
Справа № 560/514/20
РІШЕННЯ
іменем України
29 квітня 2020 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії до 70% ОСОБА_1 , визначеного станом на 01 березня 2018 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з особовим складом (7,5%); премії (10%); збільшення основного розміру пенсії на 25%; підвищення особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни - 435,60 грн.; цільова грошова допомога на прожиття - 50,00 грн.; підвищення по постанові Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 - 520,43 грн.; щомісячна державна адресна допомога 402,29 грн. ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що має право на перерахований розмір пенсії з 01.01.2018. На його заяву від 15.01.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено довідки, в яких вказано розрахунок перерахування та виплати пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Пенсійний орган посилається на пункт 1 Постанови №103, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії військовослужбовцям не враховуються. Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року виніс рішення (справа № 826/3858/18), що пункти 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили. Також вказує, що до проведеного перерахунку розмір пенсії становив 76% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 31.01.2020 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Судом отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також іншого порядку виплати перерахованих пенсій, ніж встановлено постановами № 103 та №804, законом не передбачено. Крім цього, органи Пенсійного Фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Ухвалою суду від 24.02.2020 у задоволенні клопотань головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позову без розгляду та про залучення Хмельницького обласного військового комісаріату в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, відмовлено.
Ухвалою суду від 24.02.2020 зупинено провадження по вказаній справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Ухвалою суду від 13.04.2020 поновлено провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є пенсіонером та отримував з 05.01.2005 пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 76% сум грошового забезпечення.
Після проведеного 29.03.2018 перерахунку на виконання постанови від 21.02.2018 №103 розмір пенсії станом на 01.01.2018 визначено із розрахунку 70% сум грошового забезпечення, із врахуванням доплати:
- збільшення основного розміру пенсії на 25%;
- підвищення (надбавки) інваліду війни 3 гр. при виконанні обов`язків в/с - 435,60 грн.;
- підвищення (надбавки) інваліду війни 3 гр. при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн.
Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом від 13.03.2018 № ХС 49824, в якій вказані три складові, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.
Крім цього, у результаті проведеного 29.03.2018 перерахунку за постановою КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення пенсії позивача склало 2836,10 грн. Визначено, що з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 1418,05 грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 2127,08 грн.;
- з 01.01.2020 100% від підвищення: 2836,10 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із запитом від 15.01.2020, в якому просив надати:
1. довідку про складові грошового забезпечення, що включені в розрахунок пенсії, відсоток призначеної пенсії від грошового забезпечення і розмір пенсії, яку перераховано (розраховано) з 01.01.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 по періодам: з 01.01.2018 по 31.12.2018; з 01.01.2019 по 31.12.2019; з 01.01.2020.
2. довідку про складові грошового забезпечення та їх розмір, що включались в розрахунок пенсії до 01 січня 2018 року, відсоток призначеної пенсії від грошового забезпечення та розмір пенсії.
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0324-8/624 від 21.01.2020 повідомлено позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення (6420,00 грн.). Щомісячний розмір пенсії становить: у період з 01.01.2018 по 30.11.2018 -4685,05 грн., у період з 01.12.2018 по 31.12.2018 - 4698,55 грн., у період з 01.01.2019 по 30.06.2019 - 5407,58 грн., у період з 01.07.2019 по 30.11.2019 - 5630,40 грн., у період з 01.12.2019 по 31.12.2019 - 5896,80 грн., у період з 01.01.2020 - 6158,90 грн., з наступних складових: посадового окладу - 3260,00 грн.; окладу за військовим званням - 1020,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 2140,00 грн.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0324-8/624 від 21.01.2020 повідомлено позивача, що станом на 31.12.2017, до перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії становив 3267,00 грн., 76% відповідних сум грошового забезпечення 1956,50 грн.
Складові розміру пенсії:
- посадовий оклад - 800,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 65,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) - 346,00 грн.;
- надбавка за роботу з особовим складом (7,5%) - 60,00 грн.;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 605,50 грн.;
- премія (10%) - 80,00 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії на 25% - 371,74 грн.;
- підвищення особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни - 435,60 грн.;
- цільова грошова допомога на прожиття - 50,00 грн.;
- підвищення по постанові КМУ від 23.04.2012 №355 - 520,43 грн.;
- щомісячна державна адресна допомога - 402,29 грн.
Згідно протоколу від 18.02.2020, призначено з 18.02.2020 ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
- з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
- з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Зокрема, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок №45) пункт 5 викладено в такій редакції: “ 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням”.
Вказаною постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Хмельницького обласного військового комісаріату, в яких визначено складові та розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.
Верховний Суд у постанові від 13.03.2019 року у справі № 240/6263/18 (постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 рішення залишено без змін) висловив правову позицію стосовно відсутності у територіальних органів Пенсійного фонду України самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям при здійсненні їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.
Скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови № 103. Так, Порядок № 45, в редакції до внесення змін Постановою № 103, також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак, як вже зазначалось вище, правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Таким чином, суд вважає правомірним перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 із урахуванням трьох складових грошового забезпечення - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Щодо позовних вимог в частині протиправності дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії до 70% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 вказаної статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії в 2018 році йому пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 76% грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена.
Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по справі №240/5401/18, яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.
Таким чином, слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 76% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018.
Як наслідок, слід зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 по 17.02.2020 включно (оскільки з 18.02.2020 позивачу призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення) перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , виходячи із розміру 76% сум грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог в частині виплати пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, суд зазначає наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.
Отже, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
Таким чином, у зв`язку із скасуванням пунктів 1 та 2 Постанови №103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
З огляду на наведене, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 у справі №160/3586/19 зазначила, що з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
Як наслідок, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Однак суд враховує, що до 05 березня 2019 року зазначенні положення постанови Кабінету Міністрів України №103 були чинними та обов`язковими для виконання пенсійним органом. Верховний Суд у справі №160/3586/19 не викладав правову позицію щодо протиправності поетапної виплати підвищення пенсії за період з 01.01.2018 по 04.03.2019.
Таким чином, виплата пенсії у розмірі 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, та у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за період з 01.01.2019 по 04.03.2019, є правомірною.
Як наслідок, дії відповідача до цієї дати були такими, що відповідали нормам законодавства. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 квітня 2020 року по справі №640/19928/18.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804, суд зазначає наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (яка набрала чинності 04.09.2019) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Однак суд зазначає, що вказана постанова була прийнята пізніше, ніж проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Обмеження пенсійних виплат, застосоване у зазначеній постанові КМУ, є таким самим, яке було попередньо визнане протиправним та нечинним згідно рішення суду у справі №826/3858/18.
Крім того, суд звертає увагу на те, що з огляду на наведені вище висновки Верховного Суду у справі №160/3586/19, позивач має право на отримання з 05.03.2019 пенсії за вислугу років з урахуванням 100% підвищення.
Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, суд зазначає наступне.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Отже, вказаним пунктом встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 у справі № 592/761/16-а. Також у цьому рішенні вказано, що максимальна величина підвищення визначалась як різниця між розміром пенсії, обчисленим із грошового забезпечення станом на 01.04.2012 за відповідною посадою та розмір пенсії, який позивач отримував на дату розрахунку.
Отже, в постанові №355 йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, її положення не змінюють розміри жодного з видів грошового забезпечення і не вводять нові щомісячні додаткові види такого забезпечення. Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд дійшов висновку, що підвищення пенсії, передбачене Постановою №355, може застосовуватися лише з грошового забезпечення, встановленого на підставі постанови №1294.
Однак у зв`язку з тим, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови № 103 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, виходячи із сум грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відсутні підстави для нарахування підвищення до пенсії, передбаченого постановою №355.
Щодо позовних вимог в частині перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної державної адресної допомоги, суд враховує наступне. Відповідно до п.1 постанови КМУ від 28 липня 2010 № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій" (в редакції на час здійснення перерахунку) установлено, що з 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни I групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився та перевищує розмір, за відсутності якого виплачується щомісячна державна адресна допомога. Тому підстав для врахування такої допомоги при перерахунку пенсії позивачу у відповідача не було.
Крім цього, позивач просить перерахувати пенсію із врахуванням збільшення основного розміру пенсії на 25%; підвищення особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни - 435,60 грн., цільової грошової допомоги на прожиття - 50,00 грн., які і так враховані під час перерахунку. Тому в задоволенні таких позовних вимог у цій частині слід відмовити.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 76% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 по 17.02.2020 включно перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , виходячи із розміру 76% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 квітня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук