
Справа № 638/1456/20
Провадження № 3/638/724/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2020 року сел.Покотилівка Харківського району Харківської області
Суддя Харківського районного суду Харківської області Бобко Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління Держпраці у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 188-1 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Васютинці Чорнобаївського району Черкаської області, громадянина України, який працює на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №97», зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 ,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 20-01/1801/0113-0015 від 10 лютого 2020 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №97» (адреса місцезнаходження: Харківська область, Харківський район, м.Мерефа, вул.Леонівська, 64, ідентифікаційний код юридичної особи 30772700), відповідно до наказу № 21.05-2К від 21 травня 2019 року, порушив додержання вимог законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 188-1 КУпАП, а саме: не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік (форма №10 ПІ) середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за 2019 рік склала 59 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, фактично за 2019 рік склала 0 осіб, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» фактично за 2019 рік склала 2 особи. Фонд оплати праці штатних працівників фактично за 2019 рік складає 2914,9 тисяч гривень. Середньорічна заробітна плата штатного працівника фактично за 2019 рік склала 49405 гривень. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів фактично за рік склала 98810 гривень. Проведеною перевіркою встановлено, що не виконується норматив робочих місць щодо кількості інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з`явився, надав до канцелярії суду письмові заперечення, в яких зазначив, що у 2019 році середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ «АПТЕКА № 97» складала 59 осіб, відповідно до ч 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю із розрахунку 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік повинен складати у кількості 2 робочих місця, що підтверджується даними, викладеними у «Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік», направленому до Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів поштою 21.02.2020. На виконання ч.1, ч.11 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ ТОВ «АПТЕКА № 97» у 2019 році мало в наявності 6 робочих місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, про які належним чином був сповіщений Харківський міський центр зайнятості, що підтверджується його відмітками про прийняття Звітності про наявність вакансій (форма № 3-ПН) за:
-січень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-лютий 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-березень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-квітень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-травень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-червень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-липень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта- особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора-і особи з інвалідністю;
-серпень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-вересень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-жовтень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевта - особи з інвалідністю та 3 вакантних місць провізора- особи з інвалідністю;
-листопад 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місі фармацевтів- особи з інвалідністю та 3 вакантних місця провізорів- особи з інвалідністю;
- грудень 2019 року, де міститься інформація про наявність 3 вакантних місць фармацевтів -особи з інвалідністю та 3 вакантних місця провізорів- особи з інвалідністю.
У 2019 році у ТОВ «АТПЕКА № 97» працювало 3 особи з інвалідністю: ОСОБА_2 (3 гр. з 24.07.2019 по 31.12.2019) - фактично 5 повних місяців, Сломчинська.С. (3 гр. з 24.06.2019 по 31.12.2019) - фактично 6 повних місяців, ОСОБА_3 (3 гр. з 24.06.2019 по 31.12.2019). Дані про вказаних вище осіб були викладені у розділі «Список працюючих інвалідів-штатних працівників, які мали інвалідність та були зайняті на підприємстві у 2019 році, у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік форма № 10-ПІ), наданого до обласного відділення Фонду соціального страхування інвалідів. Тому, ОСОБА_1 вважає, що інформація, зазначена начальником управління з питань праці ГУ Держпраці у Харківській області Кочуковою М.В. у протоколі про адміністративне правопорушення № 20-01/1801/0113-0015 від 10.02.2020 про те, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність на підприємстві фактично за 2019 рік склала - 0 осіб, не відповідає дійсності. Кірм того, ОСОБА_1 зазначив, що рішенням Харківського окружного суду від 21.06.2019 у справі № 520/4062/19 за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ "Аптека № 97" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2018 року в сумі 48418,92 гривень, адміністративний позов про стягнення адміністративно-господарських санкцій було залишено без задоволення. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2019 апеляційна скарга Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі № 520/4062/19 за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ "Аптека № 97" про стягнення адміністративно-господарських санкцій залишена без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 - без змін. ОСОБА_1 вказує, що ч.1. ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року № 875-ХІІ передбачається, що працевлаштування осіб з інвалідністю здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Виходячи із змісту вказаного пункту, обов`язок ТОВ «АПТЕКА № 97» по створенню робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком проводити їх пошук на наявні вакансії, цей обов`язок покладається на державну службу зайнятості, що підтверджується змістом ч.3 ст. 18-1 вищевказаного Закону, а саме: «Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у осіб з інвалідністю кваліфікацій та знань, з урахуванням його побажань», та пунктом 2 статті 5 Наказу Міністерства соціальної політики України № 129 від 14.04.2011 року «Про затвердження положення про Фонд соціально захисту інвалідів», згідно з яким одним із основних завдань Фонду є забезпечення в межах своїх повноважень реалізації заходів щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема створення робочих місць. Особа, яка складала протокол, не надала даних про залучення місцевими органами до визначення нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, про приймання у визначенні нормативу громадських організацій інвалідів за його участю, про те, чи робилося це на підставі пропозицій органів Міністерства соціального захисту населення України, про направлення у 2019 році осіб з інвалідністю до ТОВ «АПТЕКА № 97» органами Міністерства праці України, Міністерством соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів, про безпосереднє звертання інвалідів до ТОВ «АПТЕКА № 97» з приводу працевлаштування та про відмови у їх прийняті на роботу. ОСОБА_1 вказує, що, незважаючи на відсутність прямого обов`язку щодо пошуку осіб з інвалідністю на вільні вакансії, ТОВ «АПТЕКА № 97» самостійно, без допомоги центру зайнятості та інших уповноважених для цього органів, здійснювало заходи по пошуку та працевлаштуванню осіб з інвалідністю. Так у 2019 році ТОВ «АПТЕКА № 97» самостійно працевлаштувало 3 особи з інвалідністю: ОСОБА_2 (наказ № 24.07-1 к від 24.07.2019), ОСОБА_4 (наказ № 19.11-2к від 19.11.2019), ОСОБА_3 (наказ № 24.06-1 к від 24.06.2019).Інформація про наявність та відсутність у ТОВ «АПТЕКА № 97» робочих місць для працевлаштування інвалідів міститься у звітах, що подаються за формою 3-ПН, а не у звіті за формою 10ПІ, саме звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені робочі місця для працевлаштування інвалідів. З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просив справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-1 КУпАП, оскільки законом не покладено обов`язку на роботодавця самостійно шукати працівників-інвалідів, крім того, він, як директор товариства створив визначену кількість місць для працевлаштування інвалідів в залежності від чисельності штатних працівників та повідомив уповноважені органи про наявність відповідної кількості вакансій. За таких обставин, підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.188-1КУпАП відсутні.
Суд, дослідивши адміністративний матеріал, дійшов такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 2 ст.188-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до наказу № 21.05-2К від 21 травня 2019 роу ОСОБА_1 призначено на посаду директора Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА № 97» з 23 травня 2019 року за сумісництвом з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.
Згідно з довідкою, складеною директором ТОВ «АПТЕКА № 97» ОСОБА_1 середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2019 рік складає 59 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 48578 гривень.
Зі змісту звіту Товариства з обмеженою відповідальністю «АПТЕКА №97» про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік, форма №10-ПІ слідує, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу фактично за 2019 рік склала 59 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, фактично за 2019 рік склала 1 особу, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» фактично за 2019 рік склала 2 особи, фонд оплати праці штатних працівників фактично за 2019 рік складає 2866,1 тисяч гривень, середньорічна заробітна плата штатного працівника фактично за 2019 рік склала 48578 тисяч гривень, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів фактично за рік склала 0 гривень.
З наданих особою, яка притягається до відповідальності, ОСОБА_1 копій щомісячної звітності «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», форма №3-ПН, вбачається, що ТОВ «АПТЕКА № 97» щомісячно подавалась вказана форма звіту до Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості за адресою: м.Харків, вул.Святодухівська, 5, про що стоїть відповідна відмітка. До вказаних звітностей додаються коментарі до даних про вакансії, з яких слідує, що у ТОВ «АПТЕКА № 97» протягом 2019 року були наявні 3 вакансії для осіб, які мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштування та можуть бути працевлаштовані.
Тобто директор ТОВ «АПТЕКА №97» ОСОБА_1 протягом 2019 року щомісячно інформував Харківську районну філію Харківського обласного центру зайнятості відповідно до вимог чинного законодавства шляхом подання звіту форми №3 –ПН про наявність у ТОВ «АПТЕКА №97» вакансій для осіб, які мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштування та можуть бути працевлаштовані.
Отже, доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ(далі Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
При цьому, частиною другою статті 19 цього Закону зобов`язано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
За правилами, визначеними статтею 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відтак на підприємство покладається обов`язок самостійного працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості. В свою чергу, закон не покладає обов`язок на підприємство здійснювати самостійний пошук працівників - інвалідів.
При цьому, Законом також визначено, що працевлаштування інвалідів здійснюється або шляхом їх безпосереднього звернення до підприємства, або шляхом звернення до державної служби зайнятості, яка в свою чергу здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування такого інваліда.
З огляду на викладене, обов`язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств.
Отже, законом не покладено обов`язку на роботодавця самостійно шукати працівників-інвалідів.
ОСОБА_1 , як директором ТОВ «АПТЕКА №97» створено визначену Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України» кількість місць для працевлаштування інвалідів в залежності від чисельності штатних працівників та повідомлено уповноважені органи про наявність відповідної кількості вакансій.
При цьому відомості про безпідставну відмову інвалідам, які самостійно зверталися до відповідача з метою працевлаштування або були направлені міськім центром зайнятості в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-1 КУпАП, та зазначеного протоколі про адміністративне правопорушення, а саме: невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Згідно з п. 1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-1 ч.2 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст.247, ст. ст.283,284,294 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити в зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 188-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Суддя Т.В. Бобко