Рішення № 88983672, 27.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2020
Номер справи
280/1620/20
Номер документу
88983672
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 квітня 2020 року о/об 16 год. 40 хв.Справа № 280/1620/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)

про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач, просить суд: визнати протиправною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-82052-51 від 11.02.2020 на суму 29293 грн. 44 коп.

У позові зазначено, що 28.02.2020 поштою позивачем отримано від відповідача Вимогу №Ф-82052-51 про сплату боргу (недоїмки) по ЄCB. З 24.07.2005 позивач є пенсіонером за віком, до 24.07.2007 він працював, оплачував страхові внески. З 24.07.2005 у позивача був відсутній дохід який підлягає оподаткуванню. Однак, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 зобов`язано незалежно від доходу оплачувати єдиний соціальний внесок і пенсіонерів за віком, які перебувають на обліку як «самозайняті особи, які провадять незалежну професійну діяльність». При цьому, фізичні особи-підприємці які досягли пенсійного віку і вийшли на пенсію «за віком» звільнені від обов`язку сплачувати єдиний соціальний внесок, а самозайняті особи, які провадять незалежну професійну діяльність і досягли пенсійного віку, не звільнені від обов`язку сплачувати єдиний соціальний внесок. На думку позивача, обов`язок сплати ЄCB пенсіонерами, які здійснюють незалежну професійну діяльність є дискримінацією, тому що пенсіонери - суб`єкти підприємницької діяльності звільнені від сплати ЄCB. Тому, позивач вважає оскаржувану вимогу протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Позивач позов підтримав.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перебуває на обліку як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю у ГУ ДПС у Запорізькій області з 28.01.1994. З 25.07.2005 встановлена ознака пенсіонер, який досяг пенсійного віку (згідно інформаційної бази даних податкового органу АІС «Податковий блок»). Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» для осіб, які проводять незалежну професійну діяльність не передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску у разі, якщо вони є пенсіонерами за віком. Починаючи з 01.01.2017, у разі якщо особами, які проводять незалежну професійну діяльність, не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов`язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування». При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. Отже, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. По ОСОБА_1 на рівні ДПС України відповідно до вимог чинного законодавства здійснено нарахування зобов`язань єдиного внеску станом на 31.01.2019 у сумі 18276,72 грн.: за 2017 рік (по строку 02.05.2018) - 8448,00 грн., що дорівнює мінімальному страховому внеску (3200,00 грн. x 22%) помноженому на кількість місяців звітного року; за 2018 рік відповідно по термінам 19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018, 21.01.2019 - 9828,72 грн., або 2457,18 грн. за кожний квартал (мінімальна заробітна плата з січня 2018 року 3723,00 грн. х 22% = 819,06 грн. в місяць, за 3 місяці відповідно 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.), у зв`язку з чим була складена та направлена позивачу Вимога з визначенням загальної суми боргу платника єдиного внеску №Ф-82052-51 від 15.11.2019 у розмірі 18276,72 грн. За 2019 рік відповідно по термінам 19.04.2019, 19.07.2019 - 5508,36 грн. або 2754,18 грн. за кожний квартал (мінімальна заробітна плата з січня 2019 року 4173,00 грн. х 22% = 918,06 грн. в місяць, за 3 місяці відповідно 918,06 грн. х 3 = 2754,18 грн.), у зв`язку з чим була складена та направлена позивачу Вимога з визначенням загальної суми боргу платника єдиного внеску №Ф-82052-51 від 12.08.2019 у розмірі 23785,08 грн. Також, по ОСОБА_1 на рівні ДПС України відповідно до вимог чинного законодавства здійснено нарахування зобов`язань єдиного внеску у сумі 2754,18 грн. (за 3 місяці відповідно 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.), за III квартал 2019 року, у зв`язку з чим була складена та направлена позивачу Вимога з визначенням загальної суми боргу платника єдиного внеску №Ф-82052-51 від 13.11.2019 у розмірі 26539,29 грн. Також, по ОСОБА_1 на рівні ДПС України відповідно до вимог чинного законодавства здійснено нарахування зобов`язань єдиного внеску у сумі 2754,18 грн. (за 3 місяці відповідно 819,06 грн. х 3 = 2457,18 грн.), за IV квартал 2019 року, у зв`язку з чим була складена та направлена позивачу Вимога з визначенням загальної суми боргу платника єдиного внеску №Ф-82052-51 від 11.02.2020 у розмірі 29293,44 грн. Отже, своєчасно несплачена сума єдиного внеску у розмірі 29293,44 грн. позивачем, є недоїмкою, яка нарахувалась у відповідності до прямих норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010. Відповідач вважає, що контролюючий орган діяв законно, відповідно до норм чинного законодавства та в рамках своїх повноважень.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 31.03.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 27.04.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

За інформацією з Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_1 обліковується у Раді адвокатів Запорізької області, Свідоцтво №103 від 27.01.1994 видане Запорізькою обласною КДКА (а.с.13).

Позивачем надано до суду: Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №103 від 27.01.1994, згідно з яким ОСОБА_1 на підставі Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області від 27.01.1994 за №1 має право на заняття адвокатською діяльністю; Пенсійне посвідчення Серія НОМЕР_2 від 08.09.2005.

Відповідачем надано до суду інтегровану картку платника податків ОСОБА_1 , в якій зазначена заборгованість позивача по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

За інформацією з Єдиного реєстру адвокатів України адвокатська діяльність позивачем у 2017 - січні 2020 роках не зупинялась.

У Вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ф-82052-51 від 11.02.2020 ГУ ДПС у Запорізький області вимагається від позивача сплатити борг з недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у загальній сумі 29293 грн. 44 коп., яка виникла станом на 31.01.2020 відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.

У ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що платниками єдиного внеску є: (…); 4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; 5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; (…).

Як зазначено у ч.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" , та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: (…) 2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску; (…).

Згідно з ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (…) Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Як зазначено у ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

У п.3 Розділу VI «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 за №469, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (надалі - «Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»), зазначено: «3.Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення. У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій). Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми».

Враховуючи наведені норми права, отримання позивачем пенсії не впливає на обов`язок сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від проведення незалежної професійної діяльності, зокрема адвокатської діяльності.

У ст.31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено: «1.Право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі: 1) подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності; (…) 4.Право на заняття адвокатською діяльністю поновлюється у разі: 1) зупинення права з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, - з дня, наступного за днем отримання радою адвокатів регіону заяви адвоката про поновлення права на заняття адвокатською діяльністю; (…) 5.Протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати. Такий адвокат також не може брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування, крім випадків, коли таке право зупинено у зв`язку з призначенням особи на посаду до органу державної влади з`їздом адвокатів України. 6.Відомості про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України».

Позивачем не надано до суду доказів зупинення права на заняття адвокатською діяльністю у 2017 - січні 2020 роках.

При цьому, не отримання позивачем доходів у 2017 - січні 2020 роках не впливає на обов`язок позивача сплатити єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 - січні 2020 роках, оскільки він підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Суд погоджується з розрахунком єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 29293 грн. 44 коп., наведеним відповідачем у відзиві на адміністративний позов.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-82052-51 від 11.02.2020 сформована на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, що відповідає п.3 Розділу VI «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Зважаючи на викладене, обставини справи, суд вважає, що Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-82052-51 від 11.02.2020 є правомірною і скасуванню не підлягає.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 27.04.2020.

Суддя О.О. Прасов