
Справа № 420/1999/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії № 155350004592;
- зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, згідно ст. 114 р. XIV-І Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.09.2019 із врахуванням пільгового стажу з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року на посаді газоелектрозварника у ВАТ ХК «Краян».
Ухвалою суду від 16.03.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач обґрунтовує заявлені вимоги із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач 30.09.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням управління № 155350004592 відмовлено в призначені пенсії, яке суперечить діючому законодавству та грубо порушує соціальні права;
- згідно записів у трудової книжки трудова діяльність складає: з 01.09.1979 року по 12.07.1982 року навчався в Технічному училищі № 2; з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року працював на посаді електрозварника в Одеському виробничому об`єднані важкого кранобудування «ім. Январского восстания» (з 22.03.1994 року перейменовано в акціонерне товариство «Краян»); 15.10.1996 року по 12.01.1998 року працював електрогазозварником 5 розряду в ТОВ фірма «КМБ»; 14.01.1998 року по 06.01.1999 року працював електрогазозварником в ПП «САМ»; 07.04.1999 року по 01.08.1999 року працював електрогазозварником в ТОВ «МАК»; 01.09.1999 року по 24.04.2000 року працював газоелектрозварником в ТОВ «Германское строительство»; 16.03.2004 року прийнятий на посаду плотника 5 розряду до ТОВ «Стікон»; 12.04.2006 року переведений на посаду електрогазозварником 5 розряду; 11.01.2012 року переведений на посаду учня арматурщика; 02.04.2012 року переведений арматурником 3 розряду;
- зі спірного рішення пенсійного органу про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах вбачається, що у позивача відсутній пільговий стаж по Списку № 2, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом;
- пенсії є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії;
- право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- починаючи з 1 серпня 1992 року (протягом 5 років) законодавець запровадив обов`язкову атестацію робочих місць для призначення пенсії на пільгових умовах. Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації. Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2014 року № 21-307а14. Оскільки пільговий стаж позивача становить лише до 1996 року, така атестація не є обов`язковою. До того ж управління не вимагало від позивача зазначених документів, а в рішенні про відмову у призначенні пенсії відсутнє посилання на атестацію робочого місця;
- управлінням не зараховано до пільгового стажу період роботи з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року в ВАТ ХК «Краян». У рішенні про відмову у призначенні пенсії зазначено, що згідно постанови від 11.03.1994 року № 163 про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачені електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки. Однак, у відповідності до діючого законодавства, на підтвердження характеру виконуваних робіт, позивачем до управління була надана довідка ВАТ ХК «Краян» від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19 в тому, що позивач виконував роботу електрогазозварника, зайнятого різанням ручним зварюванням та інших робіт не виконував. Також, наявна і довідка ВАТ ХК «Краян», що всі електрогазозварювальні роботи проводились ручним зварюванням.
Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- відповідач посилається на статтю 114 Закону № 1058-IV, яка визначає право та умови, за яких позивач може набути право на пільгову пенсію за Списком № 2;
- позивач звернувся 30.09.2019 року із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 до Головного управління, яка була зареєстрована за № 5691 від 30.09.2019 року. Розглянувши заяву № 5691 від 30.09.2019 року, Головним управлінням 23.12.2019 року було прийнято рішення № 155350004592 про відмову у призначенні пенсії, враховуючи ст. 114 Закону № 1058-IV;
- позивачем уточнююча довідка, яка передбачена Порядком № 637 не надавалась, що підтверджується розпискою-повідомленням, в якій зазначено перелік поданих документів, а також перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, де саме і вказано про необхідність надання вказаної довідки. 01.11.2019 року позивачем була надана довідка від 29.10.2019 року № 02-13/29/10-04/19;
- відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, в якому відповідно до ч. 2 ст. 82 було вказано про причину, а саме – невідповідність розміру пільгового страхового стажу, який передбачений ст. 114 Закону № 1058;
- у рішенні № 155350004592 зазначено, що на день звернення страховий стаж позивача становить 33 роки 6 місяців, стаж роботи за Списком № 2 – 5 років 5 місяців. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 13.07.1982 по 14.10.1992 рік. Згідно Постанови від 11.03.1994 року № 162 «Про затвердження списків виробництва, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачені електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки». Згідно довідки № 02-13/29-10-04/19 від 29.10.2019 року та записів трудової книжки позивач вищезазначені роботи не виконував»;
- як результат рішення про відмову у призначенні пенсії було прийняте у відповідності до діючого законодавства і з зазначенням причин відмови. Позивач не має необхідного пільгового страхового стажу, який передбачений законодавством. Право на соціальний захист не порушено, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
30.09.2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії, яка прийнята 30.09.2019 року та зареєстрована за № 5691. (а.с.81зв.)
Згідно з розпискою-повідомленням, зокрема (а.с.81):
Перелік документів, доданих до заяви:
- обов`язкові документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру № НОМЕР_1 ; заява про призначення/перерахунок пенсії № 5691; паспорт/посвідка НОМЕР_2 ; трудова книжка або документи про стаж № НОМЕР_3 ; довідка про стаж № 1656-Б-11.1-21, 2138-Б-11.1-21, 2139-Б-11.1-21, 2140-Б-11.1-21; особова картка Т-2 № 1194, 02-13/2;
- інші документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № 277; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. № 1658-Б-11.1-21;
Перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії:
- довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, накази про затвердження атестації робочого місця: строк подання (дата) – 29.12.2019; дата подання документа – 01.11.2019 року;
- заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк), інший документ – довідка про заробітну плату, фотокартка: строк подання (дата) – 29.12.2019 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 155350004592 про відмову в призначенні пенсії від 23.12.2019 року (а.с.78), розглянувши заяву № 5691 від 30.09.2019 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст. 114 р. XIV-I Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в призначенні пенсії відмовлено.
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- згідно ст. 114 р. XIV-I Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) чоловіки, які працювали в важких і шкідливих умовах праці за Списком № 2 мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 55 років, при наявності в період з 01.04.2019 по 31.03.2020 не менше 27 років 6 місяців страхового стажу, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком № 2. Працівникам, які мають не менше половини стажу пільгової роботи, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку: на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
- на день звернення страховий стаж ОСОБА_1 становить 33 роки, 6 місяців стаж роботи за Списком № 2 – 5 років 5 місяців. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 13.07.1982 по 14.10.1996. Згідно постанови від 11.03.1994р. № 162 про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачені електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки. Згідно довідки № 02-13/29/10-04/19 від 29.10.2019р. та записів трудової книжки ОСОБА_1 вищезазначені роботи не виконував;
- право на пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» набуде в 60 років.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії № 155350004592, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
Судом також встановлено, що згідно з записами трудової книжки позивача, НОМЕР_4 , дата заповнення 15 липня 1982 року, зокрема, з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року працював на посаді електрогазозварника в Одеському виробничому об`єднані важкого кранобудування «ім. Январского восстания» (22.03.1994 року перейменовано в АО «Краян»).
01.11.2019 року позивачем відповідачу подана Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 29.10.2019 року № 02-13/29/10-04/19 (а.с.91), видана Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу про те, що:
- зазначена особа працювала повний робочий день на Одеському виробничому об`єднанні тяжкого кранобудування імені Січневого Повстання
і за період з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року
виконував повний робочий день електрогазозварювальні роботи. Інших робіт не здійснював
(характер виконуваних робіт)
за професією, посадою електрогазозварювальника,
що передбачена Списком № 2.
Також, відповідно до Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19 (а.с.22), виданої Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу, зокрема:
- зазначена особа працювала повний робочий день на Одеському виробничому об`єднанні тяжкого кранобудування імені Січневого Повстання
і за період з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року
виконував роботу електрогазозварювальника, зайнятого різанням ручним зварюванням.
Інших робіт не здійснював
(характер виконуваних робіт)
за професією, посадою електрогазозварювальника,
що передбачена Списком № 2 розділ ХХХІІІ підрозділ 232000-19906.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.20, 23-32):
- протоколу призначення пенсії, відповідно до якого, зокрема, страховий стаж (неповний): 33 роки 6 місяців 25 днів; вид пенсії: не має права на пенсію;
- довідок ВАТ «Холдингова кампанія «Краян» № 02-13/26/12-02/19 від 26.12.2019 року», № 02-13/29/10-02/19 від 29.10.2019 року, № 02-13/29/10-01/19 від 29.10.2019 року;
- наказу ТОВ «Стікон» «Про затвердження результатів атестації робочих місць» від 03.10.2007 року № 249;
- архівних довідок Департаменту архівної справи та діловодства від 06.06.2019 року № 1658-Б-11.1-21, № 1656-Б-11.1-21;
- виписки Пенсійного фонду України з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо позивача (Форма ОК-5) від 16.05.2019 року.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надана копія пенсійної справи позивача. (а.с.45-120)
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV); «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі – Закон № 1788-XII); Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі – Порядок № 383); Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1); Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі – Положення № 28-2); Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637); Постановою Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року № 301 (далі – Постанова № 301).
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до п. б ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує таж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Відповідно до п. 4 Постанови № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Відповідно до п. 7 Положення № 28-2 управління Фонду зобов`язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
1. Щодо позовних вимог: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії № 155350004592, – слід зазначити таке.
Аналіз вищевикладених правових норм свідчить про те, пенсія на пільгових умовах за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Судом встановлено, що 30.09.2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії, яка прийнята 30.09.2019 року та зареєстрована за № 5691.
Згідно з розпискою-повідомленням, зокрема:
Перелік документів, доданих до заяви:
- обов`язкові документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру № НОМЕР_1 ; заява про призначення/перерахунок пенсії № 5691; паспорт/посвідка НОМЕР_2 ; трудова книжка або документи про стаж № НОМЕР_3 ; довідка про стаж № 1656-Б-11.1-21, 2138-Б-11.1-21, 2139-Б-11.1-21, 2140-Б-11.1-21; особова картка Т-2 № 1194, 02-13/2;
- інші документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № 277; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. № 1658-Б-11.1-21;
Перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії:
- довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, накази про затвердження атестації робочого місця: строк подання (дата) – 29.12.2019; дата подання документа – 01.11.2019 року;
- заява про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк), інший документ – довідка про заробітну плату, фотокартка: строк подання (дата) – 29.12.2019 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 155350004592 про відмову в призначенні пенсії від 23.12.2019 року, розглянувши заяву № 5691 від 30.09.2019 р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно ст. 114 р. XIV-I Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в призначенні пенсії відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Так, відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- згідно ст. 114 р. XIV-I Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) чоловіки, які працювали в важких і шкідливих умовах праці за Списком № 2 мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 55 років, при наявності в період з 01.04.2019 по 31.03.2020 не менше 27 років 6 місяців страхового стажу, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах за Списком № 2. Працівникам, які мають не менше половини стажу пільгової роботи, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку: на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
- на день звернення страховий стаж ОСОБА_1 становить 33 роки, 6 місяців стаж роботи за Списком № 2 – 5 років 5 місяців. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 13.07.1982 по 14.10.1996. Згідно постанови від 11.03.1994р. № 162 про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачені електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки. Згідно довідки № 02-13/29/10-04/19 від 29.10.2019р. та записів трудової книжки ОСОБА_1 вищезазначені роботи не виконував;
- право на пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» набуде в 60 років.
Проте, по-перше, з вищенаведеного змісту заяви позивача від 30.09.2019 року вбачається, що позивач просив призначити йому пенсію за віком за Списком № 2 відповідно наданих ним документів та до заяви додано трудову книжку.
Так, згідно з записами трудової книжки позивача, НОМЕР_4 , дата заповнення 15 липня 1982 року, зокрема, з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року працював на посаді електрогазозварника в Одеському виробничому об`єднані важкого кранобудування «ім. Январского восстания» (22.03.1994 року перейменовано в АО «Краян»).
Крім того, 01.11.2019 року позивачем відповідачу подана Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 29.10.2019 року № 02-13/29/10-04/19, видана Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу про те, що:
- зазначена особа працювала повний робочий день на Одеському виробничому об`єднанні тяжкого кранобудування імені Січневого Повстання
і за період з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року
виконував повний робочий день електрогазозварювальні роботи. Інших робіт не здійснював
(характер виконуваних робіт)
за професією, посадою електрогазозварювальника,
що передбачена Списком № 2.
З наведеного вбачається, що і трудова книжка позивачем надана, і відповідні записи з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року про роботу позивача на посаді електрогазозварника в ній є, і в поданій позивачем довідці зазначено, що у вказаний період він виконував повний робочий день електрогазозварювальні роботи та працював за професією, посадою електрогазозварювальника, що передбачена Списком № 2.
При цьому, при прийнятті оскарженого рішення відповідачем безпідставно зроблено акцент лише на тому, що згідно довідки № 02-13/29/10-04/19 від 29.10.2019 р. та записів трудової книжки ОСОБА_1 вищезазначені роботи (електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки) не виконував.
Також слід зазначити, що, навіть, якщо уточнююча довідка не відповідає вимогам законодавства, не спростовує наявність у позивача трудового стажу за професією, яка віднесена до Списку № 2 та наявності у нього права для призначення пенсії на пільгових умовах. Записи в трудовій книжці в повній мірі підтверджують трудовий стаж позивача за професією, яка віднесена до Списку № 2.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі № 569/9411/14-а (адміністративне провадження № К/9901/44131/18).
По-друге, відповідно до п. 3 п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право:
отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України;
проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Згідно з ч. 1 ст. 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Проте, жодних доводів та/або належних та допустимих доказів на їх підтвердження щодо вчинення відповідачем дій в межах наведених повноважень у законодавчо встановлений спосіб, в тому числі, результатів проведення перевірки підстав видачі наданої позивачем довідки (акт/довідка/тощо) із висновками щодо відповідності/не відповідності (підтвердження/не підтвердження) даних довідки первинними документами, з отримання інших відомостей, необхідних для виконання відповідачем функцій, передбачених Законом № 1058-IV та іншими законами України, тощо – відповідачем суду не наведено та/або надано.
По-третє, судом встановлено, що відповідно до Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19, виданої Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу, зокрема:
- зазначена особа працювала повний робочий день на Одеському виробничому об`єднанні тяжкого кранобудування імені Січневого Повстання
і за період з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року
виконував роботу електрогазозварювальника, зайнятого різанням ручним зварюванням.
Інших робіт не здійснював
(характер виконуваних робіт)
за професією, посадою електрогазозварювальника,
що передбачена Списком № 2 розділ ХХХІІІ підрозділ 232000-19906.
Отже, даними Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19, виданої Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу, спростовано підстави для прийняття оскарженого рішення, а саме що позивач, нібито, не виконував роботи згідно постанови від 11.03.1994 р. № 162.
При цьому суд звертає увагу відповідача, що відповідно до абз. 3 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Також, згідно з розпискою-повідомленням до поданої позивачем заяви про призначення пенсії від 30.09.2019 року, відповідачем був встановлений строк подання (дата) документів, яких недостатньо для призначення пенсії: 29.12.2019 року.
Отже, Довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19, видана Відкритим акціонерним товариством Холдингова компанія «КРАЯН» позивачу до закінчення строку (дати), встановленого відповідачем для подання документів, яких недостатньо для призначення пенсії, та передбаченого абз. 3 п. 4.1 Порядку № 22-1.
Відповідно, й оскаржене рішення прийнято відповідачем (23.12.2019 року) до закінчення строку (дати), встановленого позивачу для подання документів, яких недостатньо для призначення пенсії, та без врахування (аналізу/надання оцінки/перевірки даних/тощо) довідки від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19.
По-четверте, комплексний аналіз зазначених вище норм, що регулюють спірні правовідносини, дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 11.07.2019 року по справі № 593/885/17 (адміністративне провадження № К/9901/22240/18) тощо.
Проте щодо атестації робочих місць слід зазначити, що як факт проведення, так і своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити особу її конституційного права на соціальний захист, зокрема, на призначення пенсій за віком на пільгових умовах за наявності всіх інших підстав, передбачених законодавством для реалізації такого права.
Наведена позиція суду узгоджується з висновками, викладеними в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.10.2019 року у справі № 520/15025/16-а, в якій також зазначено, зокрема, що Колегія суддів Верховного Суду вважає, що з метою ефективного судового захисту права ОСОБА_1 на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також вирішення аналогічних спорів стосовно інших осіб у майбутньому існує необхідність відступити від висновку, згідно з яким «Особа позбавлена права на призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці», що сформований Верховним Судом України та міститься, зокрема, в судових рішеннях від 10 вересня 2013 року у справі № 21-183а13, від 16 вересня 2014 року у справі № 21-307а14, від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14, від 10 березня 2015 року у справі № 21-51а15, від 13 березня 2015 року у справі № 21-585а14, від 14 квітня 2015 року у справі № 21-383а14, від 02 грудня 2015 року у справі № 21-1329а15, від 10 лютого 2016 року у справі № 21-5432а15 та від 12 квітня 2016 у справі № 21-6501а15.
При цьому, суд також звертає увагу відповідача, що відповідно до п. 4.5 Порядку № 383, якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.
У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
По-п`яте, щодо правового обґрунтування відповідачем оскарженого рішення окремо слід зазначити таке.
Згідно зі змістом оскарженого рішення його прийнято із посиланням на постанову від 11.03.1994 р. № 162 про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, яка втратила чинність на підставі постанови КМ № 36 від 16.01.2003.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, дія застосованої відповідачем постанови об`єктивно не розповсюджується на не зарахований відповідачем до пільгового стажу позивача період роботи, зокрема, з 13.07.1982 р. по 10.03.1994 р.
Крім того, відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільговому розмірі», до Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на пільгову пенсію на пільгових умовах та в пільговому розмірі, до розділу «XXXIII. Загальні професії (у всіх галузях господарства) відносяться: 33 газозварники; 33 електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче З класу небезпеки; 33 електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах 33 електрозварники ручного зварювання, тощо. Тобто всі професії, що пов`язані із зварюванням, є шкідливими та небезпечними для здоров`я.
Крім того, у розділі XXXIІI «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженої постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10, вбачається, що посади газозварника та електрозварника включено до професій і посад, що дають право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно розділу XXXIІI «Загальні професії» Списку № 2 списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, посади електрозварника, електрогазозварника віднесено до переліку професій, посад, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
У розділі XXXIII «Загальні професії (у всіх галузях господарства)» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, до переліку професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, посаду електрозварника теж включено.
Крім того, у розділі XXXIII «Загальні професії (у всіх галузях господарства)» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, визначено, що посада електрозварника відноситься до переліку професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зі змісту наведеного вбачається, що посада електрогазозварника у спірний і по даний час включена до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного рішення, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновку, що:
- позиція відповідача зі спірних питань – є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи, обмежує позивача у законодавчо встановленому праві, покладаючи на нього надмірний тягар негативних наслідків спірних правовідносин за відсутності його вини;
- оскаржуване рішення від 23.12.2019 р. № 155350004592 про відмову в призначенні пенсії прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.
2. Щодо позовних вимог: зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, згідно ст. 114 р. XIV-І Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.09.2019 із врахуванням пільгового стажу з 13.07.1982 року по 14.10.1996 року на посаді газоелектрозварника у ВАТ ХК «Краян», – слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб`єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи з встановлених судом обставин та висновків суду, зокрема, про те, що: жодних доводів та/або належних та допустимих доказів на їх підтвердження щодо вчинення відповідачем дій в межах наведених повноважень у законодавчо встановлений спосіб, в тому числі, результатів проведення перевірки підстав видачі наданої позивачем довідки № 02-13/29/10-04/19 від 29.10.2019 року (акт/довідка/тощо) із висновками щодо відповідності/не відповідності (підтвердження/не підтвердження) даних довідки первинними документами, з отримання інших відомостей, необхідних для виконання відповідачем функцій, передбачених Законом № 1058-IV та іншими законами України; оскаржене рішення прийнято відповідачем за відсутності документів, необхідних для призначення пенсії та до закінчення строку їх подання та без врахування (аналізу/надання оцінки/перевірки даних/тощо) довідки від 26.12.2019 року № 02-13/26/12-01/19 тощо, суд вважає, що вимога позивача про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах – є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню у заявлений позивачем спосіб.
Згідно з ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Також, відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- виходячи із встановлених судом обставин та висновків суду про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 23.12.2019 р. № 155350004592 про відмову в призначенні пенсії позивачу, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача № 5691 від 30.09.2019 року про призначення пенсії та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні.
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію від 10.03.2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в сумі 840,80 грн. (а.с.7а)
Згідно зі змістом позовних вимог позивачем заявлена одна самостійна та одна похідна від неї вимога немайнового характеру, з яких самостійна вимога задоволена повністю, похідна – частково, а саме в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Відповідно, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Керуючись ст.ст. 9, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 23.12.2019 р. № 155350004592 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 5691 від 30.09.2019 року про призначення пенсії та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.