуратурі в особі прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, ЄДРПОУ 02911119) з Державного бюджету України п`ятдесят відсотків судового збору сплаченого відповідно до квитанції від 18.03.2020 № 353 у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням пункту 3 розділу Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: керівник Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави [вул. Ю.Кондратюка, 25, м. Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 02911119];
відповідач: Мліївська сільська рада Городищенського району Черкаської області [вул. Данила Кушніра, 67, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, 19511, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 33965422];
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Пролісок» Мліївської сільської ради [вул. Данила Кушніра, 99, с. Мліїв, Городищенський район, Черкаська область, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 25922682].
Повне судове рішення складено 29.01.2020.
Суддя Л.В. Трофімова